YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.01.2020 17:13

Portum má územné rozhodnutie

Bratislavský downtown by mohol už čoskoro získať ďalšiu dvojicu veží. Spoločnosť TK Estate získala územné rozhodnutie pre projekt Portum Towers, ktorý počíta s polyfunkčnými výškovými budovami a rozsiahlymi verejnými priestranstvami na nároží Landererovej a Košickej ulice. Realizácia by sa mala údajne spustiť už na jeseň tohto roka.

Zdroj: TK Estate

Zdroj: TK Estate

Informáciu priniesla spoločnosť v tlačovej správe v reakcii na zverejnenie rozhodnutia na úradnej tabuli mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Ako pripomína developer, ide o zavŕšenie viac ako trojročného procesu prípravy a schvaľovania projektu. Základné podmienky boli definované už v roku 2016 a vychádzali z rámcov stanovených Územným plánom Hlavného mesta SR Bratislavy a Územným plánom zóny Chalupkova. Developer však pripomína, že projekt nejde úplne na hranu možných limitov.

„Naším cieľom je ponúknuť nadštandardné bývanie v príjemnom prostredí a zároveň v novom centre Bratislavy. Chceme vytvoriť bývanie pre ľudí, ktorí hľadajú veľkoryso riešené byty. Títo ľudia chcú viac životného priestoru v bytoch, viac zelene, vodných plôch a príjemných  priestranstiev s umením a kultúrou“, prezrádza Pavol Chren, zástupca developera.

Preto by nemal projekt napríklad dosahovať maximá podlažnej plochy v zmysle regulatívov ÚPZ. TK Estate tým dosiahne, ako tvrdí, výstavbu dvoch najštíhlejších veží v meste. Vyššia z nich bude mať 115 metrov pri 36 nadzemných podlažiach, nižšia 97 metrov pri 30 podlažiach. Oproti pôvodným predpokladom sa znížil aj počet bytov.

Tých by malo byť 350 namiesto pôvodne uvažovaných 490. „V Bratislave celkovo chýbajú veľkometrážne byty, preto sme sa ich rozhodli priniesť na trh,“ konštatuje Pavol Chren. „Byty, v najvyššom štandarde, budú mať svetlú výšku viac ako 3 metre. Rozloha bytov bude od 100 až do 400 m2, vybavené podlahovým kúrením, chladenými stropmi a výška okien bude v rozsahu celej svetlej výšky miestnosti. Sme developerská spoločnosť, ktorá v danej lokalite prináša najvyšší štandard bezpečného bývania. Všetky byty budú vybavené protipožiarnym systémom najvyššieho štandardu.“

V Portum Towers má okrem toho vzniknúť 11-tisíc metrov komerčných plôch, vrátane hotelových služieb, 656 parkovacích miest a upravené verejné priestranstvá vo výmere 3-tisíc metrov štvorcových. Jednotlivé veže bude prepájať mohutná zimná záhrada. 

Čo sa týka výzoru budov, ten má byť moderný a vychádzať z pera architekta Branislava Kaliského a jeho kancelárie A1 ReSpect. Branislav Kaliský je známy predovšetkým ako spoluautor Eurovey, Blumentalu alebo Einparku, čo sú všetko príťažlivé developmenty, preto je jeho zapojenie do Portum Towers pozitívom. Oproti starším vizualizáciám už vidno náznaky racionalizácie, nejde však o zásadný problém.

Developer odhaduje náklady na 100 miliónov eur, výstavba by mala trvať 36 mesiacov. Ak sa naozaj spustí na jeseň, Portum Towers by mohli byť súčasťou nového centra mesta na konci roka 2023.

 

V projekte majú údajne vzniknúť niektoré z najluxusnejších bytov v meste. Zdroj: TK Estate

 

Otázku, či sa Portum Towers naozaj rozbehnú v dohľadnej dobe, však považujem za mimoriadne otvorenú. Hoci sa TK Estate prezentuje ako skúsený developer, ktorý sa podieľal na výstavbe obchodnej zóny Avion – IKEA alebo logistického centra vo Voderadoch, ťažiskový development v novom centre Bratislavy je bez výnimky doménou najsilnejších lokálnych developerov, ako sú J&T Real Estate, Penta Real Estate, HB Reavis alebo YIT Slovakia. A hoci sú tu prítomní aj iní hráči, ich projekty sú skôr menšie alebo sa zatiaľ nenaštartovali.

Investor preto na príprave projektu spolupracuje so spoločnosťou QCM, ktorá poskytuje služby stavebného manažmentu. Cieľom je optimálne nastavenie projektu, aby bol tento čo najlepšie realizovateľný. Väčší developeri toto riešia vlastnými kapacitami.

Za oveľa pravdepodobnejšiu možnosť – čo potvrdzujú aj zatiaľ neoverené náznaky z developerského prostredia – však považujem snahu projekt predať, čo je v súčasnej situácii, kedy má Portum Towers už vydané územné rozhodnutie, rozhodne lákavá príležitosť pre viacerých investorov. Veľkých projektov v takomto stave a v takejto lokalite je dnes v Bratislave minimum. Druhou alternatívou je, že by si TK Estate našlo k sebe co-developera.

Pozemok, na ktorom má development vzniknúť, má síce skvelú polohu, zároveň je ale mimoriadne náročný v dôsledku miery znečistenia podložia. Práve v týchto miestach sa rozpriesterala centrálna časť rafinérie Apollo, ktorej bombardovanie v roku 1944 prispelo k výraznému znečisteniu okolia. Akýkoľvek stavebník teraz bude musieť realizovať hĺkové a drahé čistenie územia.

Taký bude pravdepodobne aj osud blízkeho projektu Ister Tower, ktorý už taktiež čaká na vydanie územného rozhodnutia a je pripravovaný blízkou spoločnosťou. Ak by skutočne do oboch developmentov vstúpili silní partneri, možnosť spustenia ich realizácie ešte v priebehu tohto roka by nemusela byť nereálna.

Ak by k tomu došlo, využitie by našiel veľký a výrazný priestor v centrálnej časti mesta, pričom nové veže by ho vhodným spôsobom zahustili a doplnili. Po dokončení Sky Parku, Eurovea City, troch etáp Klingerky alebo developmentov v rámci Nových Nív by bolo v podstatnej miere dobudované jadro nového bratislavského downtownu. Ten tak môže byť plnou realitou už v polovici tejto dekády.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: A1 ReSpect
  • Zdroj: A1 ReSpect
  • Zdroj: A1 ReSpect
  • Zdroj: A1 ReSpect
  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate

Súvisiace články

Rast downtownu bude pokračovať. Portum odhaľuje definitívnu podobu

29.12.2022 13:37:09 Adrian Gubčo

V roku 2023 by mal pokračovať stavebný rozvoj v priestore nového komerčného centra Bratislavy – v bratislavskom downtowne. Okrem už rozostavaných projektov sa predpokladá aj štart realizácie nových. K očakávaným developmentom patrí mohutný polyfunkčný komplex Portum, ktorého súčasťou je dvojica výškových budov. Známe sú pravdepodobne finálne vizualizácie zámeru.

Čítať viac

Tragické dedičstvo minulosti: Downtown vzniká na troskách vojny

14.11.2022 12:42:29 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa sa opäť pripomenulo, že následky Druhej svetovej vojny sú v Bratislave ešte stále citeľné. Najviac sa to týka priestoru nového centra mesta – downtownu, kde je rozvoj spojený s odstraňovaním dedičstva minulosti. Tým nie sú myslené len staršie objekty, ale aj znečistenie či dokonca nevybuchnutá munícia.

Čítať viac

Downtown dostane nové veže. Dlhoočakávané Portum môže ísť do výstavby

20.10.2022 19:27:05 Adrian Gubčo

Najbližšie roky sa v novom komerčnom centre Bratislavy budú niesť vo výstavbe nových výškových budov. Už čoskoro by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného projektu: Portum na nároží Landererovej, Košickej a Chalúpkovej získal stavebné povolenie. Developer sľubuje vznik luxusného bývania v najštíhlejších vežiach bratislavského downtownu.

Čítať viac

Najštíhlejšie veže bratislavského downtownu čakajú na posledné povolenie

28.07.2022 12:05:00 Adrian Gubčo

Nedávny štart prípravných prác na druhej a tretej etape Klingerky priniesol nárast záujmu aj o ďalší blízky pozemok: naproti Klingerke, na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej už roky pustne priestor, kde je naplánovaný polyfunkčný súbor Portum. Jeho súčasťou má byť dvojica veží, ktoré môžu patriť k najštíhlejším v novom centre Bratislavy. Kedy sa spustí aktivita aj tu?

Čítať viac

Portum sa blíži k výstavbe

28.10.2021 11:45:13 Adrian Gubčo

V poslednom období sa v bratislavskom downtowne rozbehla výstavba ďalšej série výškových budov. Štvrtú rezidenčnú vežu pridáva Sky Park od Penta Real Estate, stavebné práce sa spustili na Metropolise od Mint Investments a čoraz výraznejšia začína byť Eurovea Tower od J&T Real Estate. K týmto vežiam by sa mali čoskoro pridať dve ďalšie: pred spustením výstavby by mal byť projekt Portum od firmy Portum Towers s účasťou slovenského a českého kapitálu.

Čítať viac

Developeri projektu Portum: Bratislavský downtown je niečo unikátne

25.03.2021 11:00:00 Adrian Gubčo

Do Bratislavy vstúpil z Česka nový developer – a rovno do jedného z výrazných projektov v novom centre mesta, Portum. Spoločnosť TopEstates má za sebou v Prahe a Brne niekoľko zaujímavých realizácií a jej riadiaci partneri, Dušan Dvořák a Petr Teplý, sa netaja pri svojej bratislavskej prvotine veľkými ambíciami.

Čítať viac

Portum hlási vstup nového investora a predstavuje aktualizovanú podobu

10.02.2021 12:12:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa mohol začať meniť ďalší exponovaný pozemok v bratislavskom downtowne. Zámer Portum na nároží Landererovej a Chalupkovej ulice dostal dôležitú posilu – do projektu vstúpil český developer TopEstates, zameriavajúci sa na prémiové developmenty. Výstavba by sa mala spustiť v priebehu tohto roka.

Čítať viac

Portum žiada o stavebné povolenie

25.11.2020 16:26:14 Adrian Gubčo

Okolo jedného z veľkých projektov v bratislavskom downtowne – zámeru Portum pripravovaného spoločnosťou TK Estate – je už dlhšie ticho. Súbor dvojice výškových budov a viacerých nižších objektov získal na začiatku roka 2020 územné rozhodnutie, odvtedy však neboli predstavené ďalšie informácie o postupe. Mení sa to až teraz, pričom sa teoreticky črtá skorý štart výstavby.

Čítať viac

Portum je bližšie k realite, developer žiada o územné rozhodnutie

06.09.2019 10:25:00 Adrian Gubčo

Projekt Portum patrí k radu zámerov výškových budov v rozvíjajúcom sa komerčnom centre Bratislavy. Dvojica veží má dotvoriť nárožie Košickej a Landererovej ulice, teda miesto, ktoré bude v budúcnosti obklopené podobne vysokými stavbami. Developer aktuálne žiada o vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby.

Čítať viac

Portum napreduje v príprave

02.01.2019 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt dvojice výškových budov Portum, ktorý by mal vyrásť v atraktívnej polohe v novom komerčnom centre Bratislavy – v downtowne – postupuje v príprave. Zámer ma zverejnené záverečné stanovisko k hodnoteniu vplyvov na životné prostredie, môže teda postupovať v ďalších fázach povoľovania.

Čítať viac

Nové vizualizácie projektu Portum

30.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Známe sú nové vizualizácie polyfunkčného projektu Portum, ktorý doplní vznikajúci downtown v štvrti Nivy. Dvojica veží dosiahne výšku 115 a 97 metrov.

Čítať viac

Ďalšie veže pre bratislavský downtown - Polyfunkčné centrum Portum

24.10.2017 12:20:00 Adrian Gubčo

Navrhovateľ TK Estate, za ktorým stoja investori z rodiny Trajterovcov, predstavil svoj zámer výstavby na nároží Košickej a Landererovej ulice v podobe dvojice výškových budov pod názvom Portum.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube