Author photoAdrian Gubčo 27.03.2018 08:30

Ďalšia časť Slnečníc odhalená

Po nedávnom predstavení časti projektu Slnečnice s oficiálnym názvom C0, neoficiálne Kopec, sa odhaľuje ďalšia, ktorá bude súčasťou Zóny Mesto. Oficiálne ide o sektory B3-B4-AB2, kde vzniknú, okrem iného, výškové dominanty celej novej štvrte od developera Cresco Group.

Zdroj: Cresco Group

Zdroj: Cresco Group

Dané sektory sa budú nachádzať južne od aktuálne budovanej časti B1, od ktorej ich bude oddeľovať centrálny líniový park s upravenou zeleňou a športoviskami, no pribudnúť by tu mala aj budova sakrálneho charakteru. Južnú hranu parku bude tvoriť pätica bodových výškových domov, najnižší so 14 nadzemnými podlažiami, najvyšší s 24 podlažiami, čo znamená približne 79 metrov. Veže budú výškovo odstupňované, aby vznikol optimálny prechod k zvyšku zástavby. Medzi domami zároveň vznikne voľný priestor, umožňujúci prechod k trom blokom medzi výškovými budovami a železničnou traťou. Tieto budú mať osem podlaží, spoločne by mali vytvárať mestskejšiu štruktúru s jasne vymedzenou ulicou a vnútroblokmi. Všetky budovy budú oproti terénu mierne vyvýšené, čím developer zníži náklady na budovanie hlbších podzemných garáží.

Už len z mierky a počtu navrhovaných objektov je zrejmé, že pôjde o masívne rozšírenie Slnečníc. Vzniknúť by malo približne 1.515 bytov pre vyše 3-tisíc obyvateľov. Vyše tretinu (37%) budú tvoriť dvojizbové byty, podobne ako jedno-, resp. jeden a pol izbové byty (36%). Zvyšok bude patriť väčším výmerám. Na obsluhu týchto sektorov sa navrhuje 2005 parkovacích miest, z toho približne tri štvrtiny v garáži. Prístup bude zabezpečený predovšetkým od kruhového objazdu v dotyku so Slnečnice Market. Vzhľadom na rozsah tohto sektoru, dá sa predpokladať, že developer ho bude realizovať postupne, nateraz uvádza termíny jar 2023 až jeseň 2025.

Vybudovaním veží dostanú Slnečnice výrazný orientačný bod a zvýši sa tak architektonická a urbanistická variabilita v danom území, aj keď rozhodnutie stavať výškové budovy na okraji mesta sa inak javí ako kontrovezné. Výsledok procesu bude zaujímavý, každopádne však architekti projektu, Compass Architekti, sú mimoriadne skúsení, čo sa dá povedať aj o autoroch dizajnu parku z kancelárie LABAK.

To by mohlo byť určitou garanciou kvality architektúry, presvedčiť však musí celá štvrť, najlepšie zabezpečením dostatku vybavenosti a dobrým dopravným spojením do mesta či k rekreačným územiam. Výhodou by v tomto ohľade mohlo byť plánované otvorenie električkovej trate do Janíkovho dvora v roku 2023, výstavba základnej a strednej školy či realizácia cyklotrás priamo v rámci Slnečníc. Tie sa tak pomaly, ale isto, začnú meniť na priamu a plnohodnotnú súčasť sídliska Petržalka. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube