YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.11.2018 08:45

Rezidencia Bottova má územné rozhodnutie

Ďalšie výškové budovy v bratislavskom downtowne sú bližšie realite – projekt spoločnosti Development 5 má územné rozhodnutie, čo znamená, že v ideálnom prípade by sa výstavba mohla začať už v priebehu budúceho roka. Do procesu však môžu zasiahnuť ešte námietky účastníkov konania.

Zdroj: Development 5 / EIA

Zdroj: Development 5 / EIA

Projekt má vyrásť na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice, teda priamo v srdci vznikajúceho downtownu. Z juhovýchodnej strany susedí s Rezidenciou Bottova dlhodobo rozostavaný projekt Apollo Residence, zo severozápadnej budova Náhradnej autobusovej stanice Nivy, kde pravdepodobne v budúcnosti vznikne komerčný development.

Samotná Bottova však bude tvoriť jednu z kľúčových osí v celom území downtownu – minimálne to tvrdí schválený a platný Územný plán zóny Chalupkova vo svojej smernej časti, ktorý predpokladá vznik série námestí, ktoré sa budú tiahnuť od zrekonštruovanej Jurkovičovej teplárne až po exteriérový priestor, ktorý bude súčasťou projektu Mlynské Nivy Center.

Do tejto osi bude Rezidencia Bottova orientovaná svojou hlavnou fasádou. Projekt samotný bude pozostávať z dvojice zrkadlovo otočených veží, pričom vyššia bude mať 18 nadzemných podlaží a nižšia 16. Vyšší z objektov tak bude mať vyše 63 metrov.

Prevažujúca funkcia bude rezidenčná, v projekte sa bude nachádzať 298 bytov, resp. apartmánov či obytných jednotiek. Parter bude dvojpodlažný a zasunutý, čím na Bottovej vznikne podlubie. Parkovanie je riešené predovšetkým v garáži, developer celkovo vytvorí 377 parkovacích miest. Projekt vytvorí otvorený vnútroblok, ktorý bude parkovo upravený.

Rezidenciu Bottova navrhlo pražské štúdio City Work Architects, pričom mu dalo podobu, ktorá ho vymedzí spomedzi iných bratislavských výškových budov. Do veľkej miery je to dané netradičným „špicatým“ tvarom, ktorý však vytvorí zaujímavý kontrast popri oblých vežiach, vznikajúcich v rámci susedného Sky Parku. Vonkajší vzhľad Rezidencie Bottova je napriek tomu pomerne konzervatívny, hoci príjemný.

Developer teraz bude žiadať o stavebné povolenie, po ktorého vydaní bude možné spustiť výstavbu. Teoreticky by to bolo možné už v roku 2019 s dokončením pravdepodobne ku koncu roka 2021. Ide však o ideálny prípad, projekt sa môže ešte zaseknúť.

Jedným z dôvodov totiž môžu byť námietky účastníkov konania, medzi ktorý patrí aj developer Sky Parku, spoločnosť Penta Real Estate, prostredníctvom svojej SPV Sky Park Residences, s.r.o. Penta upozorňuje na nesúlad navrhovanej výšky Rezidencie Bottova s regulatívmi ÚPZ, ktorú vyššia z veží presahuje asi o tri metre. V takom prípade by sa zhoršili svetelné podmienky pre štvrtú rezidečnú vežu Sky Parku.

Výšková regulácia definovaná v ÚPZ je záväzná a developer je teda povinný ju dodržať. Argumentom pre danú výšku je fakt, že nad povolenú hranicu presahujú len technické zariadenia budovy (čo je povolené), Penta však oponuje, že ide o priamu architektonickú súčasť Rezidencie Bottova. Podľa mesta Bratislava aj staromestského stavebného úradu je však projekt v súlade s územným plánom.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa situácia vyvinie, nové veže však downtownu každopádne prospejú. Dodajú mu potrebnú výškovú variabilitu, keďže dnes v lokalite vzniká súvislá masa podobne vysokých budov. Okrem nižších veží by však tomuto novému centru Bratislavy prospela aj jedna výrazne vyššia. Platný Územný plán zóny Chalupkova tomu účinne bráni, čo je predpokladom pre jeho prehodnotenie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Najextravagantnejší projekt downtownu. Metropolis smeruje k dosiahnutiu plnej výšky

20.03.2023 12:48:49 Andrej Sárközi

Metropolis má všetky predpoklady na to, aby bol označnovaný za najextravagantnejší projekt v novom centre Bratislavy. Dvojica výškových budov s prevažne rezidenčnou funkciou bude vynikať na slovenské pomery netypickou architektúrou. Nad downtownom čoskoro pribudne obrovské písmeno M.

Čítať viac

Downtown dotvára netypický projekt. Metropolis čoskoro ukáže svoj tvar

09.02.2023 13:38:37 Andrej Sárközi

Jeden z najvýraznejších developmentov v novom centre Bratislavy sa začína črtať v scenérii Bottovej ulice. Dvojica výškových budov projektu Metropolis od developera Mint Group pridáva podlažie za podlažím, no vynikať bude najmä svojím extravagantným vizuálom. Veľké písmeno M, ktoré s výstavbou projektu v downtowne vznikne, bude v kontexte mesta netradičným stavebným počinom.

Čítať viac

Nová dominanta downtownu? Luxusný Metropolis sa začína črtať v panoráme

19.12.2022 16:00:00 Andrej Sárközi

V panoráme bratislavského downtownu sa postupne začína objavovať projekt Metropolis. Dvojica výškových budov prevažne rezidenčného komplexu sa začala stavať v máji minulého roka, dnes na budove pribúda podlažie za podlažím. Metropole prinesie takmer tri stovky bytov a apartmánov vyššieho štandardu.

Čítať viac

Unikátny projekt v panoráme Bratislavy: Metropolis získava jedno podlažie za druhým

15.11.2022 19:30:00 Andrej Sárközi

V lokalite bratislavského downtownu aktuálne vzniká dvojica výškových budov rezidenčného projektu Metropolis. Ten je momentálne jedným z najväčších rozostavaných developmentov v celom novom centre Bratislavy. Do realizácie sa dostal v máji minulého roka, aktuálne jeho výstavba výrazne napreduje.

Čítať viac

Na Nivách vzniká mesto 21. storočia. Nové projekty postupujú a menia panorámu metropoly

05.10.2022 18:33:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto Slovenska zmenilo za posledných niekoľko rokov svoju panorámu radikálnym spôsobom. Metropole dominujú výškové budovy, koncentrujúce sa v oblasti Nív medzi ulicou Mlynské nivy a nábrežím Dunaja. Rast tejto štvrte je však ešte ďaleko od konca. V súčasnosti tu pribúdajú ďalšie veže, ktoré prispejú k zahusteniu zástavby nového centra Bratislavy.

Čítať viac

Panoráma downtownu sa zahusťuje: Metropolis na úrovni terénu, Sky Park pridáva podlažia

27.05.2022 18:08:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa čoskoro zahustí ďalšími výškovými dominantami. Výstavba projektu Metropolis od developera Mint Group postúpila natoľko, že súbor dvoch veží v tvare písmena M začne čoskoro rásť aj nad úrovňou terénu. Medzičasom, Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate získava nadzemné podlažia a jama pre Sky Park Residence sa prehlbuje. Dokončenie hlási nekonečný projekt Apollo Residence.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Developer projektu Metropolis: V downtowne sa dá vybudovať svetová architektúra

27.08.2021 16:24:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Mint Investments rozbehla po dlhej príprave realizáciu projektu Metropolis, ktorý bude ďalším výškovým vstupom do lokality bratislavského downtownu. Hoci nepôjde o najvyššie budovy, pozornosť pútajú svojim tvarom v podobe veľkého písmena M. Partner skupiny Sebastien Dejanovski považuje kombináciu polohy a súčasnej situácie za ideálnu príležitosť pre rozvoj takéhoto developmentu.

Čítať viac

Na Metropolise štartujú prípravné práce

03.05.2021 11:30:14 Adrian Gubčo

Developer Mint Investments ku dnešku naštartoval prípravné práce na projekte Metropolis. Najnovší zámer, ktorý doplní bratislavský downtown, vznikne na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice. Investor uvádza, že tým oficiálne naštartoval realizačnú fázu, pričom už teraz sa zámer črtá ako úspech – predaných je totiž už 40% bytov.

Čítať viac

Metropolis spúšťa oficiálny predaj bytov a odhaľuje ďalšie detaily

16.03.2021 16:17:00 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch vstúpili do predaja byty v jednom z projektov výškových budov vo vznikajúcom bratislavskom downtowne – v Metropolise, ktorý bude charakteristický tvarom jednotlivých veží, dokopy vytvárajúcich písmeno „M“. Spustenie predaja je spojené aj s odhalením oficiálneho webu a nových informácií o projekte. Výstavba by sa mala spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Rezidencia Bottova rebranduje na Metropolis a spúšťa predaj bytov

16.11.2020 12:05:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa v bratislavskom downtowne mohla naštartovať výstavba ďalšej dvojice výškových budov. Už dlhšie známy projekt Rezidencie Bottova, ktorý disponuje aj všetkými dôležitými povoleniami, získal nové meno Metropolis a jeho investor, spoločnosť Mint Investments, štartuje predaj bytov. Development vhodne zahustí postupne sa meniace nové srdce mesta.

Čítať viac

Downtown dostane ďalšie veže, Rezidencia Bottova má stavebné povolenie

20.05.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa môže opäť o niečo viac vyplniť výškovými budovami. Projekt Rezidencia Bottova, za ktorým stojí spoločnosť Development 5, získal právoplatné stavebné povolenie. O obdržaní územného rozhodnutia som informoval už pred niekoľkými mesiacmi.

Čítať viac

Rezidencia Bottova - Nové veže pre downtown

20.12.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa zahustí ďalšími vežami. Magazín TREND Reality odhalil, že developerská spoločnosť Development 5 s väzbami na spoločnosť Quinlan a developera Hrivis, pripravuje výstavbu dvojice výškových budov, ktoré doplnia tvoriaci sa cluster na Nivách.

Čítať viac

Úlohy pre (staro)nového primátora, časť 3.: Downtown, nábrežie a nové centrum Bratislavy

09.11.2018 19:00:00 Adrian Gubčo

Už o niekoľko dní budú Komunálne voľby, ktorých výsledok môže zásadne ovplyvniť podobu rozvoja Bratislavy v najbližšom období. Pre primátora (primátorku), ktorý z nich vzíde, ale aj zastupiteľský zbor, vyplýva viacero zásadných úloh, ktoré predstavujem v troch článkoch. Toto je tretí, prvý nájdete tu, druhý tu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube