Author photoAdrian Gubčo 16.02.2018 08:30

Vydrica bližšie k realizácii

Zdá sa, že dlhé roky spiaci projekt Vydrice sa hýbe dopredu. Ako informovali Hospodárske noviny, potvrdila sa staršia informácia o vstupe developera Lucron do projektu, ktorého cieľom je vrátiť život na miesto, kde sa kedysi nachádzala historická bratislavská štvrť, ktorá zanikla v 60-tych rokoch 20. storočia, aby uvoľnila miesto výstavbe Mostu SNP a nového sídliska.

Zdroj: Zilion, a.s.

Zdroj: Zilion, a.s.

Na pozemok, na ktorom sa Vydrica plánuje, sa vyhlásilo už niekoľko architektonických súťaží, výsledky tej poslednej sa pretavili do projektu, ktorý už má územné rozhodnutie a je v súlade s Územným plánom zóny Podhradie. Základné rámce projektu sú už teda viacmenej jasné, nová Vydrica bude moderná štvrť, ktorá bude kombinovať bývanie, prácu a obchody, pričom dojde k oddeleniu pešej dopravy, ktorá bude na povrchu, a automobilovej, ktorá bude v podzemí.

Developer Lucron avizuje, že bývanie v tejto oblasti nebude patriť k najdrahším, pôjde skôr o vyššiu strednú triedu. Zaujímavosťou majú byť prenajímateľné priestory, ktoré oslovia podnikateľov v remeslách a komunity umelcov. Finálny vzhľad projektu má byť predstavený v rámci odbornej konferencie približne v júni tohto roku.

Už teraz možno takmer s istotou tvrdiť, že projekt vyvolá vášne, ako koniec-koncov akákoľvek snaha, ktorá neplánuje s obnovou historickej štvrte v pôvodnom (alebo aspoň podobnom) výraze. Nová Vydrica totiž bude moderná, keďže prípadnej obnove historickej Vydrice aj tak bráni ÚPZ alebo svetlotechnické normy. V tomto ohľade sa teda treba spoľahnúť na developera, ktorý inak robí solídne projekty (Urban Residence Bratislava či Malé Krasňany) a jeho architektov, ktorými sú podľa mojich informácii dva špičkové slovenské ateliéry - jeden mladý, no so skúsenosťami z rozsiahlych zadaní a veľmi trendový, kým druhý mimoriadne skúsený, stojaci za niektorými z najlepších rezidenčných realizácii v Bratislave. Je teda vysoká nádej, že projekt bude, s ohľadom na svoj moderný charakter, naozaj kvalitný.

Treba však pripomenúť aj inú vec - pozemok, na ktorom sa projekt Vydrice pripravuje, bol dlhodobo na predaj, pričom o tom písali nielen téme sa venujúce periodiká, ale aj tento portál. Napriek tomu, nebolo zo strany verejnosti počuť nijakú výzvu (okrem mojej vlastnej a jedného blogera, ktorý reagoval na môj podnet), aby mesto či verejná správa vo všeobecnosti vykonala kroky k zisku tohto pozemku, ak chce priamo rozhodnúť, či sa má pôvodná Vydrica obnovovať alebo nie.

Zdá sa, že verejnosť nemá reálny záujem o zmenu najdôležitejšieho nezastavaného stavebného pozemku na Slovensku smerom k histórii. Ako zvyčajne, bojovníci, ktorí sa vyroja po predstavení projektu (ako sa vyrojili napríklad v prípade obnovy Bratislavského hradu v momente, keď už na Severnej terase bola niekoľko metrov hlboká stavebná jama), prídu s krížikom po funuse.

Developer s tým musí každopádne rátať, čo však posilňuje moju dôveru k tomu, že riešenie, ktoré sa predstaví, bude naozaj jeden z najdôkladnejšie pripravených bratislavských projektov v poslednom období.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Zilion, a.s.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube