Author photoSimona Schreinerová 14.05.2024 11:13

Zásadný míľnik pre novú vežu. Pri Mlynoch dostalo kľúčové povolenie a blíži sa k výstavbe

Projekt Pri Mlynoch je spojený s dlhým čakaním na povolenia, hoci sa nachádza v dôležitom transformačnom území Bratislavy. Teraz však zaznamenal dôležitý míľnik a posunul sa bližšie k realizácii. Ide o ďalší krok v postupujúcej premene Mlynských nív na atraktívnu časť metropoly, na rozdiel od prechádzajúceho stavu v podobe výrobno-skladovej zóny. 

Zdroj: IURIS / EIA

Zdroj: IURIS / EIA

Zóna Mlynské Nivy – Západ bola donedávna typickým postindustriálnym územím, ktoré ale v ostatných rokoch prechádza dynamickou transformáciou. Kým v minulosti developmentu dominovali kancelárske budovy, v súčasnosti pribúdajú skôr rezidenčné komplexy vrátane výškových budov.

Developerov láka predovšetkým strategická poloha tejto lokality. Nachádza sa v tesnej blízkosti nového centra mesta a v budúcnosti by sa mala ešte zlepšiť jej dostupnosť. Jedným z investorov, ktorí sú v území aktívni, je aj IURIS. Známa spoločnosť má za sebou úspešný projekt N!do a v Petržalke pripravuje mohutnú schému SoHo, ktorá má tejto mestskej časti dať jej nové centrum.

Pri Mlynoch predstavil IURIS prvýkrát už v roku 2019. Dlhé roky však čakal na prvé povolenia. Až v roku 2022 vstúpil do procesu EIA a právoplatné rozhodnutie získal o sedem mesiacov neskôr. V roku 2023 zas získal po niekoľkoročnom čakaní záväzné stanovisko od Magistrátu. Dlhá doba posudzovania tohto zámeru nie je výnimočná, napriek tomu boli aj exponovanejšie zámery, ktoré získali zelenú od mesta skôr.

Galéria

  • Aktuálne známa podoba projektu. Zdroj: IURIS / EIA
  • Aktuálne známa podoba projektu. Zdroj: IURIS / EIA
  • Prvá podoba projektu. Zdroj: AT26 Architects
  • Prvá podoba projektu. Zdroj: AT26 Architects
  • Prvá podoba projektu. Zdroj: AT26 Architects
  • Prvá podoba projektu. Zdroj: AT26 Architects

Ziskom stanoviska od mesta sa otvorili dvere k ďalším stupňpm povoľovania. Projekt tak má aktuálne vydané rozhodnutie o umiestnení stavby a čoskoro by mohlo začať stavebné konanie. To je posledná prekážka pred samotnou výstavbou. 

Novostavba nahradí staršiu, dnes už zbúranú budovu, ktorá kedysi patrila k areálu kovošrotu. Na mieste, kde kedysi stál kovošrot, vznikne moderný komplex, pozostávajúci z dvoch samostatných objektov. Vyššia budova A bude mať 20 nadzemných podlaží (NP), nižšia budova B dosiahne výšku päť NP. Oba objekty budú stáť na jednopodlažnom parteri v tvare písmena L a budú mať budú tri podzemné podlažia (PP).

Hlavným zámerom je vytvoriť priestory na bývanie. V budove A sa na druhom až piatom NP budú nachádzať administratívne priestory s rozlohou 1.894 m². Od šiesteho po 19. NP sa navrhuje 64 bytov a 28 nebytových priestorov vrátane apartmánov. Na najvyššom podlaží budú umiestnené dva veľkorysé štvorizbové byty. Nad nimi sa budú nachádzať technické priestory na samostatnom podlaží.

Budova B bude mať na druhom až piatom NP zdravotnícke zariadenie, nad nimi bude samostatné podlažie a technologické podlažie. Na prízemí oboch objektov budú priestory pre občiansku vybavenosť s celkovou rozlohou 350 m². Budovy budú vzájomne prepojené prvým NP, ktorého strecha bude pokrytá vegetáciou. Okrem toho sa plánujú sadové úpravy aj po obvode oboch objektov. Parkovanie bude riešené v spoločnej garáži v troch PP a čiastočne na prízemí. Naplánovaných je 231 parkovacích miest. Dopravne bude projekt napojený z Jarabinkovej ulice.

Architektúra je výsledkom vyzvanej architektonickej súťaže, v ktorej sa presadila kancelária AT26 architects. Známe sú zatiaľ len staršie vizualizácie alebo schémy. V každom prípade, ide o skúsených architektov (hoci ide o najväčšiu realizáciu týchto autorov), preto sa očakáva vznik projektu dobrej kvality. 

Predpokladané náklady na realizáciu boli podľa dokumentácie EIA odhadované vo výške 21,5 milióna eur. Developer v minulosti avizoval, že výstavba by sa mala uskutočniť medzi štvrtým kvartálom 2023 a štvrtým kvartálom 2025. Dnes je už jasné, že začiatok výstavby sa posunie minimálne o rok. Za predpokladu, že už nepríde k zbytočným prieťahom, sa dá dokončenie projektu očakávať najskôr v roku 2026.

Spoločnosť IURIS patrí medzi developerov, ktorí sa neboja pustiť do väčších a náročnejších projektov. Aj keď s výrazným oneskorením oproti pôvodným očakávaniam, Pri Mlynoch takmer určite vznikne a prispeje k ďalšej premene lokality Mlynské Nivy – Západ na živú časť mesta. Na jej tvári by sa mohol tento development podieľať pomerne výrazne. 

 

Axonometria MUŠ. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Mlynské Nivy čaká rozsiahla premena

Zásadný vplyv na podobu územia má mať Mestská urbanistická štúdia (MUŠ) Mlynské nivy, na návrhu ktorej pracoval Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB). Hlavné mesto má záujem o rozvoj nájomného bývania, čo si vyžaduje úpravu funkčnej regulácie v Územnom pláne v rôznych častiach Bratislavy. Na Mlynských Nivách sa je aktívnych viacero developerov, ktorí majú záujem o zmenu územnoplánovacej dokumentácie a výstavbu rezidenčných projektov, čo mesto podnietilo k tvorbe ucelenej štúdie.

Víziou je vytvorenie kompaktnej polyfunkčnej štvrte, ktorá bude postavená na princípoch 15-minútového mesta. Okrem tisícov bytov tu majú vzniknúť pracoviská, obchodné priestory, služby, vzdelávacie a sociálne zariadenia, dva veľké parky alebo atraktívny mestský bulvár. Zástavbu bude tvoriť predovšetkým bloková štruktúra s polosúkromnými dvormi, kým do ulíc sa budú domy obracať živým parterom. Lokálne akcenty pribudnú najmä v miestach významnejších križovatiek. 

Ak sa výstavba zrealizuje v súlade so štúdiou, Mlynské Nivy sa premenia na súčasnú štvrť s vysokou kvalitou života. Rozšíri sa tak nové centrum mesta, Ružinov bude lepšie prepojený s nábrežnými zónami, územie sa efektívne využije, odstránia sa environmentálne záťaže a celkovo sa Bratislava stane atraktívnejšou aj bohatšou. Má ísť o vzor plánovania aj na iných brownfiedloch v rámci mesta. 

Tvorcovia štúdie hovoria o dvoch fázach realizácie, pričom prvou myslia developmenty, ktoré sú už dohodnuté s konkrétnymi spoločnosťami. Dokončené by mali byť okolo roku 2050. Druhá fáza sa môže realizovať súbežne, takže teoreticky je možné, že územie bude úplne „naplnené“ do polovice tohto storočia. Žiť by tu mohlo až 30-tisíc ľudí. 

Nový projekt Pri Mlynoch prichádza v správnom čase a stane sa súčasťou premeny zanedbanej zóny na výstavnú časť mesta. Budú súčasťou štvrte, ktorá môže byť etalónom toho, ako sa má v 21. storočí plánovať a rozvíjať urbánne prostredie. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube