Author photoAdrian Gubčo 08.09.2020 11:15

Endlicher House bližšie k výstavbe

Na Šancovej ulici bol už pred časom dokončený asi najkontroverznejší bratislavský projekt súčasnosti – výškový dom Première, ktorý po dlhých rokoch sfinalizoval developer FINEP. Development však ešte nie je celkom ukončený, stále totiž ostáva dobudovať nárožie Šancovej a Beskydskej. Kedy to tak bude, je ale už len otázkou času, keďže zámer Endlicher House získal dôležité povolenie.

Zdroj: FINEP

Zdroj: FINEP

Výstavba Première sa prvýkrát naštartovala už v roku 2002, projekt bol od začiatku sprevádzaný škandálmi. Plánovaná výška sa v priebehu prípravy a realizácie menila – najprv mal mať projekt relatívne triezvych osem podlaží, neskôr sa hovorilo až o 34 podlažiach. Výška sa nakoniec ustálila na súčasných 23 podlažiach. Počas snáh o navýšenie sa účelovo zmenšil rozsah mestskej pamiatkovej rezervácie, aby bolo možné zámer povoliť.

Kríza na určitú dobu prerušila všetky úvahy, zmena nastala až po vstupe developera FINEP do projektu. Pôvodom česká spoločnosť získala zámer s kľúčovými povoleniami, ktoré využila a obnovila práce na 23-podlažnej veži a 5-podlažnej podnoži. V tejto chvíli je už výstavba ukončená. V iných podmienkach a lokalite by Première mohlo vyzerať aj celkom dobre, jeho súčasné osadenie a kontakt s historickou budovou YMCA však robí z projektu asi najnenávidenejšiu novostavbu v Bratislave.

Jej vývoj sa však ešte celkom neukončil, keďže developer nevyplnil priestor na nároží Šancovej  Beskydskej. Počas výstavby Première sa tu nachádzalo zariadenie staveniska, to sa však nateraz sťahuje. Nejakú dobu bude priestor pravdepodobne prázdny, ale je to len dočasný stav: už v dohľadnej dobe by sa tu mohla spustiť výstavba projektu Endlicher House.

Endlicher House bude päťpodlažný nárožný objekt, ktorý doplní tento úsek Šancovej zástavbou v podobnej mierke a nadviaže na podnož Première. Súvisieť bude aj architektonicky. Od Beskydskej je naplánovaná séria terás tak, aby sa budova netýčila dominantným spôsobom nad areálom škôlky a netienila jej dvor. Na nároží vznikne upravená zelená plocha, vizualizácie zobrazujú zeleň aj na fasáde objektu. 

Dom bude postavený ako „ubytovacie zariadenie na krátkodobé pobyty“, vzniknúť tu má 22 štúdií a jeden apartmán. Na prízemí bude umiestnený komerčný priestor. Parkovanie je zabezpečené v garáži, kde bude v troch podzemných podlažiach umiestnených 40 stojísk. S Première bude objekt prepojený na úrovni podzemných podlaží a prvého nadzemného.  

Endlicher House aktuálne získal územné rozhodnutie, čím sa výrazne priblížil k výstavbe. Táto by sa mohla rozbehnúť už v prvej polovici roka 2021, čo by znamenalo, že ukončená bude pravdepodobne v roku 2023. Developer a architekti projektu z pražskej kancelárie AHK Architekti sľubujú, že po dokončení projektu a realizácii úprav verejných priestranstiev, sa dnes nie ideálne pôsobenie stavieb zlepší.

 

Zdroj: FINEP

 

Endlicher House bude logickým zakončením podnože Première a vhodným spôsobom jej dopovedania. Od Šancovej sa tak dotvorí domoradie, a to budovou, ktorá je k štruktúre ulice rešpektujúca. Keby malo takúto (možno o niečo málo vyššiu) formu celé Première, išlo by o nekonfliktný, ba dokonca aj celkom príjemný projekt, ktorým by si developer urobil dobré meno.

Nanešťastie, takáto debata je už zbytočná. Première sa stalo pevnou súčasou bratislavskej panorámy, viditeľnou z veľkého množstva rozličných uhlov, pričom zo žiadneho nepôsobí vhodne. Hoci kritická časť povoľovacieho procesu prebehla ešte predtým, ako sa majiteľom stal FINEP, investor sa môže len sotva tváriť, že sa ho táto debata netýka. Nie je asi ťažké si predstaviť, prečo iní developeri, ktorí viac dbajú na svoj imidž, do projektu nevstúpili.

Keďže škoda už nastala, cieľom by teraz mala byť eliminácia aspoň niektorých negatív lokality. Najväčším je nepochybne dopravná záťaž – Šancová patrí počas dňa k najrušnejším uliciam v meste, čo je spojené s vysokým hlukom, prašnosťou, emisiami a nepríjemnými podmienkami pre chodcov a cyklistov. Vízia akéhosi utlmovania ulice je v dohľadnom čase nepredstaviteľná. Do budúcna je pretvorenie Šancovej na atraktívny mestský bulvár možné len za podmienky realizácie iných dopravných stavieb.

Kľúčovou je v tomto smere výstavba tzv. Severnej tangenty, spojnice východnej a západnej časti centra ponad Hlavnú železničnú stanicu. Jej vízia bola prvýkrát načrtnutá už významným urbanistom Emanuelom Hruškom v 60-tych rokoch 20. storočia, kedy mala spájať Bajkalskú ulicu a Patrónku dlhým mestským tunelom. Dnes sú plány o niečo menej ambiciózne – od Bajkalskej by tangenta pokračovala po rozšírenej Pionierskej a zhruba na úrovni Račianskeho mýta by vstupovala do tunela, z ktorého by vychádzala na Pražskej, ešte pred križovatkou so Stromovou.

Dané riešenie by umožnilo preniesť výraznú časť tranzitu zo Šancovej a otvorilo perspektívu jej postupného utlmovania – napríklad zriadením celistvých buspruhov, rozšírením chodníkov, výstavbou cyklotrasy a podobne. Doprava by sa uvoľnila aj na veľmi komplikovaných križovatkách so Štefánikovou a Pražskou, alebo na Račianskom a Trnavskom mýte. Niektorí dopravní experti považujú Severnú tangentu za ultimátny nástroj, ako dotvoriť tzv. radiálno-okružnú schému bratislavskej dopravy a otvoriť cestu k utlmeniu a zmene dopravného režimu celého vnútorného mesta.

Napriek tomuto významu je však Severná tangenta stále viac len víziou ako konkrétnym zámerom. Jednotlivé vedenia mesta tlačia problém pred sebou a štát, ktorý mal s realizáciou pomôcť (keďže Hlavné mesto si ho dovoliť nemôže), výdatne mlčí. Pre Bratislavu však ide o dopravnú investíciu strategického významu.

K negatívnym stavebným zásahom na Šancovej sa tak pridáva aj nateraz neriešiteľný problém obrovského dopravného ruchu, ktorý z potenciálne peknej mestskej ulice robí dopravnú stoku. Náprava bude náročná a drahá, možné benefity – kedy sa nielen jedna ulica, ale v podstate celá vnútorná Bratislava môže stať ďaleko kvalitnejším miestom pre život – sú však tak závažné, že by vznik Severnej tangenty mal byť jednou z kľúčových priorít. A to platí pre mesto aj pre štát.

 

Pozrite si výstavbu Première vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube