Author photoAdrian Gubčo 03.03.2021 17:22

Staromestské rekonštrukcie, január-február 2021

V posledných mesiacoch sa v historickom centre mesta, aj napriek chladnému počasiu, pohli viaceré rekonštrukcie historických pamiatok a budov. Čo je dôležité, ďalšie by mali v blízkej dobe pribudnúť: novej lepšej podoby sa dočká niekoľko objektov, ktoré spolutvoria charakter staromestských ulíc. Zanedbanosť jednotlivých budov sa tak z centra krôčik po krôčiku vytráca.

Waydanovský dom

Waydanovský dom

Najvýraznejšia rekonštrukcia v historickom jadre je aktuálne obnova Paláca Uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky, resp. Paláca Kooperativy na Hlavnom námestí. Známa secesná budova z roku 1911, kde sídlila legendárna kaviareň Roland, bola ťažko poškodená požiarom počas Vianočných trhov 2018. To bolo podnetom ku komplexnej rekonštrukcii, v rámci ktorej sa budova vracia do pôvodnej podoby a získa aj takmer pôvodnú funkciu – budú tu nadštandardné kancelárie.

Rekonštrukcia v tejto chvíli finišuje a mala by byť dokončená v priebehu niekoľkých týždňov. Kancelárske priestory majú byť pripravené k nasťahovaniu v priebehu druhého kvartálu tohto roka. Po novom by malo byť sprístupnené aj nádvorie budovy, ktoré bolo doteraz pohľadom verejnosti skryté. Meno prevádzky, ktorá tu bude sídliť, však známe nie je. Istú dobu sa špekulovalo o pobočke známeho bistra, ktoré má už v historickom jadre na Laurinskej a Panskej niekoľko prevádzok, táto špekulácia však zatiaľ potvrdená nebola. Za architektúrou rekonštrukcie stoja kancelárie Čechvala Architects a Morocz_Tacovsky. 

Advertising

Práve na križovatke Laurinskej s Panskou a Rybnou bránou prebieha ďalšia dvojica rekonštrukcií. V podstate dokončená je obnova mohutného klasicistického domu na nároží Laurinskej ulice a Rybnej brány, známeho ako Prvá bratislavská sporiteľňa. Budova pochádza z roku 1846 a pôvodne bola postavená ako nájomný bytový dom. Národnou kultúrnou pamiatkou sa stala v roku 1963 a po revolúcii v nej sídlila banka. Budova prešla rekonštrukciou naposledy v 90-tych rokoch 20. storočia. V parteri je pripravená na otvorenie prevádzka rýchleho občerstvenia.

Krížom cez križovatku sa realizuje nová strecha na dome na Panskej ulici 1. Objekt sa vyznačuje jednoduchou klasicistickou fasádou a v jeho parteri sa dlhšie nachádzala rybná reštaurácia. Rekonštrukcia snáď prinesie novú podobu fasády, ktorá je svojou sýtou farbou v danom prostredí pomerne nevhodná.

Najväčšou premenou prešiel v poslednej dobe tzv. Waydenovský dom, neskorobarokový objekt, ktorý bol postavený priamo na bratislavských hradbách v dotyku s Dómom sv. Martina. Dokončená je fasáda od nájazdu na Most SNP, ktorá bola v minulosti pomerne jednoduchá. Reštaurátori pri obnove odhalili zachované základy hradieb, ktoré sa takýmto spôsobom „predĺžili“. Práce sa pravdepodobne v dohľadnej dobe prenesú na severovýchodnú stranu budovy od Rudnayovho námestia.

Táto časť fasády bola omnoho bohatšia, keďže Rudnayovo námestie bolo kľúčovým priestorom v súvislosti s bratislavskými korunováciami. Dnes tomu nič nenasvedčuje, pôvodná omietka je z veľkej časti obitá. V dohľadnej dobe by však mohla byť obnovená a dom oživený. Investor rekonštrukcie, Bratislavská arcidiecéza, sa dávnejšie vyjadril, že by sem chcel rozšíriť administratívne a expozičné priestory, súvisiace s Dómom sv. Martina. Dokončenie prác možno ťažko predvídať, teoreticky je však možné už v priebehu tohto roka.

Jednu z dlhodobo plánovaných rekonštrukcií konečne rozbehol aj Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy. Nové fasády získava Centrum voľného času na Štefánikovej 35, dvojpodlažný neorenesančný domček, ktorého vznik sa datuje pred rok 1894. Obnova fasády nadväzuje na rekonštrukciu interiérov, ktorá prebehla na jar tohto roku. Po dokončení rekonštrukcie CVČ má nasledovať obnova Základnej umeleckej školy M. Ruppeldta na Panenskej ulici, už veľmi zanedbanej budovy, ktorá bola vybudovaná už pred rokom 1885 ako Georgievičov palác. Kultúrnou pamiatkou je od roku 1980, prevažujúcim štýlom je neobarok.

 

Budova tzv. Prvej bratislavskej sporiteľne

 

K týmto rekonštrukciám možno zaradiť plánované investície, z ktorých najvýraznejšia je obnova domu na Skalnej 1 a 3 – obytného domu, známeho ako Edlov dvor (Edelhof). Ide o jedného z posledných pamätníkov čias, kedy ešte stálo pôvodné Podhradie. Pôvodne sa na tomto mieste nachádzala kúria, pravdepodobne spred polovice 16. storočia, táto však vyhorela v roku 1913. V roku 1930 bola nahradená funkcionalistickým objektom nájomného bytového domu od Josefa Nowotného. Tento tu stojí dodnes.

Nové stavebné úpravy by mali pozostávať zo zateplenia obvodového plášťa, zateplenia strešného plášťa, zateplenia stropov nad nevykurovaným priestorom, rekonštrukcií balkónov, výmeny bleskozvodu či rekonštrukcie vstupných priestorov a schodiska – ide teda o kompletnú rekonštrukciu budovy. Vzhľadom na jej polohu ide o významný zámer. V parteri sa nachádza niekoľko prevádzok, nedávno tu bol zrevitalizovaný verejný priestor a ide o nástupný bod do pešej zóny na Židovskej ulici, ktorá bola pred pandémiou čoraz populárnejšou časťou mesta. Zámer je v stavebnom konaní, dátum realizácie nie je zrejmý.

Advertising

Ďalšia rekonštrukcia sa plánuje na Heydukovej 25, resp. Hollého 1 a 3, premenou tak prejde pekný dom so zaobleným nárožím a keramickým obkladom. Investor, ktorými sú vlastníci bytov v dome, žiadajú o stavebné povolenie, vydané by snáď mohlo byť už v dohľadnej dobe (v priebehu tohto roka). Dom zaujme netradičným tvarom, ktorý je dokladom toho, že sa v minulosti plánovalo prerazenie Hollého ulice smerom k Obchodnej. Nejde o úplne zlú myšlienku ani dnes – hoci asi už nemožno hovoriť o odstránení zástavby, ale len o vzniku príťažlivých pasáží, ktoré by skvalitnili spojenie medzi Obchodnou a touto časťou centra.

Ďalší funkcionalistický objekt, ktorý čaká premena, je dom na Hlbokej 1, ktorý nadviaže na obnovu s ním prepojeného domu na Hlbokej 3. Hoci nejde o pamiatkovo chránený objekt, je spojený s významnými architektmi – jeho autormi sú Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei. Aj v tomto prípade sa pripravuje zateplenie obvodových stien alebo strechy, obnova loggií, úpravy sokla a i. Jednoduchými úpravami by malo prísť aj bezprostredné okolie. Zámer má kladné záväzné stanovisko od Hlavného mesta. Hlboká je už teraz reprezentatívnou ulicou, ktorá je celkom pekne obnovená, takže opravený dom ju ešte lepšie dotvorí.

V neposlednom rade, rekonštrukciou prejde aj jeden z domov v štvrti medzi Šancovou ulicou a železničnou traťou, dnes pomerne prehliadanej a zanedbanej časti mesta, hoci ide prakticky o jeho centrum s dobrou blokovou zástavbou. Opraviť sa má celkom pekný dom dom s prvkami socialistického realizmu na Holekovej 1. Voči stavebnému konaniu na obnovu sa vyskytli určité námietky, no nepodstatného charakteru, takže toto by mohlo byť v dohľadnej dobe uzavreté. V parteri domu od Bukurešťskej sa nachádza známa pizzeria.

V centre mesta sa realizuje väčší počet rekonštrukcií, vrátane takých, ktoré nie sú súčasťou tohto článku. Spoločne prispievajú k okrášľovaniu Bratislavy. Na ďalšie obnovy sa pozriem v nasledujúcich príspevkoch.

 

Fotografie z 30.1.2021.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Palác Uhorskej zmenárenskej a eskontnej banky
  • Prvá bratislavská sporiteľňa
  • Prvá bratislavská sporiteľňa
  • Panská 1
  • Panská 1
  • Waydanovský dom
  • Waydanovský dom
  • CVČ na Štefánikovej, 21.11.2021
  • Edlov dvor, 8.11.2021
  • Georgievičov palác na Panenskej, 9.5.2020

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube