Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.09.2018 09:00

Hlavné mesto skontrolovalo postup prác na Mlynských nivách

V priebehu včerajška zástupcovia Bratislavy - hlavného mesto SR v doprovode developera HB Reavis skontrolovali stav prác na prestavbe ulice Mlynské nivy a výstavbe Stanice Nivy, kde vznikne nová bratislavská autobusová stanica. Obe stavby postupujú podľa harmonogramu.

Article Big

Pre bežných obyvateľov je aktuálne najdôležitejšia prestavba ulice, ktorá sa značne rozšíri, aby bola schopná obslúžiť nové developmenty severne aj južne od ulice. Pracuje sa aktuálne na južnej strane komunikácie, kde už bola vytýčená línia chodníka, realizuje sa vozovka, osadené boli stĺpy pre trolejové vedenie.

Veľmi dôležitý aspekt prestavby sa však týka revitalizácie zastaranej technickej infraštruktúry. “Od mája sme sa pustili do obnovy infraštruktúry na južnej strane ulice Mlynské nivy, kde obnovujeme verejný vodovod, plynovod, rozvody vysokého napätia, optické káble, káble verejného osvetlenia a samotnú cestnú komunikáciu. Prednedávnom sme pristúpili k budovaniu podzemného kruhového objazdu a máme za sebou prípravné práce k výmene sútokovej komory pod Križovatkou Mlynské nivy – Karadžičova,” prezradil Jakub Gossányi, Head of Development HB Reavis Slovakia. Rekonštrukcia južnej časti ulice má byť dokončená na jeseň tohto roka, následne sa práce presunú na severnú časť.

Postupne vzniká aj podzemný kruhový objazd, ktorý je zatiaľ jediný svojho druhu na Slovensku. Aktuálne developer buduje tesniace a pažiace steny na južnej časti objazdu a kope jamu, ktorá bude mať až 15 metrov. Táto časť bude dokončená spoločne s ulicou, následne sa približne od decembra tohto roku začne budovať priamo vstup do Stanice Nivy na severnej strane ulice, zvyšná časť vznikne v priebehu roka 2019.

Na jeseň 2019 má byť zároveň kompletne dokončená rekonštrukcia ulice Mlynské nivy, ktorá má byť „bulvárom“, kde pribudne po jednom pruhu na každej strane ulice, cyklopruhoch, nových chodníkoch a zeleni – HB Reavis avizuje výsadbu približne 154 stromov, predovšetkým gledíčii. Developer zároveň pripomína, že do obnovy infraštruktúry investuje celkovo približne 40 miliónov eur, všetko na vlastné náklady.

Tieto náklady by sa každopádne mali vrátiť vďaka výstavbe Stanice Nivy, ktorá bude okrem autobusovej stanice obsahovať aj obrovské nákupné centrum so 70-tisíc metrami štvorcovými nákupnej plochy a kancelárie v najvyššej administratívnej budove Nivy Tower so 125 metrami. Nivy Tower bude taktiež aj prvá časť komplexu, ktorá bude dokončená, developer je už na úrovni deviateho nadzemného podlažia z 29 (plus dve technické), pričom postupuje rýchlosťou jedno podlažie za deväť dní.

Práce však nezaháľajú ani na Stanici Nivy, postupne sa dokončuje zakladanie stavby, realizujú sa parkovacie podlažia pre vežu a pod východnou stranou nákupného centra a začalo vznikať už podlažie pre autobusovú stanicu na západnej strane pozemku. Aj na tomto projekte sa postupuje podľa harmonogramu, čo znamená, že veža bude dokončená už v druhej polovici budúceho roka a celá Stanica Nivy v roku 2020. Architektami sú kancelárie Benoy a Siebert + Talaš.

Developer týmto postupne realizuje svoju víziu Nové Nivy, čo je súbor administratívnych a retailových developmentov pozdĺž ulice Mlynské nivy. Tesne pre dokončením je Twin City Tower, vo výstavbe zmieňovaná Stanica Nivy, čoskoro bude zrejme odhalený projekt (trvalej) parkovacej garáže na nároží Bottovej a Továrenskej, kde je teraz zariadenie staveniska Twin City Tower. Do budúcna vízia prinesie ešte ďalšiu administratívnu vežu, nový komplex Apollo a zatiaľ nešpecifikovaný development na mieste dočasnej autobusovej stanice.

Spoločne s ostatnými lokálnymi projektami vznikne koncentrácia nových plôch, ktorá preorientuje komerčný život v Bratislave práve do lokality Nív a rozšíri jej centrum týmto smerom. Povesť Bratislavy ako mesta s malým centrom definitívne zanikne.

Galéria

 • Pohľad do stavebnej jamy Stanice Nivy.
 • Nivy Tower.
 • V pozadí vzniká podlažie, kde bude autobusová stanica.
 • Postupne sa zakladá celá stavba.
 • Na stavbe sú vyše dve stovky robotníkov.
 • Nivy Tower od ulice Mlynské nivy.
 • Postupne sa realizuje výstavba podzemného kruhového objazdu.
 • Stĺpy trolejového vedenia vpravo predznamenávajú, aký široký bude približne chodník pre preších - odhadom štyri metre, čo je úplne nedostatočné.
 • Výstavba Stanice Nivy z Twin City Tower.
 • Postup prác skontroloval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v doprovode Jakuba Gossányiho, Head of Development HB Reavis.
 • Ulica Mlynské nivy - budúci vzhľad. Zdroj: HB Reavis
 • Prierez ulice - pohľad zo západu. Zdroj: HB Reavis
 • Prierez ulice - pohľad z juhu. Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Otvoria sa Mlynské nivy na jeseň?

14.09.2020 09:37:00 Adrian Gubčo

Na ulici Mlynské nivy vrcholia práce na dokončovaní prestavby ulice, ktorá sa v súvislosti s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy mení na širokú mestskú triedu. Hoci Hlavné mesto, ktoré je stavebníkom, dlhodobo opakuje, že k otvoreniu ulice dôjde na jeseň tohto roka, v poslednej dobe sa vyskytli aj určité pochybnosti. Kedy by sa ulica mohla skutočne otvoriť?

Čítať viac

Na Mlynských nivách bola zrealizovaná trolejbusová trať

31.08.2020 11:04:00 Adrian Gubčo

Práce na obnove ulice Mlynské nivy idú do finále. V priebehu uplynulých dní bolo namontované trolejové vedenie pre staronovú trolejbusovú trať, ktorá po ulici opäť povedie. Práce súvisia s pripravovaným obnovením prevádzky ulice, ku ktorej by malo dojsť v jesenných mesiacoch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Matadorka v Petržalke je dokončená.

Matadorka in the borough of Petržalka is completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #matador #matadorka #tower #highrise #vigroup

@vigroup.sk
Súťaž o umiestnenie Národného kultúrneho a kongresového centra má ďalšieho kandidáta: rozšírenie Incheby.

Another proposal for the new National cultural and congress centre: extension of Incheba.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #congress #culture #city #slovakia #riverfront #incheba #architecture #contemporaryarchitecture

@pictown.co
Rastúci Ludwigov Mlyn.

Rising Ludwigov Mlyn development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #trnavskemyto #ludwigovmlyn #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #sadovsky #vsco

@imaginehome.eu @sadovskyarchitects
Bratislava 2007 vs. 2020.

Thx to fan Jakub.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #nivy #novenivy #nivytower #twincitytower #skyparkbyzahahadid #skyline #panorama #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #change #urbanism #urbandevelopment #slovakia #thisisslovakia
Nový pohľad z Prezidentskej záhrady - rezidenčná časť projektu Metropolitan Star.

New view from Presidential garden - residential section of Metropolitan Star development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #staremesto #urban #architecture #contemporaryarchitecture #metropolitanstar #presidentialpalace #presidentialgarden
Nové centrum Bratislavy.

New Bratislava downtown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #thisisslovakia #slovakia #development #realestate #city #downtown #skyline #highrise #tower #skyscraper #skypark #eurovea #euroveaTower #danube #riverfront #novenivy

@jtre_sk @euroveacity
Pozrieť viac

YouTube