Author photoSimona Schreinerová 05.10.2023 16:00

Lepšie mesto krok po kroku. Zwirn rastie a odhaľuje svoj potenciál

Zwirn od developera YIT Slovakia možno považovať za jeden z najmestotvornejších projektov v Bratislave. Už prvá, čerstvo dokončená etapa naznačuje potenciál developmentu vytvoriť ideálnu náhradu pôvodného brownfieldu. Postupujúca výstavba ďalšej časti môže tieto predpoklady potvrdiť.

Zdroj: YIT Slovakia, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: YIT Slovakia, Nino Belovič / YIM.BA

Miesto, na ktorom sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň (BCT), nazývaná Cvernovka, sa mení na plnohodnotnú súčasť mestskej štruktúry. Developer YIT Slovakia pracuje na premene bývalého priemyselného areálu už od roku 2015, keď zrealizoval architektonickú súťaž na nové riešenie zóny. Zvíťazil v nej známy ateliér Compass. 

Novodobý komplex zahŕňa bývanie, kancelárie, retail a v neposlednom rade aj veľkorysý verejný priestor. Väčšina pôvodných objektov bola síce asanovaná, zachovala sa ale budova Pradiarne 1900 a susednej Silocentrály. Historické industriálne budovy dodávajú projektu vyššiu úroveň a kontinuitu s minulosťou. Okrem nich už vznikajú nové domy, ktoré sú jednoznačne súčasné. 

V súčasnosti je dokončená prvá etapa z celkovo troch etáp Zwirnu. Prvá časť je tvorená šiestimi sekciami, spolu tvoriacimi mestský blok, čiastočne zvieraný so staršou zástavbou. V jednotlivých sekciách vzniklo 202 bytov a 65 apartmánov. Približne polovicu ponuky tvoria dvojizbové a tretinu trojizbové byty.

Galéria

  • Výstavba tretej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Výstavba tretej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Výstavba tretej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Výstavba tretej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Výstavba tretej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Prvá etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Prvá etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Prvá etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Prvá etapa. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia
 

Rezidenčné objekty priniesli bývanie vyššieho štandardu so stropným chladením, podlahovým kúrením, exteriérovými žalúziami, hliníkovými oknami, drevenými parketami aj vyššou materiálovou úrovňou. Tomu pochopiteľne zodpovedajú aj ceny. Zwirn sa v čase spustenia predaja zaradil k najdrahším projektom v Hlavnom meste.

Napriek tomu nemá núdzu o záujemcov, ktorých zrejme najviac láka kombinácia populárnej lokality, vysokého štandardu a prítomnosti obchodov a služieb. Projekt zároveň ponúka výbornú pešiu aj cyklistickú dostupnosť do budúceho nového centra. Plánovaná električková vetva Košická by navyše výrazne zlepšila dostupnosť aj do iných častí mesta.

Mestský charakter projektu má podporiť pomerne rozsiahly retail, pre ktorý je vyčlenený priestor v parteri domov. Umiestnených tu bude pomerne dosť prevádzok, a to aj napriek blízkosti nákupného centra Nivy, ktoré znižuje celkový potenciál pouličného maloobchodu. Väčšina priestorov však už svojho majiteľa našla. 

Komfort obyvateľov napokon dotvorí parkovo upravený zelený vnútroblok. Developer tu chce vytvoriť polosúkromný priestor, ktorého súčasťou sú okrem zelene miesta na sedenie, herné prvky, miesta na sedenie a ležanie a sú sem obrátené predzáhradky. Vznikne tak pokojná alternatíva oproti rušnejším priestorom na hlavnom námestí alebo v uličkách. 

YIT Slovakia už k prvej etape získalo kolaudačné rozhodnutie. Prví obyvatelia by sa mohli začať sťahovať už tento rok. S ich príchodom Bratislava získa nový kus mesta. 

 

Zwirn Offices budú vhodne akcentovať nárožie vďaka výške aj atraktívnej architektúre. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Prvá etapa je ale stále iba začiatok celkového rozvoja. Intenzívne sa pracuje na výstavbe tretej etapy, kým druhá čaká vydanie posledných povolení. Zvláštne poradie je výsledkom minulých nezrovnalostí pri výklade Územného plánu, ktoré viedli k prehodeniu realizácie jednotlivých etáp.

Tretia etapa v južnej časti mestského bloku bude pozostávať z kancelárskej veže na nároží Košickej, Mlynských nív a Svätoplukovej a dvojice rezidenčných blokov so 155 bytmi a 40 apartmánmi. Bytové domy by mali mať maximálne osem podlaží. Aj v tomto prípade budú na prízemí umiestnené komerčné prevádzky. Parkovo upravený vnútroblok bude určený pre obyvateľov a návštevníkov kancelárskeho objektu, pravdepodobne ho však budú využívať aj študenti a študentky susednej školy. Parkovanie bude zabezpečené v trojpodlažnej garáži so 460 parkovacími miestami.

Výškovou dominantou Zwirnu má byť trinásťpodlažná kancelárska veža, v ktorej bude aj retail. Netradičným krokom je predaj časti kancelárií do osobného vlastníctva v podobe samostatných miestností. Nachádzať sa budú na siedmom až trinástom podlaží a väčšina bude obsahovať aj malú kúpeľňu a kuchynku. Ostatné podlažia budú klasické. 

Veža dnes rýchlo rastie a získava jednotlivé podlažia. Stavebné práce teraz vstúpili do náročnejšej etapy, keďže architekti časť podlaží v rámci svojho konceptu vykonzolovali (vysunuli) nad budúci chodník. Budova tak získa netradičný a zaujímavý tvar. Pre zhotoviteľa to každopádne predstavuje mimoriadnu úlohu. Prvé takéto netradičné podlažia začali vznikať v týchto dňoch. 

S ohľadom na rýchly postup výstavby možno predpokladať, že sa stavebníkovi hravo podarí dosiahnuť najneskorší termín kolaudácie, stanovený na august 2025. Ako takmer dokončená bude táto etapa pôsobiť ešte pred koncom budúceho roka. 

 

Rezidenčná časť tretej etapy. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Ako posledná ostane najmohutnejšia druhá etapa. Naplánované sú dva obytné domy so šiestimi až jedenástimi podlažiami. Celkovo by malo ísť o 311 bytov a 103 apartmánov. Parkovacie kapacity budú zabezpečené v dvoch garážach na troch podzemných podlažiach so 625 parkovacími miestami, v exteriéri sa bude nachádzať 14 stojísk. Po dokončení druhej etapy vznikne úplne uzavretý blok, čo je v rámci bratislavských novostavieb výnimočné.

Druhá etapa na začiatok výstavby stále čaká, zatiaľ má vydané územné rozhodnutie. Ak by sa podarilo získať právoplatné stavebné povolenie ešte tento rok, celý Zwirn by sa mohol stať realitou koncom roka 2026.

Výnimočnosť Zwirnu spočíva v kombinovaní pozitívnych princípov, ako sú kompaktná bloková zástavba s adekvátnou mierkou, striedanie funkcií, vysoký dôraz na verejné priestranstvá, ako aj oddelenie verejného, poloverejného, ako aj súkromného a polosúkromného priestoru. Kladne možno hodnotiť aj zachovanie historickej stopy či použitie Bratislavskej dlažby. Navyše, celý polyfunkčný súbor vzniká na mieste bývalého brownfieldu.

Transformácia bývalých priemyselných areálov je obrovskou výzvou pre celú metropolu. Hlavné mesto sa chce sústrediť na ich urbanizáciu, vytváranie kompaktných susedstiev, udržateľných zón a intenzívnejšie miešanie funkcií. V prípade Zwirnu to spoločnosť YIT Slovakia podľa dosiaľ dokončených častí zvláda viac ako dobre. 

Nastavuje tým latku, ktorú by mali dosiahnuť alebo ešte prekonať aj iní investori či architekti. O niekoľko rokov vznikne na mieste zanedbaného a zaťaženého územia nové miesto pre život, prácu i trávenie voľného času. Takmer naisto pôjde o jednu z výkladných skriní novej Bratislavy. 

 

Fotografie z 2.10.2023. Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube