YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 16.12.2022 11:28

Kompletnejšia Račianska. Pri Mýte pridáva podlažia a dotvára rušnú ulicu

Posledná etapa Pri Mýte prinesie už onedhlo do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný objekt. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Namiesto toho vzniká budova, ktorá s pribúdajúcimi nadzemnými podlažiami výrazne mení vizuál frekventovanej ulice k lepšiemu.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi onedlho doplní obytný súbor na Račianskej ulici. Developer Penta Real Estate tak dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských developmentov. Jeho zámer, resp. len základné rámce, boli predstavené už v roku 2017. V tomto období mala Penta dokončenú prvú etapu a stavala druhú. 

Investor však narábal aj s myšlienkou parkovacieho domu so službami na prízemí, keďže sa musel vyrovnať s prísnymi parkovacími normami. Po zmene noriem Penta ale projekt upravila a naplánovala šesťpodlažný bytový dom, ktorý bol medzi časťou lokálnych obyvateľov spočiatku prijatý vlažne. Úpravy boli predstavené v predvolebnom období, odpor sa tak odrazil v dlhotrvajúcom povoľovaní a celkovej politizácii zámeru. 

Investor medzičasom projekt prepracoval a predstavil už tretiu verziu budovy, ktorá najlepšie nadväzovala na charakter ulice, ale aj na susedný komplex Urban Residence (ktorého výstavba začala neskôr, dokončený však bol omnoho skôr). Architektúru tretej etapy spracúvala aj naďalej kancelária Vallo Sadovsky Architects, resp. Sadovsky & Architects. V developmente bola už od začiatku, keďže vystupovala ako projekčný partner slovinského ateliéru Arhitektura Krušec, autora prvých dvoch etáp Pri Mýte. Na podobe tretej etapy Pri Mýte spolupracovala aj s Oliverom Sadovským spriaznená kancelária Superatelier.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj:  Penta Real Estate
  • Zdroj:  Penta Real Estate

Tretia - finálna - verzia už získala príslušné povolenia. Po početných úpravách sa dom stal atraktívnejšm, mestotvornejším a disponuje silnejším funkčným mixom. Osempodlažný objekt bude disponovať 98 bytmi a apartmánmi, aktívnym parterom s retailom o výmere 477 metrov štvorcových a kanceláriami na celom druhom podlaží vo výmere 934 metrov štvorcových. Parkovanie so 179 parkovacími miestami je riešené v podzemných garážach. 

Developer otvorene naznačil, že objekt bude patriť k drahším z hľadiska ceny a k lepším z hľadiska štandardu. „Pri výbere štandardov pre projekt Pri Mýte sme kládli dôraz na výber kvalitných materiálov a zariaďovacích predmetov, ktoré by spĺňali očakávania aj náročnejšieho klienta,“ povedala to už v minulosti Lenka Vargová, PR Specialist v Penta Real Estate. 

Súčasťou tohto štandardu sú bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy, predpríprava na chladenie, ktorá ústi do každej obytnej miestnosti. V bytoch sa nachádzajú aj elektrické exteriérové žalúzie, resp. predpríprava na ne. Na balkónoch orientovaných do vnútrobloku a na bočných stranách budovy budú nainštalované aj tieniace hliníkové perforované posuvné panely. Práve tie sú príznačným prvkom pre prvé dve etapy. 

Ceny bytov a apartmánov na oficiálnej stránke zverejnené nie sú. Podľa informácií YIM.BA sa však ceny trojizbových bytov približujú k pol miliónu. Takisto nie je uvedené, koľko jednotiek je už predaných, rezervovaných alebo voľných. Klientov sa developer snaží nalákať aj vo forme virtuálnych prehliadok, ktoré celkom dobre ukazujú, že dispozície sú riešené veľmi racionálne. 

Posledná etapa Pri Mýte prinesie aj dvorový zelený park s fontánou, prístupný verejnosti. Nadviaže tým na parkovo riešený vnútroblok Urban Residence, čím vznikne v podstate dlhý líniový park, paralelný s Račianskou. Popri ulici vznikne upravený priestor so segregovanou cyklotrasou, taktiež nadväzujúcou na úsek pri susednom projekte. Umiestnené tu budú aj nabíjacie stanice pre elektromobily. 

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ako sme informovali v predošlom článku, podzemné podlažia sa realizovali v septembri tohto roka, v tomto období finišovali aj železobetónové konštrukcie druhého podzemného podlažia. Developer koncom novembra zase uviedol, že práce vytrvalo pokračujú a objekt pomaly stúpa do výšky. V tomto období sa posledná etapa nachádzala na úrovni tretieho nadzemného podlažia.

„Postupne realizujeme železobetónové konštrukcie a pracujeme na výrobe okenných výplní, ktoré budeme osádzať už počas decembra,” píše Penta a dodáva: „V podzemných podlažiach pokračujú práce na hydroizolácii a inštalácii rozvodov vody a kanalizácie. Zároveň v priestoroch garáží už murujeme steny a maľujeme stropy.“ Development úspešne neprestajne pokračujú a postupne sa pripravujú konštrukcie na pokračovanie ďalších podlaží.  

Tretia etapa Pri Mýte tak začína čoraz výraznejšie spoluformovať podobu frekventovanej Račianskej ulice. Koniec výstavby komunikuje developer na prvý kvartál roku 2024, kolaudačný proces by mal prebehnúť v druhom kvartáli. Odovzdávanie bytov by malo prebehnúť v treťom kvartáli 2024. 

Citeľne chýbajúci dom v mestskej zástavbe sa stáva realitou. Možno povedať, že konečne. Tretia časť Pri Mýte je dlhoočakávaným projektom, ktorý – nebyť dlhého povoľovania a prieťahov – by už mohol byť v oveľa pokročilejšom štádiu výstavby a možno aj dokončený. Doteraz existovala v dotyku s Račianskou do istej miery prieluka, ktorá odhaľovala pohľad na prvé dve etapy obytného súboru. 

Po novom bude ale lokalita pôsobiť prirodzenejšie. Ulica dostane druhú stranu aj v ďalšom úseku, aktivuje sa mestský parter smerom do Račianskej aj parku a ako alternatívu voči rušnej komunikácii získa verejnosť niekoľko stoviek metrov dlhý pás zelene. Z nových služieb i kvalitnejších verejných priestorov tak môže okrem rezidentov profitovať aj miestna komunita. Úroveň ulice, ako aj celej štvrte, tento development jednoznačne zvýši. Fotografie z 11.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Z cesty do fabriky mestský bulvár. Pri Mýte je v polovici výšky

01.02.2023 17:52:17 Adrian Gubčo

Račianska ulica prešla od svojho vzniku mnohými zmenami. Spočiatku išlo o cestu, smerujúcu do vinohradov, neskôr o prístupovú cestu do fabrík, v povojnovom období tu pribudli sídliská a na začiatku 21. storočia ustúpil priemysel. Dnes sa opäť mení – na mestskú triedu. V čoraz silnejšej miere k tomu dopomáha aj tretia etapa projektu Pri Mýte.

Čítať viac

Račianska bude čoskoro mestskejšia. Ďalšia etapa Pri Mýte je takmer na úrovni terénu

19.09.2022 18:45:44 Andrej Sárközi

Dlhoočakávaná posledná etapa projektu Pri Mýte získava podzemné podlažia a onedlho dosiahne úroveň terénu. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní obytný súbor na Račianskej ulici, čím developer Penta Real Estate dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských projektov.

Čítať viac

Výstavba záverečnej etapy Pri Mýte začína

27.01.2022 10:04:28 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate po rokoch príprav a odkladov rozbieha výstavbu tretej a záverečnej etapy projektu Pri Mýte na Račianskej ulici v Novom Meste. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní oceňovaný obytný súbor, ktorý zužitkoval vybúranú plochu po bývalej zástavbe. Predaj bytov sa má spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Začína sa územné konanie na tretiu etapu Pri Mýte

22.12.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Po mnohých úpravách, novom vydávaní stanovísk, opätovných posudzovaniach a neúmerne dlhom čakaní sa konečne pohla príprava tretej etapy projektu Pri Mýte. Stavebný úrad mestskej časti Nové Mesto oznámil, že sa spúšťa konanie o zmene územného rozhodnutia. Developer Penta Real Estate tak bude mať azda šancu dokončiť svoj projekt aj daný úsek zástavby Račianskej ulice.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte má prvé povolenia, jej budúcnosť je však stále neistá

04.03.2020 10:03:00 Adrian Gubčo

Račianska ulica sa postupne mení a najmä jej časť najbližšie k centru mesta už pripomína klasickú mestskú ulicu s polyfunkčnou zástavbou po oboch stranách uličného priestoru. Jedinú výnimku predstavuje prázdny priestor pri projekte Pri Mýte, kde by mala vzniknúť jeho tretia etapa. Projekt teraz získal prvé povolenia, kedy sa však začne výstavba, nie je stále jasné.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte sa opäť mení, nový dom môže mať ešte mestskejší charakter

17.10.2019 07:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Pri Mýte pri Račianskej ulici v Novom Meste patrí k najzaujímavejším novým developmentom v Bratislave. Prvé dve etapy obytného súboru sú chválené aj zaznávané, pričom na kritiku vplýva fakt, že projekt nie je ešte úplne dobudovaný. Na problémy s povoľovaním developer Penta Real Estate reaguje predložením už tretej verzie tretej etapy v podobe posledného domu orientovaného na Račiansku.

Čítať viac

Aký je stav prípravy tretej etapy Pri Mýte?

13.08.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Na Račianskej ulici v dotyku s projektom Pri Mýte aktuálne prebiehajú stavebné úpravy. Viacerí sa nazdávali, že ide o spustenie výstavby tretej etapy tohto rezidenčného developmentu, označenie stavby však hovorí o parkovacom dome v zmysle pôvodného zámeru. Ako to je naozaj?

Čítať viac

Výhľady z Rezidencií Pri Mýte

17.04.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi príťažlivý a kvalitný rezidenčný komplex Pri Mýte od developera Penta Real Estate a slovinského ateliéru Arhitektura Krušec disponuje v prípade najvyššej 12-podlažnej budovy peknými výhľadmi. Jasne sú viditeľné zmeny, ktorými Bratislava aktuálne prechádza.

Čítať viac

Na návšteve v Pri Mýte, 03.04.2018

11.04.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Tesne pred dokončením je druhá fáza relatívne veľkého rezidenčného projektu Pri Mýte od developera Penta Real Estate. Prvá fáza dopadla na výbornú, rovnaké očakávania tak platili aj o druhej.

Čítať viac

Penta odhaľuje 3. etapu Pri Mýte

20.07.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Veľmi príjemný rezidenčný projekt Pri Mýte napreduje. Po dokončenej prvej fáze a dokončovanej druhej zostáva na pozemku developera Penta Investments ešte široký priestor pozdĺž Račianskej ulice, kde developer pôvodne plánoval vybudovať garážový dom. Teraz však potvrdil, že plány zmenil a namiesto toho by mali byť dve obytné fázy doplnené treťou. 

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube