YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.02.2021 12:12

Portum hlási vstup nového investora a predstavuje aktualizovanú podobu

V blízkej dobe by sa mohol začať meniť ďalší exponovaný pozemok v bratislavskom downtowne. Zámer Portum na nároží Landererovej a Chalupkovej ulice dostal dôležitú posilu – do projektu vstúpil český developer TopEstates, zameriavajúci sa na prémiové developmenty. Výstavba by sa mala spustiť v priebehu tohto roka.

Zdroj: TopEstates

Zdroj: TopEstates

TopEstates sa zameriava na nadštandardné polyfunkčné projekty s prevahou bývania, pražské realizácie firmy Sakura či Bleriot získali aj medzinárodné ocenenia. Okrem Prahy má trojicu projektov rozbehnutých v Brne a teraz premiérovo vstupuje do Bratislavy. „Je pre nás podstatné, aby  sme zákazníkom ponúkli kvalitné bývanie vo výnimočných budovách a pokiaľ možno aj na výnimočných miestach,“ hovorí Dušan Dvořák, spolumajiteľ spoločnosti Top Estates a spoločnosti Portum Towers. „A toto všetko sa nám spojilo v projekte Portum Towers, preto keď prišla táto príležitosť, využili sme ju.“

Podľa českého developera ide o jednu z najprestížnejších adries v Bratislave, vďaka čomu išlo o príležitosť, aká nemá na Slovensku obdoby. „So slovenským partnerom sme sa zhodli v myšlienke, v smerovaní, ale aj v realizácii kvality prevedenia, ako stavby, tak aj interiérov. Pôjde o jednu z dominánt mesta Bratislavy, v novej časti Downtown. Veríme, že spoločne s tímom popredných slovenských a českých architektov a stavbárov vytvoríme novú legendu v Bratislave,“ dodáva Dušan Dvořák.

Stopka Stopka Stopka Stopka

Developer chce záujemcom poskytnúť do desať typov dispozičných riešení od českých a slovenských architektov v rozličných štýloch (medzi nimi napríklad AI DESIGN, Chybík + Krištof, FORMS a ďalšie). TopEstates naznačuje, že súčasťou projektu budú aj iné výnimočné riešenia, ktoré chce postupne predstaviť v najbližších mesiacoch. Základná podoba developmentu ostáva zachovaná – pôjde o dvojicu veží, vyššej 115-metrovej s 36 podlažiami a nižšej s 97 metrami a 30 podlažiami, doplnených o nižšie 7- a 8-podlažné časti od Landererovej, Chalupkovej a novej uličky, ktorá Chalupkovu prepojí s Landererovou.

Český developer vstúpil do projektu, ktorý už dlhšie rozvíjal slovenský majiteľ, spoločnosť TK Estate spojená s podnikateľom Marekom Trajterom. Slovenský investor určitú dobu hľadal vhodného partnera. „Vybrali sme si ich práve preto, že máme rovnaké videnie a cítenie smerom ku kvalite produktu,“ vysvetľuje M. Trajter. „Bolo pre nás na prvom mieste, aby sme si rozumeli v témach jedinečnosti stvárnenia architektonického návrhu, dodržania kvality stavebných prác a štandardov v bytoch. Orientácia na klienta je pre nás veľmi dôležitá, preto nájdenie vhodného partnera, ktorý pochopí naše nastavenie, bolo pre mňa veľmi dôležité.“

TopEstates dodáva, že na projekte pracujú viacerí poprední profesionáli – architektúru napríklad zabezpečuje kancelária A1 Architecture, vedená známym architektom Branislavom Kaliským. Najnovšie vizualizácie naznačujú určité úpravy, výzoru veží však pomohli. Orientácia na bonitnejšieho klienta je očividná. Vzniknúť by tu malo podľa doterajších predpokladov 490 bytov, 11-tisíc metrov štvorcových vybavenosti a 656 parkovacích miest. Počty bytov sa však podľa developera môžu meniť, keďže sa očakáva spájanie jednotiek. Na najvyšších podlažiach budú exkluzívne rezidencie s vyššími svetlými výškami. 

Portum Towers už aktuálne žiada o vydanie stavebného povolenia, čo znamená, že realizácia by sa mala spustiť v priebehu tohto roka. TopEstates predpokladá spustenie stavebných prác v priebehu jesene a dokončenie na prelome rokov 2025 a 2026. Ide o pomerne neskorý termín, pred samotnou výstavbou však bude potrebné pozemok vyčistiť od environmentálnej záťaže. Celkové náklady na projekt budú viac ako 158 miliónov eur.

 

Zdroj: TopEstates

 

Pohľad na referencie TopEstates ukazuje, že táto spoločnosť je schopná zrealizovať aj pomerne veľké a náročné projekty, čo dáva dobrú šancu, že sa skutočne rozbehne aj výstavba Portum Towers. Masívny development, navyše s problémom v podobe ekologickej záťaže po bývalej rafinérii Apollo, ktorá sa nachádzala presne v týchto miestach, je úlohou pre silného developera/ov. Všetko však nasvedčuje tomu, že tentokrát sa už podarí výstavbu naštartovať.

Projekt vyplní veľmi exponovanú plochu na jednej z najrušnejších križovatiek v meste, ktorá môže byť v budúcnosti obklopená aj v priemere najvyššou zástavbou v Bratislave – na východnej strane križovatky má vzniknúť 141 metrov vysoká veža v rámci Klingerky III od J&T Real Estate, ako aj veža na mieste Ryby od HB Reavis, ktorá by mohla taktiež prekročiť „tradičnú“ bratislavskú výšku 115 metrov. Nanešťastie, vyššia z veží Porta, kde by bola väčšia výška viac než vhodná, kvôli existujúcej regulácii dosiahne len zmieňovaných 115 metrov.

Advertising

Vznikom tohto projektu sa každopádne ďalej zahustí panoráma bratislavského downtownu. Oproti dnešku by malo (s Portum Towers) pribudnúť minimálne osem nových veží – Eurovea Tower od JTRE, dvojica veží v Sky Parku od Penta Real Estate, Metropolis od Mint Group, alebo výšková dominanta v Zwirne od YIT Slovakia. Teoreticky by už mohla byť dokončená aj veža East Tower v Eurovea City, pokračovanie Klingerky a vo výstavbe Mlynské Nivy Košická od HB Reavisu. Ak by sa všetky tieto plány naplnili, Bratislava získa skutočne kompaktnú štvrť výškových budov.

Portum Towers sa chce medzi nimi profilovať ako jeden z najprestížnejších projektov, čo kladie na zámer veľké nároky, týkajúce sa nielen architektúry a bytového štandardu, ale aj dodatočnej občianskej vybavenosti. Developer naďalej pripomína, že tu bude rozsiahle wellness s krytým bazénom alebo dvojica hotelov, ako aj dostatok obchodov a služieb. Súčasťou projektu má byť vnútrobloková parkovo upravená zeleň, čiastočne zdieľaná so susedným projektom Ister Tower, a umenie.

Ak bude väčšia časť tejto vybavenosti slúžiť aj širšej verejnosti (hoci za poplatok), potom môže byť vznik tohto projektu benefitom, ktorý doplní ponuku služieb v rámci bratislavského downtownu. Nedostatok funkcií nad rámec tradičnej schémy bývanie – kancelárie – obchody v parteri je celkovo problémom tejto časti mesta, kde chýba vo väčšej miere najmä kultúra a možnosti pre iné typy rekreácie, ako prechádzky a obmedzené športovanie v parku. Projekty s niečím navyše sú tak vhodným obohatením zóny, pokiaľ sa do tvorby lokality nezapojí aj verejný sektor.

Developeri sľubujú, že o Portum Towers už čoskoro odhalia viac informácií, spoločne so spustením oficiálneho predaja bytov. Z doteraz predstavených materiálov sa však zdá, že by sa z tohto zámeru mohla stať príjemná a kvalitná súčasť nového centra Bratislavy. Dlhodobo zanedbaná a nevyužitá lokalita bude opäť o čosi modernejšia a príťažlivejšia.

 

Rozhovor s developermi TopEstates vám prinesiem už onedlho. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: TopEstates
  • Zdroj: TopEstates
  • Zdroj: TopEstates
  • Zdroj: TopEstates
  • Zdroj: TopEstates
  • Zdroj: TopEstates

Súvisiace články

Rast downtownu bude pokračovať. Portum odhaľuje definitívnu podobu

29.12.2022 13:37:09 Adrian Gubčo

V roku 2023 by mal pokračovať stavebný rozvoj v priestore nového komerčného centra Bratislavy – v bratislavskom downtowne. Okrem už rozostavaných projektov sa predpokladá aj štart realizácie nových. K očakávaným developmentom patrí mohutný polyfunkčný komplex Portum, ktorého súčasťou je dvojica výškových budov. Známe sú pravdepodobne finálne vizualizácie zámeru.

Čítať viac

Tragické dedičstvo minulosti: Downtown vzniká na troskách vojny

14.11.2022 12:42:29 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa sa opäť pripomenulo, že následky Druhej svetovej vojny sú v Bratislave ešte stále citeľné. Najviac sa to týka priestoru nového centra mesta – downtownu, kde je rozvoj spojený s odstraňovaním dedičstva minulosti. Tým nie sú myslené len staršie objekty, ale aj znečistenie či dokonca nevybuchnutá munícia.

Čítať viac

Downtown dostane nové veže. Dlhoočakávané Portum môže ísť do výstavby

20.10.2022 19:27:05 Adrian Gubčo

Najbližšie roky sa v novom komerčnom centre Bratislavy budú niesť vo výstavbe nových výškových budov. Už čoskoro by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného projektu: Portum na nároží Landererovej, Košickej a Chalúpkovej získal stavebné povolenie. Developer sľubuje vznik luxusného bývania v najštíhlejších vežiach bratislavského downtownu.

Čítať viac

Najštíhlejšie veže bratislavského downtownu čakajú na posledné povolenie

28.07.2022 12:05:00 Adrian Gubčo

Nedávny štart prípravných prác na druhej a tretej etape Klingerky priniesol nárast záujmu aj o ďalší blízky pozemok: naproti Klingerke, na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej už roky pustne priestor, kde je naplánovaný polyfunkčný súbor Portum. Jeho súčasťou má byť dvojica veží, ktoré môžu patriť k najštíhlejším v novom centre Bratislavy. Kedy sa spustí aktivita aj tu?

Čítať viac

Portum sa blíži k výstavbe

28.10.2021 11:45:13 Adrian Gubčo

V poslednom období sa v bratislavskom downtowne rozbehla výstavba ďalšej série výškových budov. Štvrtú rezidenčnú vežu pridáva Sky Park od Penta Real Estate, stavebné práce sa spustili na Metropolise od Mint Investments a čoraz výraznejšia začína byť Eurovea Tower od J&T Real Estate. K týmto vežiam by sa mali čoskoro pridať dve ďalšie: pred spustením výstavby by mal byť projekt Portum od firmy Portum Towers s účasťou slovenského a českého kapitálu.

Čítať viac

Developeri projektu Portum: Bratislavský downtown je niečo unikátne

25.03.2021 11:00:00 Adrian Gubčo

Do Bratislavy vstúpil z Česka nový developer – a rovno do jedného z výrazných projektov v novom centre mesta, Portum. Spoločnosť TopEstates má za sebou v Prahe a Brne niekoľko zaujímavých realizácií a jej riadiaci partneri, Dušan Dvořák a Petr Teplý, sa netaja pri svojej bratislavskej prvotine veľkými ambíciami.

Čítať viac

Portum žiada o stavebné povolenie

25.11.2020 16:26:14 Adrian Gubčo

Okolo jedného z veľkých projektov v bratislavskom downtowne – zámeru Portum pripravovaného spoločnosťou TK Estate – je už dlhšie ticho. Súbor dvojice výškových budov a viacerých nižších objektov získal na začiatku roka 2020 územné rozhodnutie, odvtedy však neboli predstavené ďalšie informácie o postupe. Mení sa to až teraz, pričom sa teoreticky črtá skorý štart výstavby.

Čítať viac

Portum má územné rozhodnutie

27.01.2020 17:13:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown by mohol už čoskoro získať ďalšiu dvojicu veží. Spoločnosť TK Estate získala územné rozhodnutie pre projekt Portum Towers, ktorý počíta s polyfunkčnými výškovými budovami a rozsiahlymi verejnými priestranstvami na nároží Landererovej a Košickej ulice. Realizácia by sa mala údajne spustiť už na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Portum je bližšie k realite, developer žiada o územné rozhodnutie

06.09.2019 10:25:00 Adrian Gubčo

Projekt Portum patrí k radu zámerov výškových budov v rozvíjajúcom sa komerčnom centre Bratislavy. Dvojica veží má dotvoriť nárožie Košickej a Landererovej ulice, teda miesto, ktoré bude v budúcnosti obklopené podobne vysokými stavbami. Developer aktuálne žiada o vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby.

Čítať viac

Portum napreduje v príprave

02.01.2019 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt dvojice výškových budov Portum, ktorý by mal vyrásť v atraktívnej polohe v novom komerčnom centre Bratislavy – v downtowne – postupuje v príprave. Zámer ma zverejnené záverečné stanovisko k hodnoteniu vplyvov na životné prostredie, môže teda postupovať v ďalších fázach povoľovania.

Čítať viac

Nové vizualizácie projektu Portum

30.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Známe sú nové vizualizácie polyfunkčného projektu Portum, ktorý doplní vznikajúci downtown v štvrti Nivy. Dvojica veží dosiahne výšku 115 a 97 metrov.

Čítať viac

Ďalšie veže pre bratislavský downtown - Polyfunkčné centrum Portum

24.10.2017 12:20:00 Adrian Gubčo

Navrhovateľ TK Estate, za ktorým stoja investori z rodiny Trajterovcov, predstavil svoj zámer výstavby na nároží Košickej a Landererovej ulice v podobe dvojice výškových budov pod názvom Portum.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube