Author photoAdrian Gubčo 21.04.2020 17:14

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

YIT predáva všetky obytné jednotky v prvej etape, teda 201 bytov a 66 apartmánov v bloku dotýkajúcom sa existujúcej zástavby od Košickej ulice, resp. Dulovho námestia. Blok pozostáva zo šiestich sekcií (vchodov), štyri z nich budú mať osem nadzemných podlaží, dvojica sedem podlaží. Rezidencie sa nachádzajú na všetkých podlažiach, smerom do ulice – Košickej, do budúceho námestia či do uličky v predĺžení Oravskej – však budú orientované obchodné prevádzky.

V ponuke sú jednoizbové až päťizbové rezidencie s výmerami od 35,37 metrov štvorcových plus 4,98 metrov štvorcových balkónu až po strešný penthouse s výmerou 103,59 metrov štvorcových, k čomu navyše patrí terasa o výmere 14,3 metrov štvorcových. V ponuke je však aj byt s o niečo menšou výmerou, avšak s terasou o rozsahu presahujúcom 128 metrov štvorcových.

Zwirn sa nachádza v dnes v jednej z najlukratívnejších štvrtí v Bratislave – priamo na okraji nového centra Bratislavy, no zároveň v dotyku so zavedenými a zelenými časťami Nív a sídliska 500 bytov. V blízkej budúcnosti by navyše tadiaľto mala viesť električková trať a vzniknúť nová rozsiahla vybavenosť. Projekt bol preto vystavený obrovskému záujmu potenciálnych klientov, čo viedlo developera k rozhodnutiu nastavieť ceny pomerne veľkoryso, hoci pôvodne sa hovorilo o triezvejších sumách.

Najlacnejší byt, zmieňovaný jednoizbák, tak vyjde na 181-tisíc eur, kým najdrahší na 686-tisíc. Dvojizbové rezidencie stoja okolo štvrťmilióna eur, ceny trojizbových začínajú na vyše 300-tisíc eurách, štvorizbové stoja okolo pol milióna. Priemerná cena sa líši s ohľadom na podlažie, v priemere však dosahuje okolo 5,1-tisíc eur za meter štvorcový. V cene je aj pivničná kobka, parkovacie miesto treba dokúpiť, pričom cena by sa mala pohybovať medzi 25- až 33-tisíc eur.

Za tieto sumy dostanú klienti pomerne vysoký bytový štandard, ktorého súčasťou sú hliníkové okná, podlahové vykurovanie, stropné chladenie (okrem bytov na prvom podlaží, kde bude fancoilová jednotka) alebo exteriérové žalúžie. Drevené parkety súčasťou štandardu nie sú. Dispozície považujem len za priemerné, niektoré sú však vyslovene nevydarené s obrovskými šatníkmi a chodbami na úkor obytných miestností.

 

Zwirn - celkový pohľad. Zdroj: YIT Slovakia

 

Napriek nedostatkom, vysokým cenám či aktuálnej situácii však predpredaj postupuje úspešne. Ako hovorí Silvia Ferencová, riaditeľka marketingu a predaja YIT Slovakia, pandémia koronavírusu nepriniesla zastavenie predpredaja. „Predpredaj projektu Zwirn pokladáme za veľmi úspešný, aj keď do toho zasiahla mimoriadna situácia súvisiaca s vírusom COVID-19,“ potvrdzuje.

„Aktuálne už podpísané rezervačné dohody predstavujú 50% tohtoročného plánu predaja, ďalších cca 30% máme rezervovaných, oslovili sme ani nie tretinu záujemcov, ktorých evidujeme v našom CRM systéme. Každý deň však evidujeme nových záujemcov, ktorí sa do nášho CRM systému zaznamenávajú. Odhadujeme, že celú databázu záujemcov, ktorú evidujeme v našom CRM systéme by sme mohli dooslovovať koncom júna tohto roku.“

Aktuálny stav tak potvrdzuje informácie, ktoré boli publikované už dávnejšie a podľa ktorých pripadalo na 268 bytov vyše 4-tisíc záujemcov. Aj napriek určitej korekcii záujmu potenciálnych klientov, stále je dosť iných zákazníkov, ktorí do Zwirnu investovali. „Tí z oslovených, ktorí v projekte chcú skutočne bývať, tí záujem nestratili a už s nami podpísali rezervačnú dohodu. Tí, ktorí mali záujem o investičné byty, ešte váhajú a vyčkávajú, ale byty si rezervovali,“ zhodnotila S. Ferencová.

Developer preto neuvažuje o korekcii cien, ktoré sú len o niečo nižšie ako vo Vydrici či v Eurovei, čo sú najdrahšie veľké projekty v Bratislave. Sumy v danej úrovni majú zároveň odrážať náročnosť stavby. „Ceny bytov a garážových státí sú nastavené tak, že odzrkadľujú ceny vstupných materiálov a prác, a to počínajúc sanačnými, búracími, nákladmi na povoľovanie, stavebnými materiálmi, profesiami atď.,“ vysvetľuje YIT.

YIT dopĺňa, že ide o predpredajové ceny, s ktorými sú oslovovaní ľudia v databáze. Cena platí vždy pre vopred definovaný počet rezervácií.

 

Rekonštrukcia Pradiarne 1900, 13.4.2020

 

Developer plánuje rozbehnúť výstavbu prvej etapy v druhej polovici tohto roka, pričom v dohľadnej dobe očakáva vydanie stavebného povolenia. Dokončenie a kolaudácia sa očakáva v prvej polovici roku 2023, v čase, kedy už bude rozostavaný celý development a prvá jeho časť – zrekonštruovaná Pradiareň 1900 s priľahlým námestím –  bude dokončená.

Národná kultúrna pamiatka Pradiarne, jedna z dvojice zachovaných objektov pôvodnej Cvernovky, spoločne s bývalou Silocentrálou, bude dokončená už v priebehu tohto roka. Stavebné práce napredujú aj napriek pandémii koronavírusu a historická budova sa postupne odhaľuje, okrem toho sa konečne spustili práce aj na námestí a podzemných garážach, ktoré budú k objektu patriť.

Už v tomto roku sa z Pradiarne 1900 stane kancelársky komplex s 11.760 metrami štvorcovými kancelárskych priestorov a 3.110 metrami štvorcových retailu. Developer postupne budovu napĺňa. „Aktuálne máme zazmluvnených takmer 50% priestorov, sídlo YIT Slovakia zaberie približne 2.000 m2,“ upresňuje S. Ferencová. V tomto ohľade však situáciu komplikuje pandémia.

YIT priznáva, že v tomto ohľade už vplyv pandémie cítiť. „Záujem o priestory v Pradiarni pretrváva, aj keď, samozrejme, aj do tohto procesu zasiahla situácia s COVID-19 a niektorí záujemcovia zaujali vyčkávaciu taktiku. Avšak, máme silného partnera, Colliers, ktorý prevzal pod svoje krídla jednak prenájom priestorov, jednak správu objektu.“

Známe je, že do Pradiarne 1900 sa mala nasťahovať spoločnosť Medusa, ktorá tu mala zriadiť aj veľkú reštauráciu. Majiteľ siete P. Štecko sa však vyjadril, že pandémia môže byť pre celý gastronomický sektor fatálna a výrazne sa dotkne aj tejto siete. Zmluva s developerom je v každom prípade podpísaná a reštaurácia v Pradiarni vznikne, či sa ale nejako upraví jej koncept, ešte nie je známe. 

Každopádne, rekonštrukcia bude dokončená v tomto roku, susedné námestie by malo nasledovať v budúcom roku. „Naše plány ako aj postup realizácie počítajú s termínom september 2021,“ konkretizuje termín S. Ferencová.

Zatiaľ nie je definitívne známe vedenie budúcej cyklotrasy po Páričkovej ulici, mesto totiž vyrokovalo s developerom susedného komplexu Stanica Nivy vedenie obojsmernej trasy po južnej strane ulice, v zmysle územného rozhodnutia, o ktoré žiada YIT, by však mala trasa byť vedená po jednotlivých stranách Páričkovej.

Neznámou ostáva aj budúca podoba umeleckého diela, ktoré námestie doplní – developer totiž chce veľký verejný priestor využiť pre osadenie artefaktu, ktorý by reflektoval identitu územia. Pre tento účel sa mala už na jar zorganizovať umelecká súťaž, ktorá sa však taktiež posunie. Prebehnúť by mala počas tohtoročnej jesene, s tým, že dielo by mohlo byť inštalované v čase dokončenia námestia.

 

Budúce námestie pred Pradiarňou 1900. Zdroj: YIT Slovakia

 

Po urbanizme a architektúre Zwirnu sa tak konkretizuje už aj podoba jednotlivých bytov. Tie budú patriť k najdrahším v meste, čo zároveň prispeje ku vzniku špecifickej komunity budúcich obyvateľov na vysokej ekonomickej úrovni. To sa vysoko pravdepodobne odrazí na charaktere prevádzok a vplyve Zwirnu na okolitú lokalitu.

Dá sa predpokladať, že v parteri jednotlivých objektov vzniknú zariadenia, ktoré budú stavať na kvalite, dizajne a špecifickej identite, čo môže z Zwirnu vytvoriť pomerne exkluzívny, no populárny bod v rámci mesta. Od Dulovho námestia až po nábrežie Dunaja a výhľadovo po Einsteinovu ulicu vznikne sieť nových moderných priestorov, pričom námestie pri Pradiarni 1900 bude jednou z kľúčových častí. Na túto atraktivitu budú reagovať ceny okolitých nehnuteľností, a to aj v rámci staršej zástavby.

Je zrejmé, že YIT má v rukách prémiový produkt. Development vzniká priamo na okraji nového centra Bratislavy, a pritom v polohe a podobe, ktorá lokalitu skôr dotvorí, ako by sem vkladala nejakú cudziu štruktúru, fungujúcu ako osamotený ostrov. Nastavenie tak vysokých cien preto nie je veľmi prekvapivé, hoci ešte celkom nedávno developer tvrdil, že až takéto sumy pýtať nebude.

Dá sa preto diskutovať o tom, či je v rámci popredných bratislavských projektov Zwirn predražený, alebo prináša porovnateľnú či lepšiu hodnotu za peniaze. Kriticky vnímam úroveň niektorých dispozícií, ktoré ma sklamali, a to aj s ohľadom na skúsenosť architektov z kancelárie Compass, ktorí za návrhom projektu stoja. Inak však treba priznať, že tento projekt bude čoskoro „place to be“.

Zatiaľ sa zdá, že sila projektu a lokality prebije aj vplyv koronavírusu. Pre iných developerov, ktorí zamýšľajú realizovať nadštandardné schémy v novom centre metropoly, by to mohlo byť inšpiráciou: investovať do silného a achitektonicky príťažlivého konceptu má zmysel. Zwirn do budúcna nemusí byť výnimkou, ale etalónom, ktorý budú budúce projekty prekonávať.

 

Pozrite si priebeh rekonštrukcie Pradiarne 1900 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Rekonštrukcia Pradiarne 1900, 5.4.2020
  • Rekonštrukcia Pradiarne 1900, 5.4.2020
  • Rekonštrukcia Pradiarne 1900, 13.4.2020
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube