Author photoAdrian Gubčo 12.03.2020 09:40

Najvyššia veža Sky Parku žiada o územné rozhodnutie a stavebné povolenie

Developer Penta Real Estate postupne dokončuje prvé časti projektu Sky Park, pozostávajúce z trojice rezidenčných veží, jednej administratívnej budovy a zrekonštruovanej Jurkovičovej teplárne. Už čoskoro by k nim mal pridať ďalšie dve budovy – štvrtú rezidenčnú a najmä najvyššiu kancelársku vežu, ktorá bude dominantou komplexu. Penta teraz urobila zásadný krok k spusteniu jej výstavby.

Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Developer vyhlásil architektonickú súťaž na transformáciu pozemku bývalej Bratislavskej teplárne v roku 2009 a v roku 2010 predstavil víťaza, ktorým bola kancelária Zaha Hadid Architects s veľkolepou koncepciou viacerých veží organických tvarov, osadených v hypermodernom parku.

Roky odsúvania viedli k postupnej racionalizácii projektu, čo jeho výzoru neprospelo. Keď však porovnáme pôvodný návrh s tým, čo sa reálne buduje alebo má budovať, je to práve najvyššia kancelárska veža, ktorá sa najväčšmi približuje originálnemu konceptu. Vďaka svojmu osadeniu, výške, ako aj architektúre, bude dominantou celého obrovského projektu a pomyselnou zlatou bodkou za transformáciou tohto kľúčového bratislavského brownfieldu.

Definitívna podoba budovy bola bližšie predstavená na konci roka 2018, kedy získala kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta. Po tomto kroku mala nasledovať žiadosť o vydanie územného rozhodnutia, o ktoré developer požiadal v máji 2019. V októbri 2019 doplnil aj žiadosť o spojenie územného konania so stavebným konaním. Stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto túto žiadosť zverejnil až teraz.

Nie je ešte známe, kedy by mohol úrad vydať dané rozhodnutia, vo všeobecnosti sa však predpokladá, že to bude ešte v priebehu tohto roka. Penta chce s výstavbou začať okamžite po nadobudnutí právoplatnosti všetkých povolení. Veža a celý projekt by tak mohli byť dokončené v roku 2023.

 

Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

 

Dominanta Sky Parku vznikne v juhozápadnom rohu celého riešeného územia, na nároží Landererovej a Čulenovej ulice. Na dnes nezastavanej ploche bude vybudovaná 29-podlažná a takmer 120 metrov vysoká veža s dvojitým zakrivením, kde bude prvé podlažie vymedzené pre občiansku vybavenosť, najvyššie pre technológie a zvyšok pre kancelárske priestory.

V budove by sa malo nachádzať okolo 34,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, čím mierne predbehne aktuálne budovaný komplex Sky Park Offices. Špekulovať, kto budú nájomníci budovy, je nateraz pravdepodobne asi predčasné, výnimku predstavuje samotný investor: spoločnosť Penta Real Estate, patriaca pod finančnú skupinu Penta Investments, sa už dávnejšie vyjadrila, že je veľmi reálna možnosť, že sa skupina presťahuje práve sem.

Budúci nájomnící budú mať k dispozícii najvyšší štandard priestorov a veľkorysú recepciu, keďže druhé podlažie bude mať formu mezanínu nad prvým. Parkovanie bude umiestnené v piatich podzemných podlažiach, ktorých kapacita je 756 parkovacích miest. Ide o 108 stojísk navyše oproti požiadavke, vyplývajúcej z parkovacej normy.

Zásadným prvkom budovy bude architektúra, kde autori pripomínajú špecifickosť fasády, ktorá bude „trojrozmerná“ – budova má obsahovať vonkajšiu nosnú konštrukciu, teda exoskeleton, tvorený stĺpmi a trámami. Vďaka jasnej bielej farbe majú budove dodať monumentálnosť a budú v kontraste so zvyšnými dvoma vrstvami fasády, tvorenými sklenenými fasádnymi panelmi a vonkajším ľahkým skleneným tienením. Architekti tvrdia, že dokopy by takto mal vzniknúť vysoko estetický celok. Vyznenie veže dotvorí aj dokončenie verejného priestoru v podnoži budovy.

Daná architektúra je skutočne najbližšie konceptu Zaha Hadid Architects, čím sa z najvyššej veže Sky Parku, doteraz oficiálne nepomenovanej, stane ikona projektu aj Bratislavy. Pôvodný návrh od ZHA prispôsobovali slovenským podmienkam projektanti a architekti z kancelárie Pantograph. Z dosiaľ odhalených vizualizácií sa zdá, že odviedli dobrú prácu a v slovenskej metropole pribudne asi najlepšia kancelárska veža.

 

Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

 

Čo sa týka ostatných častí Sky Parku, tie už budú čoskoro s výnimkou štvrtej rezidenčnej veže aktívnou súčasťou nového centra Bratislavy – bratislavského downtownu – kde vytvoria s ohľadom na fakt, že ide asi o najviac rozvoľnený development v oblasti, jeden z kľúčových verejných priestorov v okolí Jurkovičovej teplárne. Park, ktorý má rozsahom pripomínať Medickú záhradu, vzniká už teraz, a na pozemku postupne pribúda výsadba, vrátane pomerne vysokých stromov.

Na druhej strane, aj napriek vysokému štádiu dokončovania, kedy je prvá z rezidenčných veží už prakticky pripravená na odovzdávanie bytov klientom, noví rezidenti si budú musieť počkať ešte niekoľko mesiacov, kým sa do Sky Parku skutočne nasťahujú. Aktuálne sa zdá, že byty by mohli byť odovzdávané až na prelome leta a jesene tohto roka.

Podľa developera je príčinou pomalý postup Stavebného úradu. Žiadosť o vydanie kolaudačného rozhodnutia podal už na konci septembra 2019, na čo Stavebný úrad stanovil termín miestneho šetrenia na január, v prípade spevnených plôch a komunikácií až na marec. Po šetrení trvá skolaudovanie niekoľko týždňov, ďalšie dva mesiace trvá vydanie súpisných a orientačných čísiel a ďalšie dva zápis do katastra. Až potom sa pristupuje k úhradam sumy za byt a k ich odovzdávaniu.

Stavebne prakticky dokončenej prvej veži projektu tak bránia v podstate už len administratívne postupy, aby mohla doplniť nové centrum mesta. Ostatné veže, ako aj administratívne objekty, by mali nasledovať do konca roka – samozrejme, za predpokladu, že sa kolaudácia neúmerne nenatiahne aj v prípade týchto budov.

Každopádne, polyfunkčný komplex, ktorý bol ešte pred niekoľkými rokmi považovaný len za megalomániu, je dnes realitou. Ide o ďalší prvok premeny Bratislavy na moderné mesto 21. storočia, ktoré postupne mení svoju tvár. Mimoriadny rozsah aktuálnej transformácie bude nepochybne pútať pozornosť nielen teraz, ale aj v budúcnosti.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Penta Real Estate / Pictown

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube