Author photoAdrian Gubčo 16.03.2023 18:11

Na ceste k dokončeniu. Sky Park Residence 4 je v štádiu hrubej stavby a získava fasádu

Developer Alto Real Estate potvrdil, že výstavba objektu Sky Park Residence 4 vstúpila do finále. Veža pred niekoľkými dňami dosiahla štádium hrubej stavby, čo spečatilo umiestnenie glajchy na vrchole novej výškovej budovy. Odteraz tak budú pokračovať práce na finalizácii fasády a interiérov. Bratislavský downtown sa čoskoro opäť zaľudní.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Alto Real Estate ohlásilo ukončenie hrubej stavby pred niekoľkými dňami na sociálnej sieti. Výšková budova bola po atiku, teda po oficiálnu plnú výšku 103,8 metrov, dokončená už pred niekoľkými dňami. V uplynulých dňoch sa však sfinalizovala aj charakteristická oceľová čiapka na vrchole objektu. Stavebník tak pristúpil k umiestneniu tradičnej glajchy, teda malého stromčeka, na vrchol konštrukcie. Ide o symbol ukončenia hrubej stavby.

Odteraz sa budú práce sústrediť na realizáciu fasády a interiéry veže. Okná sú v súčasnosti nainštalované takmer po predposledné 30. podlažie. Napreduje aj realizácia obloženia z betónových GRC panelov, ktoré tvoria „exoskeleton“ budovy. V nižších častiach budovy sa zas pristúpilo k inštalovaniu prevetrávanej fasády z hliníkových prvkov vo farbe, jedinečnej pre tento projekt – natoľko jedinečnej, že sa nazýva Sky Park Bronz. Prispôsobená bola na mieru komplexu v novom centre Bratislavy.

Z menej viditeľných prác možno spomenúť dokončenie rozvodov a kanalizácie, pokrok na realizácii vzduchotechniky, kúrení či chladení. Investor sa tak môže pustiť do kompletovania jednotlivých bytov.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate

Sky Park Residence 4 bude obsahovať 260 bytov. Prvé dve podlažia budú vyplnené obchodmi a službami. Byty vo veži sa prezentujú vysokým štandardom, na najvyšších podlažiach developer naplánoval kolekciu špeciálnych rezidencií – penthouse and panoramatic collection. Ide o exkluzívnejšie bývanie, ktorého súčasťou sú opäť aj mohutné päť- a dokonca aj šesťizbový byt s výmerou 264 metrov štvorcových.

Developer v súčasnosti pomaly vypredáva jednotlivé byty. Podľa Alto Real Estate je ich k dispozícii ešte niekoľko desiatok, najmä na najvyšších podlažiach. Celkovo je však väčšina bytov predaná a postup je údajne v súlade s biznisplánom. Developer sa snaží klientov lákať na „bývanie na svetovej úrovni“ a meno koncepčnej architektky Sky Parku, ktorou bola ikonická Zaha Hadid.

Kancelária Zaha Hadid Architects sa v roku 2010 presadila vo veľkej architektonickej súťaži, ktorú zorganizoval developer, vtedy ešte Penta Real Estate. Odvtedy prešiel development citeľnými úpravami a zložitým aj zdĺhavým posudzovaním. Výsledná podoba veží je od súťažného návrhu odlišná, stopu medzinárodných architektov však je aj naďalej cítiť. Developer pripomína, že kúpa bytu v tejto veži je príležitosťou stať sa súčasťou jedného z posledných projektov Zahy Hadid.

Každopádne, projekciu jednotlivých bytov zabezpečujú už slovenskí architekti z ateliéru GFI. Lokálni architekti sa podieľali aj na dizajnovaní ďalších častí Sky Parku, napríklad verejného priestoru (Marko&Placemakers), rekonštrukcie Jurkovičovej teplárne alebo projekcii pôvodne kancelárskej Sky Park Tower.

V každom prípade, Sky Park Residence 4 smeruje k dokončeniu. Developer donedávna komunikoval, že budovu odovzdá v prvej polovici roka 2025. Podľa najnovších informácií to však bude už v roku 2024. Tento dátum viac zodpovedá aktuálnemu postupu stavebných prác.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Sky Park Residence 4 malo byť pôvodne poslednou rezidenčnou budovou v Sky Parku. Nedávno ale Alto Real Estate potvrdilo špekulácie o zmene funkcie budúcej dominanty komplexu – Sky Park Tower, ktorá sa má dokončiť ako posledná. Veža bude umiestnená na nároží Landererovej a Čulenovej a má dosiahnuť výšku bezmála 120 metrov. S ohľadom na trhovú situáciu pristúpil investor k zmene plánovanej funkcie na rezidenčnú.

Funkčné úpravy prinesú nepochybne aj zásahy do architektúry, napriek tomu sa určite nájde dosť klientov, ktorí budú mať o bývanie vo veži záujem. V tomto prípade má ísť naozaj o posledný projekt, ktorý ešte videla aj samotná Zaha Hadid, hoci po posledných zmenách sa výraz budovy vzďaľuje od súťažného návrhu. Ak by developer začal s realizáciou ešte tento rok, dokončenie nemožno očakávať skôr ako v roku 2026.

S dokončením Sky Parku by mala byť ukončená výstavba aj na viacerých priľahlých pozemkoch. Okrem neďalekého pokračovania komplexu Eurovea od JTRE sa to týka aj novej či pripravovanej zástavby v okolí Bottovej alebo Chalupkovej ulice. Všetko nasvedčuje tomu, že na mieste bývalých priemyselných závodov vznikne v blízkej dobe hustá zástavba s vyššou mierkou. Areál Sky Parku bude v tomto kontexte predstavovať určité rozvoľnenie urbanistickej štruktúry aj zelenú parkovú alternatívu oproti kompaktnému mestskému prostrediu.

Pre projekt je to dobrá správa, keďže by mohol posilniť svoj význam ako polorekreačná zóna uprostred downtownu. Na tomto charaktere musí budovať, keďže sa nachádza v inak pomerne nešťastnej pozícii – priamo medzi dvomi mohutnými nákupnými centrami. To zhoršuje výhľad pre rozvoj retailu, čoho dôsledkom sú prázdne prevádzky a absencia života. Vo výsledku pôsobí Sky Park polomŕtvo a ako miesto, kadiaľ ľudia len prechádzajú.

Tým však tento projekt byť nemá. Práve naopak, má ísť o jadro nového centra mesta, kde to bude žiť – síce uvoľnene, ale za prítomnosti množstva domácich i návštevníkov. Nové veže i okolité projekty sú tak napriek určitým výhradám dôležitým krokom v postupnom rozvoji tejto časti Bratislavy.

 

Fotografie z 12.3.2023. Pozrite si výstavbu Sky Parku vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube