Author photoAdrian Gubčo 14.04.2023 09:35

Najluxusnejšie byty a nový park. Portum štartuje predaj aj stavebné práce

Jeden z očakávaných projektov v bratislavskom downtowne sa konečne priblížil k výstavbe. Polyfunkčný komplex Portum Towers, ktorého súčasťou je aj dvojica veží s výraznou architektúrou, je pred spustením prvých prác. Pri tejto príležitosti rovnomenný developer štartuje predaj prvých bytov a odhaľuje bližšie detaily k zámeru, ktorý má v mnohých ohľadoch mimoriadne ambície.

Zdroj: Portum Towers

Zdroj: Portum Towers

Projekt v exponovanej polohe na nároží Landererovej, Košickej a Chalupkovej je známy už od roku 2017, kedy ho predstavil vtedajší investor TK Estates, spojený s podnikateľom Marekom Trajterom. Už vtedy avizoval, že v tejto významnej časti bratislavského downtownu umiestni nielen nižšie budovy, ale aj dvojicu veží s 97 a 115 metrami (dnes aktualizované na 99 a 117 metrov). Malo ísť o dominantu dôležitej križovatky i širšieho okolia. Pri príprave projektu sa spojil so známym architektom Branislavom Kaliským a kanceláriou A1 Architecture.

Príprava postupne napredovala, medzičasom sa však ukázalo, že rozostavať taký mohutný development nebude pre relatívne malú firmu jednoduché. Na začiatku roka 2021 bol preto ohlásený vstup nového investora, českej spoločnosti Top Estates. Tá má za sebou viacero vydarených realizácií v Prahe a Brne. Príchod nového partnera priniesol zvýšenie dynamiky prípravy zámeru a ďalšie úpravy konceptu, podľa ktorého má byť Portum jedným z najprestížnejších projektov v Bratislave.

V tejto chvíli má developer Portum Towers k dispozícii všetky potrebné povolenia a je pripravený rozbehnúť prvé prípravné práce. Takisto spúšťa predaj bytov a otvorenú verejnú prezentáciu projektu. Tá má potenciálnych klientov presvedčiť o tom, že z Portum-u sa stane unikátny projekt v celobratislavskom kontexte.

Galéria

  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers

Najluxusnejšie byty v Bratislave?

Podľa oficiálneho webu bude Portum tvorené dvojicou veží s 36 a 30 podlažiami, ako aj dvojicou apartmánových objektov so siedmimi a ôsmimi podlažiami. Budovy budú vymedzovať časť bloku, v ktorého vnútri sa bude nachádzať pomerne rozsiahla vnútrobloková zeleň, resp. park. Blok bude ďalej ohraničovať nová ulička medzi Portum-om a projektom Apollo Residence, ako aj ďalší pripravovaný developement Ister Tower.

Podľa developera ide o jednu z najprestížnejších adries v Bratislave, čo podmienilo aj celkové nastavenie konceptu bývania. 518 bytov, ktoré v projekte vzniknú, majú patriť k tomu najluxusnejšiemu, čo sa nachádza v bratislavskej rezidenčnej ponuke. V komplexe sa budú nachádzať klasické 2- až 4-izbové byty, ale aj omnoho veľkorysejšie rezidencie na piatich najvyšších podlažiach veží s maximálnou metrážou až 400 metrov štvorcových, nazvané Spectacular.

K základnému štandardu bude patriť chladenie všetkých miestností, kúrenie pomocou „dizajnových vykurovacích telies“ a podokenných podlahových konvektorov alebo loggie v každom byte. Podlahy v obytných miestnostiach budú tvorené drevenými parketami, v kúpeľniach sa objaví veľkoformátová dlažba alebo obklad. Developer taktiež hovorí o príprave na inteligentnú domácnosť s možnosťou rozšírenia na plnú inteligenciu v oblasti osvetlenia, tienenia, kúrenia a chladenia.

Pri bytoch Spectacular bude úroveň posunutá ešte vyššie. Tieto jednotky majú disponovať vysokými stropmi, oknami od podlahy po strop, terasami alebo podlahovým kúrením, chladením a rekuperáciou. K dispozícii bude možnosť dokončenia do štádia holobytu, keďže investor očakáva, že klienti si budú byty realizovať za pomoci (vlastných) architektov a upravovať dispozície podľa seba.

Za jeden zo zásadných benefitov považuje predpripravený dizajn viacerých bytov, pri ktorom sa spojil s niekoľkými renomovanými kanceláriami z Česka a Slovenska. Výrazne medzi nimi svieti meno najúspešnejšej českej architektky súčasnosti Evy Jiřičnej, k renomovaným pracoviskám však patrí aj kancelária Chybik + Kristof Associated Architects, Mimolimit, ADR, Forms. Architects alebo Machar and Teichman Architects. Klienti majú k dispozícii rozličné prístupy, ako pristupovať k zariaďovaniu bytu, pričom zverejnené vízie rozhodne prezentujú vysoký nadštandard.

Doplnené sú o vzorové dispozície, ktoré však nie sú úplne vydarené. Týka sa to najmä dvojizbových bytov, kde zväčša absentujú samostatné toalety. Pri niektorých vzorových riešeniach bytov Spectacular zas vidno českú stopu – českí zákazníci totiž obľubujú väčšie chodbové priestory, čo architekti preniesli aj do projektu v centre Bratislavy.

Developer napriek tomu verí, že svojho zákazníka si Portum nájde. „Napriek zložitej situácii na trhu v minulom roku sme neuvažovali o zmene projektu ani o kompromisoch v oblasti štandardov,“ hovorí Dušan Dvořák z Portum Towers. „Od začiatku sme k Portu pristupovali ako k výnimočnej príležitosti predstaviť úplne iný koncept moderného bývania, ako aj najvyšší európsky štandard rezidenčných budov, exkluzívny design bytových jednotiek i spoločných priestorov.“ Okrem spolupráce s architektmi vyzdvihuje možnosť spájania bytov v rámci ponuky Spectacular.

Spoločnosť tak stavila nielen na drahých architektov, ale aj na technológie. Napríklad v prípade bytov Spectacular hovorí o použití fasádneho systému closed cavity, ktorý má zabezpečiť dokonalú tepelnú pohodu rezidentov. Okrem toho tu majú byť špičkové protipožiarne systémy, možnosť nabíjania elektromobilov v rámci všetkých parkovacích miest v podzemnej garáži alebo moderný vstupný a bezpečnostný kamerový systém. „Tieto benefity sú výnimočné nielen v slovenskej metropole, ale aj v európskej mierke,“ konštatuje Dvořák.

Portum Towers ceny nezverejnilo, je však zrejmé, že nebudú nízke. Napriek tomu už developer podľa vlastných slov registruje enormný záujem potenciálnych kupujúcich, a to nielen domácich, ale aj zo zahraničia. Zahraniční investori by mohli teoreticky vykúpiť desiatky percent bytov.

 

Zdroj: Portum Towers

 

Služby pre rezidentov aj pre okolie

Portum sa chce od ostatných projektov odlíšiť mierou ponúkaných služieb. Z tých majú profitovať nielen budúci majitelia, ale aj návštevníci lokality. „Rezidentom zvýši komfort privátne wellness, fitness i 24-hodinová recepcia. Luxusné reprezentatívne lobby podľa návrhov disponuje miestami na stretnutia, samostatnou zasadačkou a party room,“ vymenúva Petr Teplý, partner v Portum Towers. Podobu wellness priestorov spracovala kancelária Mimolimit, lobby navrhla Eva Jiřičná.

Ide o netradičnú šírku ponúkaných služieb aj v kontexte iných luxusných bratislavských projektov. V slovenskej metropole sa nezaužíval zvyk zo zahraničia, že k bývaniu v nadštandardnej výškovej budove patrí napríklad fitness, herňa, kino a podobne – majitelia štandardne nechcú priplácať za takéto služby.

Tu to má byť inak. „Už počas príprav sme pozorne vnímali podnety a požiadavky klientov na vybavenie a komfort nového rezidenčného komplexu a získali sme veľmi pozitívne ohlasy na všetky plánované privátne služby od wellness a fitness po služby recepcie,“ vysvetľuje Teplý. „Navyše ani nepredpokladáme, že poplatky za poskytované služby budú vysoké, keďže náklady sa rozložia na stovky rezidentov.“

Z pohľadu verejnosti by mal byť pozitívnym novým prvkom vnútroblokový park, ktorého projekt vypracovalo krajinné štúdio Atelier Flera. Podľa Ferdinanda Leflera, zakladateľa ateliéru, sa v okolí nachádza viacero vydarených zelených priestorov, chýba im však výraznejšia identita. Charakter parku vo vnútrobloku Portum-u tak má byť založený na prítomnosti veľkých korún stromov, hry so svetlom a tieňom a kontraste jednotlivých materiálov. „Vyzerá, že sa nám podarí do parku dostať poriadne koruny stromov, aby ľudia, ktorí prídu z mrakodrapu dole, zažívali tej najautentickejší pocit v prírode – kontakt s oblohou, s korunami, ševelom, vzduchom ako takým,“ predstavuje svoju ideu Lefler.

Súčasťou parku má byť aj záhrada. Prístupný bude predovšetkým z vyvýšeného pódia medzi vežami, v susedstve ktorého budú umiestnené aj vstupy do budov. V minulosti sa hovorilo o vzniku zimnej záhrady, táto myšlienka však bola opustená. Diskutovalo sa aj o umiestnení umenia. Táto téma je  ešte stále otvorená – investor uvažuje nad vyhlásením súťaže na umelecké dotvorenie verejného priestoru.

Súčasťou projektu budú aj komerčné priestory v parteri budov, orientované do okolitých ulíc aj do vnútrobloku. Rozsah vybavenosti nebude malý a z konkrétnych prevádzok sa hovorilo o materskej škole pre 80 detí alebo o galérii. Portum tak má vytvoriť nielen luxusnú komunitu uprostred downtownu, ale aj s okolím komunikujúci komplex, ktorý nadviaže na celkový charakter okolia.

 

Recepcia s dizajnom od Evy Jiřičnej. Zdroj: Portum Towers

 

Veľká zmena na dôležitom mieste

Projekt má vzniknúť na dlhodobo prázdnom pozemku. Absencia zástavby je do veľkej miery daná tým, čo sa nachádza pod povrchom – práve tu sa vyskytuje jedna z najvýraznejších environmentálnych záťaží v tejto časti Bratislavy. Portum sa pripravuje na mieste, kde sa kedysi nachádzal areál rafinérie Apollo, konkrétne nádrží s ropou. Po bombardovaní v roku 1944 sa škodlivé látky dostali do podložia a dodnes tu ostávajú prítomné.

Prípravné práce sa tak zamerajú v prvej časti na odstraňovanie následkov druhej svetovej vojny. „So spustením prác na pozemku sme už začali. V súčasnosti pripravujeme oplotenie lokality, po ktorom bude nasledovať podrobný pyrotechnický prieskum,“ približuje D. Dvořák. „Po dokončení nás čaká dôkladné odstránenie environmentálnej záťaže a zemné práce, ktoré potrvajú niekoľko mesiacov s presahom do roku 2024. Po ukončení týchto fáz už budú ďalšie kroky smerovať k samotnej výstavbe základov a hrubej stavby.“

Keďže ide o mohutný projekt, realizácia sa bude etapizovať. To isté sa týka predaja bytov. „V prvej etape sa budú postupne ponúkať byty v dvoch budovách, vo vyššej veži a jej priľahlom krídle, v nasledujúcich fázach sa budú ponúkať byty a apartmány v ďalších troch budovách obytného komplexu,“ popisuje P. Teplý. Podobne by to malo vyzerať aj s výstavbou. Celkové dokončenie Portum-u sa predpokladá v roku 2027. Výška investície sa odhaduje na takmer 176 miliónov eur.

V najbližších rokoch sa tak dotvorí západná strana križovatky, kde sa bude v budúcnosti nachádzať najvyššia zástavba v celom meste. Okrem tohto projektu tu vznikne aj Klingerka III od JTRE so 141 metrami alebo Ryba od HB Reavis s dosiaľ nezverejnenou výškou, no s potenciálom až 160 metrov. V neveľkej vzdialenosti je uvažované aj umiestnené druhého bratislavského mrakodrapu v réžii JTRE, ktorý by mohol teoreticky dosiahnuť výšku až 250 metrov.

Tento výrazne zmení situáciu, dovtedy ale bude môcť Portum Towers hovoriť, že vybuduje najštíhlejšiu výškovú budovu v Bratislave. Dosiaľ zverejnené vizualizácie skutočne prezentujú atraktívnu architektúru v podobe hladkej veže (veží) s reflexnými fasádami a výrazným motívom, daným vertikálnymi oceľovými pásmi. Budovy nebudú mať balkóny, ale loggie, čo síce nie je ideálne, ale je to aspoň pozitívny krok smerom v celkovému elegantnému vyzneniu budov. Vizualizácie zatiaľ ešte bližšie nezobrazujú nižšie časti komplexu.

Pohľad na Portum aj jeho osadenie zvádza ku kritike ohľadne výšky veží – sú prinízke. Práve tejto križovatke a tomuto nárožiu by prospelo, keby sa postavilo ešte niekoľko podlaží naviac. Developer sa údajne o to naozaj snažil – vtedajšie vedenie mesta (za čias primátora Nesrovnala) však o tom nechcelo ani počuť.

Pre panorámu mesta je to škoda. Pokiaľ sa podarí Portum dokončiť v prezentovanej kvalite, Bratislava získa síce vysoko exkluzívny, ale inak reprezentatívny projekt, dobre nadväzujúci na vznikajúci downtown. Taký si zaslúži vyniknúť nielen pri pohľade z ulice, ale aj z väčšej diaľky. V konečnom dôsledku ale nejde o takú zásadnú výhradu.

Nové centrum mesta doplní atraktívne pôsobiaca zástavba, ktorá vyplní ďalší dôležitý kúsok celkovej skladačky. V čase dokončenia bude radikálne odlišne pôsobiť aj blízke okolie – vo výstavbe by mal byť zmieňovaný Ister Tower, ktorý má tých istých architektov ako Portum. Výsledkom by mohla byť celistvo pôsobiaca zóna, ktorá prispeje k imidžovej premene Bratislavy na moderne a progresívne pôsobiacu metropolu.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube