Author photoAdrian Gubčo 06.03.2025 17:55

Vlajkový projekt mesta prichádza. Čoskoro začne rekonštrukcia Námestia SNP, rizikom sú peniaze

Námestie SNP je jedným z najdôležitejších verejných priestorov v Bratislave. Jeho biedneho stavu si je však samospráva vedomá už desaťročia. Rozsiahla aktivita, zameraná na jeho komplexnú obnovu, sa začala už takmer pred dekádou a postupne vygenerovala provizórne úpravy aj atraktívny projekt, ktorý je výsledkom prvého slovenského súťažného dialógu. Realizácia by sa konečne mohla spustiť o niekoľko mesiacov.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Dlhá cesta k realizácii

Námestie SNP je pomerne rozľahlý verejný priestor, ktorý sa vyformoval do veľkej miery ako zvyšková plocha pred hradbami mesta. Súčasné rámce začalo získavať v 16. storočí, do 20. storočia vstúpilo ako živá lokalita s viacerými trhmi. V medzivojnovom období sa začalo prudko transformovať, keď tu začali vznikať budovy veľkomestského charakteru v súlade s novými metropolitnými ambíciami Bratislavy.

Z Námestia SNP sa stal dôležitý dopravný uzol, rovnako ako z blízkeho Kamenného námestia. Prelínali sa tu viaceré druhy verejnej dopravy a prúdila tadiaľto aj (na vtedajšie pomery) intenzívna automobilová doprava. K utlmovaniu priestranstiev začalo dochádzať až na sklonku minulého storočia. V tom čase sa objavila aj fantastická vízia, ktorá rátala s podzemným nákupným centrom a zastávkou metra.

Prirodzene, išlo o nereálny plán. Situácia sa začala meniť až v polovici minulej dekády, keď sa rozbehla rozsiahla aktivita zo strany mesta a združenia, prevádzkujúceho Starú tržnicu. Zrealizovaný bol participačný proces aj odborné workshopy, ktoré priniesli víziu dočasných úprav a vyhlásenia medzinárodnej architektonickej súťaže. Niektoré zo záverov iniciatívy, nazvanej Živé námestie, sa skutočne realizovali a priniesli aspoň lokálne zlepšenia.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zatiaľ najaktuálnejšia situácia. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Súťažná situácia. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Súťažná situácia. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Súťažná situácia. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Súťaž však zorganizovalo až nové, resp. súčasné vedenie mesta a novozriadený Metropolitný inštitút Bratislavy. Vybratý bol formát tzv. súťažného dialógu, ktorý umožnil lepšie prispôsobenie projektu potrebám a možnostiam slovenskej metropoly. Spomedzi viacerých skúsených európskych pracovísk sa presadila nemecká kancelária Atelier Loidl Landscape Architects Berlin spoločne s dopravnými poradcami BPR Dr. Schäpertons Consult.

Koncept architektov bol založený na vytvorení trojice priestorov s odlišnou atmosférou, ktoré by však boli spoločne prepojené konzistentným dláždením a urbánnym dizajnom. Autori pochopili zadanie ako spôsob, ako dotvoriť akýsi prstenec okolo historického jadra a obohatiť možnosti pešieho pohybu v jeho okolí, ako aj posilniť vzťahy medzi jadrom a okolitými štvrťami.

Námestie SNP tak má byť akousi zelenou oázou, Námestie Nežnej revolúcie bude stretávacím priestorom, kde sa budú odohrávať spoločenské aktivity, a Kamenné námestie bude „hravým“ priestorom s neformálnym programom. Významnou súčasťou projektu bola rekonštrukcia a preložka električkových tratí, spojená s priblížením zastávok. Vznikol by tak v podstate najvýznamnejší električkový uzol v meste.

K ďalším zlepšeniam malo patriť vyrovnanie výškovej úrovne jednotlivých častí námestí, celkové predláždenie povrchov v podobe kamennej dlažby, rozšírenie rozsahu zelených plôch o tisíc metrov štvorcových, výsadba veľkých stromov či zachytávanie vody v lokalite. Doplniť sa malo aj osvetlenie tak, aby vynikla vzácna architektúra v lokalite.

V čase predstavenia návrhu mesto predpokladalo, že prípravné práce odštartuje už v roku 2021 a celú rekonštrukciu dokončí v rokoch 2024 alebo 2025. Veľmi rýchlo sa však objavilo meškanie. Príprava realizačnej projektovej dokumentácie sa naštartovala až v druhej polovici roka 2023, keď jej prípravu a financovanie zastrešil investor WOAL. Išlo o výsledok dohody, keď mesto prestalo trvať na budovaní planetária v rámci projektu River Park II.

Bratislava tak musela zmeniť harmonogram. Ako uviedlo mesto už na konci roka 2023 a v súčasnosti to potvrdzuje aj hovorca Magistrátu Peter Bubla, rekonštrukcia Námestia SNP začne v priebehu tohto roka. Známe sú aj prvé detaily mimoriadne očakávaného projektu.

 

Námestie Nežnej revolúcie sa bude realizovať v rámci prvej fázy. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Prvé zmeny v krátkom čase

Podľa mesta sa prvé práce rozbehnú už o niekoľko mesiacov. „Predpokladaný termín realizácie je 3. kvartál 2025,“ avizuje Bubla. Pôjde o prvú etapu rekonštrukcie, ktorá sa zameria na tri kľúčové priestranstvá. Prvým z nich je Poštová ulica v smere od Obchodnej k Námestiu SNP, druhým samotné Námestie SNP severne od električkovej trate až po Treskoňovu a tretím Námestie Nežnej revolúcie.

Ako pripomína Bubla, žiadne zmeny v projekte oproti doteraz prezentovaným materiálom sa nerobili. Jednotlivé priestranstvá tak dostanú nové povrchy zo žulovej dlažby, upraví sa zeleň v susedstve Pamätníka SNP a pribudnú nové lavičky po obvode trávnatých plôch. Na Námestí Nežnej revolúcie by mal v dlažbe pribudnúť pôdorys Kostola sv. Vavrinca, ktorý sa tu nachádzal do 16. storočia. Krycí objekt nad Kaplnkou sv. Jakuba by mal dostať taktiež nový vizuál.

Z rozsahu prvej etapy je očividné, že mesto sa zatiaľ nechce dotknúť električkových tratí. Komplexný návrh, ktorý vzišiel zo súťažného dialógu, však ráta s ich modernizáciou a úpravami. Teraz môže byť ale všetko inak. „Víťaz sa vyberal v iných časoch,“ skonštatoval primátor Bratislavy Matúš Vallo v našej diskusnej relácii Metropola. „Vyberal sa v časoch, keď sme mohli mať financie napríklad na preloženie električkovej trate.“

Podľa primátora sa ale uvažovaný posun trate tak, aby sa mohol rozšíriť peší priestor či priblížiť zastávky, ukazuje ako pridrahý. „Dlho sa hľadal kompromis, ako z toho vyjsť. Dnes ho máme,“ tvrdí Vallo. Čo presne to znamená, nepriblížil.

Hovorca bratislavského Magistrátu však tvrdí, že definitívne riešenie ešte stále nie je uzavreté. „V tejto veci sa naďalej vedú diskusie,“ pripomína. „Prekládka električkovej trate je finančne veľmi náročná, preto dôležitou otázkou v tejto téme sú najmä finančné možnosti mesta, resp. možnosť externého financovania projektu, od čoho záleží, či sa bude prekladať električková trať tak, aby vznikol prestupný uzol, alebo sa bude „len" rekonštruovať električková trať v súčasnej trase.“

Nemožno vylúčiť, že po realizácii úprav časti Námestia SNP či Námestia Nežnej revolúcie sa ale zvýši tlak na kvalitnejšie riešenie dopravy v území. V prípade plôch pred Starou tržnicou by mala byť úprava realitou možno už o rok. „Úprava daného priestoru je plánovaná v 4. kvartáli 2025 / 1. kvartáli 2026,“ potvrdzuje Bubla.

Otáznym zásahom na tento rok zostáva rekonštrukcia a predláždenie chodníka medzi Laurinskou ulicou a bytovým domom Manderla. Mesto chcelo túto úpravu pôvodne zrealizovať už v priebehu minulého roka. „Táto investícia bola presunutá na rok 2025, je to rovnako otázka finančných možností,“ uzatvára Peter Bubla.

 

Očakávané úpravy v blízkosti Pamätníka SNP. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Prehliadaný potenciál a hanba štátu

Bratislava tak horko-ťažko rozbehne v priebehu tohto roka realizáciu prvej z viacerých etáp rekonštrukcie. Ďalšie časti projektu sú náročnejšie po organizačnej, realizačnej aj finančnej stránke. Jednou z nich je uvažovaná úprava električkových tratí, druhou rekonštrukcia Kamenného námestia. Tá rátala so vznikom podzemnej garáže, jej vzniku však bránia nielen peniaze, ale aj súdne spory so skrachovanou spoločnosťou Intermont.

Termíny v tomto ohľade nie sú známe. Materiál z mestského zastupiteľstva z roku 2023 rátal s rámcovým termínom dokončenia v roku 2035, podľa primátora to bude menej. Napriek tomu sa pracuje s veľkou dávkou neistoty. V tomto momente ešte nemožno vylúčiť, že príprava a realizácia mimoriadne významného projektu skutočne zaberie takmer dve desaťročia.

Potenciálny dopad premeny Námestia SNP, Kamenného námestia a Námestia Nežnej revolúcie na metropolu je enormný. Prepoja sa tak viaceré časti centra, čo zlepší priestorové vzťahy a zvýši ich atraktivitu. Z pohľadu návštevníkov Bratislavy sa „otvorí“ ďalšia časť mesta nad rámec malého historického jadra. Slovenské hlavné mesto tak bude pôsobiť väčším a priaznivejším dojmom.

Úpravy však nepritiahnu len turistov, ale aj samotných obyvateľov. Už dnes je priestor pred Starou tržnicou mimoriadne obľúbeným miestom, čo sa po úpravách ešte zvýrazní. Prípadný vznik električkového uzla (doplnený o prestup na trolejbusy) posilní atraktivitu verejnej dopravy a zvýši aj pohyb pešiakov. Naostatok, zrealizovať sa majú zlepšenia v prospech cyklistov, čím sa prepoja viaceré radiály.

Je tragédiou, že Bratislava je v stave, že v podstate nedokáže ufinancovať takýto projekt, ktorý nie je ani okázalý, ani prehnaný. Ide o konzervatívnu úpravu, ktorá sa nesnaží vytvárať nové atrakcie, skôr zlepšovať to, čo už je prítomné. Malo by ísť o hladko zrealizovaný zámer. Namiesto toho sa musí aj aj tento ďalej zjednodušovať, aby bolo reálne jeho dokončenie.

Ide o dôkaz, že Slovensko si nevie vážiť ani svoje hlavné mesto, ani svoju históriu. S Námestím SNP sú spojené dejinné udalosti, demonštrácie, verejné stretnutia aj podujatia. Kdekoľvek inde v Európskej únii by išlo o výkladnú skriňu. Bratislava sa začne len tento rok zbavovať hanebného stavu. Od ideálu však bude naďalej ďaleko.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube