Author photoAdrian Gubčo 26.04.2023 11:00

Atraktívne firemné sídla prichádzajú. Stavebná aktivita pri Račianskej graduje

V Bratislave v poslednom období popri štandardnej developerskej produkcii pribúdajú aj skutočne atraktívne administratívne objekty, ktoré bude reprezentatívnymi sídlami ich investorov. Dvojica z týchto budov vzniká neďaleko od seba, v susedstve Račianskej ulice. Vo vysokom štádiu výstavby je komplex Unimed Pharma a práce začínajú aj na budove Innovatrics.

Zdroj: A.M. Architects, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: A.M. Architects, Nino Belovič / YIM.BA

Kým v minulosti bola Račianska ulica kombináciou obytnej a priemyselnej triedy, dnes sa rušivá výroba nahrádza biznisom. Už čoskoro by tu mali pribudnúť kancelárske komplexy, v ktorých budú sídliť niektoré z najúspešnejších slovenských firiem. Využívajú pritom dostupnosť pozemkov, verejnej dopravy, ale aj atraktívneho prostredia v blízkom dotyku s budúcimi centrálami.

Príkladom je Unimed Pharma. Ide o slovenskú farmaceutickú spoločnosť, sústrediacu sa na vývoj a výrobu generických oftalmologických produktov. Firma prebrala haly, ktoré v minulosti patrili známej značke AB Kozmetika (ktorá zas patrila pod Palmu). Výroba v areáli medzi Račianskou, vinohradmi a nedávnym developmentom Malé Krasňany prebiehala až do roku 2003. Odvtedy boli opustené haly aj administratívna budova.

To sa však v súčasnosti mení. Po administratívnej budove, ktorú iný investor zmenil na komplex ABCamp, sa Unimed Pharma odhodlala k veľkej prestavbe bývalých hál a ich doplneniu o samotné sídlo spoločnosti. Nachádzať sa tu budú administratívne, vývojové aj výrobné kapacity.

Galéria

  • Sídlo Unimed Pharma. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Sídlo Unimed Pharma. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Sídlo Unimed Pharma. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Sídlo Unimed Pharma. Zdroj: Expoline
  • Sídlo Innovatrics. Zdroj: A.M. Architects
  • Sídlo Innovatrics. Zdroj: A.M. Architects

Obnovený a modernizovaný komplex tak bude pozostávať z dvojpodlažnej administratívnej časti z juhozápadnej strany a halového distribučného priestoru. V administratívnej sekcii vznikne foyer a galerijný priestor pre prezentáciu firmy a rôzne eventové podujatia. Napojená na foyer bude aj jedálenská časť, ako aj technické zázemie. Kancelárie budú umiestnené najmä na druhom podlaží administratívnej sekcie budovy, po obvode vnútornej galérie. S distribučnou časťou bude administratíva spojená na úrovni prvého nadzemného podlažia.

Architektúra centrály bude súčasná a na dobrej úrovni. Fasáde bude dominovať pravidelný raster, ktorý bude spájať administratívnu aj distribučnú časť. Autorom je kancelária Cubedesign / Expoline.

Projekt je už vo vysokom štádiu realizácie. Aktuálne je dokončená hrubá stavba celého komplexu, vrátane administratívnej i skladovej časti. V interiéri administratívnej budovy sa realizujú priečky a technické zariadenie budovy. Zaujímavosťou je už prvý segment budúcej fasády (mock-up). Ten korešponduje s doteraz prezentovanými vizualizáciami.

S ohľadom na štádium realizácie by mohla byť centrála Unimed Pharma dokončená už tento rok. Dôjde tak k veľkému zlepšeniu stavu areálu, kde sa dovtedy pomaly rozpadala stará hala AB Kozmetiky. Pre verejnosť však bude nový komplex do veľkej miery neprístupný, čo súvisí s vysokými bezpečnostnými a hygienickými nárokmi na výrobu liekov. Výnimku by mohla tvoriť teoretická budúca lekáreň.

 

Sídlo Innovatrics. Zdroj: A.M. Architects

 

Ešte významnejší projekt začína v týchto dňoch vznikať v susedstve Železničnej stanice Vinohrady. Na dosiaľ prázdnej ploche medzi stanicou a Jurskou ulicou pracujú mechanizmy, ktoré zhŕňajú ornicu. Malo by ísť o počiatok príprav pre výstavbu novej centrály spoločnosti Innovatrics.

Innovatrics patrí k najvýznamnejším slovenským technologickým spoločnostiam. Ide o  popredného dodávateľa biometrických technológií. Svoje produkty dodáva nielen pre slovenský trh, ale aj do 80 ďalších krajín. Firma tak postupne naberá zamestnancov a spolu s tým mení aj sídla. Od malých kancelárií v Rači prešla cez staršiu administratívnu budovu na Jarošovej do čerstvo dokončeného Lakeside Office Parku 02. To však nie je definitívne riešenie.

Tým má byť až vlastný objekt (výhľadovo vlastný kampus) v podobe administratívnej budovy s jedným podzemným a štyrmi nadzemnými podlažiami, doplnenými o ustúpené technické podlažie. Nadzemná časť má približný tvar písmena U so zaoblenými okrajmi a ramenami smerujúcimi na západ. Na južnom krídle podlažia ustupujú, čím vznikajú priestory pre exteriérové terasy. Interiér je vyplnený administratívou, prístupnou z centrálneho átria cez celú výšku objektu.

Autorom architektonického riešenia je kancelária A.M. Architects, ktorá objektu dodala atraktívny súčasný výraz, kombinovaný s využitím high-tech technológií. Zamestnanci majú mať k dispozícii moderné a presvetlené priestory, parkovanie na 109 miestach (58 v podzemnej garáži), upravenú parkovú zeleň v susedstve objektu a uvažuje sa aj nad vznikom objektu vybavenosti – kaviarne – na námestí pred vstupom do budovy

Investor sa dlhšie trápil so získaním príslušných povolení. O začiatok stavebného konania žiadal už v apríli 2020, stavebný úrad v mestskej časti Nové Mesto ho však spustil až na začiatku roka 2022. Povolenie Innovatrics dostal na konci toho istého roka.

Realizácia by sa už teraz mohla rozbehnúť v rýchlom tempe. Príťažlivá súčasná budova dodá okoliu železničnej stanice príťažlivý charakter. Návštevník možno nadobudne pocit, že prichádza do moderného a vyspelého mesta. Nepochybne by k tomu prispelo, keby sa komplexne zmodernizovala aj stanica, z ktorej by sa mohol zároveň stať prestupný uzol. Do budúcna má v sebe veľký potenciál miesta, ktoré budú pre svoju dopravu využívať aj zamestnanci nových centrál. To isté platí o modernizácii električkovej trate.

 

Uptown Offices Palma. Zdroj: Corwin

 

Ide zároveň o jeden z kľúčových predpokladov budúceho rozvoja územia na vyššej úrovni. Okrem dvojice vlastných komplexov firiem sa tu pripravuje aj tretí kancelársky kampus – projekt Palma Uptown Offices. Ide o kancelársku etapu developmentu areálu Palmy z pera developera Corwin a zároveň prvú časť celkovej transformácie. V sérii budov tu vznikne 27,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií, ktoré majú byť etalónom v udržateľnosti.

Dnes prehliadané územie sa tak stane zónou biznisu, čo dramaticky zmení jeho charakter. Za biznisom príde aj nové bývanie. Corwin plánuje v Palme vybudovať aj rezidenčné bloky, o čosi ďalej nedávno konečne odovzdal výrazný projekt Guthaus. Dá sa len predpokladať, že v dohľadnej budúcnosti rozliční investori oznámia nové zámery, ktorými ďalej prispejú k premene tejto časti Bratislavy.

Račianska bola donedávna dlhou ulicou, popri ktorej sa striedali rodinné domy so sídliskami a priemyselnými areálmi. Po novom sa z nej ale môže stať atraktívna mestská trieda, ktorej okoliu budú dominovať moderné kancelárske sídla, polyfunkčné developmenty a súčasná architektúra na vysokej úrovni. Ide o živý príklad toho, akým vývojom prechádza slovenská metropola v posledných desaťročiach.  

 

Fotografie z 16.4.2023. Pozrite si výstavbu centrály Unimed Pharma vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube