Author photoAdrian Gubčo 01.02.2023 17:52

Z cesty do fabriky mestský bulvár. Pri Mýte je v polovici výšky

Račianska ulica prešla od svojho vzniku mnohými zmenami. Spočiatku išlo o cestu, smerujúcu do vinohradov, neskôr o prístupovú cestu do fabrík, v povojnovom období tu pribudli sídliská a na začiatku 21. storočia ustúpil priemysel. Dnes sa opäť mení – na mestskú triedu. V čoraz silnejšej miere k tomu dopomáha aj tretia etapa projektu Pri Mýte.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Tretia etapa Pri Mýte je zároveň záverečnou časťou tohto developmentu od spoločnosti Penta Real Estate. Jeho koncepcia začala vznikať po kríze – potom, ako Penta prevzala pozemky, kde bol predtým plánovaný obrovský projekt Slovany. Firma vyhlásila architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila slovinská architektonická kancelária Krušec. Slovenským projekčným partnerom sa stal ateliér Vallo&Sadovsky Architects.

Slovinci navrhli pre prvé dve etapy sériu bytových domov, usporiadaných do riadkovej zástavby. Tá pripomína neďaleké obytné súbory UNITAS alebo Februárka, do lokálneho kontextu tak zapadla dobre. Domy majú špecifickú architektúru, danú nielen využitím veľkých posuvných paravánov na balkónoch, ale aj farebným riešením, ktoré bolo predmetom živých diskusií. Priestor medzi domami dopĺňa parkovo upravený priestor.

Kameňom úrazu sa však stala tretia etapa. Tá mala doplniť projekty zo strany Račianskej ulice a vytvoriť hmotovú, vizuálnu i hlukovú bariéru. Developer pôvodne navrhol vybudovanie parkovacieho domu, keďže išlo v kontexte vtedy platných parkovacích noriem o jedinú možnosť, ako zabezpečiť dostatok parkovacích miest. Odvtedy sa ale normy zmiernili, parkovací dom sa tak stal prebytočným.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Investor prirodzene pristúpil k zmene projektu. Namiesto viacpodlažnej garáže tu tak mal vzniknúť bytový dom so službami na prízemí. Architektúrou poveril kanceláriu Vallo&Sadovsky, ktorá už mala s projektom bohaté skúsenosti. Prospešná zmena ale nečakane narazila na odpor časti miestnych obyvateľov i miestnej samosprávy. Povoľovanie zmien trvalo neúmerne dlho, hoci Hlavné mesto s úpravami projektu súhlasilo. Počas tohto obdobia vznikla pri Račianskej náletovou zeleňou zarastajúca jama.

Konečne až na konci roka 2021 (druhá etapa bola dokončená v roku 2018) sa podarilo získať všetky zostávajúce povolenia na druhýkrát modifikovaný zámer a na začiatku minulého roka sa mohli začať stavebné práce. Stavebník rýchlo postupoval a na konci leta začali rásť prvé podlažia nad zemou. Dnes sa už budova svojou výškou približuje k okolitej zástavbe.

„Aktuálne na piatom nadzemnom podlaží prebieha realizácia železobetónových konštrukcií a na prvých podlažiach pracujeme na murovaní stien,“ píše Penta Real Estate na sociálnej sieti. „Taktiež dokončujeme vjazd do garáže, rozvody a kanalizáciu. Na konci mesiaca máme naplánované osadenie okenných rámov na druhé a tretie nadzemné podlažie.“ Projekt je tak za polovicou celkovej výšky. Po dokončení by mal mať osem nadzemných podlaží, v ktorých sa bude nachádzať 98 bytov a apartmánov, obchodné priestory na prízemí a kancelárske na druhom podlaží.

Pri aktuálnom stave a postupe výstavby možno predpokladať, že plnú výšku dosiahne stavba na jar. Následne bude prebiehať realizácia fasád či interiérov. Plne dokončená, skolaudovaná a pripravená a nasťahovanie tak tretia etapa Pri Mýte bude v prvej polovici budúceho roka.

 

Pri Mýte prispeje k premene Račianskej na mestskú triedu. Zdroj: Penta Real Estate

 

Projekt po druhej modifikácii získal ešte atraktívnejší charakter. Zo zverejnených vizualizácií vyplýva, že pôjde o kvalitnú súčasnú mestotvornú architektúru, pričom dom bude z bočného pohľadu (od centra alebo od susedného Urban Residence od Lucronu) pôsobiť mimoriadne subtílnym dojmom. Kancelárii Sadovsky & Architects sa tento motív očividne zapáčil, lebo ho s obľubou využíva aj pri ďalších pripravovaných konceptoch, či už v Trnave alebo v Trenčíne. Od druhej etapy vznikne park, ktorý bude pokračovaním zelene vo vyššie zmienenom projekte.

Projekt už dnes prispieva k vytvoreniu úplne nového dojmu z Račianskej – ulica má obe strany, zástavbu s veľkomestskou mierkou a čoskoro aj aktívny parter. Ukazuje tým príklad, ako by mali vyzerať hlavné triedy vo vnútornom meste. Nemalo by ísť o cesty, obklopené voľnou zástavbou s mŕtvym prízemím, ale o jasne vymedzené koridory so zástavbou priamo sa dotýkajúcou chodníkov, do ktorých je otvorená obchodmi a zariadeniami občianskej vybavenosti.

Do budúcna, keď (ak) sa zmodernizuje Račianska radiála a prebehne rekonštrukcia ulice od fasády k fasáde, tu vznikne aj vďaka projektu Pri Mýte kúsok mestskej triedy vysokej kvality. Z predtým zaznávaného a zanedbaného územia sa môže stať ukážka novej lepšej Bratislavy. Spomienka na myšlienku, že tu mohol byť parkovací dom, zostane len vtipnou anekdotou – ak jej vôbec bude schopný niekto uveriť.

 

Fotografie z 31.1.2023. Pozrite si výstavbu Pri Mýte vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube