Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.04.2020 17:00

Dokončenie Stanice Nivy sa oneskorí, najnovší termín je jar 2021

Výstavba Stanice Nivy napreduje a postupne začína byť viditeľná finálna podoba tohto mohutného projektu. Developer HB Reavis postupuje v realizácii nákupného centra, dokončujú sa aj verejné priestranstvá v okolí. Napriek tomu, práce zasiahla pandémia koronavírusu COVID-19, čo má za následok, že sa dokončenie Stanice Nivy oneskorí.

Article Big

Na projekte boli aktuálne dokončené všetky oceľové konštrukcie, teda takmer 4-tisíc ton, a uzavretá bola prakticky celá stavba. Zrealizované sú svetlíky, strešný plášť je hotový na 95%. Na častiach strechy sa preto pristúpilo k budovaniu rekreačných zón, ktoré majú byť jednou z kľúčových atrakcií projektu. Pokračuje aj inštalovanie fasádneho obloženia.

Medzičasom developer osadil už všetky vzduchotechnické jednotky, ktoré zapája, a realizuje rozvody vnútorných inštalácií. Podobu začína získavať interiér, kde sú zo 70% dokončené vnútorné priečky, kladú sa podlahy v pasážach a montujú podhľady a sklené zábradlia. Aj zvonku sú viditeľné nové eskalátory, ktoré jednotlivé podlažia prepájajú.

Advertising

Čo sa týka vonkajších priestranstiev, práce aktuálne prebiehajú najmä na križovatke Košickej a Mlynských nív, pracuje sa aj na severnej strane Mlynských nív, prebiehala konštrukcia stĺpov pre trolejové vedenie, buduje sa cyklotrasa v priestore medzi Stanicou Nivy a centrálou VÚB (Šagátova) a opravuje sa juhovýchodná strana Páričkovej. Zreteľné sú opatrenia po úpravách projektu v roku 2019, okrem cyklotrasy na severnej strane Mlynských nív sú už v novej polohe stĺpy s trolejmi na južnej strane ulice, ktorá bola stavebne dokončená už predtým.

Časť verejných priestranstiev je už dokončená, najmä od Svätoplukovej ulice a pri vstupe do Nivy Tower, pričom sa ukazuje, že pár detailov je zhotovených na nízkej úrovni – už teraz je viditeľná nesprávne položená a uvoľnená dlažba alebo obité okraje záhonov. Developer však upozorňuje, že nie všetko je definitívne dokončené.

„Realizácia projektov prebieha na základe dokumentácie, ktorá je výsledkom spolupráce viacerých zúčastnených strán, navyše práce na projektoch na Nových Nivách stále pokračujú a nie sú teda ešte vo finálnej podobe, preto je aj v tomto prípade predčasné ich vyhotovenia hodnotiť,“ konštatuje HB Reavis.

 

Vstup do Stanice Nivy a autobusovej stanice od Svätoplukovej

 

Napriek tomu, že na stavbe je viditeľný postup, aj Stanicu Nivy zasiahla koronakríza. Jej najvýraznejším dôsledkom je oneskorenie dokončenia projektu, ktorý mal byť pôvodne otvorený v októbri 2020. „Záver roka 2020 mal byť pre nás oslavou mnohoročnej práce,“ priznáva René Popik, CEO HB Reavis Slovakia. „Otvorením tohto multifunkčného projektu a privítaním prvých zákazníkov, sme mali zmeniť tvár Bratislavy a predstaviť jedinečný verejný priestor určený pre cestovanie, nákupy a relax. S ohľadom na dopady pandémie a opatrenia štátu sa možným termínom otvorenia Stanice Nivy stáva jar 2021, kedy bude projekt stavebne pripravený.“

Pre verejnosť je veľmi dôležitou otázkou, či tento posun zasiahne aj otvorenie ulice Mlynské nivy, ktoré malo prebehnúť zarovno s nákupným centrom. Podľa R. Popika, pandémiou je zasiahnutá aj táto časť projektu, pričom problémy sa týkajú pracovníkov či dodávok materiálu. „V rámci opatrení v boji proti COVID-19 je v Európe sťažený voľný pohyb pracovnej sily, pocítili sme to napríklad pri našich dodávateľoch zo susedného Česka aj iných okolitých krajín,“ popisuje situáciu. „Čiastočné uzavretie hraníc samozrejme komplikuje aj situáciu v rámci dodávateľského reťazca. Ide najmä o krajiny, ktoré sú uzavreté dlhšie, či už Taliansko, alebo Francúzsko. Napríklad už dlhšie čakáme na dlažbu pre ulicu Mlynské nivy, ktorá mala prísť z Talianska.“

Zároveň pripomína, že obmedzená je aj činnosť úradov, ktoré teraz pomalšie vydávajú stanoviská a rozhodnutia. Napriek tomu, keďže Mlynské nivy sú dôležitou dopravnou tepnou, developer spolu s Magistrátom hľadá možnosti na to, aby bol negatívny dopad pandémie čo najnižší a sústredí sa na dobudovanie časti ulice. „Samozrejme práce pokračujú, aj keď v upravenom režime, a spoločne s Magistrátom hlavného mesta aktívne hľadáme riešenie, ako zabezpečiť aspoň čiastočné spustenie ulice pre MHD, peších a cyklodopravu na jeseň tohto roku."

Bratislava si tak snáď na jeseň aspoň čiastočne oddýchne a bude môcť obnoviť prevádzku verejnej dopravy v oblasti, kde sa bude v tom čase dokončovať ďalší masívny projekt, Sky Park od developera Penta Real Estate. Maximalizácia pokrytia oblasti verejnou dopravou, ale aj cyklodopravou, ktorá sa počas aktuálnej situácie stáva dôležitým riešením pre mobilitu, je tak kľúčová.

 

Nástupný priestor do Stanice Nivy od Twin City a ulice Mlynské nivy

 

Odsunutie dokončenia Stanice Nivy každopádne znamená, že developer nestihne pre maloobchod najdôležitejšie predvianočné obdobie, kedy sú predaje najvyššie. Situácia nepochybne zasiahne aj viaceré siete, ktoré mali mať v Stanici Nivy prevádzku. „S našimi nájomcami sme neustále v kontakte a počúvame o výzvach, problémoch a ťažkých rozhodnutiach, ktorým denne čelia,“ hovorí Martina Jamrichová, Country Marketing & PR Manager HB Reavis Slovakia. „Našou prioritou je uľahčiť nájomcom situáciu do maximálnej možnej miery.“

Čo to presne znamená, developer nešpecifikoval, pravdepodobne by sa však mohli dočasne znížiť nájmy. Takisto sa dá predpokladať, že niektoré značky do Stanice Nivy neprídu. Najviac sa to týka asi nemeckej gastronomickej siete Vapiano, ktorá tu mala otvoriť svoju premiérovú slovenskú prevádzku, v Nemecku je však pred krachom.

Nie je prekvapením, že s ohľadom na situáciu sa šíria špekulácie, že developer má problém s financovaním aj s vyplácaním subdodávateľov. HB Reavis tieto debaty nekomentuje. „Ako vždy, tak aj za danej situácie sa odmietame k podobným špekuláciám vyjadrovať,“ reaguje M. Jamrichová. Treba povedať, že ide skutočne o nepodložené informácie, na druhej strane, práve maloobchod je pandémiou najviac zasiahnutý.

Pre Stanicu Nivy by to teoreticky mohol byť problém, keďže na saturovaný bratislavský trh prinesie ďalších 70-tisíc metrov štvorcových retailu či mestskú tržnicu s 5-tisíc metrami štvorcovými. Návštevníkov má zaručiť predovšetkým poloha v bratislavskom downtowne v blízkosti kancelárskych a obytných komplexov, dizajn od skúsených architektov z kancelárie Benoy a Siebert+Talaš, vrátane zmieňovanej strešnej záhrady, a v neposlednom rade nová autobusová stanica s dennou návštevnosťou okolo 20-tisíc pasažierov. Predpoklady sú dobré, aká však bude v čase dokončenia projektu situácia, nemožno presne predvídať.

HB Reavis napriek tomu hovorí, že situáciu má plne pod kontrolou. „Na trhu pôsobíme viac ako 26 rokov a prešli sme si teda mnohými trhovými cyklami. Vieme preto, aké ďalšie kroky nás v najbližšom čase čakajú. Našou prioritou je udržať v behu čo najväčšie množstvo projektov a aktivít, aj keď v utlmenom režime, aby sme mohli toto náročné obdobie preklenúť a opäť vrátiť do rovnováhy.“

Developer má okrem Stanice Nivy v oblasti, prezývanej Nové Nivy, ropzracovaných hneď niekoľko schém a projektov. Najviac pripravený (ak nerátam parkovací dom Nivy Depo) – Nové Apollo - je aktuálne pozastavený, dopady bude mať koronavírus asi aj na najväčší budúci development Mlynské Nivy Košická. Ako to však ovplyvní podobu týchto zámerov, nie je známe.

Nie je vylúčené, že vyplnenie pozemkov v rámci kľúčovej časti downtownu, v Zóne Chalupkova, sa takto posunie. Pôvodne sa očakávalo, že už okolo roku 2025 by mohla byť zavŕšená transformácia všetkých väčších parciel a nové centrum mesta byť prakticky dobudované. Ako sa však ukazuje, na tento moment si bude treba pravdepodobne počkať dlhšie.

 

Fotografie z 18.4.2020. Viac nájdete vo fotoalbume

Galéria

 • Stanica Nivy, vznikajúce tzv. okruhliaky
 • Vstup do Stanice Nivy od Twin City
 • Budúci bulvár Nivy
 • Nová cyklotrasa na ulici Mlynské nivy
 • Budovanie cyklotrasy medzi Mlynskými nivami a Páričkovou
 • Priestor medzi Stanicou Nivy a centrálou VÚB, vznikne tu trolejbusová zastávka a cyklotrasa
 • Vstup od Páričkovej
 • Práce na Páričkovej ulici
 • Nivy Tower
 • Vstup od Svätoplukovej - hlavný vstup do autobusovej stanice
 • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Otvoria sa Mlynské nivy na jeseň?

14.09.2020 09:37:00 Adrian Gubčo

Na ulici Mlynské nivy vrcholia práce na dokončovaní prestavby ulice, ktorá sa v súvislosti s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy mení na širokú mestskú triedu. Hoci Hlavné mesto, ktoré je stavebníkom, dlhodobo opakuje, že k otvoreniu ulice dôjde na jeseň tohto roka, v poslednej dobe sa vyskytli aj určité pochybnosti. Kedy by sa ulica mohla skutočne otvoriť?

Čítať viac

Na Mlynských nivách bola zrealizovaná trolejbusová trať

31.08.2020 11:04:00 Adrian Gubčo

Práce na obnove ulice Mlynské nivy idú do finále. V priebehu uplynulých dní bolo namontované trolejové vedenie pre staronovú trolejbusovú trať, ktorá po ulici opäť povedie. Práce súvisia s pripravovaným obnovením prevádzky ulice, ku ktorej by malo dojsť v jesenných mesiacoch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube