Author photoSimona Schreinerová 21.09.2023 17:26

Návrat zašlej krásy. Na Okánikovej sa obnovuje funkcionalistický dom, bude tu luxusné bývanie

Okánikova ulica v Starom Meste patrí medzi vychytené adresy. Práve na tejto ulici prechádza rekonštrukciou funkcionalistický bytový dom, ktorý je označovaný za typického predstaviteľa architektúry 30. rokov 20. storočia. Modernizácia má priniesť kombináciu pôvodného charakteru bytového domu a súčasných štandardov.

Zdroj: Okánikova

Zdroj: Okánikova

Okánikova ulica spadá do prestížnej lokality pod Slavínom. Vyhľadávaná je nielen kvôli svojej histórii, ale aj dostupnosti do centra, dosahu občianskej vybavenosti a zelene. Bývanie pod Slavínom zároveň umožňuje pokojnejší život v tichšej časti mesta. Investori sa snažia lákať na blízkosť Horského parku, známych pamiatok a verejných priestorov v centre či samotného Slavína. Hlavným benefitom je však spoločenský status tejto lokality.

Jej súčasťou je aj budova na rohu Okánikovej a Sokolskej. Ide o predstaviteľa funkcionalistického bytového domu. Pôvodne slúžil ako sídlo firmy “Hlavaj, Palkovič, Uličný“, v suteréne boli umiestnené dielne. Na prízemí sa nachádzala kancelária s jednoduchým prístupom cez zadné dvere a schodisko ku dvoru, garážam a dielňam. Dom bol skolaudovaný v roku 1936.

Dnes prechádza - podľa investora, ktorým je súkromná osoba - citlivou rekonštrukciou, ktorá zachová jeho pôvodný charakter. Architekti z kancelárie Plán B majú prinavrátiť rezidencii zašlý lesk a zároveň do nej zakomponovať moderné technológie, ktoré vyhovujú súčasným požiadavkám na bývanie. Nachádzať sa tu má šesť klasických bytov a dva investičné nad rámec existujúcich bytov ostatných majiteľov, resp. nájomníkov. V objekte je totiž viacero bytov s regulovaným nájmom. 

Galéria

  • Zdroj: Okánikova
  • Zdroj: Okánikova
  • Zdroj: Okánikova
  • Zdroj: Okánikova

Z bytov na okamžité bývanie sú na prvom podzemnom podlaží dostupné dva dvojizbové s rozlohou viac ako 52 metrov štvorcových. Na prvom nadzemnom podlaží sú dva trojizbové byty, jeden s rozlohou 131,6 metrov štvorcových a druhý 110,3 metrov štvorcových (vrátane vonkajších priestorov). Štvrté nadzemné podlažie má taktiež dva trojizbové byty. Väčší má výmeru 110,9 metrov štvorcových a menší 85,1 metrov štvorcových.

V ponuke sú aj dva investičné byty. Podľa oficiálnej stránky prinášajú investičnú príležitosť v podobe nehnuteľností, ktoré kombinujú regulovaný nájom a mestské doplatky ku komerčnému prenájmu. V súčasnosti tu žijú nájomníci, po dobudovaní mestských projektov nájomných domov sa však odsťahujú a byty sa uvoľnia v prospech nového majiteľa. Oba investičné byty sú trojizbové. Jeden má výmeru 112,2 metrov štvorcových, druhý 83,8 metrov štvorcových.

Štandard má byť mimoriadne vysoký a v súlade s pôvodnou architektúrou. V bytoch je napríklad originálna dubová podlaha so vzorom rybia kosť, ručne vyrobené porcelánové zásuvky a vypínače či dobové kľučky. Kvalitné prevedenie aj materiály sú podľa oficiálnej stránky použité aj v kúpeľniach a spoločných priestoroch. Funkcionalistický dizajn bol zachovaný tiež pri schodisku. Napriek tomu, že ide o luxusnú lokalitu a hovorí sa vysokom o štandarde bývania, ceny bytov sú oproti iným obdobným projektom relatívne priaznivé.

Dvojizbové byty na prvom podzemnom podlaží majú cenu 260-tisíc eur, resp. 248-tisíc. Najlacnejší trojizbový stojí 466-tisíc eur a najdrahší 668-tisíc eur. Ani najdrahší byt na Okánikovej však nedosahuje cenu najlacnejšieho bytu v neďalekom projekte Gledíčia Residence. Najlacnejší dvojizbový byt tam vychádza na 694-tisíc eur, penthouse sa blíži k 2,36 miliónom. Priestranný štvorizbový byt stojí približne 1,5 milióna eur.

Zástupca investora, realitná kancelária Zenith Luxury Real Estate, približuje, že aktuálne je dokončená väčšina prác v interiéroch - byty aj spoločné priestory sú zrekonštruované, po zaplatení zálohy sa tak vedia klienti prakticky okamžite začať sťahovať. K celkovému sfinalizovaniu však chýba ešte výmena výťahu, oprava fasády a úpravy exteriérových plôch. Ich dokončenie sa očakáva v priebehu jari 2024. 

Domu sa tak prinavráti jeho pôvodná funkcionalistická elegancia. Funkcionalizmus sa rozvinul v 20. storočí, najmä v období medzi dvoma svetovými vojnami. Tento štýl sa zameriava na zdôraznenie funkcie budovy, ktorá je nad všetkými inými estetickými alebo dekoračnými aspektmi. Jeho základným princípom je, že forma by mala nasledovať funkciu. To znamená, že dizajn a štruktúra budovy by mali byť výsledkom potrieb a účelu, pre ktoré je budova navrhnutá.

Milovníci funkcionalistickej architektúry tak budú môcť byť potešení - ďalšia realizácia získa originálnu podobu. Doplní tak viaceré príťažlivé staršie aj novšie domy a bytovky, ktoré sa v okolí nachádzajú. Viacero krásnych domov tu bolo zrekonštruovaných, čo je dôkazom rastúcej úrovne štvrte. 

 

Mestská vila Gledíčia sa snaží funkcionalizmus reflektovať vo svojej architektúre. Zdroj: Mestská vila Gledíčia

 

Komorný development zároveň nadviaže na ďalšie projekty, ktoré vo svahovitom území pod Slavínom vznikajú. Už zmieňovaná Mestská vila Gledíčia sa buduje medzi Vlčkovou a Podtatranského ulicou. V dome bude osem bytov, z toho jeden mezonetový strešný penthouse. Tri byty budú dvojizbové, zvyšok štvorizbové. Štandard bytov má byť vysoký, developer Gleditsia Residence s.r.o. hovorí o modernom dizajne aj vysokej materiálovej úrovni. Odovzdávané budú ako holobyty (white walls).

Hrubú stavbu chce mať developer dokončenú v druhej polovici budúceho roka, celý projekt v roku 2025. Architektom projektu je Vladimír Zigo. Pri tvorbe sa údajne inšpiroval funkcionalistickou architektúrou domov v okolí. Hlavným determinantom riešenia však bola prítomnosť starej gledíčie, vzácneho stromu, ktorý rástol ešte v pôvodnej záhrade, ktorá sa na tomto mieste nachádzala. 

Relevantnou konkurenciou je aj Hausberg so 47 bytmi a apartmánmi, ktorý sa už dokončuje. Developerom je Palladis Residence, architektom Iľja Skoček ml. Aktuálne je voľných už len niekoľko bytov, ich ceny však nie sú zverejnené. Hausberg je pomenovaný po historickom názve lokality Hausbergl, ktorý označoval niekdajší vinohradnícky záhon na hradnom kopci. Ide o jednu z architektonicky najpríťažlivejších novostavieb v Bratislave. 

Širšie kopcovité územie nad centrom mesta sa v posledných rokoch stáva predmetom intenzívneho záujmu investorov. Nie každý development je však nadpriemerný ako Hausberg či citlivo zmodernizovaný ako Okánikova. Existujú aj objekty s priemernou architektonickou úrovňou, ku ktorým patria Rezidencia Holý Vrch alebo development na Drotárskej 15. O to príjemnejšie je vidieť svetlé výnimky, ktoré zvyšujú hodnotu lokality.

Rekonštrukcie dopomáhajú ku vzniku skutočne krásnej štvrte. Najväčšou pomocou by však bola obnova verejných priestranstiev aj ciest. Kým v lokalite rastú luxusné domy, stav povrchov pripomína skôr provinčné mesto v zaostalých častiach Latinskej Ameriky. Zmena ostáva hudbou budúcnosti. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube