Author photoSimona Schreinerová 07.05.2024 17:53

Príťažlivý development na Račianskej sa hýbe vpred. Polyfunkčný súbor R66 čaká na prvé povolenia

Polyfunkčný súbor R66 od developera Corwin bol odhalený prvýkrát na YIM.BA minulý rok. V tom čase sa začalo posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Keďže ide o rozsiahly zámer, posudzovanie pokračuje správou o hodnotení, ktorá odhalila aj doručené pripomienky k zámeru.

Zdroj: Corwin / EIA

Zdroj: Corwin / EIA

Račianska ulica, kedysi rušná dopravná tepna spájajúca Bratislavu a jej priemyselné podniky so slovenským zázemím, prechádza výraznou premenou. V minulosti ju z východnej strany lemovali výrobné areály a sklady, zatiaľ čo na západnej strane sa rozprestierali obytné štvrte. Dnes sa však priemyselné areály pomaly vytrácajú a nahrádzajú ich súčasné polyfunkčné projekty.

Najviac investícií sa sústredí bližšie k centru, meniť sa ale začína aj okolie internátu Mladá Garda a štvrte Biely Kríž. Spoločnosť Corwin zohráva v tejto transformácii kľúčovú úlohu. V roku 2018 predstavil projekt Guthaus, ktorým v roku 2022 vdýchol nový život staršiemu zámeru v tejto lokalite. Vzniklo tak nové atraktívne bývanie s dodatočnou vybavenosťou. Na konci roka 2019 developer potvrdil akvizíciu Palmy, kde plánuje vybudovať lokálne mestské centrum.

Medzi Palmou a Guthausom ostáva pás územia, tvorený násypom železničnej trate a administratívno-skladovým areálom na Račianskej 66. Corwin pristúpil aj k prevzatiu tohto územia. V uzavretom areáli s administratívou, halovými, skladovacími, prevádzkovými objektmi a bytovým domom bude potrebné zbúranie niektorých stavieb, po ktorom sa otvorí cesta pre vznik Polyfunkčného súboru R66. 

Galéria

  • Zdroj: Corwin
  • Rez AA (z východu). Zdroj: Corwin / EIA
  • Rez BB (z juhu). Zdroj: Corwin / EIA
  • Situácia. Zdroj: Corwin / EIA
  • Situácia so zakreslením priestorových rezerv. Zdroj: Corwin / EIA
  • Krajinárska situácia. Zdroj: Corwin / EIA
  • Situácia pešej a cyklistickej dopravy. Zdroj: Corwin / EIA

Development bude tvorený kombináciou zrekonštruovanej a o podlažie nadstavanej administratívnej budovy Račianska 66 a nového bloku s prevažne obytným charakterom. Tento blok bude pozostávať najmä z bytových domov a jedného kancelárskeho objektu s možnosťou neskoršej prestavby. Domy budú od okolia oddelené parkovo upravenými verejnými priestormi a námestím, administratívna budova bude tvoriť hlukovú clonu. 

Mestský blok bude tvoriť objekt občianskej vybavenosti a šesť- až osempodlažné bytové domy. Dominantou bude 14-podlažný objekt na severe. Blok bude rozdelený na jednotlivé sekcie (vchody), ktoré sa budú vyznačovať aj odlišným architektonickým stvárnením. Cieľom je vytvoriť dojem rastléhom mesta a dodať zámeru ľudskú mierku. Komunitný charakter obytnej zóny doplní jednoduchý objekt v zelenom vnútrobloku so spoločným priestorom pre obyvateľov a ďalšími funkciami.

Sekciová forma domov má aj ďalšiu výhodu - umožní vytvárať preplávajúce byty orientované do ulice i do vnútrobloku, ako aj menšie byty, spĺňajúce svetlotechnické požiadavky. Rezidencie na prízemí budú disponovať predzáhradkami, kým byty vo vnútroblokoch majú byť v priamom kontakte s dvorom a komunitným priestorom. Strešné jednotky s terasami majú ponúknuť benefit výhľadov do okolia.

V každom dome má byť široká škála bytov rôznej izbovosti, výmery a dispozičného riešenia. Vzniknú jednoizbové, štandardné aj atypické dvojizbové byty a trojizbové a štvorizbové byty preplávajúceho charakteru. Všetky bytové jednotky budú mať balkón, loggiu alebo terasu. Celkovo vznikne 281 bytov, ktoré by malo obývať 1.271 obyvateľov. Z celkového počtu bytov bude 70 jednoizbových, 67 dvojizbových, 94 trojizbových a 50 štvorizbových.

Občianska vybavenosť sa bude nachádzať v častiach orientovaných k námestiu. Pod mestským blokom bude podzemná garáž s dvoma podlažiami a 593 parkovacími miestami. Sedem stojísk bude na teréne. Všetky domy budú vybavené odkladacími priestormi pre bicykle a kočíky.

Urbanistický koncept súboru nadväzuje na prístup, aplikovaný v Palme. Ide tak o pokračovanie blokovej štruktúry s polosúkromnými komunitnými vnútroblokmi, vypracovaný podľa usmernení známej dánskej kancelárie Gehl Architects. V tomto duchu boli vypracované aj odporúčania pre R66. Developer každopádne zorganizoval súťaže, do ktorej sa zapojili významné európske tímy. Víťazom sa stal švédsky ateliér OkiDoki, s ktorým bude projekt realizovať slovenský partner Superatelier. Celkové náklady by mali dosiahnuť približne 80 miliónov eur.

 

Situácia priestorových rezerv. Ich realizácia sa v dohľadnej dobe neočakáva, v prípade Račianskej nie je ani pravdepodobná. Zdroj: Corwin

 

Podľa správy o hodnotení je predpokladaný termín začiatku výstavby prvý kvartál roka 2027. Výstavba by mala trvať dva roky, začiatok prevádzky sa očakáva na konci roka 2029. Projekt je dnes stále v podstate iba na začiatku povoľovania. Pokiaľ nenastanú v procesoch nečakané komplikácie, môžu byť termíny reálne. 

Dobrou správou pre developera je fakt, že verejnosť nemá voči projektu námietky. Pripomienky k predloženému zámeru doručili len dotknuté orgány, Združenie domových samospráv a starosta Rače Michal Drotován. Drotován namietal, že do zámeru nebola zapracovaná územná rezerva na predĺženie komunikácie Tomášikova – prepojenie Račianskej a Vajnorskej. Developer však uvádza, že územná rezerva pre predĺženie Tomášikovej ulice bola v zámere rešpektovaná. V zásade voči zámeru neboli vznesené žiadne závažné pripomienky, čo je snáď signálom, že aj ďalšie posudzovanie bude mať hladký priebeh.

Kedysi prehliadaná lokalita na Račianskej ulici tak má pred sebou optimistickú budúcnosť. Vďaka výstavbe ambicióznych projektov, ako je Palma alebo R66, dochádza nielen k revitalizácii územia, ale sa zvyšuje aj ďalší investičný potenciál celej oblasti. Bolo by na jej prospech, keby sa pri plánovaní a realizácii ďalších projektov uplatňovali rovnaké princípy ako v prípade Palmy.

Patrí k ním najmä rešpektovanie ľudskej mierky domov, preferovanie blokového typu zástavby, aktívny parter, funkčné premiešanie rôznych typov využitia, riešenie zadržiavania dažďovej vody, utlmovanie automobilovej dopravy a variabilná, menej monotónna architektúra. Ak sa tieto základy podarí dodržať, na Račianskej môže vzniknúť mimoriadne príjemné a atraktívne miesto pre život.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube