Author photoAdrian Gubčo 05.11.2019 15:20

Príprava projektu Pri Mlynoch štartuje

Pred niekoľkými mesiacmi vzbudila záujem informácia, že ďalší pozemok v rozvíjajúcej sa lokalite Mlynské Nivy – Západ čaká premena. Na mieste starších objektov v dotyku s projektom CityPark Ružinov plánuje Iuris Group výstavbu polyfunkčného projektu s výškovou budovou. Príprava projektu začne čoskoro asanáciou pôvodných stavieb.

Starší objekt pred zánikom

Starší objekt pred zánikom

Informácia o plánovanej asanácii sa už objavila na úradnej tabuli mestskej časti Ružinov, do ktorej katastra projekt spadá. Podľa dokumentácie, stavebník Pri Mlynoch, s.r.o., ktorý je spojený práve s developerom Iuris Group, žiada o odstránenie objektu z dôvodu jeho zlého stavu a faktu, že nezodpovedá súčasným požiadavkám.

Objekt pôvodne vznikol ako administratívna budova patriaca k areálu kovošrotu s kanceláriami, skladom, dielňou a garážou. Ide o jednoduchú stavbu bez architektonickej alebo historickej hodnoty, dnes nevyužívanú a zarastenú náletovou zeleňou. Zánik budovy nebude žiadnou tragédiou, práve naopak, lokalita príde o jednu zo svojich záťaží.

Developer však nechystá asanáciu len preto, lebo sa obáva zlého stavu objektu a s tým spojených rizík, ale aj kvôli pripravovanému projektu, ktorý by mal na tomto mieste vyrásť. Informácie o ňom vyplávali na povrch po odhalení víťaza internej architektonickej súťaže na pretvorenie pozemku, ktorým sa stala kancelária AT_26 Architects.

Podľa víťazného návrhu sa predpokladá vznik polyfunkčného súboru s prevahou bývania a občianskou vybavenosťou v parteri jednotlivých objektov. Náročné priestorové a komerčné požiadavky sa podarilo splniť vďaka návrhu dvojice vyšších hmôt, šesťpodlažného doskového domu a 22-podlažnej veže, ktorá výškovo doplní existujúce vertikály v susedstve – najmä východnú vežu CityParku alebo objekt Jarabinky Grande.

Priestorová organizácia budúceho súboru umožňuje vytvorenie komorného a intímneho verejného priestranstva vyzmedzeného jednopodlažnou podnožou, ktoré bude zakončením série dvorov v rámci CityParku a priestoru medzi týmto projektom a protiľahlým bizniscentrom. Pod novou piazzetou by malo byť umiestnené parkovanie, kým na streche podnože by mala vzniknúť zeleň pre rezidentov. Hlavný prístup bude od Jarabinkovej ulice, projekt však bude vymedzený aj novou uličkou popri projekte Jarabinky.

Dátumy realizácie ešte nie sú známe, ako však vidno, príprava nespí. Otázny ešte bude postoj Hlavného mesta, keďže projekt nemusí byť stopercentne v súlade s Územným plánom. Plocha je totiž definovaná ako stabilizovaná lokalita občianskej vybavenosti mestského a nadmestského významu. Na druhej strane, v urbanistickom bloku sa nachádza viac kancelárskych objektov, ktoré by mohli kapacitu občianskej vybavenosti vyťažiť.

 

Zdroj: AT_26 Architects

 

Iuris Group je v poslednom období čoraz aktívnejšou firmou, ktorá realizuje niekoľko zaujímavých projektov a ďalšie pripravuje. Vlajkovou loďou je nepochybne N!do, atraktívny polyfunkčný súbor v mestskej časti Nové Mesto, ktorý nedávno obdržal územné rozhodnutie pre svoju druhú etapu. Prvá si vyslúžila široký ohlas u laickej aj odbornej verejnosti, ktorá jej udelila Cenu za architektúru (CEZAARa), druhá rozvíja jej koncept, takže Bratislava získa nový príťažlivý development.

Druhým obrovským projektom je Petržalka City, resp. urbanizácia Petržalskej rozvojovej osi v jej kľúčovej časti medzi Rusovskou cestou a Romanovou ulicou, v tesnej väzbe na pripravovanú električkovú trať. Developer už má k dispozícii pozemky, ktoré sú prenajaté od Hlavného mesta, a príprave projektu venoval niekoľko rokov.

Podľa nepotvrdených informácií sa predpokladá vznik zmiešanej zástavby s bývaním, kanceláriami, obchodmi, ale aj kultúrnou, športovou alebo správnou vybavenosťou. Dominantami územia majú byť dve ikonické výškové budovy v severnej a južnej časti územia, inak má byť zástavba skôr nižšia – v blízkosti existujúcich budov nanajvýš šesťpodlažná. Pozdĺž Chorvátskeho ramena má vzniknúť atraktívny líniový park s atrakciami pre deti, mládež, seniorov, športovcov aj psíčkarov. Jeho prvá časť v podobe detského ihriska už bola dokončená.

Okrem toho Iuris realizuje aj menší projekt Amber v Devínskej Novej Vsi, ktorý je mienený skôr ako dostupné bývanie, napriek tomu má príjemnú mierku aj architektúru. V minulosti dokončil projekty Dornyk a Octopus Habitat, ktoré sú tiež vhodnými doplnkami územia a boli odborníkmi pozitívne prijaté.

Ukazuje sa tak, že Iuris Group patrí k spoločnostiam, ktoré si dávajú záležať na dobrej úrovni svojich developmentov. Dnes tým už nie je našťastie výnimočná, napriek tomu si tento prístup zasluhuje ocenenie. Projekty od Iurisu – vrátane Pri Mlynoch, ktoré sa môžu pochváliť nielen zaujímavým návrhom, ale aj naozaj dobrými architektmi – sú dôkazom, že bratislavská spoločnosť aj mesto sa postupne menia k lepšiemu.

Dôležité je, aby sa tento trend udržal aktívnou prácou verejného sektoru, ktorý by mal vytvárať vhodné podmienky pre kvalitný development. Netreba totiž zabúdať, že Bratislava potrebuje nielen dobré projekty, ale aj veľa projektov, aby sa udržal krok s dopytom. Ide o jednu z hlavných výziev najbližších rokov.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Starší objekt pred zánikom
  • Starší objekt pred zánikom
  • Zdroj: AT_26 Architects
  • Zdroj: AT_26 Architects
  • Zdroj: AT_26 Architects

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube