Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.04.2020 17:00

Dokončenie Stanice Nivy sa oneskorí, najnovší termín je jar 2021

Výstavba Stanice Nivy napreduje a postupne začína byť viditeľná finálna podoba tohto mohutného projektu. Developer HB Reavis postupuje v realizácii nákupného centra, dokončujú sa aj verejné priestranstvá v okolí. Napriek tomu, práce zasiahla pandémia koronavírusu COVID-19, čo má za následok, že sa dokončenie Stanice Nivy oneskorí.

Article Big

Na projekte boli aktuálne dokončené všetky oceľové konštrukcie, teda takmer 4-tisíc ton, a uzavretá bola prakticky celá stavba. Zrealizované sú svetlíky, strešný plášť je hotový na 95%. Na častiach strechy sa preto pristúpilo k budovaniu rekreačných zón, ktoré majú byť jednou z kľúčových atrakcií projektu. Pokračuje aj inštalovanie fasádneho obloženia.

Medzičasom developer osadil už všetky vzduchotechnické jednotky, ktoré zapája, a realizuje rozvody vnútorných inštalácií. Podobu začína získavať interiér, kde sú zo 70% dokončené vnútorné priečky, kladú sa podlahy v pasážach a montujú podhľady a sklené zábradlia. Aj zvonku sú viditeľné nové eskalátory, ktoré jednotlivé podlažia prepájajú.

Nido

Čo sa týka vonkajších priestranstiev, práce aktuálne prebiehajú najmä na križovatke Košickej a Mlynských nív, pracuje sa aj na severnej strane Mlynských nív, prebiehala konštrukcia stĺpov pre trolejové vedenie, buduje sa cyklotrasa v priestore medzi Stanicou Nivy a centrálou VÚB (Šagátova) a opravuje sa juhovýchodná strana Páričkovej. Zreteľné sú opatrenia po úpravách projektu v roku 2019, okrem cyklotrasy na severnej strane Mlynských nív sú už v novej polohe stĺpy s trolejmi na južnej strane ulice, ktorá bola stavebne dokončená už predtým.

Časť verejných priestranstiev je už dokončená, najmä od Svätoplukovej ulice a pri vstupe do Nivy Tower, pričom sa ukazuje, že pár detailov je zhotovených na nízkej úrovni – už teraz je viditeľná nesprávne položená a uvoľnená dlažba alebo obité okraje záhonov. Developer však upozorňuje, že nie všetko je definitívne dokončené.

„Realizácia projektov prebieha na základe dokumentácie, ktorá je výsledkom spolupráce viacerých zúčastnených strán, navyše práce na projektoch na Nových Nivách stále pokračujú a nie sú teda ešte vo finálnej podobe, preto je aj v tomto prípade predčasné ich vyhotovenia hodnotiť,“ konštatuje HB Reavis.

 

Vstup do Stanice Nivy a autobusovej stanice od Svätoplukovej

 

Napriek tomu, že na stavbe je viditeľný postup, aj Stanicu Nivy zasiahla koronakríza. Jej najvýraznejším dôsledkom je oneskorenie dokončenia projektu, ktorý mal byť pôvodne otvorený v októbri 2020. „Záver roka 2020 mal byť pre nás oslavou mnohoročnej práce,“ priznáva René Popik, CEO HB Reavis Slovakia. „Otvorením tohto multifunkčného projektu a privítaním prvých zákazníkov, sme mali zmeniť tvár Bratislavy a predstaviť jedinečný verejný priestor určený pre cestovanie, nákupy a relax. S ohľadom na dopady pandémie a opatrenia štátu sa možným termínom otvorenia Stanice Nivy stáva jar 2021, kedy bude projekt stavebne pripravený.“

Pre verejnosť je veľmi dôležitou otázkou, či tento posun zasiahne aj otvorenie ulice Mlynské nivy, ktoré malo prebehnúť zarovno s nákupným centrom. Podľa R. Popika, pandémiou je zasiahnutá aj táto časť projektu, pričom problémy sa týkajú pracovníkov či dodávok materiálu. „V rámci opatrení v boji proti COVID-19 je v Európe sťažený voľný pohyb pracovnej sily, pocítili sme to napríklad pri našich dodávateľoch zo susedného Česka aj iných okolitých krajín,“ popisuje situáciu. „Čiastočné uzavretie hraníc samozrejme komplikuje aj situáciu v rámci dodávateľského reťazca. Ide najmä o krajiny, ktoré sú uzavreté dlhšie, či už Taliansko, alebo Francúzsko. Napríklad už dlhšie čakáme na dlažbu pre ulicu Mlynské nivy, ktorá mala prísť z Talianska.“

Zároveň pripomína, že obmedzená je aj činnosť úradov, ktoré teraz pomalšie vydávajú stanoviská a rozhodnutia. Napriek tomu, keďže Mlynské nivy sú dôležitou dopravnou tepnou, developer spolu s Magistrátom hľadá možnosti na to, aby bol negatívny dopad pandémie čo najnižší a sústredí sa na dobudovanie časti ulice. „Samozrejme práce pokračujú, aj keď v upravenom režime, a spoločne s Magistrátom hlavného mesta aktívne hľadáme riešenie, ako zabezpečiť aspoň čiastočné spustenie ulice pre MHD, peších a cyklodopravu na jeseň tohto roku."

Bratislava si tak snáď na jeseň aspoň čiastočne oddýchne a bude môcť obnoviť prevádzku verejnej dopravy v oblasti, kde sa bude v tom čase dokončovať ďalší masívny projekt, Sky Park od developera Penta Real Estate. Maximalizácia pokrytia oblasti verejnou dopravou, ale aj cyklodopravou, ktorá sa počas aktuálnej situácie stáva dôležitým riešením pre mobilitu, je tak kľúčová.

 

Nástupný priestor do Stanice Nivy od Twin City a ulice Mlynské nivy

 

Odsunutie dokončenia Stanice Nivy každopádne znamená, že developer nestihne pre maloobchod najdôležitejšie predvianočné obdobie, kedy sú predaje najvyššie. Situácia nepochybne zasiahne aj viaceré siete, ktoré mali mať v Stanici Nivy prevádzku. „S našimi nájomcami sme neustále v kontakte a počúvame o výzvach, problémoch a ťažkých rozhodnutiach, ktorým denne čelia,“ hovorí Martina Jamrichová, Country Marketing & PR Manager HB Reavis Slovakia. „Našou prioritou je uľahčiť nájomcom situáciu do maximálnej možnej miery.“

Čo to presne znamená, developer nešpecifikoval, pravdepodobne by sa však mohli dočasne znížiť nájmy. Takisto sa dá predpokladať, že niektoré značky do Stanice Nivy neprídu. Najviac sa to týka asi nemeckej gastronomickej siete Vapiano, ktorá tu mala otvoriť svoju premiérovú slovenskú prevádzku, v Nemecku je však pred krachom.

Nie je prekvapením, že s ohľadom na situáciu sa šíria špekulácie, že developer má problém s financovaním aj s vyplácaním subdodávateľov. HB Reavis tieto debaty nekomentuje. „Ako vždy, tak aj za danej situácie sa odmietame k podobným špekuláciám vyjadrovať,“ reaguje M. Jamrichová. Treba povedať, že ide skutočne o nepodložené informácie, na druhej strane, práve maloobchod je pandémiou najviac zasiahnutý.

Pre Stanicu Nivy by to teoreticky mohol byť problém, keďže na saturovaný bratislavský trh prinesie ďalších 70-tisíc metrov štvorcových retailu či mestskú tržnicu s 5-tisíc metrami štvorcovými. Návštevníkov má zaručiť predovšetkým poloha v bratislavskom downtowne v blízkosti kancelárskych a obytných komplexov, dizajn od skúsených architektov z kancelárie Benoy a Siebert+Talaš, vrátane zmieňovanej strešnej záhrady, a v neposlednom rade nová autobusová stanica s dennou návštevnosťou okolo 20-tisíc pasažierov. Predpoklady sú dobré, aká však bude v čase dokončenia projektu situácia, nemožno presne predvídať.

HB Reavis napriek tomu hovorí, že situáciu má plne pod kontrolou. „Na trhu pôsobíme viac ako 26 rokov a prešli sme si teda mnohými trhovými cyklami. Vieme preto, aké ďalšie kroky nás v najbližšom čase čakajú. Našou prioritou je udržať v behu čo najväčšie množstvo projektov a aktivít, aj keď v utlmenom režime, aby sme mohli toto náročné obdobie preklenúť a opäť vrátiť do rovnováhy.“

Developer má okrem Stanice Nivy v oblasti, prezývanej Nové Nivy, ropzracovaných hneď niekoľko schém a projektov. Najviac pripravený (ak nerátam parkovací dom Nivy Depo) – Nové Apollo - je aktuálne pozastavený, dopady bude mať koronavírus asi aj na najväčší budúci development Mlynské Nivy Košická. Ako to však ovplyvní podobu týchto zámerov, nie je známe.

Nie je vylúčené, že vyplnenie pozemkov v rámci kľúčovej časti downtownu, v Zóne Chalupkova, sa takto posunie. Pôvodne sa očakávalo, že už okolo roku 2025 by mohla byť zavŕšená transformácia všetkých väčších parciel a nové centrum mesta byť prakticky dobudované. Ako sa však ukazuje, na tento moment si bude treba pravdepodobne počkať dlhšie.

 

Fotografie z 18.4.2020. Viac nájdete vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Stanica Nivy, vznikajúce tzv. okruhliaky
 • Vstup do Stanice Nivy od Twin City
 • Budúci bulvár Nivy
 • Nová cyklotrasa na ulici Mlynské nivy
 • Budovanie cyklotrasy medzi Mlynskými nivami a Páričkovou
 • Priestor medzi Stanicou Nivy a centrálou VÚB, vznikne tu trolejbusová zastávka a cyklotrasa
 • Vstup od Páričkovej
 • Práce na Páričkovej ulici
 • Nivy Tower
 • Vstup od Svätoplukovej - hlavný vstup do autobusovej stanice
 • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Výstavba Stanice Nivy postupuje, okolie získava definitívnu podobu

15.12.2020 13:00:52 Adrian Gubčo

Hoci bola ulica Mlynské nivy, nový mestský „bulvár“, otvorená už pred takmer mesiacom, len v týchto dňoch finišujú práce aj na ostatných častiach infraštruktúry v okolí. Medzičasom, na komplexe budúceho nákupného centra a podzemnej autobusovej stanice postupujú práce a rysovať sa začína jedna z hlavných atrakcií budovy: strešná záhrada, ktorá do lokality prinesie novú zeleň. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Hlavné mesto konečne oznámilo termín spustenia Mlynských nív

11.11.2020 10:28:32 Adrian Gubčo

Po necelých dvoch rokoch od uzatvorenia ulice je konečne známy definitívny termín otvorenia Mlynských nív medzi Karadžičovou a Košickou. Hlavné mesto a Dopravný podnik Bratislavy ohlásili, že verejná doprava sa na tejto dôležitej mestskej triede obnoví v pondelok, 16. novembra 2020. Prestavba súvisí s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy od developera HB Reavis.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube