Author photoAdrian Gubčo 19.08.2020 16:58

Blíži sa už Apollo Residence k dokončeniu?

Jeden z najdlhšie rozostavaných projektov v Bratislave sa pomaly – naozaj pomaly – začína blížiť k finálnej podobe. Na Apollo Residence priamo v novom centre Bratislavy možno v poslednej dobe pozorovať aktivitu, ktorá je s ohľadom na slimačie tempo výstavby mimoriadna. Developer Apollo Residence s.r.o. snáď dokončí projekt, minimálne zvonka, v roku 2021.

Výstavba sa spustila už v roku 2011, v čase, kedy sa už postupne kryštalizovala forma zástavby jednotlivých pozemkov v tejto časti mesta. Už vtedy sa vedelo, že pôjde o bratislavský downtown – miesto najvyššej koncentrácie výškových budov v metropole. Vznik výškovej budovy sa očakával aj v prípade tohto priestoru a úvodné fázy výstavby tomu nasvedčovali: základová doska by zniesla aj ďaleko mohutnejšiu budovu.

V skutočnosti tu však vznikol osempodlažný dom, teda asi najnižší samostatný projekt v blízkom okolí. Na prvých troch podlažiach sa má nachádzať občianska vybavenosť (na druhom a treťom podlaží sa pôvodné kancelárie zmenili na apartmány) a na zvyšných piatich bývanie. Celkovo tu vznikne 43 bytov a 36 apartmánov, k čomu sa v parteri pridá osem komerčných priestorov.

Nido

Rozhodnutie upraviť kancelárie na apartmány bolo logické, keďže v lokalite vznikajú oveľa kvalitnejšie a rozsiahlejšie administratívne projekty, na druhej strane sa zvyšuje jej atraktivita pre bývanie. Upravené apartmány a budova samotná však neuprie, že pôvodne sa navrhovala pre inú funkciu, čo sa odráža na vyššej svetlej výške prvých troch podlaží (druhé a tretie majú 3,5 metra), na tak malý development veľkoryso riešenej recepcii alebo na využití pásových okien.

Čo je pri tomto projekte prekvapivé, je pomerne solídny predaj. Z 81 jednotiek je voľných 12, pričom dostupné sú ešte jednotky všetkých veľkostí od druhého po šieste podlažie. Byty na najvyšších dvoch podlažiach, kde sa dajú po dobudovaní okolitých developmentov očakávať aspoň aké-také výhľady, sú vypredané, prípadne neboli do predaja nasadené vôbec. Rezidencie sa vyznačujú pomerne dobrým štandardom a relatívne funkčnými dispozíciami.

Budova je v štádiu hrubej stavby v podstate už roky a len na prelome tohto a minulého roka sa začala odhaľovať aj definitívna podoba projektu. Na juhovýchodnej fasáde pribudlo obloženie, meniace farbu podľa uhlov dopadu slnečného svetla. V tejto chvíli sa realizuje aj severozápadná fasáda, pričom tu boli dokonca spozorovaní robotníci. Obloženie pribúda aj v spodnej časti objektu, upravená už bola časť verejných priestranstiev v okolí.

Apollo Residence od kancelárie Avantarch nebude pre lokalitu architektonickým prínosom a v budúcnosti sa medzi inými, značne väčšími projektami, snáď stratí. Architektúra budovy budí dojem prežitých trendov zo zahraničia (z východnej Európy, čím sa však inšpirovať skutočne nemusíme), kým úpravy chodníkov zas pôsobia nepatrične draho (a nekoncepčne). Napriek tomu bude pozitívne, ak sa už development konečne dokončí.

Ak si dokončovanie udrží súčasné tempo, snáď v roku 2021 bude Apollo Residence konečne zrealizované.

 

 

Mohlo by sa tak zdať, že sa nové centrum mesta zbaví najdlhšie rozostavaného projektu a ostatné developmenty už budú pribúdať značne dynamickejším tempom. Developer Apollo Residence však v lokalite vlastní ešte jeden pozemok – v podstate priamo naproti aktuálnemu projektu, na nároží Chalupkovej a Košickej ulice. V minulosti sa tu plánovala výšková budova, Územný plán zóny Chalupkova tu umožňuje vznik 75 metrov vysokej dominanty.

Ide o ideálne miesto pre akvizíciu zo strany veľkého developera. Ako najlogickejší sa javí HB Reavis, ktorý v dotyku s týmto priestorom pripravuje schému Mlynské Nivy Košická, ktorú by mohol vhodne doplniť. Aktívnym hráčom je aj J&T Real Estate, ktorý by mohol mať záujem vybudovať reizdenčnú vežu, menej pravdepodobnými záujemcami môžu byť Penta Real Estate či YIT Slovakia. Vlastnícke pomery sa však zatiaľ nemenia.

Ak by sa ale predsa len rozhodol súčasný vlastník pre využitie pozemku formou vlastného developmentu, je dôvodná obava, že ešte dlhé roky by tu nič nevzniklo, a ak áno, tak by to nemuselo mať veľkú kvalitu. Rastúca konkurencia medzi developermi, nároky klientov a vzácna lokalita si však vyžadujú tú najvyššiu úroveň architektúry aj prevedenia projektu.

Bohužiaľ, možnosti mesta toto ovplyvniť sú dnes obmedzené, keďže naša legislatíva neumožňuje vstupovať do architektúry budov s výnimkou pamiatkových zón. To však nie je prípad okolia Chalupkovej. Situáciu by mohla zmeniť zamýšľaná Komisia pre rozvoj mesta, súčasť Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorá by mala vzniknúť v najbližších mesiacoch a bude posudzovať veľké alebo kontroverzné projekty.

Bude však enormne dôležité, akú bude mať podobu, vedenie, členov, formu práce a ako bude motivovať investorov k spolupráci. Skúsenosti s podobnými komisiami v iných mestách nie sú zatiaľ ideálne a mali skôr podobu ďalšieho vyťahovania prostriedkov od developerov nad rámec vyvolaných investícií alebo poplatkov za rozvoj, k čomu sa pripojilo zdržiavanie projektov. Ak podobný prístup zvolí aj Bratislava, potenciál takéhoto útvaru vyjde nazmar, lebo investori jednoducho nebudú mať o spoluprácu záujem.

Ak sa však Komisia rozbehne úspešne, potom sa ešte možno bude dať zabrániť najhorším škodám – a v downtowne už možno nevzniknú projekty ako Apollo Residence, ktoré budú počas dekády výstavby a (možno) dekád existencie nevhodným spôsobom dotvárať lokalitu nového centra Bratislavy.

 

Fotografie z 15.8.2020. Pozrite si postup výstavby Apollo Residence vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Nekoncepčná frma prevedenia verejných priestorov
  • Zdroj: Avantarch

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube