Author photoRED 03.10.2022 17:05

Lepšie mesto v Slnečniciach: nové funkcie, ktoré zvýšia kvalitu života

Aj u nás pristupujú mnohí developeri k tvorbe svojich rezidenčných projektov komplexne, so širokým funkčným diapazónom, ktorý sa neredukuje iba na bývanie samotné. Namiesto jedného alebo viacerých domov vytrhnutých z okolitého kontextu prichádzajú dnes už s konceptami kompletnej štvrte s atribútmi plnohodnotného, fungujúceho mesta, ktorému nič nechýba.

Miesto budúceho parku v Slnečniciach

Miesto budúceho parku v Slnečniciach

Koncept Slnečníc odoláva zmenám 

Jedným z výrazných príkladov snahy o integrálny prístup k vytváraniu aktívneho mestského prostredia sú Slnečnice od developera Cresco Real Estate. Ide o súbor niekoľkých navzájom súvisiacich projektov, rozmiestnených v zónach Mesto a Viladomy. Od svojich prvopočiatkov vo fáze architektonickej a urbanistickej štúdie (2008) a symbolického prvého výkopu oznamujúceho štart výstavby (2010) prešli pozoruhodnú cestu lemovanú významnými míľnikmi: príchod prvých obyvateľov (2013), otvorenie prvej materskej školy a nákupného strediska Slnečnice Market (2016), odovzdanie najväčšieho rodinného športovo-zábavného centra na Slovensku (2019) či presiahnutie počtu 5.000 obyvateľov (2021).

Celá doterajšia bilancia ani zďaleka neznamená koniec spolupráce developera na rozvoji Petržalky. Naopak – kontinuálne prebiehajúca výstavba Slnečníc bude prebiehať aj v budúcnosti. Svedčí o tom príprava ďalších projektov, ktoré plánuje ich developer v najbližších rokoch zrealizovať. Preukazuje tak jednak flexibilitu pôvodnej myšlienky, ktorá odolala ekonomickým či spoločenským zmenám, rovnako ako jej životnosť z pohľadu kritérií, kladených na rezidenčný projekt 21. storočia. Hlavným autorom urbanizmu Slnečníc je kancelária Compass Architekti. 

Osobitnou kapitolou je príspevok mestskej časti a komunite – nielen tej, ktorá sa formuje z novousadlíkov, ale v neposlednom rade aj pôvodnej. V prípade Cresco Real Estate je pomerne rôznorodý. Týka sa to napríklad oblasti vytvárania nových predškolských zariadení, ktorými rozširuje jestvujúcu kapacitu materských škôl v danej lokalite. Tvrdenie, že tým do istej miery supluje aktivitu, ktorá býva štandardne doménou samosprávy a predovšetkým štátu, nie je vôbec prehnané.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Verejnej materskej škôlke napomohla petícia

Ako developer už skôr informoval, 28. júna 2022 odovzdalo Cresco v projekte Slnečnice do užívania novú budovu predškolského zariadenia. V školskom roku 2022/2023 našlo na celkovej ploche 623,47 m2 umiestnenie približne 70 detí z lokality a priľahlých častí Petržalky. Objekt zasadený do Zóny Viladomy si petržalská samospráva prevzala ako verejnú materskú škôlku, ktorá doplní existujúce súkromné jasličky. Prispeje tak k zvýšeniu celkového počtu petržalských verejných škôlok do konca tohto roka z terajších 25 na 27.

„Okrem už dlho fungujúcej súkromnej materskej školy a jasličiek, verejného parku s multifunkčnými ihriskami, výbehom pre psy či detskými ihriskami sme plánovali priniesť pre mladé rodiny s deťmi aj verejné predškolské zariadenie, ktoré im zjednoduší každodenný život,“ vysvetlil v tlačovej správe Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. Súčasťou areálu je aj vonkajšia zeleň s rozlohou 836 m2, určená na trávenie voľného času detí a umiestnenie hracích prvkov. „Ďalšie hracie prvky sú k dispozícii už do dvoch minút od škôlky v rámci detských či športových ihrísk, ktoré sú súčasťou verejného parku v Zóne Viladomy,“ dodal Krnáč. Ako pre YIM.BA spresnil, z príprav otvorenia škôlky Cresco vystúpilo momentom, keď ju začiatkom leta odovzdalo mestskej časti Petržalka ako jej zriaďovateľovi a prevádzkovateľovi.

Ak vznikol dojem, že ide o dobročinnosť zo strany developera, je mylný. Mestská časť totiž odkúpila od neho budovu škôlky aj s okolitými pozemkami za 900-tisíc eur, pričom na účel rekonštrukcie požiadala o nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Pre úplnosť treba ešte dodať, že verejnej materskej škôlke v tomto prípade pomohla a posunula ju správnym smerom petícia obyvateľov za doplnenie verejnej občianskej vybavenosti v lokalite Slnečníc, ktorá celému zámeru predchádzala.

Vznik verejnej škôlky v Slnečniciach označil jej developer za „ukážku spolupráce samosprávy a investora a dobrý príklad toho, ako sa dá rozvíjať mestská štvrť“. Odvedený developerský poplatok z výstavby Slnečníc, doteraz vo výške 1,7 milióna eur, ktorý putuje späť do lokality, prevýšil kúpnu cenu a ohlásenú investíciu na dokončenie škôlky. Ďalších zhruba 19 miliónov zaplatí Cresco mestskej časti za výstavbu ďalších projektov v Slnečniciach.

Paralelne vedie developer s mestskou časťou Bratislava – Petržalka už dlhší čas diskusiu o spojenej materskej a základnej (a výhľadovo možno aj strednej) škole, umiestnenej v Zóne Mesto, neďaleko budúcej konečnej zastávky električkovej radiály. Ako pokročila príprava jej realizácie, povoľovacie procesy a sú už známe aj prípadné termíny jej začatia a dokončenia?

„S mestskou časťou intenzívne rokujeme, s naším architektonickým štúdiom zapracúvavame ich pripomienky, ako aj zohľadňujeme nároky, ktoré na budovu budú nielen pri jej otvorení, ale aj výhľadovo, keď sa demografická situácia v oblasti môže zmeniť,“ uviedol pre YIM.BA výkonný riaditeľ Cresco Real Estate. „Na objekt už máme platné územné rozhodnutie a tento týždeň sa začali procesy aj na úrovni mestskej časti, aby mohla požiadať o externé spolufinancovanie projektu. Hovoriť o prípadných termínoch je ale zatiaľ predčasné, keďže samotný projekt sa ešte môže meniť podľa nových požiadaviek či obmedzených rozpočtových možností.“

Na druhej strane, sám starosta mestskej časti Ján Hrčka podľa neho priznáva, že Petržalka starne a čoskoro môže mať možno väčší problém s domovami seniorov než s materskými či základnými školami. Preto už dnes, keď petržalské školy navštevujú aj deti z Jaroviec či z Rusoviec, treba sledovať cieľ, aby bol developerský produkt dlhodobo – čiže aj o 10 či 20 rokov, keď terajšie malé deti vyrastú – udržateľný.

 

Nová materská škola v Zóne Viladomy

 

Termín dokončenia verejného parku dodržia

Verejnou materskou škôlkou sa však politika „benefitov nad rámec“ u Cresco Real Estate nekončí. Ešte predtým, ako ju pripravoval na odovzdanie, sa totiž pustil do prípravy ďalšej etapy Slnečníc – projektu Slnečnice Nad Mestom. K termínom samotnej realizácie sa zatiaľ vyjadrovať odmieta. Pozornosť v tejto chvíli upriamuje skôr na verejnú infraštruktúru, v rámci ktorej tu má vzniknúť prvá časť druhého najväčšieho verejného parku v Petržalke (po Sade Janka Kráľa). Jeho celková rozloha 29-tisíc m2 bude porovnateľná s tromi futbalovými ihriskami.

Nepôjde len o štandardný park, akých ponúka hlavné mesto – v lepšom či v horšom stave – viacero. Ten petržalský prinesie okrem upravených zelených plôch a tradičného mobiliáru aj zopár inovatívnych prvkov – napríklad labyrint zo živého plota, grilovacie miesto a petangové ihrisko. Práce na stavbe parku sú už tri mesiace v plnom prúde s tým, že zavŕšenie prvej časti sa predpokladá v októbri 2022. Po odovzdaní by mal slúžiť ako spojovací článok medzi Zónou Mesto a spomínanou konečnou zastávkou električky na Janíkovom dvore.

Keďže v priebehu realizácie verejného parku sa mali vyskytnúť určité komplikácie, požiadali sme developera o vyjadrenie. „S parkom neevidujeme žiadne problémy, ktoré by ovplyvnili jeho funkcionalitu alebo termín dokončenia,“ tvrdí Ján Krnáč. Park mal byť pritom čiastočne dokončený už dávno, spoločne s dobudovaním etapy A6 v Zóne Mesto. Developer však čakal na vydanie povolení pre etapu Nad Mesto.

Čakanie využil developer aspoň na čiastočné úpravy dizajnu priestoru. „Počas jeho tvorby sme zohľadňovali aj požiadavky a priania obyvateľov, preto sme napríklad zmenili lokalitu psieho parku tak, aby mali štvornohí obyvatelia Zóny mesto viac priestoru. Stavebné dokončenie parku je naďalej plánované na október 2022, so všetkými avizovanými prvkami a funkciami.“ Autorom podoby parku je kancelária AWE Ateliér. 

Termíny dokončenia parku a jeho odovzdania do užívania však nie sú totožné. Ten druhý navyše predpokladá kolaudačné rozhodnutie a určenie subjektu, ktorému bude jeho momentálne stále ohradený areál zverený do správy. Zaujímalo nás, či má už developer v spomínaných záležitostiach jasno.

„Termín odovzdania parku do užívania sme zatiaľ nekomunikovali, keďže závisí najmä na úradoch a na tom, ako rýchlo prebehne kolaudačné konanie. O kolaudáciu parku sme už požiadali a čakáme na vypísanie kolaudačného konania zo strany stavebného úradu," pripomína Cresco Real Estate. „Radi by sme park odovzdali do správy mestskej časti, aj preto sme ju do procesu jeho tvorby od začiatku zapájali. Zatiaľ však definitívne nepotvrdili, kedy park prevezmú. Do kolaudačného rozhodnutia sa oň budeme naďalej starať my. Odkedy ho po kolaudácii odovzdáme do užívania, až kým ho nepreberie mestská časť, bude spravovaný na náklady okolitých bytových domov,“ uzatvára pre YIM.BA výkonný šéf Cresco Real Estate Ján Krnáč.

 

Fotografie z 23.9.2022. Pozrite si viac fotografií z Viladomov aj Mesta vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube