YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.01.2022 10:04

Výstavba záverečnej etapy Pri Mýte začína

Developer Penta Real Estate po rokoch príprav a odkladov rozbieha výstavbu tretej a záverečnej etapy projektu Pri Mýte na Račianskej ulici v Novom Meste. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní oceňovaný obytný súbor, ktorý zužitkoval vybúranú plochu po bývalej zástavbe. Predaj bytov sa má spustiť o niekoľko mesiacov.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Do realizačnej fázy tak vstupuje zámer, ktorého základné rámce boli predstavené už v roku 2017. Penta Real Estate mala v tom čase dokončenú prvú etapu projektu a stavala druhú. Tretia etapa mala mať pôvodne podobu parkovacieho domu so službami na prízemí, keďže developer sa musel vyrovnať s prísnymi parkovacími normami. Najekonomickejším riešením by bol nadzemný parkovací dom popri Račianskej ulici. S ohľadom na transformujúcu sa Račiansku, ktorá sa mení na mestský bulvár, to nebolo najšťastnejšie riešenie.

V tom čase (v roku 2015) však normy zároveň prešli úpravami, čo investora podnietilo k úpravám projektu. Namiesto parkovacieho domu naplánoval šesťpodlažný bytový dom so 100 bytmi a aktívnym parterom. Parkovanie v dostatočnom množstve bolo umiestnené v podzemnej garáži. Architektúru developer zadal kancelárii Vallo Sadovsky Architects (dnes transformovaná na Sadovsky & Architects), ktorá v tom čase vystupovala ako projekčný partner slovinského ateliéru Arhitektura Krušec, autora prvých dvoch etáp Pri Mýte.

Hoci išlo o omnoho adekvátnejšiu formu urbanizácie ako parkovací dom, Penta Real Estate sa nestretla celkom s pochopením. Úpravy predstavila v pomerne citlivom období a svoje plány musela vysvetľovať nespokojnej časti verejnosti a mestskej časti, ktorá sa prezentovala ako ochranca občanov. Pravdepodobne aj to sa odrazilo na dlho trvajúcom povoľovaní. Hlavné mesto, ktoré overovalo súlad projektu s Územným plánom, pritom s projektom súhlasilo.

Developer medzičasom zámer ďalej modifikoval, čím sa stal ešte atraktívnejším a mestotvornejším. Tretia verzia budovy lepšie nadväzovala na susedný polyfunkčný komplex Urban Residence, ktorý sa začal stavať neskôr, dokončený však je výrazne skôr. Po novom mala byť tretia etapa Pri Mýte o čosi vyššia, disponuje však väčším funkčným mixom – oproti bytom a obchodom pribudnú aj kancelárske priestory – a vyššou úrovňou architektúry. Až tento koncept začal získavať kľúčové povolenia.

Pente Real Estate sa teraz podarilo (očividne) získať záverečné stavebné povolenie a rozbehnúť výstavbu. Na Račianskej tak pribudne osempodlažný bytový dom, ktorý okrem 98 bytových jednotiek a apartmánov ponúkne na prízemí aj aktívny parter s retailom vo výmere približne 477 metrov štvorcových a kancelárske priestory, na druhom nadzemnom podlaží s výmerou zhruba 934 metrov štvorcových. Byty budú orientované na ulicu i do vnútrobloku, exkluzívnejšie rezidencie vzniknú na najvyššom ustúpenom podlaží. Pre potreby parkovania bude slúžiť 179 parkovacích miest v dvojpodlažnej podzemnej parkovacej garáži.

Projekt bude patriť k tým lepším z hľadiska štandardu a pravdepodobne k drahším z hľadiska ceny. Naznačuje to aj developer. „Pri výbere štandardov pre projekt Pri Mýte sme kládli dôraz na výber kvalitných materiálov a zariaďovacích predmetov, ktoré by spĺňali očakávania aj náročnejšieho klienta,“ hovorí Lenka Vargová, PR Specialist v Penta Real Estate. „Klientom tak ponúkame už v rámci základnej kúpnej ceny vyšší štandard vybavenia bytov a apartmánov - tzv. štandard Style.“ Súčasťou tohto štandardu majú byť bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy, predpríprava na chladenie, ktorá ústi do každej obytnej miestnosti, elektrické exteriérové žalúzie, resp. predpríprava na ne, a na balkónoch orientovaných do vnútrobloku a na bočných stranách budovy budú aj tieniace hliníkové perforované posuvné panely, ktoré sú charakteristickým prvkom prvých dvoch etáp.

V akých cenových hladinách sa budú byty hýbať, developer nešpecifikuje. „Predaj bytov v poslednej etape Pri Mýte plánujeme spustiť v druhom kvartáli tohto roka,“ približuje Vargová. „Keďže predaj ešte nemáme spustený, cenník sme sa rozhodli nezverejňovať.“ Najlacnejšie budú 1,5-izbové byty, teda typické jednoizbáky doplnené o spací kút.

Developer dopĺňa, že súčasťou projektu bude promenáda (čím je pravdepodobne myslený upravený úsek ulice so segregovanou cyklotrasou, nadväzujúcou na úsek pri Urban Residence), park s fontánou prístupný verejnosti (opäť nadviaže na líniový vnútroblokový park v susednom projekte) či nabíjacie stanice pre elektromobily. Pripomína, že dom je výsledkom práce kancelárie Sadovsky&Architects v kooperácii so spriaznenou kanceláriou Superatelier.

Dokončenie tretej etapy Pri Mýte sa očakáva v prvej polovici roka 2024.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Neostáva povedať nič iné, ako konečne. Tretia časť projektu Pri Mýte patrí k dlhoočakávaným projektom, keďže sa prekoná problém citeľne chýbajúceho domu v mestskej zástavbe. Ba čo viac, obytný súbor bude doplnený podľa všetkého príťažlivou, solídnou a do prostredia dobre zapadajúcou budovou, ktorá zvýši celkovú úroveň Račianskej ulice. Úľavu nepochybne pociťuje aj Penta Real Estate, ktorá bude môcť zavŕšiť vývoj tohto oceňovaného developmentu.

Vysoké hodnotenie nie je dané len dobrým predajom. „Projekt Pri Mýte patrí k úspešným projektom z portfólia Penta Real Estate. Potvrdzuje to aj fakt, že v roku 2018 bol nominovaný na prestížnu architektonickú cenu CE-ZA-AR,“ vysvetľuje Michal Rehák, Business Development Director pre rezidenčné projekty v Penta Real Estate Slovensko. „Som rád, že výstavbou posledného bytového domu dostanú Rezidencie Pri Mýte svoju finálnu podobu.“ Developer pripomína, že z nových služieb a kvalitnejších verejných priestorov budú profitovať nielen rezidenti, ale aj miestna komunita. Popritom sľubuje, že sa bude snažiť minimalizovať negatívne dopady výstavby.

Obyvatelia a návštevníci projektu a lokality môžu očakávať, že Račianska získa iný charakter – charakter normálnej mestskej triedy, kde má ulice dve strany. Bude tak pôsobiť omnoho prirodzenejšie a mestskejšie. Ako alternatívu voči rušnej komunikácii zároveň verejnosť získa niekoľko stoviek metrov dlhý pás zelene vo voľne prístupnom vnútrobloku Pri Mýte a Urban Residence. Niektorých ľudí možno poteší aj prekrytie pohľadu na prvé dve etapy, ktoré napriek svojej nepopierateľnej kvalite vyvolávajú u častí ľudí negatívne postoje. Môže za to netradičná farebnosť, vďaka čomu sa obytný súbor niekedy nazýva aj „Bagdad“.

Realizáciu by už teraz nemali zastaviť žiadne obštrukcie zo strany Nového Mesta. Toto si „vybojovalo“ aj vyvolané investície – okrem dobudovania úseku cyklotrasy vytvorí developer podmienky pre vznik ďalšej. „V rámci vyvolaných investícií zabezpečujeme projektovú dokumentáciu cyklotrasy pozdĺž Račianskej ulice v smere od Račianskeho Mýta až po Jarošovu ulicu a taktiež vybudujeme prístrešok na priľahlej zastávke električky,“ popisuje Lenka Vargová. V skutočnosti by mala takéto činnosti zabezpečovať samospráva (koniec-koncov, na to vznikol poplatok za rozvoj), vyvolané investície sú však príliš lákavým sústom pri jednaní s developermi. 

Samosprávy sa tak môžu tváriť, že obhajujú záujmy verejnosti. Platí to však len čiastočne – určite totiž neobhajujú záujmy tej časti verejnosti, ktorá bude obývať nový projekt. Cena za vyvolané investície sa totiž developera veľmi nedotkne. Zasiahne najmä klientov v podobe vyšších koncových cien bytov. To isté platí v prípade obštrukcií v snahe o „zlepšenie“ projektu či „vyrokovanie ústupkov voči verejnosti“.

Ak by sme napríklad konštatovali, že Pri Mýte mešká kvôli prieťahom dva roky (čo je možno konzervatívny odhad), rovnako ako predaj, a vzali do úvahy rast cien na trhu, klient si priplatí o desiatky tisíc eur viac. A to je len trhová situácia. Cenu ovplyvňujú aj korekcie v dôsledku úverov, ktoré si developer vzal, spomínané vyvolané investície alebo poplatky za rozvoj. Pred dvoma rokmi by klient zároveň nemusel byť konfrontovaný s takým rastom cien stavebnín, čo nastalo až po vypuknutí pandémie.

V záujem verejnosti tak je, aby sa výstavba schvaľovala rýchlo a efektívne. Okrem toho, že byty budú o čosi lacnejšie a dostupnejšie, to prinesie aj rýchlejšie vypĺňanie dier a prázdnych pozemkov, ktoré dnes špatia mestské prostredie. Pri Mýte si muselo počkať štyri roky od dokončenia druhej etapy, ďalšie projekty a pozemky však čakajú ešte omnoho dlhšie. Bratislave ich využitie citeľne chýba.

 

Pozrite si priebeh výstavby a dokončené časti Pri Mýte vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Situácia. Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Z cesty do fabriky mestský bulvár. Pri Mýte je v polovici výšky

01.02.2023 17:52:17 Adrian Gubčo

Račianska ulica prešla od svojho vzniku mnohými zmenami. Spočiatku išlo o cestu, smerujúcu do vinohradov, neskôr o prístupovú cestu do fabrík, v povojnovom období tu pribudli sídliská a na začiatku 21. storočia ustúpil priemysel. Dnes sa opäť mení – na mestskú triedu. V čoraz silnejšej miere k tomu dopomáha aj tretia etapa projektu Pri Mýte.

Čítať viac

Kompletnejšia Račianska. Pri Mýte pridáva podlažia a dotvára rušnú ulicu

16.12.2022 11:28:51 Andrej Sárközi

Posledná etapa Pri Mýte prinesie už onedhlo do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný objekt. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Namiesto toho vzniká budova, ktorá s pribúdajúcimi nadzemnými podlažiami výrazne mení vizuál frekventovanej ulice k lepšiemu.

Čítať viac

Račianska bude čoskoro mestskejšia. Ďalšia etapa Pri Mýte je takmer na úrovni terénu

19.09.2022 18:45:44 Andrej Sárközi

Dlhoočakávaná posledná etapa projektu Pri Mýte získava podzemné podlažia a onedlho dosiahne úroveň terénu. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní obytný súbor na Račianskej ulici, čím developer Penta Real Estate dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských projektov.

Čítať viac

Začína sa územné konanie na tretiu etapu Pri Mýte

22.12.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Po mnohých úpravách, novom vydávaní stanovísk, opätovných posudzovaniach a neúmerne dlhom čakaní sa konečne pohla príprava tretej etapy projektu Pri Mýte. Stavebný úrad mestskej časti Nové Mesto oznámil, že sa spúšťa konanie o zmene územného rozhodnutia. Developer Penta Real Estate tak bude mať azda šancu dokončiť svoj projekt aj daný úsek zástavby Račianskej ulice.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte má prvé povolenia, jej budúcnosť je však stále neistá

04.03.2020 10:03:00 Adrian Gubčo

Račianska ulica sa postupne mení a najmä jej časť najbližšie k centru mesta už pripomína klasickú mestskú ulicu s polyfunkčnou zástavbou po oboch stranách uličného priestoru. Jedinú výnimku predstavuje prázdny priestor pri projekte Pri Mýte, kde by mala vzniknúť jeho tretia etapa. Projekt teraz získal prvé povolenia, kedy sa však začne výstavba, nie je stále jasné.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte sa opäť mení, nový dom môže mať ešte mestskejší charakter

17.10.2019 07:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Pri Mýte pri Račianskej ulici v Novom Meste patrí k najzaujímavejším novým developmentom v Bratislave. Prvé dve etapy obytného súboru sú chválené aj zaznávané, pričom na kritiku vplýva fakt, že projekt nie je ešte úplne dobudovaný. Na problémy s povoľovaním developer Penta Real Estate reaguje predložením už tretej verzie tretej etapy v podobe posledného domu orientovaného na Račiansku.

Čítať viac

Aký je stav prípravy tretej etapy Pri Mýte?

13.08.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Na Račianskej ulici v dotyku s projektom Pri Mýte aktuálne prebiehajú stavebné úpravy. Viacerí sa nazdávali, že ide o spustenie výstavby tretej etapy tohto rezidenčného developmentu, označenie stavby však hovorí o parkovacom dome v zmysle pôvodného zámeru. Ako to je naozaj?

Čítať viac

Výhľady z Rezidencií Pri Mýte

17.04.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi príťažlivý a kvalitný rezidenčný komplex Pri Mýte od developera Penta Real Estate a slovinského ateliéru Arhitektura Krušec disponuje v prípade najvyššej 12-podlažnej budovy peknými výhľadmi. Jasne sú viditeľné zmeny, ktorými Bratislava aktuálne prechádza.

Čítať viac

Na návšteve v Pri Mýte, 03.04.2018

11.04.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Tesne pred dokončením je druhá fáza relatívne veľkého rezidenčného projektu Pri Mýte od developera Penta Real Estate. Prvá fáza dopadla na výbornú, rovnaké očakávania tak platili aj o druhej.

Čítať viac

Penta odhaľuje 3. etapu Pri Mýte

20.07.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Veľmi príjemný rezidenčný projekt Pri Mýte napreduje. Po dokončenej prvej fáze a dokončovanej druhej zostáva na pozemku developera Penta Investments ešte široký priestor pozdĺž Račianskej ulice, kde developer pôvodne plánoval vybudovať garážový dom. Teraz však potvrdil, že plány zmenil a namiesto toho by mali byť dve obytné fázy doplnené treťou. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube