Bratislava sa chce posunúť medzi lídrov v narábaním s bioodpadom a výrazne tak zvýšiť úroveň ekológie. Pripravuje preto projekt centra na spracovanie bioodpadu a inovatívny závod dotrieďovania odpadu. Plánuje tu vyrábať energiu a kompost z bioodpadu, ako aj zlepšiť kontrolu celého toku bioodpadu a produktov z neho získaných. Ide o súčasť zamýšľaného prechodu na tzv. obehové hospodárstvo.
Ilustračné zábery. Zdroj: OLO
Spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) v spolupráci s Hlavným mestom pripravujú vybudovať výnimočný Technologický park OLO, ktorého súčasťou bude zariadenie na spracovanie bioodpadu svetovej úrovne. Taktiež sa tu má zriadiť aj závod dotrieďovania odpadu najnovšej generácie. Oznámila to dnes spoločnosť OLO s tým, že projekt vstupuje do nového procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).
Ako konštatuje OLO, Bratislava aktuálne nedisponuje vlastným zariadením na spracovanie bioodpadu. Spoločnosť preto musí tento odpad vyvážať externému spracovateľovi, za čo platí a nemá z toho žiadny výnos ani benefit. Vybudovaním vlastného zariadenia na spracovanie bioodpadu bude mať ale mesto celý tok bioodpadu pod kontrolou.
Mesto muselo za týmto účelom prehodnotiť pôvodný technologický koncept spracovania kuchynského a záhradného bioodpadu. Inšpirovalo sa pritom najnovšími európskymi trendami či pripomienkami odborníkov, na základe čoho sa rozhodlo pre proces suchej fermentácie v kombinácii s kompostovacím procesom. Takýmto spôsobom dokáže OLO z bioodpadu vyprodukovať energiu vo forme bioplynu a certifikovaný kompost.
Spoločnosť ďalej približuje, že zariadenie na zhodnotenie bioodpadu bude mať potenciál spracovať takmer 50-tisíc ton organického odpadu ročne. Toto množstvo bioodpadu umožní produkciu približne 2,6 miliónov m3 bioplynu, ktoré bude možné upraviť na biometán v množstve 1,5 miliónov m3 za jeden rok. Biometán je svojím zložením identický so zemným plynom a takéto množstvo obnoviteľného paliva je ekvivalentom ročnej spotreby približne 1.500 domácností. Zároveň dokáže vyrobiť približne 14.000 ton certifikovaného kompostu ročne.
Bratislavu by to mohlo posunúť medzi lídrov v oblasti odpadového hospodárstva. „V priebehu prípravy projektu sme spolupracovali s medzinárodnými odborníkmi a inšpirovali sme sa najlepšími príkladmi z praxe ostatných európskych miest,“ hovorí Ivan Sokáč, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ OLO. „Sme presvedčení, že technológia, ktorú prinesieme, je pre Bratislavu spomedzi momentálne existujúcich riešení na trhu tou najlepšou možnosťou.“
Na príprave zámeru spolupracovali experti z medzinárodnej konzultačnej spoločnosti RAMBOLL. „Spolupráca s odborníkmi z RAMBOLL nám umožnila navrhnúť zariadenie, ktoré spĺňa najprísnejšie environmentálne štandardy a zároveň efektívne využíva dostupné zdroje,“ približuje Marek Horváth, technický riaditeľ OLO.
Nový dotrieďovací závod, ktorý má byť súčasťou projektu, patrí pod strategicky významný zámer Modernizácie a ekologizácie ZEVO (Zariadenia na energetické využitie odpadu). Dnes je závod v susedstve ZEVO. Presun o 500 metrov smerom k technologickému parku umožní realizáciu potrebných úprav v ZEVO, ktoré prispejú k zvýšeniu environmentálnej udržateľnosti zariadenia a efektivity spracovania odpadu v Bratislave.
V prípade závodu zas dôjde k technologickému vylepšeniu. Spočívať bude vo zvýšení dotrieďovania a miery vytriedenia pri zachovaní ročnej kapacity spracovaného odpadu. Mesto tak očakáva, že sa zlepší kvalita triedenia a optimalizujú sa aj náklady.
Technologický park OLO má vzniknúť na pozemkoch OLO v blízkosti ZEVO vo Vlčom hrdle. V susedstve areálu je čerstvo dokončená rýchlostná cesta R7. OLO spoločne s Hlavným mestom tvrdia, že nad rámec zákona zrealizovali analýzy, ktoré dokázali, že negatívny environmentálny dopad projektu na okolie bude zanedbateľný. Potrebný výrub stromov bude vynahradený novou výsadbou.
OLO zároveň upozorňuje, že plánované zariadenie bude vybavené najmodernejšími technológiami odstraňovania emisií, zápachu a prašnosti, ktoré zabezpečia plnenie všetkých environmentálnych štandardov nielen pre súčasnosť, ale aj budúcnosť. Chce tým deklarovať vysoký ekologický štandard aj zamýšľaný prechod na tzv. obehové hospodárstvo.
Zámery centra na spracovanie bioodpadu, závodu dotrieďovania odpadu a projektu Modernizácia a ekologizácia ZEVO majú nadviazať na existujúce projekty OLO, realizované za posledné tri roky. Patrí k nim kombinovaná výroba elektrickej energie a tepla pre bratislavské domácnosti, digitalizácia a optimalizácia zvozových procesov či re-use centrum KOLO.
Investor teraz bude očakávať stanovisko Ministerstva životného prostredia SR, následne sa posunie do ďalších stupňov povoľovania. Financovanie má čiastočne pochádzať z externých nenávratných finančných zdrojov, teda pravdepodobne eurofondov. S ohľadom na projekty, ktoré udáva ako inšpiratívne (centrum v dánskom Esbjergu alebo indonézskom Tangerangu), možno očakávať náklady vo výške desiatok miliónov eur.
(OLO, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac