Author photoAndrej Sárközi 16.12.2022 11:28

Kompletnejšia Račianska. Pri Mýte pridáva podlažia a dotvára rušnú ulicu

Posledná etapa Pri Mýte prinesie už onedhlo do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný objekt. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Namiesto toho vzniká budova, ktorá s pribúdajúcimi nadzemnými podlažiami výrazne mení vizuál frekventovanej ulice k lepšiemu.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi onedlho doplní obytný súbor na Račianskej ulici. Developer Penta Real Estate tak dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských developmentov. Jeho zámer, resp. len základné rámce, boli predstavené už v roku 2017. V tomto období mala Penta dokončenú prvú etapu a stavala druhú. 

Investor však narábal aj s myšlienkou parkovacieho domu so službami na prízemí, keďže sa musel vyrovnať s prísnymi parkovacími normami. Po zmene noriem Penta ale projekt upravila a naplánovala šesťpodlažný bytový dom, ktorý bol medzi časťou lokálnych obyvateľov spočiatku prijatý vlažne. Úpravy boli predstavené v predvolebnom období, odpor sa tak odrazil v dlhotrvajúcom povoľovaní a celkovej politizácii zámeru. 

Investor medzičasom projekt prepracoval a predstavil už tretiu verziu budovy, ktorá najlepšie nadväzovala na charakter ulice, ale aj na susedný komplex Urban Residence (ktorého výstavba začala neskôr, dokončený však bol omnoho skôr). Architektúru tretej etapy spracúvala aj naďalej kancelária Vallo Sadovsky Architects, resp. Sadovsky & Architects. V developmente bola už od začiatku, keďže vystupovala ako projekčný partner slovinského ateliéru Arhitektura Krušec, autora prvých dvoch etáp Pri Mýte. Na podobe tretej etapy Pri Mýte spolupracovala aj s Oliverom Sadovským spriaznená kancelária Superatelier.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj:  Penta Real Estate
  • Zdroj:  Penta Real Estate

Tretia - finálna - verzia už získala príslušné povolenia. Po početných úpravách sa dom stal atraktívnejšm, mestotvornejším a disponuje silnejším funkčným mixom. Osempodlažný objekt bude disponovať 98 bytmi a apartmánmi, aktívnym parterom s retailom o výmere 477 metrov štvorcových a kanceláriami na celom druhom podlaží vo výmere 934 metrov štvorcových. Parkovanie so 179 parkovacími miestami je riešené v podzemných garážach. 

Developer otvorene naznačil, že objekt bude patriť k drahším z hľadiska ceny a k lepším z hľadiska štandardu. „Pri výbere štandardov pre projekt Pri Mýte sme kládli dôraz na výber kvalitných materiálov a zariaďovacích predmetov, ktoré by spĺňali očakávania aj náročnejšieho klienta,“ povedala to už v minulosti Lenka Vargová, PR Specialist v Penta Real Estate. 

Súčasťou tohto štandardu sú bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy, predpríprava na chladenie, ktorá ústi do každej obytnej miestnosti. V bytoch sa nachádzajú aj elektrické exteriérové žalúzie, resp. predpríprava na ne. Na balkónoch orientovaných do vnútrobloku a na bočných stranách budovy budú nainštalované aj tieniace hliníkové perforované posuvné panely. Práve tie sú príznačným prvkom pre prvé dve etapy. 

Ceny bytov a apartmánov na oficiálnej stránke zverejnené nie sú. Podľa informácií YIM.BA sa však ceny trojizbových bytov približujú k pol miliónu. Takisto nie je uvedené, koľko jednotiek je už predaných, rezervovaných alebo voľných. Klientov sa developer snaží nalákať aj vo forme virtuálnych prehliadok, ktoré celkom dobre ukazujú, že dispozície sú riešené veľmi racionálne. 

Posledná etapa Pri Mýte prinesie aj dvorový zelený park s fontánou, prístupný verejnosti. Nadviaže tým na parkovo riešený vnútroblok Urban Residence, čím vznikne v podstate dlhý líniový park, paralelný s Račianskou. Popri ulici vznikne upravený priestor so segregovanou cyklotrasou, taktiež nadväzujúcou na úsek pri susednom projekte. Umiestnené tu budú aj nabíjacie stanice pre elektromobily. 

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ako sme informovali v predošlom článku, podzemné podlažia sa realizovali v septembri tohto roka, v tomto období finišovali aj železobetónové konštrukcie druhého podzemného podlažia. Developer koncom novembra zase uviedol, že práce vytrvalo pokračujú a objekt pomaly stúpa do výšky. V tomto období sa posledná etapa nachádzala na úrovni tretieho nadzemného podlažia.

„Postupne realizujeme železobetónové konštrukcie a pracujeme na výrobe okenných výplní, ktoré budeme osádzať už počas decembra,” píše Penta a dodáva: „V podzemných podlažiach pokračujú práce na hydroizolácii a inštalácii rozvodov vody a kanalizácie. Zároveň v priestoroch garáží už murujeme steny a maľujeme stropy.“ Development úspešne neprestajne pokračujú a postupne sa pripravujú konštrukcie na pokračovanie ďalších podlaží.  

Tretia etapa Pri Mýte tak začína čoraz výraznejšie spoluformovať podobu frekventovanej Račianskej ulice. Koniec výstavby komunikuje developer na prvý kvartál roku 2024, kolaudačný proces by mal prebehnúť v druhom kvartáli. Odovzdávanie bytov by malo prebehnúť v treťom kvartáli 2024. 

Citeľne chýbajúci dom v mestskej zástavbe sa stáva realitou. Možno povedať, že konečne. Tretia časť Pri Mýte je dlhoočakávaným projektom, ktorý – nebyť dlhého povoľovania a prieťahov – by už mohol byť v oveľa pokročilejšom štádiu výstavby a možno aj dokončený. Doteraz existovala v dotyku s Račianskou do istej miery prieluka, ktorá odhaľovala pohľad na prvé dve etapy obytného súboru. 

Po novom bude ale lokalita pôsobiť prirodzenejšie. Ulica dostane druhú stranu aj v ďalšom úseku, aktivuje sa mestský parter smerom do Račianskej aj parku a ako alternatívu voči rušnej komunikácii získa verejnosť niekoľko stoviek metrov dlhý pás zelene. Z nových služieb i kvalitnejších verejných priestorov tak môže okrem rezidentov profitovať aj miestna komunita. Úroveň ulice, ako aj celej štvrte, tento development jednoznačne zvýši. Fotografie z 11.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube