Divadlo Aréna je významným bratislavským kultúrnym stánkom. Historická budova na pravobrežnom dunajskom nábreží zažila obdobia slávy aj úpadku. To najlepšie má ešte len prísť, keďže sa práve finalizujú práce na komplexnej rekonštrukcii vzácnej budovy. Veľa však nechýbalo, aby časť práce vyšla nazmar.
Vzácna budova Divadla Aréna stojí na dunajskom nábreží už od roku 1898, keď bol prekrytý pôvodný amfiteáter. Kultúrnu funkciu mala do roku 1939, po druhej svetovej vojne slúžila ako sklad. Divadlo sa tu opäť obnovilo v roku 1994, čo bolo spojené s čiastočnou rekonštrukciou. Naozaj komplexnú obnovu však spustil Bratislavský samosprávny kraj (BSK) až vo februári 2022, pričom do projektu investoval približne 12 miliónov eur.
Dnes sa práce blížia k definitívnemu dokončeniu – hoci veľa nechýbalo, aby v cieľovej rovinke nedošlo k zásadnej komplikácii. V súvislosti s aktuálnym počasím, keď výdatné dažde spôsobili masívne zdvihnutie hladiny Dunaja, totiž hrozilo podmočenie budovy. Ešte v priebehu včerajška o tom informoval predseda BSK Juraj Droba. Upozornil, že pokiaľ hladina rieky stúpne na 930 centimetrov, nastane problém. Napokon dosiahla až 970 centimetrov.
Napriek tomu sa katastrofa neudiala. Potvrdil to Droba na sociálnej sieti. „Divadlo Aréna je v suchu. Bolo to veľmi tesné, ale voda sa k nemu, našťastie, nedostala," skonštatoval. Podľa priložených fotografií sa voda priblížila tesne k divadlu, budova samotná je však chránená protipovodňovou ochranou. Tá bola dokončená v roku 2010 a rovnako ako divadlo v Petržalke ochránila pred vysokou vodou aj centrum Bratislavy.
Podľa všetkého by tak už nemalo nič brániť blížiacemu sa otvoreniu Divadla Aréna po obnove. Naplánované je na 17. novembra 2024. „Som nesmierne rád, že sa po troch rokoch vraciame na svoju domácu scénu, do zrekonštruovanej a zmodernizovanej budovy,“ povedal riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. „Divadlo Aréna slávnostne otvoríme 17. novembra 2024 premiérou novej inscenácie Henrika Ibsena Nepriateľ ľudu v réžii Rastislava Balleka, ktorá je pokračovaním nášho Občianskeho cyklu.“
Rekonštrukcia divadla priniesla zásadnú modernizáciu všetkých priestorov aj technologického vybavenia. Ako približuje samotné divadlo, obnova zahŕňala búracie práce, nové základy, novú oceľovú konštrukciu veže, reštaurátorské práce, betonárske práce na prístavkoch, novú strechu alebo okná. Za najvýraznejší prídavok považuje vežu, kde sú zmodernizované technológie pre javisko vrátane súčasných svetelných a zvukových technológií.
Veľkým zlepšením je aj variabilné hľadisko, ktoré umožní narábať s počtom divákov v hlavnej sále. Okrem toho bol rozšírený aj priestor komorného divadelného priestoru - štúdia LOFT, ktorý je určený pre malé javiskové formy. Súčasťou rekonštrukcie bola ďalej obnova fasády, interiéru a revitalizácia pozemku, ktorý sa stáva multifunkčným priestorom pre rôzne druhy podujatí, čím sa prepojí so Sadom Janka Kráľa.
BSK si od obnoveného divadla sľubuje veľké zlepšenie možností pre rozvoj kultúry. „Okrem divadelného zážitku tu bude veľmi pekná kaviareň s terasou a výhľadom na panorámu starej Bratislavy. Chceme, aby sem ľudia nielen prišli, ale aj strávili tu nejaký čas,“ hovorila pred časom Svetlana Waradzinová, vedúca oddelenia kultúry BSK. Súčasťou divadla tak bude aj čitáreň, organizovať sa budú workshopy, dielne, diskusie a nachádzať sa tu bude experimentálna scéna.
Pre BSK ide o najväčšiu kultúrnu investíciu za veľmi dlhé obdobie. Veľa nechýbalo a časť z investovaných peňazí by prišla navnivoč. V tomto prípade sa však aj s dávkou šťastia podarilo vzácnu pamiatku ochrániť.
Horšie to je v okresoch Malacky a Pezinok, kde k určitým škodám došlo, tie sa ale budú sanovať. V rámci Bratislavy najhoršie obišli lesopark, ZOO a škody na majetku sú aj v mestských častiach Devín a Devínska Nová Ves. Vláda Slovenskej republiky avizovala, že je pripravená zasiahnutým ľuďom aj samosprávam finančne pomôcť.
Čistiace práce sa už začali, keďže voda v karpatských potokoch a riečkach postupne opadáva. Dunaj je síce ešte stále zvýšený, zostáva však vo svojom koryte. Z dlhodobého hľadiska sa tak ukazuje, že svojho času pomerne masívna investícia do bratislavskej protipovodňovej ochrany vo výške okolo 30 miliónov eur sa vyplatila.
Fotografie z interiéru divadla z 13.9.2024. Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre