YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.11.2021 14:42

Spúšťa sa ďalšia časť diaľnice D4, prepojená bude Rača s rakúskou hranicou

V priebehu dnešného popoludnia bude oficiálne otvorený ďalší úsek diaľnice D4. S výnimkou neslávne známej križovatky D4 a diaľnicou D1 je tak už v podstate dokončená celá prvá etapa budovania tzv. Nultého obchvatu Bratislavy. Okrem križovatky ešte ostáva v rámci projektu D4R7 dobudovať, resp. otvoriť prepojenie Prístavnej ulice s rýchlostnou cestou R7.

Diaľnica D4, 25.10.2021

Diaľnica D4, 25.10.2021

Informáciu o spustení zostávajúcej časti D4 priniesol na sociálnej sieti Michal Feik z Odboru komunikácie a propagácie Bratislavského samosprávneho kraja, potvrdila ju aj stránka obce Ivanka pri Dunaji, ktorej sa táto novinka bytostne dotýka. Nový úsek je pomerne krátky a prepája už dokončené časti diaľnice medzi križovatkou Bratislava – Východ (Ivanka) a Čierna Voda. Napriek tomu je jeho otvorenie dôležitou správou, lebo sa celistvou stáva v podstate celá dokončená časť nového diaľničného okruhu Bratislavy.

Motoristi sa tak budú vedieť dostať z rakúskej hranice cez nový Lužný most popri prímestských obciach Rovinka, Most pri Bratislave alebo Ivanka pri Dunaji až do Rače. Nová cesta by mohla čiastočne pomôcť pri odľahčení Račianskej v dôsledku dochádzania z malokarpatských obcí a miest smerom do Bratislavy, pokiaľ sa vodiči rozhodnú uprednostniť cestu I/61 a Cestu na Senec. Vznikne taktiež alternatíva voči zaťaženej Rybničnej. Celkové sprejadzenenie obchvatu taktiež lepšie dopravne sprístupní malokarpatský región. V menšej miere môže otvorenie úseku pomôcť aj Vajnorom kvôli doprave zo Slovenského a Chorvátskeho Grobu.

Mierne si vydýchne aj obec Ivanka pri Dunaji, keďže stav križovatky D1 a D4 zvádza vodičov, ktorí by inak pokračovali rovno smerom na Raču, využívať novootvorenú križovatku na D1 Triblavina. Využívajú tak veľmi rušnú cestu I/61. Plne však bude benefitovať z novej diaľnice až po dobudovaní plnohodnotného prepojenia jednotlivých diaľnic. V budúcnosti má byť práve dnes otváraný úsek najvyťaženejšou časťou celej diaľnice s 45-tisíc autami denne, z toho 1,5-tisíc budú nákladné autá.

Aktuálne ukončená etapa budovania diaľnice D4 priniesla vznik 27 kilometrov ciest najvyššej kategórie, kde sa nachádza 8 dobudovaných križovatiek (jedna teda ostáva nedokončená) a 57 mostov. Najvýraznejším stavebným dielom je nové premostenie Dunaja, v Bratislave už šieste, okrem toho tu však vzniklo aj viacero ekoduktov a výhľadovo sa plánuje aj vybudovanie veľkého odpočívadla Rovinka medzi križovatkami Bratislava – Juh a Podunajské Biskupice. Popri diaľnici vznikli charakteristické hlukové zábrany z prirodzene hrdzavejúcej ocele (išlo o cieľ, nie o chybu).

Popritom však treba pripomenúť, že projekt sa nevyhol kritike. Kvalita stavby je diskutabilná, do násypu pod úsek v Jarovciach bol navážaný stavebný odpad a niektorí zástupcovia konzorcia boli dokonca zatknutí pre podozrenie z envirokriminality. Nedokončená križovatka D1 s D4 je však najznámejším škandálom – natoľko vážnym, že úplne dokončená môže byť až v roku 2025. Vláda chce situáciu riešiť novelizáciou zákona, aby sa povoľovacie procesy hýbali rýchlejšie.

Projektovanie a výstavba D4 aj R7 bolo udelené konzorciu D4R7 Construction s.r.o., ktoré tvoria spoločnosti Ferrovial Agroman a rakúska firma PORR. V konzorciu Združenie Obchvat Nula, ktoré je koncesionárom stavby, sú zastúpené spoločnosti Cintra, Macquarie Capital a PORR AG. Diaľnicu bude prevádzkovať a udržiavať 30 rokov po jej celkovom dokončení. Ide o najväčší PPP projekt v histórií nezávislého Slovenska. Rozpočet na projekt, vrátane rýchlostnej cesty R7, dosahuje 1,76 miliardy eur, ročná splátka by mala byť 55 miliónov eur.

 

Križovatka Triblavina, 25.10.2021

 

Plné dokončenie Nultého obchvatu ostáva pravdepodobne vecou vzdialenejšej budúcnosti. Vybudovať totiž ostáva dva náročné úseky – úsek medzi Račou a Záhorskou Bystricou, ktorého súčasťou je tunel Malé Karpaty, teoreticky najdlhší tunel na Slovensku s 11,76 kilometrami, a úsek medzi diaľnicou D2 a rakúskou hranicou ponad rieku Moravu. Prvý chýbajúci úsek je dnes v posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) a s najväčšou pravdepodobnosťou bude predmetom ďalšieho PPP projektu.

Okrem spojenia diaľnic D1 a D2 tým Bratislava a jej metropolitný región získa aj nové dopravné spojenie medzi západnými a východnými časťami mesta. V súčasnosti je doprava zúžená do niekoľko málo lievikov, čo spôsobuje výrazné komplikácie. Preto sa už dlhodobo zdôrazňuje potreba prekonania Malých Karpatov tunelom. Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy dokonca počíta so vznikom ďalších dvoch.

Prvý by mal vytvoriť akýsi obchvat vnútorného mesta, vymedzeného Bajkalskou, Jarošovou, Pionierskou a Pražskou, pričom by vznikol cestný tunel ponad Hlavnú železničnú stanicu. Ide o tzv. Severnú tangentu, koncept, ktorý vypracoval ešte urbanista Emanuel Hruška v 60-tych rokoch 20. storočia – hoci on sníval o spojení Bajkalskej s Patrónkou. Dnes sa Severná tangenta považuje medzi dopravnými inžiniermi za kľúčový nástroj k ukľudneniu centrálnej Bratislavy, pričom by mala pomôcť predovšetkým Šancovej, Legionárskej, Račianskemu alebo Trnavskému mýtu a čiastočne Račianskej. Na začiatku 21. storočia bola údajne blízko k realizácii.

Druhý tunel by mal súčasťou vonkajšieho okruhu, ktorý by vznikol v pokračovaní Galvaniho a Bojnickej ulice, napojil sa na Račiansku (resp. jej obchvat) a tunelovo sa prepojil s cestou II/505 severne od Lamača pri zóne Bory. Opäť by išlo o mimoriadne náročnú stavu, z dlhodobého hľadiska však logickú. Galvaniho bude v budúcnosti slúžiť ako vyústenie rýchlostnej cesty R1 do Bratislavy, v jej okolí, ako aj okolí Bojnickej, sa predpokladá stavebný rozvoj, a development sa spúšťa aj na Záhorskej nížine. V takom prípade bude opäť potrebné zlepšovať možnosti spojenia jednotlivých častí Bratislavy.

Hlavné mesto sa dnes k týmto mestským tunelom stavia rezervovane. Aspoň toľko vyplýva z nedávnej konferencie o automobilovej doprave v Bratislave, pričom primátor Bratislavy Matúš Vallo označil Severnú tangentu za niečo, čo sa pravdepodobne vôbec nezrealizuje. Hoci nejde o prekvapivé vyjadrenie – s ohľadom na chýbajúce prostriedky, ochotu štátu pomôcť mestu a preferenciu iných módov dopravy – predsa len ide o istú formu sklamania. Namieste by totiž bola aspoň projektová príprava, aby sa Severná tangenta mohla čo najskôr rozostavať, pokiaľ sa situácia zmení.

Pokiaľ však uvažujeme naozaj v dlhých horizontoch a počítame s rozvojovým scenárom budúcnosti mesta, bude potrebné aj tieto stavby skôr či neskôr zrealizovať. CBA analýzy (cost-benefit) ukážu ako zmysluplnejšie iné projekty, najmä rozvoj električkovej siete, prísť však musí aj na nové cesty. Ani pri najlepšej vôli a snahe totiž autá tak skoro z mesta nevymiznú (zvlášť za predpokladu, že sa rozvinú technológie autonómnych vozidiel), kým obyvateľov Bratislavy, ktorí ich budú využívať, bude čoraz viac. Mesto by tak urobilo najlepšie, aby tieto vízie nezaznávalo a robilo všetko pre to, aby sa mohli jedného dňa stať realitou.

To isté platí aj o štáte v prípade D4. Pokiaľ sa už podujal ku vzniku Nultého obchvatu metropoly, mal by zaručiť, že bude stavba v dohľadnej dobe skutočne rozostavaná a dokončená. Nesmie sa stať jedným z dlhodobo uvažovaných, ale nereálnych úsekov diaľnic, ktorých je v celej krajine viacero. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

O dôležitý krok bližšie. Štát podpísal zmluvu na výstavbu kľúčovej križovatky

30.11.2022 10:05:00 Adrian Gubčo

Výstavba rozšírenia diaľnice D1, vrátane križovatky D1 s D4, je opäť o čosi bližšie. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podpísala zmluvu s víťazom tendra na jeho realizáciu. Poľská firma Budimex tak získava prakticky voľné pole, čo má v dohľadnej dobe vyústiť do spustenia stavebných prác – viac ako rok od otvorenia susedného úseku diaľnice D4.

Čítať viac

Konečne krok vpred? Štart realizácie kľúčovej križovatky ostáva nejasný

25.10.2022 09:05:21 RED

Diaľničný obchvat D4 medzi Jarovcami a Račou je v prevádzke už bezmála rok. Za tú dobu si vyslúžil epiteton „diaľnica duchov“. Nie úplne nezaslúžene. S výnimkou rannej a popoludňajšej špičky je totiž jeho vyťaženosť diskutabilná – teda nie taká, akú si od neho dopravní inžinieri a zástupcovia okolitých samospráv sľubovali. Príčina je už dávno známa: chýbajúca križovatka D1/D4, ktorá by odklonila kamiónový tranzit z preťaženého Prístavného mosta a Seneckej cesty.

Čítať viac

Kedy sa rozbehne výstavba križovatky D1 s D4?

07.07.2022 13:00:17 RED

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Diaľničný obchvat D4 je v prevádzke už osem mesiacov. Od novembra 2021, keď otvorili jeho posledný chýbajúci úsek Vajnory – Ivanka pri Dunaji, si môžu vodiči vychutnávať cestu z Rače až k rakúskej štátnej hranici po súvislej 27-kilometrovej diaľnici, zahŕňajúcej 57 mostov, osem križovatiek a tri ekodukty. Stále mu však chýba povestná „čerešnička na torte“ – križovatka D1/D4, rozhodujúci komponent celého projektu.

Čítať viac

Chýbajúci úsek R7 a D4 pred Lužným mostom sa otvára

01.10.2021 17:03:41 Adrian Gubčo

Uplynulý víkend bola konečne otvorená kľúčová časť bratislavského obchvatu, teda diaľnice D4: Lužný most, ktorý sa stal šiestym bratislavským premostením Dunaja. Význam spustenia bol však oslabený faktom, že nebol otvorený aj súvisiaci úsek D4 medzi križovatkami Jarovce a Petržalka a najmä rýchlostnej cesty R7 medzi Bratislavou – Juh a Prievozom. Hoci sa pôvodne mali otvárať s mostom, v skutočnosti k tomu príde až v priebehu tohto víkendu.

Čítať viac

Ďalšia časť D4 sa otvára, Bratislava získa šiesty most cez Dunaj

24.09.2021 13:03:09 Adrian Gubčo

V túto nedeľu, 26. septembra, sa otvorí ďalší úsek diaľnice D4. Jeho súčasťou je aj Lužný most, šieste bratislavské premostenie rieky Dunaj. Pôvodne sa mal otvárať aj zvyšok rýchlostnej cesty R7 medzi križovatkou Bratislava – Juh a Bratislava – Nivy (Prievoz), pravdepodobne kvôli chýbajúcim povoleniam to však bude o čosi neskôr. To isté platí o krátkej spojnici križovatiek Jarovce a Petržalka.

Čítať viac

Ďalší úsek diaľnice D4 je otvorený

06.09.2021 18:02:20 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška bol otvorený ďalší úsek diaľnice D4, a to v úseku medzi Račou a Vajnorami. Ide o krátku časť, ktorá má dĺžku asi len dva kilometre, a zatiaľ jej chýba aj napojenie aj na zvyšok diaľnice. Jeho otvorením je však budúci obchvat Bratislavy opäť o čosi kompletnejší. Ako si však začína uvedomovať aj široká verejnosť, k plnému dokončeniu diaľnice medzi Jarovcami a Račou chýbajú ešte roky.

Čítať viac

Diaľnica D4 je v podstate dokončená, spojenie s D1 si počká niekoľko rokov

12.08.2021 14:07:00 Adrian Gubčo

V podstate už len niekoľko týždňov ostáva do sprevádzkovania zostávajúcich úsekov rozostavaných častí diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. Práce sú dnes prakticky dokončené, pričom sa bude dať používať aj spojenie Bajkalskej ulice s R7. Problémom však ostáva križovatka D4 a D1 – plne funkčná bude možno až v roku 2024.

Čítať viac

Výstavba diaľnice D4 medzi Jarovcami a Račou je vo finálnej fáze

24.05.2021 16:24:51 Adrian Gubčo

Výstavba kľúčových častí diaľnice D4, ktorá v budúcnosti vytvorí obchvat Bratislavy, vstupuje do finálnej fázy. Ako oznámilo Ministerstvo dopravy SR, na Lužnom moste cez Dunaj boli úspešne vykonané záťažové skúšky. Okrem toho sa začínajú procesy technického odovzdania ďalších úsekov diaľnice, ako aj dôležitého napojenia rýchlostnej cesty R7 na dopravný systém mesta.

Čítať viac

Ďalší úsek diaľnice D4 sa otvára

12.02.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška bol otvorený nový úsek diaľnice D4, teda nového obchvatu Bratislavy. Zhotoviteľ, spoločnosť D4R7 Construction, odovzdal do užívania 7,1 kilometra dlhý úsek medzi križovatkami Vrakuňa a Ivanka Západ (Senecká cesta). Nadväzuje tak na v novembri dokončený úsek medzi križovatkami Podunajské Biskupice a Vrakuňa a umožňuje spojenie aj s križovatkou Bratislava (Juh).

Čítať viac

Ďalší úsek diaľnice D4 bol dokončený

09.11.2020 15:19:01 Adrian Gubčo

V priebehu nedele, 8. novembra 2020, bol otvorený ďalší úsek tzv. Nultého obchvatu – teda diaľnice D4, ktorá má v budúcnosti vytlačiť tranzitnú dopravu z hlavného mesta. Ide o pomerne krátky úsek medzi križovatkami Podunajské Biskupice a Vrakuňa. Celkové dokončenie prvej etapy D4 medzi Jarovcami a Račou sa aj naďalej predpokladá v roku 2021.

Čítať viac

Prvé časti rýchlostnej cesty R7 a diaľnice D4 sa otvárajú

17.07.2020 11:02:48 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch plánovania a štyroch rokoch výstavby sa v nedeľu, 19. júla 2020, otvoria pre verejnosť prvé úseky rýchlostnej cesty R7 medzi Ketelcom a Holicami a D4 medzi Ketelcom a Rovinkou. Štát si od týchto ciest sľubuje výrazné zlepšenie dopravnej situácie v okolí Bratislavy, ktorej juhovýchodné predmestia sú mimoriadne zaťažené v dôsledku intenzívneho rozvoja v posledných desaťročiach.

Čítať viac

Šiesty bratislavský most spojili, odovzdaný bude na budúci rok

10.06.2020 09:30:00 Adrian Gubčo

Budovanie diaľnice D4 prekonalo významný míľnik – za účasti zástupcov Ministerstva dopravy a výstavby a koncesionára, budujúceho diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7, teda tzv. nultý obchvat, boli spojené jednotlivé strany šiesteho bratislavského mosta cez Dunaj. Ministerstvo už hľadá aj meno pre kľúčovú stavbu v rámci jedného z najväčších infraštruktúrnych projektov v dejinách Slovenska.

Čítať viac

Prvý úsek R7 a D4 sa bude otvárať už o niekoľko týždňov, celkové dokončenie sa očakáva až v roku 2021

24.02.2020 11:15:30 Adrian Gubčo

Už v najbližších týždňoch by sa mala ukončiť výstavba prvých častí novej diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ktoré spoločne tvoria najdrahší projekt v histórii nezávislého Slovenska. Premávka bude spustená na časti R7 od Ketelca po Holice a D4 medzi Ketelcom a Rovinkou, dokončenie kľúčových úsekov, napríklad mosta cez Dunaj, sa ale očakáva až neskôr.

Čítať viac

Bratislava sa pripravuje na obmedzenia v súvislosti s výstavbou dopravných projektov

21.01.2019 15:40:17 Adrian Gubčo

Dopravu v Hlavnom meste čakajú v blízkej dobe výrazné dopravné obmedzenia, súvisiace s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ako aj s prestavbou ulice Mlynské nivy. Opatrenia, akými sa bude na vzniknutú kritickú situáciu reagovať, predstavilo dnes vedenie Bratislavy, mestskej časti Ružinov a Bratislavského samosprávneho kraja na tlačovej konferencii.

Čítať viac

Šiesty bratislavský most rastie, s ním rastú aj kontroverzie

20.09.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Práce na výstavbe diaľničného obchvatu D4 a rýchlostnej cesty R7 (D4R7) postupne akcelerujú. Stavebné práce sa rozbiehajú na viacerých úsekoch nových komunikácii, vrátane náročnejších stavieb – k tým najnáročnejším a najvýznamnejším patrí nové premostenie Dunaja, vznikajúce východne od Jaroviec a južne od areálu Slovnaftu. Ozývajú sa však aj kritici.

Čítať viac

Ako bude vyzerať diaľnica D4?

22.12.2014 12:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba diaľnice D4 sa pomaly blíži a v súvislosti s tým sú zverejňované stále nové informácie a materiály, existuje dokonca samostatná stránka o projekte.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube