YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 01.02.2023 17:52

Z cesty do fabriky mestský bulvár. Pri Mýte je v polovici výšky

Račianska ulica prešla od svojho vzniku mnohými zmenami. Spočiatku išlo o cestu, smerujúcu do vinohradov, neskôr o prístupovú cestu do fabrík, v povojnovom období tu pribudli sídliská a na začiatku 21. storočia ustúpil priemysel. Dnes sa opäť mení – na mestskú triedu. V čoraz silnejšej miere k tomu dopomáha aj tretia etapa projektu Pri Mýte.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Tretia etapa Pri Mýte je zároveň záverečnou časťou tohto developmentu od spoločnosti Penta Real Estate. Jeho koncepcia začala vznikať po kríze – potom, ako Penta prevzala pozemky, kde bol predtým plánovaný obrovský projekt Slovany. Firma vyhlásila architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila slovinská architektonická kancelária Krušec. Slovenským projekčným partnerom sa stal ateliér Vallo&Sadovsky Architects.

Slovinci navrhli pre prvé dve etapy sériu bytových domov, usporiadaných do riadkovej zástavby. Tá pripomína neďaleké obytné súbory UNITAS alebo Februárka, do lokálneho kontextu tak zapadla dobre. Domy majú špecifickú architektúru, danú nielen využitím veľkých posuvných paravánov na balkónoch, ale aj farebným riešením, ktoré bolo predmetom živých diskusií. Priestor medzi domami dopĺňa parkovo upravený priestor.

Kameňom úrazu sa však stala tretia etapa. Tá mala doplniť projekty zo strany Račianskej ulice a vytvoriť hmotovú, vizuálnu i hlukovú bariéru. Developer pôvodne navrhol vybudovanie parkovacieho domu, keďže išlo v kontexte vtedy platných parkovacích noriem o jedinú možnosť, ako zabezpečiť dostatok parkovacích miest. Odvtedy sa ale normy zmiernili, parkovací dom sa tak stal prebytočným.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Investor prirodzene pristúpil k zmene projektu. Namiesto viacpodlažnej garáže tu tak mal vzniknúť bytový dom so službami na prízemí. Architektúrou poveril kanceláriu Vallo&Sadovsky, ktorá už mala s projektom bohaté skúsenosti. Prospešná zmena ale nečakane narazila na odpor časti miestnych obyvateľov i miestnej samosprávy. Povoľovanie zmien trvalo neúmerne dlho, hoci Hlavné mesto s úpravami projektu súhlasilo. Počas tohto obdobia vznikla pri Račianskej náletovou zeleňou zarastajúca jama.

Konečne až na konci roka 2021 (druhá etapa bola dokončená v roku 2018) sa podarilo získať všetky zostávajúce povolenia na druhýkrát modifikovaný zámer a na začiatku minulého roka sa mohli začať stavebné práce. Stavebník rýchlo postupoval a na konci leta začali rásť prvé podlažia nad zemou. Dnes sa už budova svojou výškou približuje k okolitej zástavbe.

„Aktuálne na piatom nadzemnom podlaží prebieha realizácia železobetónových konštrukcií a na prvých podlažiach pracujeme na murovaní stien,“ píše Penta Real Estate na sociálnej sieti. „Taktiež dokončujeme vjazd do garáže, rozvody a kanalizáciu. Na konci mesiaca máme naplánované osadenie okenných rámov na druhé a tretie nadzemné podlažie.“ Projekt je tak za polovicou celkovej výšky. Po dokončení by mal mať osem nadzemných podlaží, v ktorých sa bude nachádzať 98 bytov a apartmánov, obchodné priestory na prízemí a kancelárske na druhom podlaží.

Pri aktuálnom stave a postupe výstavby možno predpokladať, že plnú výšku dosiahne stavba na jar. Následne bude prebiehať realizácia fasád či interiérov. Plne dokončená, skolaudovaná a pripravená a nasťahovanie tak tretia etapa Pri Mýte bude v prvej polovici budúceho roka.

 

Pri Mýte prispeje k premene Račianskej na mestskú triedu. Zdroj: Penta Real Estate

 

Projekt po druhej modifikácii získal ešte atraktívnejší charakter. Zo zverejnených vizualizácií vyplýva, že pôjde o kvalitnú súčasnú mestotvornú architektúru, pričom dom bude z bočného pohľadu (od centra alebo od susedného Urban Residence od Lucronu) pôsobiť mimoriadne subtílnym dojmom. Kancelárii Sadovsky & Architects sa tento motív očividne zapáčil, lebo ho s obľubou využíva aj pri ďalších pripravovaných konceptoch, či už v Trnave alebo v Trenčíne. Od druhej etapy vznikne park, ktorý bude pokračovaním zelene vo vyššie zmienenom projekte.

Projekt už dnes prispieva k vytvoreniu úplne nového dojmu z Račianskej – ulica má obe strany, zástavbu s veľkomestskou mierkou a čoskoro aj aktívny parter. Ukazuje tým príklad, ako by mali vyzerať hlavné triedy vo vnútornom meste. Nemalo by ísť o cesty, obklopené voľnou zástavbou s mŕtvym prízemím, ale o jasne vymedzené koridory so zástavbou priamo sa dotýkajúcou chodníkov, do ktorých je otvorená obchodmi a zariadeniami občianskej vybavenosti.

Do budúcna, keď (ak) sa zmodernizuje Račianska radiála a prebehne rekonštrukcia ulice od fasády k fasáde, tu vznikne aj vďaka projektu Pri Mýte kúsok mestskej triedy vysokej kvality. Z predtým zaznávaného a zanedbaného územia sa môže stať ukážka novej lepšej Bratislavy. Spomienka na myšlienku, že tu mohol byť parkovací dom, zostane len vtipnou anekdotou – ak jej vôbec bude schopný niekto uveriť.

 

Fotografie z 31.1.2023. Pozrite si výstavbu Pri Mýte vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Kompletnejšia Račianska. Pri Mýte pridáva podlažia a dotvára rušnú ulicu

16.12.2022 11:28:51 Andrej Sárközi

Posledná etapa Pri Mýte prinesie už onedhlo do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný objekt. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Namiesto toho vzniká budova, ktorá s pribúdajúcimi nadzemnými podlažiami výrazne mení vizuál frekventovanej ulice k lepšiemu.

Čítať viac

Račianska bude čoskoro mestskejšia. Ďalšia etapa Pri Mýte je takmer na úrovni terénu

19.09.2022 18:45:44 Andrej Sárközi

Dlhoočakávaná posledná etapa projektu Pri Mýte získava podzemné podlažia a onedlho dosiahne úroveň terénu. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní obytný súbor na Račianskej ulici, čím developer Penta Real Estate dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských projektov.

Čítať viac

Výstavba záverečnej etapy Pri Mýte začína

27.01.2022 10:04:28 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate po rokoch príprav a odkladov rozbieha výstavbu tretej a záverečnej etapy projektu Pri Mýte na Račianskej ulici v Novom Meste. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní oceňovaný obytný súbor, ktorý zužitkoval vybúranú plochu po bývalej zástavbe. Predaj bytov sa má spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Začína sa územné konanie na tretiu etapu Pri Mýte

22.12.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Po mnohých úpravách, novom vydávaní stanovísk, opätovných posudzovaniach a neúmerne dlhom čakaní sa konečne pohla príprava tretej etapy projektu Pri Mýte. Stavebný úrad mestskej časti Nové Mesto oznámil, že sa spúšťa konanie o zmene územného rozhodnutia. Developer Penta Real Estate tak bude mať azda šancu dokončiť svoj projekt aj daný úsek zástavby Račianskej ulice.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte má prvé povolenia, jej budúcnosť je však stále neistá

04.03.2020 10:03:00 Adrian Gubčo

Račianska ulica sa postupne mení a najmä jej časť najbližšie k centru mesta už pripomína klasickú mestskú ulicu s polyfunkčnou zástavbou po oboch stranách uličného priestoru. Jedinú výnimku predstavuje prázdny priestor pri projekte Pri Mýte, kde by mala vzniknúť jeho tretia etapa. Projekt teraz získal prvé povolenia, kedy sa však začne výstavba, nie je stále jasné.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte sa opäť mení, nový dom môže mať ešte mestskejší charakter

17.10.2019 07:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Pri Mýte pri Račianskej ulici v Novom Meste patrí k najzaujímavejším novým developmentom v Bratislave. Prvé dve etapy obytného súboru sú chválené aj zaznávané, pričom na kritiku vplýva fakt, že projekt nie je ešte úplne dobudovaný. Na problémy s povoľovaním developer Penta Real Estate reaguje predložením už tretej verzie tretej etapy v podobe posledného domu orientovaného na Račiansku.

Čítať viac

Aký je stav prípravy tretej etapy Pri Mýte?

13.08.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Na Račianskej ulici v dotyku s projektom Pri Mýte aktuálne prebiehajú stavebné úpravy. Viacerí sa nazdávali, že ide o spustenie výstavby tretej etapy tohto rezidenčného developmentu, označenie stavby však hovorí o parkovacom dome v zmysle pôvodného zámeru. Ako to je naozaj?

Čítať viac

Výhľady z Rezidencií Pri Mýte

17.04.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi príťažlivý a kvalitný rezidenčný komplex Pri Mýte od developera Penta Real Estate a slovinského ateliéru Arhitektura Krušec disponuje v prípade najvyššej 12-podlažnej budovy peknými výhľadmi. Jasne sú viditeľné zmeny, ktorými Bratislava aktuálne prechádza.

Čítať viac

Na návšteve v Pri Mýte, 03.04.2018

11.04.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Tesne pred dokončením je druhá fáza relatívne veľkého rezidenčného projektu Pri Mýte od developera Penta Real Estate. Prvá fáza dopadla na výbornú, rovnaké očakávania tak platili aj o druhej.

Čítať viac

Penta odhaľuje 3. etapu Pri Mýte

20.07.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Veľmi príjemný rezidenčný projekt Pri Mýte napreduje. Po dokončenej prvej fáze a dokončovanej druhej zostáva na pozemku developera Penta Investments ešte široký priestor pozdĺž Račianskej ulice, kde developer pôvodne plánoval vybudovať garážový dom. Teraz však potvrdil, že plány zmenil a namiesto toho by mali byť dve obytné fázy doplnené treťou. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube