Author photoAdrian Gubčo 22.01.2018 08:30

Budova na Vajnorskej 21 sa zmení

Na Vajnorskej ulici č. 21 sa nachádza dlhodobo chátrajúca budova, v ktorej sídli aj miestne kultúrne stredisko. Teraz sa však zdá, že jej svitá na lepšie časy, pričom novú podobu zrejme dostane aj samotné stredisko kultúry.

Zdroj: Cakov and Partners

Zdroj: Cakov and Partners

Majiteľom budovy sa stala spoločnosť Central zone, s.r.o., čiastočne prepojená s developermi nezrealizovaného outletového centra D1. Tá plánuje celkovú rekonštrukciu objektu, ktorý sa premení na polyfunkčnú budovu obsahujúcu byty, administratívne a komerčné priestory, ako aj miesto pre nové kultúrne centrum.

Pôvodná stavba by sa nadstavala, potraviny, ktoré sa jej dotýkajú, by boli nahradené parkovacím domom so 65 parkovacími miestami. Pred vstupom do strediska kultúry vznikne zrevitalizovaný nástupný priestor, do ktorého budú orientované aj nové prevádzky. Architektonický návrh pripravila kancelária Cakov+Partners. Dátum realizácie je ešte ťažké predvídať, predpokladom pre to je podpora mestskej časti, ktorá musí schváliť prenájom časti budovy súkromnej spoločnosti.

Ak by sa však podarilo projekt schváliť a aj ho podľa daných podmienok (rekonštrukcia budovy, nástupného priestoru či vstupnej haly kultúrneho centra) a v danej podobe zrealizovať, bola by to rozhodne win-win situácia. Architektonické štúdio Cakov+Partners je známe mimoriadne distingvovaným štýlom svojich projektov (viď najvýraznejšiu nedávnu realizáciu - rekonštrukciu Pálffyho paláca na Ventúrskej) a predvádza to aj v prípade tohto zámeru, ktorý mení tuctovú budovu z obdobia socializmu na sebavedomý mestský dom. Popri tom sa novej podoby dočká aj tu sídliaca verejná inštitúcia alebo sa obnoví (čiastočne) okolitý verejný priestor.

Z tohto projektu by tak mohol byť vzorový prípad, ako možno premeniť chátrajúce budovy a podporiť tak oživenie miestnej štvrte.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cakov and Partners
  • Zdroj: Cakov and Partners
  • Zdroj: Cakov and Partners
  • Zdroj: Cakov and Partners
  • Zdroj: Cakov and Partners
  • Zdroj: Cakov and Partners

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube