YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.09.2021 14:58

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Existencia veľkého námestia je daná celkovou urbanistickou koncepciou projektu, na základe ktorej sa severovýchodne od zrekonštruovanej Pradiarne 1900 a súvisiacej Silocentrály otvoril priestor, zvieraný ďalšími troma polyfunkčnými blokmi. Námestie je otvorené do Páričkovej ulice. Základnú podobu mu určila architektonická kancelária Compass, ktorá zvíťazila v architektonicko-urbanistickej súťaži v roku 2015.

Po minuloročnom dokončení rekonštrukcie pradiarne ide o ďalšiu ukončenú časť developmentu. V rámci výstavby námestia vznikli pod povrchom nové parkovacie kapacity, slúžiace Pradiarni 1900. Tá totiž slúži ako administratívny komplex s výmerou 11.760 metrov štvorcových. Postupne sa sem sťahujú klienti a sídliť by tu mal aj samotný developer. Budova tak bude funkčnejšia a získa aj reprezentatívnejšie zázemie. Ešte na začiatku leta sa tu vysadilo 33 platanov, ktoré majú priestor spríjemňovať aj počas horúcich mesiacov.

Námestie tak oproti prvotným návrhom prešlo určitými úpravami, ktoré priniesli zvýšenie podielu zelene. Spevnená plocha je napriek tomu dostatočne veľká na to, aby tu bolo možné umiestniť terasy reštaurácií a organizovať komorné podujatia. Priestor je vydláždený kamennou dlažbou a disponuje vlastným mobiliárom, odlišným od mobiliáru, využitého inde v meste. Severne od Silocentrály bola umiestnená aj „hravá“ fontána a po zotmení je priestor pôsobivo iluminovaný. Bodkou za budovaním námestia má byť osadenie umeleckého diela, ktoré využije objekt so vzduchotechnikou z podzemnej garáže ako podstavec.

Otázkou tak ostáva, kedy sa námestie otvorí pre verejnosť. „Námestie pred Pradiarňou oficiálne otvorí séria koncertov v rámci festivalu Symfónia umenia tento víkend 10.-12. septembra,“ hovorí Peter Dovala, riaditeľ developerských projektov vo YIT Slovakia. „Po tomto dátume bude voľne prístupné verejnosti.“ Už od tohto víkendu tak bude prístupný ďalší kúsok nového bratislavského downtownu. Lepšie dostupný bude aj vchod do Pradiarne smerom do námestia, alebo dočasné parkovisko, kde v začne v dohľadnej dobe vznikať tretia a druhá etapa projektu.

Umelecké dielo, ktoré má verejný priestor dotvoriť, ešte svoju podobu len hľadá. Hoci sa súťaž na jeho stvárnenie konala už v priebehu minulého roka, jednoznačné výsledky nepriniesla. Developer preto súťaž zorganizuje znova. „Prípravy na nové kolo súťaže prebehnú do konca tohto roka. Realizácia samotného umeleckého diela je naplánovaná na budúci rok,“ potvrdzuje P. Dovala. Po jej dokončení tak vznikne veľmi príťažlivý priestor v dotyku s nesmierne atraktívnou historickou budovou.

Priestranstvo je aj naďalej nazývané len „námestie pred Pradiarňou 1900“ alebo „námestie Pradiarne 1900“. Plocha by si pravdepodobne zasluhovala vlastný, unikátny názov. Dnes však nie je známe, či sa jej pomenovanie pripravuje. „Názov nového námestia je plne v kompetencii MČ Ružinov a nemáme žiadne informácie o tom, či už bol vybraný oficiálny názov námestia,“ vysvetľuje Peter Dovala. Ružinov v tomto smere zatiaľ tiež nič nenaznačil. Námestie však už využíva – aktuálny kultúrny program prebieha v spolupráci s ním.

 

Námestie bude otvorené po ukončení kultúrneho programu počas tohto víkendu

 

Medzičasom, postupne vzniká aj severovýchodná hrana priestoru v podobe prvej etapy Zwirnu. Tá je tvorená polyfunkčnými bytovými domami, ktoré spolu vytvoria prvý z blokov novej zóny. Budovy budú mať maximálne osem podlaží, pričom byty budú na všetkých. Smerom do námestia či okolitých ulíc však budú na prízemí obchodné priestory. Vzniknú má celkovo šesť samostatných vchodov.

Postup výstavby je celkom rýchly a celý blok už začína rásť aj nad zemou. „Aktuálne sa dokončili práce na železobetónových konštrukciách podzemných podlaží a pokračujeme prácami na nadzemných podlažiach,“ popisuje P. Dovala. „V súčasnosti sa už ukazujú steny 1. NP. Postupne prichádzajú na stavbu ďalšie profesie a začíname s realizáciou hlavných rozvodov jednotlivých profesií.“ Dobre viditeľný je fakt, že parter bude otvorený, čím sa zároveň predĺži aktívna časť Košickej.

V prvej etape projektu vzniká 267 rezidencií (202 bytov a 65 apartmánov) a 490 parkovacích miest. Z tohto počtu tvoria približne polovicu bytov dvojizbové a tretinu trojizbové. Ceny za meter štvorcový patria k vyšším (presahujú aj päťtisíc eur na meter štvorcový), napriek tomu predaj napreduje. „Predaj projektu pokračuje podľa plánu a aktuálne je predaná už vyše polovica bytov ZWIRN 1. Stále disponujeme ponukou všetkých kategórií – od jednoizbových po štvorizbové,“ dodáva Peter Dovala. V poradovníku boli veľké počty záujemcov, odhalenie definitívnych cien však pravdepodobne viedlo k selekcii potenciálnych klientov.

Ako ďalšia by mala ísť do výstavby tretia etapa Zwirnu. Táto bude mať polyfunkčnejší charakter, keďže jej súčasťou bude kancelárska časť, vrátane trinásťpodlažnej veže na nároží Košickej, Mlynských nív a Svätoplukovej. Naplánovaných tu je 156 bytov a 39 apartmánov v dvoch bytových domoch, kancelársky komplex bude obsahovať 9.277 metrov štvorcových prenajímateľných administratívnych priestorov a 332 metrov štvorcových retailu. Štart výstavby sa predpokladá na začiatku roka 2022.

Napokon, ako posedná vznikne druhá etapa, kde bude najväčší počet bytov – približne 311 bytov a 103 apartmánov. V parteri bude umiestnených až 23 prevádzok. Najvyššie časti bloku budú mať jedenásť podlaží. Jeho dobudovaním bude dotvorené námestie aj Košická, ktorá sa premení na ulicu s charakterom mestskej triedy.

Jednotlivé etapy budú postupne odovzdávané v druhej polovici roka 2023, pred koncom roka 2024 a v roku 2025. Ich dokončením sa stane celá okolitá štvrť kompaktnejšou a lepšie prepojenou s lokalitou nového centra mesta. Architekti z Compassu sa inšpirovali tradičným lokálnym urbanizmom. Vďaka tomu by malo rokmi postupne dôjsť k prirodzenému splynutiu jednotlivých vrstiev zástavby a vzniku celistvej časti Bratislavy so zachovaným industriálnym charakterom.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

Takýmto spôsobom sa Zwirn stáva inšpiratívnym projektom pre celú metropolu. Ako sa vyjadril v jednom z rozhovorov jeden z partnerov Compassu Juraj Benetin, architekti cítili, že Bratislave chýbali ucelenejšie zóny blokovej zástavby, podobné západným metropolám. Zwirn bol ideálnym miestom, kde bolo možné tento nedostatok prekonať – zástavba štvrte Nivy zo 40-tych a 50-tych rokov 20. storočia ešte nesie znaky tohto tradičného plánovania.

Projekt tak bude disponovať výhodami blokovej zástavby. Tvarovanie blokov je jednoduché a logické, hustota dostatočne vysoká, existuje jasné rozdelenie verejného a intímnejšieho poloprivátneho priestoru, vnútrobloky budú poskytovať potrebnú zeleň a lepšiu mikrokolímu, domy budú mať aktívny parter s potrebnými službami a vybavenosťou a napokon tu vzniklo aj významné verejné priestranstvo. Vďaka dobrej úrovni architektúry pôsobí projekt naostatok aj dobre.

Ide o niečo, čo by malo byť replikované naprieč mestom, na rozdiel od riadkovej zástavby, rozvoľnených solitérnych domov, rozličných pokrútených tvarov a obytných areálov v podobe domov v parku. V určitých prípadoch samozrejme takáto forma projektov zmysel má, ide však skôr o výnimočné situácie (napríklad Pri Mýte reaguje na podobnú zástavbu Februárky alebo UNITASu). Napriek tomu sa nevhodné príklady replikujú, lebo ich investorov a architektov k tomu tlačia normy a územné plány. 

Skutočné mesto však vzniká v Zwirne a podobných projektoch. Námestie pri Pradiarni 1900 sa v budúcnosti určite stane miestom, ktorým sa bude nová Bratislava prezentovať – a to nielen kvôli historickej budove, ale aj súčasnej a novej zástavbe. Novodobé sídliská určite nebudú symbolom rozvoja slovenskej metropoly.

Možno by tvorcovia noriem mali pamätať nielen na suché, kvantifikovateľné dáta, ale aj na pocity, ktoré prostredie vytvára. Ak by totiž projektov v štýle Zwirnu vznikalo viac, Bratislava by mohla byť omnoho lepším a príjemnejším mestom.

 

Fotografie z 9.9.2021. Pozrite si rekonštrukciu Pradiarne 1900 a výstavbu Zwirnu vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Nové námestie v Zwirne. Zdroj: Lokal Architekti

Súvisiace články

Kúsok lepšej Bratislavy. Prvá etapa Zwirnu ide do finišu, využíva Bratislavskú dlažbu

13.03.2023 13:30:00 Adrian Gubčo

Zwirn od developera YIT Slovakia patrí k významným projektom na okraji nového centra Bratislavy. Vo viacerých smeroch je však netypický – spôsobom, akým bol obstaraný architektonický a urbanistický koncept, mierkou a do veľkej miery aj kvalitou. Dnes, keď ide do finále realizácia prvej etapy, možno celkom otvorene konštatovať, že Zwirn je príkladom, ako by mohla vyzerať podstatná časť Bratislavy.

Čítať viac

Svetová kvalita v udržateľnosti. Pradiareň 1900 je prvou slovenskou pamiatkou s najvyšším stupňom certifikácie

12.02.2023 12:00:00 Martina Gregová

Industriálna pamiatka sa zaradila medzi menej ako 1% budov na celom svete, ktoré sa môžu pochváliť získaním medzinárodne uznávaného certifikátu BREEAM - pričom s najvyššou úrovňou BREEAM Outstanding ich je ešte oveľa menej. Svedčí to nielen o unikátnosti samotného projektu, ale aj o príkladnom prístupe investorov a architektov.

Čítať viac

Druhá etapa Zwirnu konečne postupuje: Projekt získal dôležité rozhodnutie

21.12.2022 13:32:56 Andrej Sárközi

Územie medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy napreduje v písaní nového príbehu premeny na novú štvrť. Postupne tu totiž rastie projekt Zwirn od developera YIT Slovakia. Len nedávno sa kompletne odhalila fasáda domov v prvej etape, vo výstavbe je tretia a bližšie k realizácii je aj druhá - hoci je paradoxne posledná.

Čítať viac

Jedinečná fasáda je kompletne odhalená. Zwirn sa blíži k dokončeniu

13.12.2022 19:15:14 Andrej Sárközi

Zwirn od developera YIT Slovakia postupne mení rozvíjajúci sa okraj bratislavského downtownu. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie a definitívnu podobu začína získavať aj prvá etapa developmentu. Komplex začína potvrdzovať tvrdenia o vzorovom projekte.

Čítať viac

Unikátnou nie je len tepláreň. Pradiareň 1900 si vyslúžila ocenenie za najlepšiu konverziu

03.12.2022 15:00:25 Martina Gregová

Prvý ročník architektonického ocenenia, ktoré sa zameriava na propagáciu inšpiratívnych príkladov konverzií priemyselného dedičstva na Slovensku, pozná svojho víťaza. Za najlepšiu realizáciu tohto druhu bola vyhlásená konverzia historickej budovy Pradiarne a Silocentrály - Pradiareň 1900. Do užšieho výberu sa dostali aj iné objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Najväčšia tehlová fasáda na Slovensku. Zwirn odhaľuje svoju tvár

17.10.2022 15:58:41 Adrian Gubčo

Prvá etapa polyfunkčného projektu Zwirn v novom centre mesta začína získavať definitívnu podobu. Postupne sa odhaľuje tehlová fasáda prvého z trojice blokov, ktoré budú po dokončení tvoriť celý development. V krátkom slede by mala nasledovať aj tretia etapa, ktorá je už vo výstavbe. Komplex od developera YIT Slovakia má asociovať industriálnu minulosť lokality.

Čítať viac

Dokončenie Zwirnu je bližšie, postupuje aj posledná etapa

16.06.2022 10:06:01 RED

Atraktívny projekt Zwirn od developera YIT Slovakia postupne rastie. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie, dokončená je hrubá stavba prvej rezidenčnej etapy a vo výstavbe je aj tretia etapa s rezidenciami a kancelárskou vežou. Definitívu tak nemá už len druhá etapa, aj tu však nastal postup - projekt je v územnom konaní.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Zwirn 3 je právoplatné, projekt ide do výstavby

28.04.2022 11:42:25 Adrian Gubčo

Už onedlho sa v downtowne rozbehnú ďalšie stavebné práce. Právoplatné stavebné povolenie získala tretia etapa Zwirnu, polyfunkčného súboru, ktorý okrem bytov obsahuje aj kancelársku časť. Čoskoro tak začne pribúdať nový blok, doplnený o administratívnu výškovú dominantu celého projektu. Developerom Zwirnu aj Zwirn Offices je YIT Slovakia.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má stavebné povolenie

10.03.2022 13:44:29 Adrian Gubčo

V novom centre Bratislavy sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Stavebné povolenie získala tretia etapa projektu Zwirn od YIT Slovakia. Najnovšia časť projektu vznikne na nároží Svätoplukovej, Mlynských nív a Košickej a okrem dvojice bytových domov prinesie aj dominantu v podobe administratívneho objektu. Medzičasom, prvá etapa sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky.

Čítať viac

V Pradiarni 1900 vznikne inovačné centrum globálnej firmy

10.02.2022 13:39:53 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že sa mu podaril veľký úspech. Časť priestorov v zrekonštruovanej industriálnej pamiatke Pradiareň 1900 si prenajala nadnárodná farmaceutická spoločnosť Takeda. V Bratislave plánuje vybudovať medzinárodné centrum pre inovácie (ICC). Zamestnať plánuje stovky špičkových expertov v oblasti technológií a IT. Ide o významnú správu – pre Bratislavu totiž ide o smer, akým by sa mala v budúcnosti uberať, ak chce byť úspešným a bohatým mestom.

Čítať viac

Ďalšia etapa Zwirnu sa blíži k výstavbe

14.01.2022 14:24:29 Adrian Gubčo

Výstavba polyfunkčného komplexu Zwirn od YIT Slovakia rýchlo napreduje. Do areálu pôvodnej Bratislavskej cvernovej továrne sa tak postupne vracia mestská štruktúra. V dohľadnej dobe by sa mohla pridať aj ďalšia etapa – developer spustil kampaň k predaju kancelárií v objekte Zwirn Offices a pripravuje územie pre výstavbu rezidenčných objektov. Výstavba by sa mohla začať už na jar.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu postupuje, podobu získava aj námestie pred Pradiarňou

14.06.2021 14:00:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa projektu Zwirn od developera YIT Slovakia napreduje v realizácii podzemných podlaží. Postupne sa tak realitou stáva prvá časť projektu, ktorý v blízkej budúcnosti prinesie prepojenie staršej časti štvrte Nivy a nového centra mesta – downtownu. Súčasťou projektu bude aj námestie, ktoré sa už začína formovať v susedstve industriálnej pamiatky Pradiareň 1900.

Čítať viac

Zwirn odštartoval oficiálny predaj bytov, podoba umeleckého diela na námestí zatiaľ nie je známa

11.02.2021 12:38:05 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pred niekoľkými dňami oficiálne odštartoval predaj bytov v rozostavanej prvej etape projektu Zwirn, významného developmentu, ktorý mení bývalý brownfield na atraktívnu súčasť nového centra mesta. Ide o ďalšiu novinku po udelení územného rozhodnutia pre tretiu etapu, ako aj ukončení súťaže na sochárske dielo, ktoré má dotvoriť budúce námestie medzi Zwirnom a Pradiarňou 1900.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má územné rozhodnutie

26.01.2021 18:06:31 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia opäť pokročil v príprave realizácie ďalších častí projektu Zwirn. Po dokončení rekonštrukcie Pradiarne 1900 a spustení výstavby prvej rezidenčnej etapy získal územné rozhodnutie pre tretiu etapu, zahŕňajúcu bývanie aj kancelársku vežu. Druhá etapa je v príprave taktiež, dobudovaná však bude ako posledná.

Čítať viac

Pradiareň 1900 je skolaudovaná

30.11.2020 15:20:32 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia ohlásil, že rekonštrukcia historického objektu pradiarne bývalej Bratislavskej cvernovnej továrne, známej ako Pradiareň 1900, je ukončená a budova skolaudovaná. Zároveň predstavil ďalších nájomníkov, ktorí budú v objekte sídliť. Pradiareň 1900 sa zaraďuje k najkrajším industriálnym pamiatkam v meste aj najdôležitejším rekonštrukciám v poslednom období.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Pradiareň 1900 sa začína kolaudovať

09.09.2020 10:38:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jednej z najkrajších bratislavských industriálnych pamiatok ide do finále. Developer YIT Slovakia aktuálne realizuje posledné hrubé stavebné práce na obnove Pradiarne 1900 a priľahlej Silocentrály, posledných zvyškov niekdajšej Cvernovky. Už v týchto dňoch by sa malo začať kolaudačné konanie, po ktorom bude stavba odovzdaná klientom.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Na návšteve v Pradiarni 1900

25.05.2020 17:05:00 Adrian Gubčo

Už tento rok by mal byť dokončený jeden z najpríťažlivejších projektov v Bratislave – rekonštrukcia historickej pradiarne, súčasť areálu Cvernovky na Svätoplukovej ulici v štvrti Nivy. Developer YIT Slovakia mení priemyselný objekt na modernú kancelársku budovu. Pôjde o prvú dobudovanú časť projektu Zwirn, ktorý premení celý blok na aktívnu súčasť nového centra mesta.

Čítať viac

Druhá etapa Zwirnu odhaľuje detaily

07.05.2020 11:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn patrí síce k najočakávanejším developmentom v Bratislave, jeho príprava sa však nezaobišla bez komplikácií. Tou najzásadnejšou bol Územný plán, ktorý sťažoval realizáciu polyfunkčného súboru v navrhovanej podobe. Aj preto sa v prípade Zwirnu vyskytla anomália – v projekte, pozostávajúcom z troch etáp, sa len teraz začala posudzovať druhá, kým tretia už získala záverečné stanovisko EIA.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Predaj bytov v Zwirne sa spúšťa, koronavírus ho neovplyvní

20.03.2020 15:23:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po dlhej príprave spustil predaj bytov v prvej etape projektu Ziwrn, veľkého developmentu, ktorý premení celý mestský blok na aktívnu súčasť nového centra Bratislavy. Spustenie predaja bolo naplánované v rovnakej dobe, ako prepukla pandémia koronavíru, developer však napriek tomu v procese pokračuje.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Nový život industriálnych budov

28.10.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V priebehu dynamického stavebného rozvoja Bratislavy v posledných dvoch desaťročiach sa urobilo mnoho chýb. K najväčším patrí zánik veľkej časti industriálneho dedičstva v podobe viacerých priemyselných objektov a areálov. Našťastie, aspoň časť z tých najvzácnejších budov prežila a dnes sa postupne rekonštruuje a napĺňa novým obsahom, pričom známe sú prvé detaily.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je spolovice dokončená, pozrite sa dovnútra

17.10.2019 15:35:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v rekonštrukcii vzácnej industriálnej pamiatky Pradiareň 1900 a priľahlej Silocentrály, ktoré sú poslednými zachovanými časťami niekdajšieho areálu Bratislavskej centrálnej továrne. V tomto čase je rekonštrukcia približne vo svojej polovici. Po jej dokončení sa Pradiareň 1900 premení na kancelársku budovu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Obnova Pradiarne 1900 napreduje

24.07.2019 15:04:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia objektu pradiarne v niekdajšom priemyselnom areáli Cvernovka, ktorá sa mení na kancelársku budovu Pradiareň 1900, rýchlo postupuje. Jedna z najvzácnejších industriálnych pamiatok v Bratislave sa čoskoro dočká podoby, akú mala v časoch najväčšej slávy v 20-tych rokoch 20. storočia.

Čítať viac

Bratislavský industriál ožíva

25.06.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Hoci Bratislava v nedávnej minulosti prišla o mnohé vzácne areály industriálnej architektúry a viacero pamiatok bolo nenávratne zničených, v Hlavnom meste predsa len nemalé množstvo objektov aj prežilo. Našťastie, dnes sú si developeri (aj verejnosť) lepšie vedomí hodnoty takejto architektúry, vďaka čomu možno povedať, že bratislavský industriál sa dočká nového života.

Čítať viac

Zwirn sa posúva v povoľovaní, dopravné riešenie vyvoláva odpor

06.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Zwirn je čoraz bližšie k výstavbe. Už nejakú dobu prebieha rekonštrukcia objektu Pradiarne 1900, ešte tento rok by sa mala spustiť realizácia prvého z obytných blokov. Prvé povolenia už získala aj tretia etapa developmentu. Popri prípravách sa však začínajú ozývať kritici, útočiaci na dopravné riešenie.

Čítať viac

Prvá etapa Zwirnu je v územnom konaní

17.04.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Veľký multifunkčný projekt Zwirn od developera YIT Slovakia sa približuje k realizácii. Predpokladom pre to je však získanie všetkých potrebných povolení, predovšetkým územného rozhodnutia. Územné konanie pre prvú etapu projektu spoločne s priľahlou dopravnou a technickou infraštruktúrou sa spúšťa práve v týchto dňoch.

Čítať viac

Construction update: Pradiareň 1900, 11.2.2019

25.02.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

V novom centre mesta napreduje okrem výstavby nových budov aj rekonštrukcia starších objektov – novú podobu získava niekdajšia pradiareň, súčasti areálu Cvernovka, spoločne so susednou Silocentrálou. Už čoskoro sa premenia na kancelársky komplex nazvaný Pradiareň 1900.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje tretiu etapu Zwirnu

09.10.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia v týchto dňoch podáva na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) projekt tretej etapy rozsiahleho developmentu Zwirn, ktorý premení blok po niekdajšom priemyselnom podniku na polyfunkčnú zónu s bývaním, kanceláriami, obchodmi a verejnými priestranstvami. Popri tom sa odhaľujú aj oficiálne vizualizácie.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Príprava Zwirnu napreduje

01.02.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pokračuje v príprave realizácie projektu Zwirn. Po rekonštrukcii pamiatkovo chránenej Pradiarne a nového námestia, ktoré v rámci projektu vznikne, predložil na posudzovanie EIA aj prvú trojicu bytových domov, ktoré vytvoria prvý z troch blokov, ktoré budú Zwirn po dokončení tvoriť.

Čítať viac

Administratívna budova Bratislavskej cvernovej továrne je minulosťou

16.11.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Hoci nedávno jedna hanba v Bratislave pribudla (viď príspevok z pondelka), ďalšia definitívne zanikla. Developer YIT Slovakia dokončuje asanáciu niekdajšej administratívnej budovy v rámci prípravy na projekt Zwirn.

Čítať viac

Cvernovka sa mení na Zwirn a odhaľuje nové vizalizácie

02.10.2017 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v príprave projektu transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne (Cvernovky), na ktorý v minulom roku usporiadal medzinárodnú architektonickú súťaž.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube