Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.02.2020 17:00

Première na Šancovej sa kolauduje

Nekonečný príbeh projektu Première na Šancovej ulici, ktorý sa začal ešte v roku 2002, sa blíži k záveru. Nevhodne umiestnená výšková budova v prostredí kompaktnej a relatívne vyrovnanej zástavby bola predmetom masívneho odporu aj škandalóznych rozhodnutí, dnes je ale takmer úplne dokončená a čoskoro bude slúžiť užívateľom. Developerom projektu je FINEP.

Article Big

Realizácia projektu sa spustila ešte v roku 2002, v divokom období, kedy bol rozvoj Bratislavy chaotický a výškové budovy sa navrhovali na úplne nevyhovujúcich miestach – okrem Šancovej napríklad aj na Námestí SNP, na mieste dnešného objektu Zlatý jeleň. Na rozdiel od Zlatého jeleňa sa však realizácia veže na Šancovej ulici skutočne spustila a už v počiatkoch výstavby vyvolávala odpor a kontroverzie.

Investor Istroreal pôvodne navrhoval postaviť osempodlažnú budovu, čo by bolo s privretím oboch očí v poriadku. Počas výstavby sa však objavil plán navýšiť ju na 34 podlaží, navyše spojený so škandálom v súvislosti s účelovým zmenšením bratislavskej pamiatkovej zóny z iniciatívy vtedajšieho ministra kultúry. Po dlhom boji sa znížila výška na 23 podlaží a projekt neskôr prebral pôvodom český developer FINEP.

FINEP s rozsahom projektu neurobil prakticky nič a rozhodol sa ho dokončiť viacmenej v pôvodne navrhnutej podobe, ktorá už mala podstatné povolenia k dispozícii. Hoci investične to dáva zmysel, citlivý developer by sa k takémuto kroku neodhodlal, vediac, že by si zničil svoju povesť. Pri spoločnosti, ktorá v Bratislave zrealizovala aj prehnane gigantický súbor Jégého Alej I-IV, je však zrejmé, že budovanie dobrého imidžu nepatrí k prioritám.

Nový developer opätovne spustil výstavbu, hoci ani to sa neobišlo bez problémov. Zhotoviteľ prebral starý skelet, nad ktorý postupne pridával podlažia, no počas realizácie sa v kuloároch šírili zvesti, že projekt má problémy so statikou. FINEP to samozejme nikdy nepotvrdil, faktom ale ostáva, že dokončenie Première sa výrazne oneskorilo. Okrem toho, predajnosť projektu spočiatku vôbec nebola taká dobrá, hoci na trh sa dostal v čase, kedy sa už byty vypredávali jeden za druhým, zvlášť v centrálnych častiach Bratislavy.

Dnes je prvá časť developmentu konečne dokončená, developer požiadal o vydanie kolaudačného rozhodnutia. Vypredaná je aj prevažná väčšina zo 101 bytov a apartmánov. Skompletizovaný však bude až neskôr, keď sa dokončí jeho druhá etapa v podobe objektu Endlicher House. Ten je už našťastie citlivejší a vhodnejší.

 

 

FINEP považuje Première za jeden z najlepších projektov v Bratislave a v tomto zmysle ho aj prezentuje. Kritiku považuje za neodôvodnenú. Napriek tomu ostáva tento development jedným z najkritizovanejších v metropole a univerzálne používaný ako argument, prečo údajne developeri Bratislave škodia.

Hoci také niečo samozrejme nie je pravda, je faktom, že do prostredia Šancovej ulice vnáša Première mimoriadny kontrast a vstupuje sem agresívnou hmotou, ktorá úplne potláča vyznenie jeho suseda – budovy YMCA, príťažlivého objektu dokončeného v roku 1921, ktorého autormi boli českí architekti Alois Balán a Jiří Grossmann. Budova je chránená ako Národná kultúrna pamiatka.

V prípade, že by Première malo triezvu mierku, teda maximálne šesť-sedem podlaží, a rovnakú architektúru ako jeho podnož, mohlo by ísť o vzorový mestský projekt. Architekti z kancelárie AHK Architects sa snažili vytvoriť dielo, ktoré by korešpondovalo s okolím a doplnilo ho potrebnými funkciami. Nanešťastie, minulé hriechy v územnom plánovaní v spojení s komplikovaným investorom viedli k tomu, že ostalo len pri ambícii.

Šancová tak už v blízkej dobe dostane nové bývanie, kancelárske a obchodné priestory. Pozitívom ostáva, že z jednej z hlavných mestských tried teraz aspoň zmizne lešenie a ukončia sa obmedzenia, od hluku či prašnosti z výstavby (hoci to isté spôsobuje obrovská dopravná záťaž) si môžu okolití obyvatelia aspoň načas oddýchnuť a aktivuje sa parter na dosiaľ pomerne mŕtvej severnej strane Šancovej.

Na projekt, ktorý však nesie hrdý názov a označuje sa za jeden z prémiových v Bratislave, je to však málo. Keď pridáme dôvodnú kritiku v dôsledku nevhodného osadenia v mestskom organizme, Première ostáva jedným z najhorších nových projektov v Bratislave. Podobné lapsusy sú už v budúcnosti neprípustné.

 

Fotografie z 8.2.2020. Viac nájdete vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FINEP

Súvisiace články

Endlicher House bližšie k výstavbe

08.09.2020 11:15:00 Adrian Gubčo

Na Šancovej ulici bol už pred časom dokončený asi najkontroverznejší bratislavský projekt súčasnosti – výškový dom Première, ktorý po dlhých rokoch sfinalizoval developer FINEP. Development však ešte nie je celkom ukončený, stále totiž ostáva dobudovať nárožie Šancovej a Beskydskej. Kedy to tak bude, je ale už len otázkou času, keďže zámer Endlicher House získal dôležité povolenie.

Čítať viac

Première konečne odhaľuje fasádu, hanbou Bratislavy ostáva

08.11.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Première na severnej strane Šancovej ulice pripomínala nekončený príbeh. Najvýraznejšia časť developmentu, 23-podlažná veža, bola v stave hrubej stavby už pred vyše rokom a pol, finalizácia fasády však prebieha až v týchto týždňoch. Nanešťastie, ani s odhaleným finálnym výzorom nemožno povedať, že by išlo o menšiu hanbu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Vajnorská 21 pred dokončením. Výborná rekonštrukcia.

Vajnorská 21 is almost completed. A fine reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #reconstruction #novemesto

@cakovandpartners @sympatiagroup
Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Pozrieť viac

YouTube