Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.03.2018 08:30

Ďalšia časť Slnečníc odhalená

Po nedávnom predstavení časti projektu Slnečnice s oficiálnym názvom C0, neoficiálne Kopec, sa odhaľuje ďalšia, ktorá bude súčasťou Zóny Mesto. Oficiálne ide o sektory B3-B4-AB2, kde vzniknú, okrem iného, výškové dominanty celej novej štvrte od developera Cresco Group.

Article Big

Zdroj: Cresco Group

Dané sektory sa budú nachádzať južne od aktuálne budovanej časti B1, od ktorej ich bude oddeľovať centrálny líniový park s upravenou zeleňou a športoviskami, no pribudnúť by tu mala aj budova sakrálneho charakteru. Južnú hranu parku bude tvoriť pätica bodových výškových domov, najnižší so 14 nadzemnými podlažiami, najvyšší s 24 podlažiami, čo znamená približne 79 metrov. Veže budú výškovo odstupňované, aby vznikol optimálny prechod k zvyšku zástavby. Medzi domami zároveň vznikne voľný priestor, umožňujúci prechod k trom blokom medzi výškovými budovami a železničnou traťou. Tieto budú mať osem podlaží, spoločne by mali vytvárať mestskejšiu štruktúru s jasne vymedzenou ulicou a vnútroblokmi. Všetky budovy budú oproti terénu mierne vyvýšené, čím developer zníži náklady na budovanie hlbších podzemných garáží.

Už len z mierky a počtu navrhovaných objektov je zrejmé, že pôjde o masívne rozšírenie Slnečníc. Vzniknúť by malo približne 1.515 bytov pre vyše 3-tisíc obyvateľov. Vyše tretinu (37%) budú tvoriť dvojizbové byty, podobne ako jedno-, resp. jeden a pol izbové byty (36%). Zvyšok bude patriť väčším výmerám. Na obsluhu týchto sektorov sa navrhuje 2005 parkovacích miest, z toho približne tri štvrtiny v garáži. Prístup bude zabezpečený predovšetkým od kruhového objazdu v dotyku so Slnečnice Market. Vzhľadom na rozsah tohto sektoru, dá sa predpokladať, že developer ho bude realizovať postupne, nateraz uvádza termíny jar 2023 až jeseň 2025.

Vybudovaním veží dostanú Slnečnice výrazný orientačný bod a zvýši sa tak architektonická a urbanistická variabilita v danom území, aj keď rozhodnutie stavať výškové budovy na okraji mesta sa inak javí ako kontrovezné. Výsledok procesu bude zaujímavý, každopádne však architekti projektu, Compass Architekti, sú mimoriadne skúsení, čo sa dá povedať aj o autoroch dizajnu parku z kancelárie LABAK.

To by mohlo byť určitou garanciou kvality architektúry, presvedčiť však musí celá štvrť, najlepšie zabezpečením dostatku vybavenosti a dobrým dopravným spojením do mesta či k rekreačným územiam. Výhodou by v tomto ohľade mohlo byť plánované otvorenie električkovej trate do Janíkovho dvora v roku 2023, výstavba základnej a strednej školy či realizácia cyklotrás priamo v rámci Slnečníc. Tie sa tak pomaly, ale isto, začnú meniť na priamu a plnohodnotnú súčasť sídliska Petržalka. 

Galéria

  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group

Súvisiace články

UniQ Slnečnice rastie, prvé domy sú už v štádiu hrubej stavby

07.10.2020 14:50:00 Adrian Gubčo

Slnečnice sú najväčším rezidenčným projektom na Slovensku a ako také obsahujú viacero typov zástavby s rozličným štandardom a charakterom. Aktuálne sú rozdelené na dve základné časti – Viladomy a Mesto, pričom prvá časť sa blíži k definitívnemu dokončeniu. Posledná, štvrtá etapa Viladomov, nazvaná UniQ Slnečnice, už získava definitívne kontúry.

Čítať viac

Ďalšie časti Slnečnice – Mesto sú pred dokončením, nasledovať bude rozvoj výškovej časti

02.03.2020 12:15:00 Adrian Gubčo

V najväčšom bratislavskom rezidenčnom projekte rastie okrem nedávno prezentovaného sektoru Slnečnice – Viladomy aj hustejšie zaľudnená a zastavaná štvrť Slnečnice – Mesto.  Práce sa dnes sústredia na trojicu blokov južne od Ulice Zuzany Chalupovej A4-A6, po ktorých dokončení sa má spustiť realizácia výškových domov južne od zamýšľaného centrálneho parku.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Zlatá hodinka v Sky Parku. Autor Martin Srnák.

Golden hour in Sky Park by Martin Srnák.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture #goldenhour #skyline #slovakia #thisisbratislava

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @vbarchitekten @markoandplacemakers
V Petržalke pri Sade Janka Kráľa sa rozbehla výstavba projektu Liget. Všetko nasvedčuje tomu, že tu vzniknú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

In Petržalka next to Sad Janka Kráľa park began the construction of Liget development. It seems that it will contain some of the most luxurious residences in Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #tower #highrise #park #liget #architecture #contemporaryarchitecture

@liget__novedejinybyvania @dzarchitekti
Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
Pozrieť viac

YouTube