Author photoAdrian Gubčo 11.07.2018 13:00

Do Bratislavy smeruje svetová architektonická špička

Už nejakú dobu je známe, že rodina Trnkovcov, ktorej členom je zakladateľ spoločnosti ESET Miroslav Trnka, pripravuje premenu objektu tzv. Rotundy pod Slavínom. Už prvotné správy hovorili o ambícii vybudovať rodinné sídlo na špičkovej architektonickej úrovni.

Zdroj: Google

Zdroj: Google

Dnes je už aj známe, kto by mal byť architektom projektu na tomto mieste. Investori si našťastie veľmi dobre uvedomujú, že ide o prémiovú lokalitu v rámci Bratislavy, ktorá má v rámci obrazu mesta zásadnú polohu, keďže sa nachádza v priamom dotyku so Slavínom. To si vyžaduje mimoriadne pozorný a citlivý prístup, no zároveň dostatočné sebavedomý a s jasným autorským rukopisom. Tieto kritériá veľmi dobre platia pre vybranú architektonickú kanceláriu - holandský ateliér MVRDV.

MVRDV patrí k rastúcim hviezdam svetovej architektonickej scény. K najznámejším realizáciám patrí krytá tržnica v Rotterdame, knižnica v čínskom meste Tianjin alebo múzeum Ragnarock v Roskilde pri Kodani. Známi sú citlivým čítaním lokality a prinášaním odvážnych riešení, ktoré však vhodne dopĺňajú územie. Aktuálne je ešte príliš skoro hovoriť, čo presne, v akom výzore a kedy pod Slavínom vznikne, je však vysoko pravdepodobné, že pôjde o jeden z moderných symbolov Bratislavy - možno nie je prehnané povedať, že vznikne bratislavská Vila Tugendhat.

V Bratislave sa v poslednej dobe posilňuje prítomnosť popredných zahraničných ateliérov. Okrem MVRDV k nim patrí predovšetkým Zaha Hadid Architects, zatiaľ jediní držitelia Pritzkerovej ceny ("Nobelovky za architektúru") realizujúci v Bratislave, dizajnujúci Sky Park, Massimiliano Fuksas, ktorý navrhol Bory Mall, či londýnske štúdio AHMM, ktoré pre HB Reavis pripravuje administratívnu výškovú budovu na Nivách. Okrem toho možno očakávať aj skoré odhalenie projektu od európsky významného rakúskeho architektonického štúdia.

Prílev zahraničných architektov vysokej úrovne svedčí o rastúcom sebavedomí developerov, ako aj o uvedomení si významu kvalitnej architektúry. Ide zároveň o súčasť posilňujúceho sa medzinárodného významu Bratislavy a proces, typický pre väčšinu rozvíjajúcich sa vyspelých miest. Hlavné mesto Slovenska vďaka súkromným investorom odhodlane kráča na ceste k modernému medzinárodnému veľkomestu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Rotunda na Slavíne. Zdroj: Google
  • Tržnica v Rotterdame. Zdroj: ArchDaily
  • Knižnica Binhai v Tianjine. Zdroj: ArchDaily
  • Múzeum rocku v Roskilde (Ragnarock). Zdroj: ArchDaily

Kategórie

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube