Author photoAndrej Sárközi 03.03.2023 13:41

Opakované odklady a rastúca nádej: Esterházyho palác čaká na rekonštrukciu

Esterházyho palác zo 17. storočia je dnes asi najschátranejšou historickou ruinou v Bratislave. Vzácna pamiatka zažila počas svojich dejín niekoľko slávnych období, dnes pôsobí, ako by bola na pokraji zániku. Toho sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou nedočká. Majiteľ komplexu smeruje ku komplexnej rekonštrukcii.

Zdroj: Raiffeisen Property International / Willbe Studio

Zdroj: Raiffeisen Property International / Willbe Studio

Vzácna stavba v historickom jadre Bratislavy je už niekoľko desaťročí v katastrofálnom stave. Kedysi štvorkrídlová stavba v neskororenesančnom štýle mala v 20. storočí prevažne obytnú funkciu. Na sklonku socialistického obdobia sa spustila adaptácia paláca pre účely Mestského archívu. Prestavba sa ale nikdy nedokončila a po páde režimu prešiel palác cez viacerých majiteľov. Zaslúženú rekonštrukciu však nespustil žiaden z nich. 

Najbližšie mal palác k obnove okolo roku 2005. V tomto období získal zámer územné rozhodnutie a z hľadiska povoľovania bol projekt veľmi blízko k tomu, aby sa rekonštrukcia mohla začať. Naplánované tu boli kancelárie, obchody, reštaurácia, kaviareň, výstavné priestory a niekoľko bytov. V roku 2006 sa majiteľom paláca stala firma Agoria Projekt s.r.o., ktorá začala pripravovať dokumentáciu pre stavebné povolenie. Vo výsledku sa jej však podarilo v roku 2011 vybudovať len odbočovací pruh k budúcemu vjazdu do uvažovaných podzemných garáží. 

Dôležitá zmena prišla v roku 2017, keď sa po opakovanej dražbe stala majiteľom spoločnosť Esterhazy Real Estate, s.r.o., patriaca medzi dcérske spoločnosti rakúskej banky Raiffeisen. Na objekty mala záložné právo. Finančne silný developer rozbehol nové projekčné či prípravné práce a v spolupráci s kanceláriou Adif pripravila nový koncept zámeru. 

Galéria

  • Zdroj: Raiffeisen Property International / Willbe Studio
  • Zdroj: Raiffeisen Property International / Willbe Studio
  • Zdroj: Raiffeisen Property International / Willbe Studio
  • Zdroj: Raiffeisen Property International / Willbe Studio
  • Zdroj: Raiffeisen Property International / Willbe Studio
  • Zdroj: Raiffeisen Property International / Willbe Studio
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Upravený projekt obdržal súhlasné záväzné stanovisko od mesta v októbri roku 2020. K dispozícii už má aj nové územné rozhodnutie z 28. februára minulého roka. Aktuálne zaznamenal projekt ďalší významný posun, developer podal na miestny úrad v mestskej časti Staré Mesto žiadosť o stavebné povolenie. Udialo sa tak ešte v októbri minulého roka, zverejnené však bolo 27. februára 2023 - teda takmer na deň presne od získania územného rozhodnutia z minulého roka.

Podľa projektu sa opraví dvojica pôvodných objektov, dobuduje prieluka medzi nimi, ale aj zbúra a opäť postaví dnes mimoriadne narušené južné krídlo paláca. Zmenil sa aj funkčný koncept domu: posilnila sa funkcia bývania, ktorá sa bude nachádzať na takmer 2,7-tisíc metroch štvorcových. V dokumentácii k záväznému stanovisku je uvedených 20 bytov, 14 z nich by malo mať rozlohu nad 90 metrov štvorcových. Vznikne tu aj niekoľko kancelárií a na prízemí retail – no bez gastronomickej prevádzky. 

Vznikne tu trojpodlažná podzemná garáž, ktorá bude postavená spôsobom, že na nádvorí vznikne vyvýšená plocha s pobytovou strechou. Umiestnené tu bude aj parkovanie pre bicykle. V podzemnej garáži sa bude nachádzať 148 parkovacích miest, určených aj pre susedov z okolia. V prvom podzemnom podlaží bude umiestnené parkovanie pre zdravotne znevýhodnených obyvateľov v počte štyri parkovacie miesta. Na druhom podzemnom a treťom podzemnom podlaží je naplánovaný moderný automatizovaný zakladačový systém pre 144 automobilov. 

Dokumentácia potvrdzuje, že investor musí splniť prísne požiadavky pamiatkarov na zachovanie historickej architektúry alebo citlivého výrazu nových stavebných vrstiev. To pripomína vo svojich pripomienkach voči projektu aj Hlavné mesto, ktoré napríklad žiada zabezpečenie priechodnosti priľahlej časti mestských hradieb. Developer v staršej dokumentácii uviedol, že chce taktiež zabezpečiť opravu tejto sekcie hradieb. 

 

Zdroj: Raiffeisen Property International / Willbe Studio


Developer pred časom odhalil nové vizualizácie, ktoré zobrazujú pravdepodobne už definitívnu podobu projektu. Obnovený Esterházyho palác bude decentne nadväzovať na okolie pri zachovaní takmer pôvodného výrazu objektov. Výnimkou bude len dvorová fasáda novopostaveného východného krídla (uličná bude mať neofunkcionalistický charakter), kontrast by však nemal byť priveľmi radikálny. Prístupné pre verejnosť bude pravdepodobne nádvorie, dotvorené mobiliárom a zeleňou. Vizualizácie interiérov naznačujú, že pôjde o luxusnejšie staromestské bývanie, pričom mezonetové byty budú mať aj vlastnú terasu. 

Esterházyho palác získa po dokončení punc výnimočného rezidenčného projektu. Jeho rekonštrukcia a dostavba prinesie nepochybne vysoké finančné náklady. V žiadosti o stavebné povolenie je uvedená suma 8.965.000 eur. Rekonštrukciu stavby, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou už od roku 1963, plánuje developer podľa najnovších informácií dokončiť v štvrtom kvartáli roku 2025. Rok 2024, ktorý komunikoval investor doteraz, sa ukázal ako optimistický. 

Historické jadro Bratislavy sa tak postupne zbavuje najzanedbanejších budov, ktoré sa po dlhých rokoch sporov a otázok konečne rekonštruujú. Postupne napreduje aj projekt rekonštrukcie a dostavby bývalej pôrodnice Zochova 7. Dnes schátraný objekt sa v budúcnosti premení na nadštaradný bytový dom s občianskou vybavenosťou. Hororovým vzhľadom aktuálne pôsobí aj vzácny Habermayerov palác na Panenskej ulici. O rekonštrukciu sa usiluje spoločnosť Amalca Development, ktorá chce stavbu zmeniť na administratívny objekt, navrhnutý architektonickou kanceláriou Endorfine. 

V centre sa ešte donedávna nachádzal aj viditeľne zanedbaný funkcionalistický poklad – Edlov dvor na Skalnej a Židovskej. Ten nadobudol ku koncu minulého roka pôvodnú podobu. S mimoriadnym úspechom sa stretla aj rekonštrukcia Martinea alebo Waydanovského domu v susedstve Katedrály sv. Martina. Naostatok, Bratislava sa od decembra minulého roka môže pýšiť aj na obnovenou Slovenskou národnou galériou, ktorá v týchto dňoch opäť otvára svoje brány pre verejnosť. 

Bratislava bude v kombinácii s novými developmentmi ako Vydrica či druhá etapa Eurovey pôsobiť ako omnoho krajšie, príjemnejšie a atraktívnejšie mesto. Je možné, že dôjde k radikálnej zmene jej vnímania, ale nepochybne aj inému fungovaniu mestského života. Historické centrum Bratislavy sa tak nielen v dôsledku blížiacej sa rekonštrukcie Esterházyho paláca, ale aj iných pripravovaných projektov rozšíri a stane srdcom oveľa aktívnejšieho jadra mesta. 

 

Pozrite si fotografie aktuálneho stavu paláca vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube