Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.11.2019 16:40

Première konečne odhaľuje fasádu, hanbou Bratislavy ostáva

Výstavba projektu Première na severnej strane Šancovej ulice pripomínala nekončený príbeh. Najvýraznejšia časť developmentu, 23-podlažná veža, bola v stave hrubej stavby už pred vyše rokom a pol, finalizácia fasády však prebieha až v týchto týždňoch. Nanešťastie, ani s odhaleným finálnym výzorom nemožno povedať, že by išlo o menšiu hanbu.

Article Big

Šancová ulica predstavuje nielen jednu z najdôležitejších dopravných tepien v centre mesta a súčasť hlavného vnútromestského okruhu, ale aj jednu z najmestskejšie pôsobiacich ulíc v Bratislave. Jej východná časť medzi Račianskym a Trnavským mýtom sa podarilo úplne dobudovať už v minulosti, západná po križovanie so Žabotovou si zachováva relikty pôvodnej zástavby pred reguláciou, stále však mala donedávna perspektívu dostavby do vhodného stavu. Do toho však prišiel projekt výškovej budovy na mieste dnešného Première.

Pôvodne mala na pozemku v dotyku s kultúrnym centrom YMCA vzniknúť osempodlažná budova, ktorú začala v roku 2002 stavať spoločnosť Istroreal. Počas výstavby sa však objavil plán navýšiť ju na 34 podlaží, čo sa samozrejme stretlo s odporom verejnosti, ale bolo spojené aj so škandálom v súvislosti s účelovým zmenšením bratislavskej pamiatkovej zóny z iniciatívy vtedajšieho ministra kultúry. Po dlhom boji sa znížila výška na 23 podlaží a projekt prebral pôvodom český developer FINEP.

Tento developer nepatrí k investorom, ktorí by boli v Bratislave známi citlivým prístupom k architektúre alebo ku okoliu, namiesto toho stojí za jedným z najmohutnejších rezidenčných developmentov v Bratislave, ktorý neúmerne zaťažil lokalitu – Jégého Alej I-IV, ktorý sa teraz ešte rozšíri a prinesie ďalšie výškové budovy. V prípade Première kupoval FINEP už hotový projekt, prirodzene sa tak nesnažil nijako zásadne ho pozmeniť, aby urýchlil výstavbu.

Tá sa opäť naplno rozbehla v roku 2016 a priniesla dobudovanie vežiaku do jeho plnej výšky viac ako 72 metrov. Dokončovanie však prebieha až teraz. Príčiny meškania nie sú známe a developer ich nijako bižšie nešpecifikoval, v kuloároch sa však diskutuje o možných problémoch so statikou. Projekt nebude určite ukončený ešte v priebehu tohto roka.

Ešte o niečo neskôr by mal k Première pribudnúť menší objekt Endlicher House, ktorý sa naňho priamo napojí. 

 

Keby mal projekt podobu nižšej časti a bol napríklad o dve podlažia vyšší, bol by vynikajúcim doplnkom Šancovej. Takto je jeho jazvou.

 

Première tak má podobu polyfunkčného súboru tvoreného päťpodlažnou podnožou rovnobežnou so Šancovou ulicou a na ulicu kolmou 23-podlažnou vežou. Najvyššie štyri podlažia veže sú subtílnejšie a farebne odlíšené. Na prvom nadzemnom podlaží sa nachádza občianska vybavenosť v podobe retailu, na druhom obmedzená výmera kancelárií. Nad šiestym podlažím je extenzívna zelená strecha, o ktorej developer tvrdí, že zmierni nedostatok zelene v lokalite.

Čo sa týka kľúčovej rezidenčnej funkcie, projekt bude po dokončení obsahovať 101 bytov a apartmánov s výmerami od 32 do 125 metrov štvorcových. FINEP tvrdí, že štandard bude na mimoriadne vysokej úrovni, pričom projekt možno radiť medzi exkluzívne. V skutočnosti sú však v tomto štandarde laminátové podlahy namiesto drevených, plastové okná namiesto hliníkových alebo radiátory namiesto podlahového vykurovania, reči o špičkovej úrovni sú tak prehnané.

Azda aj kvôli tomuto nepomeru FINEP dlho bojoval, aby sa zvýšila predajnosť rezidencií, z ktorých ostávalo veľa dlho voľných. Teraz sa zdá, že sa predaje trochu naštartovali, dostupných by malo byť posledných 29 jednotiek. Ceny sa pohybujú okolo hodnoty 2,8-tisíc eur za meter štvorcový.

Architektúra projektu je výsledkom práce českej kancelárie AHK Architekti, ktorá je do istej miery „dvorným“ architektom českého FINEPu. V prípade Première bolo zadaním maximalizovať obytnú plochu bez výraznejších zásahov do pôvodného konceptu, na architektoch tak bolo najmä navrhnutie vnútorných dispozícií a fasád. Tie sa vyznačujú tmavo orámovanými loggiami a skupinami okien na bielej omietke, kým podnož je obložená režným murivom. Farebnosť je našťastie vcelku decentná.

Ani to však vo výsledku nezabráni celkovo zlému dojmu z projektu, ktorý možno len sotva nazvať kontroverzným, keďže ho takmer všetci obyvatelia Bratislavy svorne nenávidia.

 

Nevhodnú výškovú budovu je vidno zo širokého okolia

 

Première predstavuje skutočne brutálny zásah do ulice a štvrte a ani v definitívnej podobe to nie je oveľa lepšie. Projekt ako taký by možno vhodne (alebo aspoň nekonfliktne) pôsobil v inej lokalite – napríklad v zóne Mlynské Nivy – na danom mieste však pôsobí ako výkričník a pripomienka netransparentných a zlých rozhodnutí v minulosti.

Druhým spôsobom, ako sa mohol Première vhodne zaradiť do prostredia, bolo vybudovať ho v takej podobe, akú má podnož, len s výškou o dve, maximálne tri podlažia vyššou. To by si však na druhej strane vyžadovalo trochu iný typ developera: takého, ktorý sa zaujíma o prostredie, v ktorom pôsobí, je si vedomý základných urbanistických hodnôt a zásad, chce vybudovať kvalitný projekt, snaží sa vybudovať si dobrú a spoľahlivú povesť a v neposlednom rade citlivo zvažuje prijateľnú mieru zisku. FINEP nie je ničím z toho.

Namiesto toho si nezmazateľne pod sebou podrezal konár. Projektov, ktoré by už mali v rukách všetky povolenia, nie je v Bratislave veľa, preto bude musieť FINEP začať rozvíjať vlastné schémy. Keďže však v rámci nich bude mať ešte verejnosť aj verejná správa otvorené možnosti do podoby projektov zasiahnuť, nepopulárny investor sa môže pripraviť na prísne oko nielen úradov, ktoré budú všetky zámery posudzovať, ale aj ľudí, ktorí ich budú pripomienkovať.

V tomto smere to nemožno mať verejnosti za zlé. FINEP dosiaľ vybudoval v Bratislave sériu Jégého Alejí, ktoré pripomínajú zateplené moskovské sídliská, a Première, ktorý je hanbou Hlavného mesta. V prípade Cvernovky opäť preberá predimenzovaný projekt a o podobu developmentu Na lúke sa sporí. S takýmto záznamom o činnosti sa len sotva dá čakať otvorenosť a podpora, na ktorú by mali mať nárok niektorí iní developeri.

Práve naopak, ak chce FINEP zachovať súčasný prístup, mal by prehodnotiť svoje pôsobenie v metropole Slovenska. Latka kvality sa totiž aj tu posúva nahor a s architektmi vo vedení mesta môže byť situácia niektorých developerov ešte horšia. 

 

Fotografie z 3.11.2019. Viac vo fotoalbume.

Galéria

  • Zdroj: FINEP

Súvisiace články

Première na Šancovej sa kolauduje

10.02.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Nekonečný príbeh projektu Première na Šancovej ulici, ktorý sa začal ešte v roku 2002, sa blíži k záveru. Nevhodne umiestnená výšková budova v prostredí kompaktnej a relatívne vyrovnanej zástavby bola predmetom masívneho odporu aj škandalóznych rozhodnutí, dnes je ale takmer úplne dokončená a čoskoro bude slúžiť užívateľom. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Construction update: Première, 13.9.2018

28.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najkontroverznejších projektov v Bratislave sa postupne začína blížiť k ukončeniu výstavby. Prebieha inštalácia okien a začali sa práce na fasáde, dobudovaná už je aj hrubá stavba podnože od Šancovej ulice. Developerom projektu je spoločnosť FINEP.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Panoráma bratislavského downtownu z Prístavného mosta od @rasto_ba Veľká vďaka za skvelé fotografie!

Panorama of Bratislava downtown from Prístavný most.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #downtown #panorama #skyline #tower #highrise #city #skypark #klingerka #nivytower #tower115  #architecture #modernarchitecture
Nová centrála spoločnosti Innovatrics zmení okolie železničnej stanice Vinohrady a zvýši prestíž mesta.

New HQ of Innovatrics will transform the surroundings of Vinohrady railway station and raise the prestige of the city

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #techcampus #innovatrics #architecture #modernarchitecture @a.m_architects
Eurovea II počas západu slnka.

Eurovea II during sunset.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture #gfi @jtre_sk
Koniec Apollo Business Centra.

The end of Apollo Business Center.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #demolition #destruction #Apollo #apollobusinesscenter #office #work #architecture #modernarchitecture @hbreavis
Vajnorská 21 je príjemným doplnkom meniacej sa ulice. Vajnorská sa už onedlho premení na pekný bulvár.

Vajnorská 21 is a nice addition to the changing Vajnorská street. Soon it will be a pretty boulevard.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #vajnorska #architecture #modernarchitecture #vsco @cakovandpartners
Ďalší veľký bratislavský development je odhalený: pokračovanie Klingerky prinesie nové výškové budovy, vrátane jednej z najvyšších v Bratislave.

Another big Bratislava development is revealed: Another stage of Klingerka contains several highrises including one of the tallest towers in the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #downtown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #office #work #architecture #modernarchitecture #urbanism #klingerka #gfi @jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube