Author photoAdrian Gubčo 27.01.2020 17:13

Portum má územné rozhodnutie

Bratislavský downtown by mohol už čoskoro získať ďalšiu dvojicu veží. Spoločnosť TK Estate získala územné rozhodnutie pre projekt Portum Towers, ktorý počíta s polyfunkčnými výškovými budovami a rozsiahlymi verejnými priestranstvami na nároží Landererovej a Košickej ulice. Realizácia by sa mala údajne spustiť už na jeseň tohto roka.

Zdroj: TK Estate

Zdroj: TK Estate

Informáciu priniesla spoločnosť v tlačovej správe v reakcii na zverejnenie rozhodnutia na úradnej tabuli mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Ako pripomína developer, ide o zavŕšenie viac ako trojročného procesu prípravy a schvaľovania projektu. Základné podmienky boli definované už v roku 2016 a vychádzali z rámcov stanovených Územným plánom Hlavného mesta SR Bratislavy a Územným plánom zóny Chalupkova. Developer však pripomína, že projekt nejde úplne na hranu možných limitov.

„Naším cieľom je ponúknuť nadštandardné bývanie v príjemnom prostredí a zároveň v novom centre Bratislavy. Chceme vytvoriť bývanie pre ľudí, ktorí hľadajú veľkoryso riešené byty. Títo ľudia chcú viac životného priestoru v bytoch, viac zelene, vodných plôch a príjemných  priestranstiev s umením a kultúrou“, prezrádza Pavol Chren, zástupca developera.

Preto by nemal projekt napríklad dosahovať maximá podlažnej plochy v zmysle regulatívov ÚPZ. TK Estate tým dosiahne, ako tvrdí, výstavbu dvoch najštíhlejších veží v meste. Vyššia z nich bude mať 115 metrov pri 36 nadzemných podlažiach, nižšia 97 metrov pri 30 podlažiach. Oproti pôvodným predpokladom sa znížil aj počet bytov.

Tých by malo byť 350 namiesto pôvodne uvažovaných 490. „V Bratislave celkovo chýbajú veľkometrážne byty, preto sme sa ich rozhodli priniesť na trh,“ konštatuje Pavol Chren. „Byty, v najvyššom štandarde, budú mať svetlú výšku viac ako 3 metre. Rozloha bytov bude od 100 až do 400 m2, vybavené podlahovým kúrením, chladenými stropmi a výška okien bude v rozsahu celej svetlej výšky miestnosti. Sme developerská spoločnosť, ktorá v danej lokalite prináša najvyšší štandard bezpečného bývania. Všetky byty budú vybavené protipožiarnym systémom najvyššieho štandardu.“

V Portum Towers má okrem toho vzniknúť 11-tisíc metrov komerčných plôch, vrátane hotelových služieb, 656 parkovacích miest a upravené verejné priestranstvá vo výmere 3-tisíc metrov štvorcových. Jednotlivé veže bude prepájať mohutná zimná záhrada. 

Čo sa týka výzoru budov, ten má byť moderný a vychádzať z pera architekta Branislava Kaliského a jeho kancelárie A1 ReSpect. Branislav Kaliský je známy predovšetkým ako spoluautor Eurovey, Blumentalu alebo Einparku, čo sú všetko príťažlivé developmenty, preto je jeho zapojenie do Portum Towers pozitívom. Oproti starším vizualizáciám už vidno náznaky racionalizácie, nejde však o zásadný problém.

Developer odhaduje náklady na 100 miliónov eur, výstavba by mala trvať 36 mesiacov. Ak sa naozaj spustí na jeseň, Portum Towers by mohli byť súčasťou nového centra mesta na konci roka 2023.

 

V projekte majú údajne vzniknúť niektoré z najluxusnejších bytov v meste. Zdroj: TK Estate

 

Otázku, či sa Portum Towers naozaj rozbehnú v dohľadnej dobe, však považujem za mimoriadne otvorenú. Hoci sa TK Estate prezentuje ako skúsený developer, ktorý sa podieľal na výstavbe obchodnej zóny Avion – IKEA alebo logistického centra vo Voderadoch, ťažiskový development v novom centre Bratislavy je bez výnimky doménou najsilnejších lokálnych developerov, ako sú J&T Real Estate, Penta Real Estate, HB Reavis alebo YIT Slovakia. A hoci sú tu prítomní aj iní hráči, ich projekty sú skôr menšie alebo sa zatiaľ nenaštartovali.

Investor preto na príprave projektu spolupracuje so spoločnosťou QCM, ktorá poskytuje služby stavebného manažmentu. Cieľom je optimálne nastavenie projektu, aby bol tento čo najlepšie realizovateľný. Väčší developeri toto riešia vlastnými kapacitami.

Za oveľa pravdepodobnejšiu možnosť – čo potvrdzujú aj zatiaľ neoverené náznaky z developerského prostredia – však považujem snahu projekt predať, čo je v súčasnej situácii, kedy má Portum Towers už vydané územné rozhodnutie, rozhodne lákavá príležitosť pre viacerých investorov. Veľkých projektov v takomto stave a v takejto lokalite je dnes v Bratislave minimum. Druhou alternatívou je, že by si TK Estate našlo k sebe co-developera.

Pozemok, na ktorom má development vzniknúť, má síce skvelú polohu, zároveň je ale mimoriadne náročný v dôsledku miery znečistenia podložia. Práve v týchto miestach sa rozpriesterala centrálna časť rafinérie Apollo, ktorej bombardovanie v roku 1944 prispelo k výraznému znečisteniu okolia. Akýkoľvek stavebník teraz bude musieť realizovať hĺkové a drahé čistenie územia.

Taký bude pravdepodobne aj osud blízkeho projektu Ister Tower, ktorý už taktiež čaká na vydanie územného rozhodnutia a je pripravovaný blízkou spoločnosťou. Ak by skutočne do oboch developmentov vstúpili silní partneri, možnosť spustenia ich realizácie ešte v priebehu tohto roka by nemusela byť nereálna.

Ak by k tomu došlo, využitie by našiel veľký a výrazný priestor v centrálnej časti mesta, pričom nové veže by ho vhodným spôsobom zahustili a doplnili. Po dokončení Sky Parku, Eurovea City, troch etáp Klingerky alebo developmentov v rámci Nových Nív by bolo v podstatnej miere dobudované jadro nového bratislavského downtownu. Ten tak môže byť plnou realitou už v polovici tejto dekády.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: A1 ReSpect
  • Zdroj: A1 ReSpect
  • Zdroj: A1 ReSpect
  • Zdroj: A1 ReSpect
  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube