Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.09.2018 09:00

Hlavné mesto skontrolovalo postup prác na Mlynských nivách

V priebehu včerajška zástupcovia Bratislavy - hlavného mesto SR v doprovode developera HB Reavis skontrolovali stav prác na prestavbe ulice Mlynské nivy a výstavbe Stanice Nivy, kde vznikne nová bratislavská autobusová stanica. Obe stavby postupujú podľa harmonogramu.

Article Big

Pre bežných obyvateľov je aktuálne najdôležitejšia prestavba ulice, ktorá sa značne rozšíri, aby bola schopná obslúžiť nové developmenty severne aj južne od ulice. Pracuje sa aktuálne na južnej strane komunikácie, kde už bola vytýčená línia chodníka, realizuje sa vozovka, osadené boli stĺpy pre trolejové vedenie.

Veľmi dôležitý aspekt prestavby sa však týka revitalizácie zastaranej technickej infraštruktúry. “Od mája sme sa pustili do obnovy infraštruktúry na južnej strane ulice Mlynské nivy, kde obnovujeme verejný vodovod, plynovod, rozvody vysokého napätia, optické káble, káble verejného osvetlenia a samotnú cestnú komunikáciu. Prednedávnom sme pristúpili k budovaniu podzemného kruhového objazdu a máme za sebou prípravné práce k výmene sútokovej komory pod Križovatkou Mlynské nivy – Karadžičova,” prezradil Jakub Gossányi, Head of Development HB Reavis Slovakia. Rekonštrukcia južnej časti ulice má byť dokončená na jeseň tohto roka, následne sa práce presunú na severnú časť.

Postupne vzniká aj podzemný kruhový objazd, ktorý je zatiaľ jediný svojho druhu na Slovensku. Aktuálne developer buduje tesniace a pažiace steny na južnej časti objazdu a kope jamu, ktorá bude mať až 15 metrov. Táto časť bude dokončená spoločne s ulicou, následne sa približne od decembra tohto roku začne budovať priamo vstup do Stanice Nivy na severnej strane ulice, zvyšná časť vznikne v priebehu roka 2019.

Na jeseň 2019 má byť zároveň kompletne dokončená rekonštrukcia ulice Mlynské nivy, ktorá má byť „bulvárom“, kde pribudne po jednom pruhu na každej strane ulice, cyklopruhoch, nových chodníkoch a zeleni – HB Reavis avizuje výsadbu približne 154 stromov, predovšetkým gledíčii. Developer zároveň pripomína, že do obnovy infraštruktúry investuje celkovo približne 40 miliónov eur, všetko na vlastné náklady.

Tieto náklady by sa každopádne mali vrátiť vďaka výstavbe Stanice Nivy, ktorá bude okrem autobusovej stanice obsahovať aj obrovské nákupné centrum so 70-tisíc metrami štvorcovými nákupnej plochy a kancelárie v najvyššej administratívnej budove Nivy Tower so 125 metrami. Nivy Tower bude taktiež aj prvá časť komplexu, ktorá bude dokončená, developer je už na úrovni deviateho nadzemného podlažia z 29 (plus dve technické), pričom postupuje rýchlosťou jedno podlažie za deväť dní.

Práce však nezaháľajú ani na Stanici Nivy, postupne sa dokončuje zakladanie stavby, realizujú sa parkovacie podlažia pre vežu a pod východnou stranou nákupného centra a začalo vznikať už podlažie pre autobusovú stanicu na západnej strane pozemku. Aj na tomto projekte sa postupuje podľa harmonogramu, čo znamená, že veža bude dokončená už v druhej polovici budúceho roka a celá Stanica Nivy v roku 2020. Architektami sú kancelárie Benoy a Siebert + Talaš.

Developer týmto postupne realizuje svoju víziu Nové Nivy, čo je súbor administratívnych a retailových developmentov pozdĺž ulice Mlynské nivy. Tesne pre dokončením je Twin City Tower, vo výstavbe zmieňovaná Stanica Nivy, čoskoro bude zrejme odhalený projekt (trvalej) parkovacej garáže na nároží Bottovej a Továrenskej, kde je teraz zariadenie staveniska Twin City Tower. Do budúcna vízia prinesie ešte ďalšiu administratívnu vežu, nový komplex Apollo a zatiaľ nešpecifikovaný development na mieste dočasnej autobusovej stanice.

Spoločne s ostatnými lokálnymi projektami vznikne koncentrácia nových plôch, ktorá preorientuje komerčný život v Bratislave práve do lokality Nív a rozšíri jej centrum týmto smerom. Povesť Bratislavy ako mesta s malým centrom definitívne zanikne.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Pohľad do stavebnej jamy Stanice Nivy.
 • Nivy Tower.
 • V pozadí vzniká podlažie, kde bude autobusová stanica.
 • Postupne sa zakladá celá stavba.
 • Na stavbe sú vyše dve stovky robotníkov.
 • Nivy Tower od ulice Mlynské nivy.
 • Postupne sa realizuje výstavba podzemného kruhového objazdu.
 • Stĺpy trolejového vedenia vpravo predznamenávajú, aký široký bude približne chodník pre preších - odhadom štyri metre, čo je úplne nedostatočné.
 • Výstavba Stanice Nivy z Twin City Tower.
 • Postup prác skontroloval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v doprovode Jakuba Gossányiho, Head of Development HB Reavis.
 • Ulica Mlynské nivy - budúci vzhľad. Zdroj: HB Reavis
 • Prierez ulice - pohľad zo západu. Zdroj: HB Reavis
 • Prierez ulice - pohľad z juhu. Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Výstavba Stanice Nivy postupuje, okolie získava definitívnu podobu

15.12.2020 13:00:52 Adrian Gubčo

Hoci bola ulica Mlynské nivy, nový mestský „bulvár“, otvorená už pred takmer mesiacom, len v týchto dňoch finišujú práce aj na ostatných častiach infraštruktúry v okolí. Medzičasom, na komplexe budúceho nákupného centra a podzemnej autobusovej stanice postupujú práce a rysovať sa začína jedna z hlavných atrakcií budovy: strešná záhrada, ktorá do lokality prinesie novú zeleň. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Hlavné mesto konečne oznámilo termín spustenia Mlynských nív

11.11.2020 10:28:32 Adrian Gubčo

Po necelých dvoch rokoch od uzatvorenia ulice je konečne známy definitívny termín otvorenia Mlynských nív medzi Karadžičovou a Košickou. Hlavné mesto a Dopravný podnik Bratislavy ohlásili, že verejná doprava sa na tejto dôležitej mestskej triede obnoví v pondelok, 16. novembra 2020. Prestavba súvisí s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy od developera HB Reavis.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube