Author photoAdrian Gubčo 12.02.2020 17:05

Apollo Residence odhaľuje fasádu, napriek dĺžke výstavby hlási dobrý predaj

Nekonečne sa naťahujúca výstavba projektu Apollo Residence pomaly, kúsok po kúsku, postupuje. Ležérne tempo si drží už niekoľko rokov, napriek tomu sú predsa len viditeľné zmeny – najnovšie sa odhalila jedna z fasád domu, ktorá prirodzene púta pozornosť. Napriek rýchlosti (alebo pomalosti) realizácie je už väčšina bytov v objekte predaná.

Úspech predaja je napriek okolnostiam nepochybne daný lokalitou projektu, ktorý sa nachádza priamo v srdci vznikajúceho downtownu. V roku 2011, kedy sa výstavba spustila, sa na okolí nachádzali väčšinou len prázdne priestory po asanovaných továrňach a zopár prežívajúcich výrobných a administratívnych objektov, dnes v susedstve rastie viacero výškových budov a ďalšie sa pripravujú.

V kontexte tejto zástavby je samotná Apollo Residence pomerne nezvyčajná. Budova má osem nadzemných podlaží, čím bude patriť k najnižším v lokalite. Prvé tri podlažia by mali byť vymedzené pre občiansku vybavenosť – pôvodne kancelárske priestory na druhom a treťom podlaží sa predávajú ako apartmány – kým byty budú od štvrtého podlažia vyššie. Celkovo je tu naplánovaných 81 bytov a apartmánov, od jednoizbových po štvorizbové.

Investor Apollo Residence, s.r.o., ktorý prevádzkuje okrem iného aj chatu na Železnej studienke, aktuálne deklaruje ako voľných 14 jednotiek, čo pri histórii projektu považujem za úspech. Na druhej strane, prezentovaný štandard je na dobrej úrovni, k čomu patrí podlahové vykurovanie, príprava na chladené stropy, vysoká svetlá výška či hliníkové okná s exteriérovými žalúziami.

Presné ceny uvádzané nie sú, najlacnejšie 1-izbové apartmány by mali vychádzať od takmer 120-tisíc eur, kým ceny štvorizbových bytov presahujú pol milióna eur. Ceny bytov ponúkaných realitnou kanceláriou presahujú úroveň 3,6-tisíc eur za meter štvorcový, čo by zas nebola až taká vysoká cena.

Rizikom pre kupujúceho tak ostáva najmä dátum dokončenia, ktorý si ani len netrúfam odhadnúť. Pri štandardom tempe výstavby malo byť Apollo Residence dokončené už v roku 2013, aktuálny termín kolaudácie či odovzdávania bytov oficiálna webstránka ani realitná kancelária pre istotu neuvádza.

 

 

Odhalenie juhovýchodnej fasády domu predstavuje najviac viditeľný prejav aktivity na projekte po dlhšej dobe, hoci v posledných rokoch sa tempo mierne zvýšilo. Oficiálna webstránka neobsahovala žiadne exteriérové vizualizácie, preto je finálny vzhľad budovy do veľkej miery prekvapením. Záujem vyvolalo farebné obloženie, ktoré mení odtieň v závislosti od uhla dopadu slnečného svetla.

Na tom by nemuselo nič zlé, pri správnom použití ide o mimoriadne príťažlivý prvok, ktorý dodáva budovám zaujímavosť – príkladom je vedľa stojaci Sky Park, kde sa podarilo tento efekt dosiahnuť taktiež. Na základe toho, čo bolo zatiaľ zrealizované, však Apollo Residence vyzerá pri určitom oslnení skôr komicky a svojim výzorom asociuje kreácie developerov v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.

Na druhe strane, nejde celkom o prekvapenie, architekti z kancelárie Avantarch zažili podľa prehľadu referencií na svojej webstránke najlepšie časy v minulosti, kedy bola práca s farebnosťou braná menej vážne ako dnes. Apollo Residence tak – a to nielen vďaka dĺžke výstavby – bude pôsobiť ako relikt minulosti.

V meste však platí, že staršie budovy, ktoré nemajú žiadnu architektonickú či kultúrnu hodnotu, by mali uvoľniť miesto zástavbe, ktorá bude na vyššej úrovni a vhodnejšia. V prípade Apollo Residence tá doba azda už prichádza, daná parcela by si zasluhovala projekt úplne inej mierky a architektonickej kvality, v súlade s prémiovou polohou v rámci nového centra Bratislavy.

Že s tým investor do budúcnosti ráta, nie je vylúčené. Výška stropov, hrúbka základov, ale aj ešte v predkrízovom období prezentované plány nasvedčovali tomu, že aj tu mala vzniknúť veža pravdepodobne s administratívnou funkciou. Keďže sa ale dnes byty v projekte predávajú, je tento zámer asi na dlhé roky nerealistický.

Apollo Residence tak bude v prostedí bratislavského downtownu vynikať. Nanešťastie, nebude to v pozitívnom zmysle.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 8.2.2020
  • Fotografia z 8.2.2020
  • Fotografia z 8.2.2020
  • Zdroj: Avantarch

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube