Author photoAdrian Gubčo 22.11.2019 16:20

Nivy Tower je takmer dokončená, Stanica Nivy získava fasádu

Projekt výstavby najvyššej kancelárskej budovy na Slovensku je v cieľovej rovinke. Veža je z exteriéru prakticky dokončená, pracuje sa najmä v interiéri a na úpravách okolitých verejných priestranstiev. Do fasády sa začína postupne zahaľovať aj Stanica Nivy, ktorá je už takmer v štádiu hrubej stavby. 

Developer HB Reavis tak úspešne napreduje vo výstavbe svojho dosiaľ najväčšieho bratislavského projektu, ktorý bol prvýkrát predstavený už pred krízou. Odvtedy však doznal zásadné zmeny. Kým pôvodne sa uvažovalo o výstavbe komplexu na oboch stranách ulice Mlynské nivy, ktorý mal obsahovať aj bytové veže, po kríze bol development prekreslený a rozdelený.

Nový projekt zahŕňa výstavbu podzemnej autobusovej stanice, nákupného centra a kancelárskej veže na ploche, ktorá Stanici Nivy vyslúžila označenie „najväčšie stavenisko v strednej Európe“, dokonca sa hovorí aj o najväčšom stavenisku v Európskej únii. Výstavba výškovej budovy sa spustila v máji 2017, ku koncu roka 2017 bola asanovaná pôvodná autobusová stanica a začala výstavba novej, spoločne s nákupným centrom.

Dnes je veža pred dokončením, ktoré je očakávané v priebehu najbližších týždňov, resp. dní. Už čoskoro by sa tak mali začať do budovy sťahovať prví nájomníci. Medzičasom developer realizuje úpravy okolitých verejných priestranstiev a prístupových komunikácií – vydláždená je už časť Svätoplukovej priľahlá k Stanici Nivy, pracuje sa na priestore pred vstupom do nákupného centra, kde bude aj fontána, a buduje prístup k samotnému vstupu do Nivy Tower. Dlažba, ktorá patrí priamo k projektu, vyzerá byť na vysokej materiálovej úrovni.

Čo sa týka Stanice Nivy, postupne sa začínajú realizovať fasády budovy, najmä z východnej a južnej strany, ktorá bude najviac exponovaná. Východná fasáda od Svätoplukovej bude pravdepodobne jednoduchšia, založená bude na kombinácii prevetrávanej fasády a obkladu z ťahokovu, pribudnúť by mala aj imitácia kamenného obkladu.

Ten bude najväčšmi použitý na južnej a západnej fasáde, kde bude doplnený – ak vizualizácie nie sú priveľmi ambiciózne – pásmi vertikálnej zelene. Zeleň má vo všeobecnosti tvoriť výraznú súčasť projektu, najmä v podobe čiastočne zelenej pobytovej strechy.

Napriek vysokému štádiu rozpracovanosti projekt ešte stále prechádza zmenami – najmä čo sa týka podoby verejných priestranstiev. V lete Hlavné mesto avizovalo, že sa mu podarilo s developerom vyrokovať zmeny v riešení ulice Mlynské nivy, ktorá sa po novom stane priateľskejšia k chodcom a cyklistom. To však predpokladá zmenu stavby pred dokončením, čoho súčasťou je nové stavebné konanie.

V tejto chvíli sa zdá, že prvé úpravy vychádzajúce z dohodnutých zmien sa už realizujú – na križovatke Svätoplukovej s Mlynskými nivami napríklad vznikol veľkorysý priechod pre chodcov, ktorý bude obsahovať aj cyklopriechod v šírke budúcej obojsmernej cyklotrasy na severnej strane ulice.

Ďalšie úpravy možno očakávať asi až na začiatku budúceho roka, kedy sa priblíži dokončenie prestavby ulice Mlynské nivy, ale aj Páričkovej či Šagátovej ulice.

Dokončenie Stanice Nivy sa predpokladá k októbru 2020.

 

Vznikajúci vstup do Stanice Nivy a Nivy Tower

 

Po dokončení vznikne v severnej časti nového centra Bratislavy, resp. bratislavského downtownu, masívny komplex, ktorý bude na seba viazať návštevnosť v objemoch desaťtisícov ľudí. Okrem významného dopravného terminálu tu bude aj jedno z najväčších nákupných centier v Bratislave, ako aj rozsiahle kancelárske kapacity, ku ktorým treba pripočítať už existujúce budovy v okolí. Ide o súčasť veľkej schémy Nové Nivy, ktorú HB Reavis postupne realizuje.

Objekt Stanice Nivy má dve podzemné podlažia, pričom autobusová stanica ja na prvom podzemnom podlaží, a tri nadzemné, k čomu treba pripočítať ešte pobytovú strechu. Koncept nákupného centra je nastavený tak, aby sa na prízemí a prvom podzemnom podlaží, v dotyku so stanicou, nachádzali obchody a služby s produktami každodennej potreby (potraviny, drogéria, banky, atď.), na druhom podlaží bude móda a na treťom gastronómia spoločne s farmárskou tržnicou. Toto podlažie bude mať presah do exteriéru, kde bude vonkajšia tržnica, resp. priestor, kde bude možné okrem trhu organizovať aj eventy alebo rozličné podujatia. Pobytová strecha má obsahovať viacero športovísk a rekreačných zón.

Celkovo vznikne 70-tisíc metrov štvorcových komerčných plôch, čo podľa developera robí zo Stanice Nivy najväčšiu naraz vybudovanú nákupnú plochu v Bratislave (Avion a Eurovea budú väčšie, ale budované boli postupne). K tomu treba pripočítať autobusovú stanicu na 30-tisíc metroch štvorcových. HB Reavis očakáva, že len tú bude denne využívať vyše 20-tisíc šudí, ktorí budú prechádzať cez nákupné centrum.

Nakoniec, výšková budova Nivy Tower s 29 nadzemnými podlažiami a výškou 125 metrov obsahuje 30-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch. Veža je momentálne najvyššou budovou na Slovensku a v budúcnosti má obsahovať aj nezvyčajnú atrakciu v podobe verejne prístupnej terasy na najvyššom podlaží, ktorá bude patriť k strešnej reštaurácii. Budova by mala spĺňať štandardy certifikácie BREEAM Excellent.

Návrh komplexu vychádza z pera britskej kancelárie Benoy v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš. Do návrhu zasiahli aj odborníci na verejné priestory BDP, ktorí navrhli program a podobu strešnej záhrady. HB Reavis tvrdí, že aj vďaka vysokej architektonickej úrovni pôjde o najlepšie nákupné centrum v Bratislave.

 

Nivy Tower z Továrenskej ulice

 

Pre Bratislavu každopádne prestavba tohto územia znamená rozšírenie možností nakupovania a zväčšenie rozsahu nákupnej plochy na obyvateľa na mieru, ktorá je vysoká na celoeurópskej úrovni (čo platí už aj teraz). Aký efekt to bude mať na maloobchod v meste, ešte ťažko odhadnúť, tradičný pouličný retail ale pravdepodobne utrpí.

Pozitívom developmentu ostáva vznik novej autobusovej stanice, vybudovanie zelenej strechy v lokalite, kde sú rekreačné plochy s ohľadom na jej predpokladanú návštevnosť rozhodne vítané, a vznik novej atrakcie v rámci Nivy Tower. Po zmenách do projektu riešenia Mlynských nív sa v lokalite zlepšia podmienky pre cyklistov aj verejnú dopravu.

HB Reavis považuje Stanicu Nivy za srdce budúcich Nových Nív, kde vznikne ešte niekoľko kancelárskych projektov, spojených s modernými verejnými priestranstvami a výškovými budovami. Už teraz je zrejmé, že daný rozsah výstavby ovplyvní fungovanie a imidž Bratislavy. Ostáva len dúfať, aby sa do momentu, kedy bude zóna naplno dobudovaná, podarilo vyriešiť aspoň tie najväčšie problémy, ktoré tento rozvoj nanešťastie prinesie.

 

Fotografie zo 17.11.2019. Viac nájdete vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Budúce reštaurácie vysunuté nad ulicu Mlynské nivy
  • Nivy Tower z Továrenskej
  • Nivy Tower
  • Nástupný priestor do Stanice Nivy a Nivy Tower
  • Priechod obsahujúci aj cyklopriechod
  • Východná fasáda Stanice Nivy
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube