Author photoAdrian Gubčo 27.01.2022 10:04

Výstavba záverečnej etapy Pri Mýte začína

Developer Penta Real Estate po rokoch príprav a odkladov rozbieha výstavbu tretej a záverečnej etapy projektu Pri Mýte na Račianskej ulici v Novom Meste. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní oceňovaný obytný súbor, ktorý zužitkoval vybúranú plochu po bývalej zástavbe. Predaj bytov sa má spustiť o niekoľko mesiacov.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Do realizačnej fázy tak vstupuje zámer, ktorého základné rámce boli predstavené už v roku 2017. Penta Real Estate mala v tom čase dokončenú prvú etapu projektu a stavala druhú. Tretia etapa mala mať pôvodne podobu parkovacieho domu so službami na prízemí, keďže developer sa musel vyrovnať s prísnymi parkovacími normami. Najekonomickejším riešením by bol nadzemný parkovací dom popri Račianskej ulici. S ohľadom na transformujúcu sa Račiansku, ktorá sa mení na mestský bulvár, to nebolo najšťastnejšie riešenie.

V tom čase (v roku 2015) však normy zároveň prešli úpravami, čo investora podnietilo k úpravám projektu. Namiesto parkovacieho domu naplánoval šesťpodlažný bytový dom so 100 bytmi a aktívnym parterom. Parkovanie v dostatočnom množstve bolo umiestnené v podzemnej garáži. Architektúru developer zadal kancelárii Vallo Sadovsky Architects (dnes transformovaná na Sadovsky & Architects), ktorá v tom čase vystupovala ako projekčný partner slovinského ateliéru Arhitektura Krušec, autora prvých dvoch etáp Pri Mýte.

Hoci išlo o omnoho adekvátnejšiu formu urbanizácie ako parkovací dom, Penta Real Estate sa nestretla celkom s pochopením. Úpravy predstavila v pomerne citlivom období a svoje plány musela vysvetľovať nespokojnej časti verejnosti a mestskej časti, ktorá sa prezentovala ako ochranca občanov. Pravdepodobne aj to sa odrazilo na dlho trvajúcom povoľovaní. Hlavné mesto, ktoré overovalo súlad projektu s Územným plánom, pritom s projektom súhlasilo.

Developer medzičasom zámer ďalej modifikoval, čím sa stal ešte atraktívnejším a mestotvornejším. Tretia verzia budovy lepšie nadväzovala na susedný polyfunkčný komplex Urban Residence, ktorý sa začal stavať neskôr, dokončený však je výrazne skôr. Po novom mala byť tretia etapa Pri Mýte o čosi vyššia, disponuje však väčším funkčným mixom – oproti bytom a obchodom pribudnú aj kancelárske priestory – a vyššou úrovňou architektúry. Až tento koncept začal získavať kľúčové povolenia.

Pente Real Estate sa teraz podarilo (očividne) získať záverečné stavebné povolenie a rozbehnúť výstavbu. Na Račianskej tak pribudne osempodlažný bytový dom, ktorý okrem 98 bytových jednotiek a apartmánov ponúkne na prízemí aj aktívny parter s retailom vo výmere približne 477 metrov štvorcových a kancelárske priestory, na druhom nadzemnom podlaží s výmerou zhruba 934 metrov štvorcových. Byty budú orientované na ulicu i do vnútrobloku, exkluzívnejšie rezidencie vzniknú na najvyššom ustúpenom podlaží. Pre potreby parkovania bude slúžiť 179 parkovacích miest v dvojpodlažnej podzemnej parkovacej garáži.

Projekt bude patriť k tým lepším z hľadiska štandardu a pravdepodobne k drahším z hľadiska ceny. Naznačuje to aj developer. „Pri výbere štandardov pre projekt Pri Mýte sme kládli dôraz na výber kvalitných materiálov a zariaďovacích predmetov, ktoré by spĺňali očakávania aj náročnejšieho klienta,“ hovorí Lenka Vargová, PR Specialist v Penta Real Estate. „Klientom tak ponúkame už v rámci základnej kúpnej ceny vyšší štandard vybavenia bytov a apartmánov - tzv. štandard Style.“ Súčasťou tohto štandardu majú byť bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy, predpríprava na chladenie, ktorá ústi do každej obytnej miestnosti, elektrické exteriérové žalúzie, resp. predpríprava na ne, a na balkónoch orientovaných do vnútrobloku a na bočných stranách budovy budú aj tieniace hliníkové perforované posuvné panely, ktoré sú charakteristickým prvkom prvých dvoch etáp.

V akých cenových hladinách sa budú byty hýbať, developer nešpecifikuje. „Predaj bytov v poslednej etape Pri Mýte plánujeme spustiť v druhom kvartáli tohto roka,“ približuje Vargová. „Keďže predaj ešte nemáme spustený, cenník sme sa rozhodli nezverejňovať.“ Najlacnejšie budú 1,5-izbové byty, teda typické jednoizbáky doplnené o spací kút.

Developer dopĺňa, že súčasťou projektu bude promenáda (čím je pravdepodobne myslený upravený úsek ulice so segregovanou cyklotrasou, nadväzujúcou na úsek pri Urban Residence), park s fontánou prístupný verejnosti (opäť nadviaže na líniový vnútroblokový park v susednom projekte) či nabíjacie stanice pre elektromobily. Pripomína, že dom je výsledkom práce kancelárie Sadovsky&Architects v kooperácii so spriaznenou kanceláriou Superatelier.

Dokončenie tretej etapy Pri Mýte sa očakáva v prvej polovici roka 2024.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Neostáva povedať nič iné, ako konečne. Tretia časť projektu Pri Mýte patrí k dlhoočakávaným projektom, keďže sa prekoná problém citeľne chýbajúceho domu v mestskej zástavbe. Ba čo viac, obytný súbor bude doplnený podľa všetkého príťažlivou, solídnou a do prostredia dobre zapadajúcou budovou, ktorá zvýši celkovú úroveň Račianskej ulice. Úľavu nepochybne pociťuje aj Penta Real Estate, ktorá bude môcť zavŕšiť vývoj tohto oceňovaného developmentu.

Vysoké hodnotenie nie je dané len dobrým predajom. „Projekt Pri Mýte patrí k úspešným projektom z portfólia Penta Real Estate. Potvrdzuje to aj fakt, že v roku 2018 bol nominovaný na prestížnu architektonickú cenu CE-ZA-AR,“ vysvetľuje Michal Rehák, Business Development Director pre rezidenčné projekty v Penta Real Estate Slovensko. „Som rád, že výstavbou posledného bytového domu dostanú Rezidencie Pri Mýte svoju finálnu podobu.“ Developer pripomína, že z nových služieb a kvalitnejších verejných priestorov budú profitovať nielen rezidenti, ale aj miestna komunita. Popritom sľubuje, že sa bude snažiť minimalizovať negatívne dopady výstavby.

Obyvatelia a návštevníci projektu a lokality môžu očakávať, že Račianska získa iný charakter – charakter normálnej mestskej triedy, kde má ulice dve strany. Bude tak pôsobiť omnoho prirodzenejšie a mestskejšie. Ako alternatívu voči rušnej komunikácii zároveň verejnosť získa niekoľko stoviek metrov dlhý pás zelene vo voľne prístupnom vnútrobloku Pri Mýte a Urban Residence. Niektorých ľudí možno poteší aj prekrytie pohľadu na prvé dve etapy, ktoré napriek svojej nepopierateľnej kvalite vyvolávajú u častí ľudí negatívne postoje. Môže za to netradičná farebnosť, vďaka čomu sa obytný súbor niekedy nazýva aj „Bagdad“.

Realizáciu by už teraz nemali zastaviť žiadne obštrukcie zo strany Nového Mesta. Toto si „vybojovalo“ aj vyvolané investície – okrem dobudovania úseku cyklotrasy vytvorí developer podmienky pre vznik ďalšej. „V rámci vyvolaných investícií zabezpečujeme projektovú dokumentáciu cyklotrasy pozdĺž Račianskej ulice v smere od Račianskeho Mýta až po Jarošovu ulicu a taktiež vybudujeme prístrešok na priľahlej zastávke električky,“ popisuje Lenka Vargová. V skutočnosti by mala takéto činnosti zabezpečovať samospráva (koniec-koncov, na to vznikol poplatok za rozvoj), vyvolané investície sú však príliš lákavým sústom pri jednaní s developermi. 

Samosprávy sa tak môžu tváriť, že obhajujú záujmy verejnosti. Platí to však len čiastočne – určite totiž neobhajujú záujmy tej časti verejnosti, ktorá bude obývať nový projekt. Cena za vyvolané investície sa totiž developera veľmi nedotkne. Zasiahne najmä klientov v podobe vyšších koncových cien bytov. To isté platí v prípade obštrukcií v snahe o „zlepšenie“ projektu či „vyrokovanie ústupkov voči verejnosti“.

Ak by sme napríklad konštatovali, že Pri Mýte mešká kvôli prieťahom dva roky (čo je možno konzervatívny odhad), rovnako ako predaj, a vzali do úvahy rast cien na trhu, klient si priplatí o desiatky tisíc eur viac. A to je len trhová situácia. Cenu ovplyvňujú aj korekcie v dôsledku úverov, ktoré si developer vzal, spomínané vyvolané investície alebo poplatky za rozvoj. Pred dvoma rokmi by klient zároveň nemusel byť konfrontovaný s takým rastom cien stavebnín, čo nastalo až po vypuknutí pandémie.

V záujem verejnosti tak je, aby sa výstavba schvaľovala rýchlo a efektívne. Okrem toho, že byty budú o čosi lacnejšie a dostupnejšie, to prinesie aj rýchlejšie vypĺňanie dier a prázdnych pozemkov, ktoré dnes špatia mestské prostredie. Pri Mýte si muselo počkať štyri roky od dokončenia druhej etapy, ďalšie projekty a pozemky však čakajú ešte omnoho dlhšie. Bratislave ich využitie citeľne chýba.

 

Pozrite si priebeh výstavby a dokončené časti Pri Mýte vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Situácia. Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube