Author photoAdrian Gubčo 12.10.2018 14:00

Trhovisko na Žilinskej dostane nové prestrešenie

Mestská časť Bratislava - Staré Mesto oznámila, že známe trhovisko na Žilinskej ulici sa dočká menšej modernizácie keď sa v blízkej budúcnosti sa začne realizovať prestrešenie stánkov. Vďaka dohode s vlastníkom pozemku ostane trhovisko v tomto území v danej podobe minimálne na desať rokov.

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto

Práce na prestrešení trhoviska by sa mali spustiť v novembri, tesne po Dušičkách. Nahradené budú provizórne prestrešenia, v mnohých prípadoch realizované samotnými trhovníkmi. Mestská časť sa k tomuto kroku odhodlala potom, ako uzavrela nájomnú zmluvu na desať rokov s väčšinovým vlastníkom pozemku, na ktorom sa trhovisko nachádza. Okrem týchto prác by mala prebehnúť aj menšia úprava stánkov, časť z nich sa má opraviť, časť odstrániť. Vedenie Starého Mesta očakáva celkové zlepšenie stavu priestoru a vzhľadu starého trhoviska. Cena sa odhaduje na 60-tisíc eur.

Trhovisko na Žilinskej existuje už niekoľko desaťročí v provizórnom priestore, ktorý vznikol na mieste predtým zaniknutých budov. Od svojho vzniku neprešiel výraznejšou zmenou, keďže malo ísť očividne len o dočasné využitie priestoru, kým sa opätovne nezastavia. Za dlhé roky si však ľudia navykli na danú funkciu a akákoľvek plánovaná výstavba na danom mieste sa stretla s tvrdým odporom. Inak tomu nebolo ani v prípade naposledy plánovaného polyfunkčného domu Žilinská-Kýčerského, ktorý plánoval realizovať menšinový spoluvlastník pozemkov. Dom mal nadviazať na okolitú zástavbu a existujúce uličné a stavebné čiary, trh sa mal zachovať vo vyvýšenom parteri. Aktuálne je projekt minimálne na desať rokov pozastavený.

Treba otvorene povedať, že trhovisko ani po nadchádzajúcej obnove nebude dosahovať úroveň, aká sa očakáva od centra Hlavného mesta, projekt nebol výsledkom žiadnej architektonickej súťaže. Okrem toho, mestská časť, ktorá má dbať nielen na želania občanov, ale aj vykonávať kroky ku všeobecnému rozvoju územia, zabránila hľadaniu vhodnejšej a efektívnejšej formy využitia. Funkcia trhu je žiadúca, ale nevylučuje ani osadenie ďalších funkcií, vrátane bývania. Oveľa zodpovednejšie by bolo hľadanie vhodnej formy premeny územia spoločne s developerom. Namiesto toho zostane tento priestor najbližšiu dekádu zohavený a v stave nevhodnom pre centrum metropoly.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Aktuálny stav trhoviska (16.8.2018)
  • Navrhovaný projekt umožňoval zriadenie trhoviska v parteri. Zdroj: Park - Dom Žilinská

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube