Author photoAdrian Gubčo 20.01.2020 13:20

Pod Vŕškami rastú, nová štvrť sa postupne stáva realitou

Stavebná aktivita v štvrti Pod Vŕškami, kde postupne pribúdajú nové a nové obytné bloky, kulminuje. Ambiciózny plán, ktorý mal zdvojnásobiť počet obyvateľov Záhorskej Bystrice, bol v čase predstavenia pred krízou prijatý s veľkým záujmom, medzičasom sa však pozmenil, rovnako ako developeri projektu. Aj vďaka tomu sa dnes Pod Vŕškami stávajú realitou.

Zdroj: BTK - Bývanie, Teplo, Klimatizácia

Zdroj: BTK - Bývanie, Teplo, Klimatizácia

Projekt bol tesne pred krízou prezentovaný ako vzorový zámer výstavby v predmestskej lokalite, ktorý mal narozdiel od iných podobných developmentov disponovať jasným urbanistickým konceptom, kvalitnými verejnými priestranstvami a dostatkom občianskej vybavenosti. Developerom bola sebavedomá spoločnosť Opera SL Group, ktorá vtedy prezentovala aj ideu výstavby mohutnej mestskej štvrte CENTROP na Záhorskej nížine. Pod Vŕškami, v tom čase jeden z najväčších zámerov v Bratislave, bol popri tom len menšou investíciou.

Kríza však plány zásadne zmenila a pôvodný veľkorysý plán sa začal transformovať. Časť pozemkov, kde boli predtým plánované bytové domy, bola rozpredaná na parcely pre individuálnu výstavbu rodinných domov, kým časť centrálnych blokov bola posunutá iným developerom. Jedným z nich je napríklad ITB Development, ktorý tu buduje svoj projekt Kolísky, ďalšou spoločnosťou, ktorá tu realizuje svoj blok, je BTK – Bývanie, teplo, klimatizácia. Transformovaná Opera SL Group, teraz premenovaná na Pod vŕškami a.s., však aj naďalej pridáva nové etapy, čím sa celá štvrť postupne zastavuje.

 

Tillia, vľavo rozostavané bloky B5 a B6. Zdroj: B Development s.r.o.

 

Nové etapy

Pod vŕškami a.s. spoločne so svojimi blízkymi firmami aktuálne realizuje dve etapy developmentu, bytový blok B5 a B6 a bytový blok Tillia. B5 a B6 by už mali byť pred dokončením, výstavba Tillie má trvať ešte viac než rok. Spoločne prispejú k tamer úplnému dobudovaniu západnej strany Ulice Ota Holúska.

Bližšie detaily o jednotlivých projektoch som priniesol už v minulosti, na tomto mieste len pripomeniem, že v rámci bytových domov B5 a B6 pribudne 42 bytov, v Tillii vzniká 84 bytov. Obe etapy vychádzajú zo základnej urbanistickej schémy tvorenej štruktúrou pootvorených štvorcových alebo obdĺžnikových blokov s nízkymi mierkami – domy v B5 a B6 majú maximálne štyri nadzemné podlažia, v Tillii len tri. Vnútrobloky sú parkovo upravené a privátne. Doprava je vedená prevažne po obvode zóny, jednotlivé bloky sú oddelené len pešími trasami. Architektom prvého bloku je kancelária Bobek Jávorka Architekti, Tillia svojho architekta neuvádza, hoci koncept pochádza od vyššie zmieneného ateliéru.

Vzhľadom na relatívny úspech v predaji – v bloku B5 a B6 ostáva už len jediný voľný byt, v Tilli menej ako polovica – teraz developer prostredníctvom blízkej firmy H24 s.r.o. pripravuje ďalšiu etapu, oficiálne nazývanú blok H24. Jeho výstavbou sa dotvorí nárožie ulíc Ota Holúska a Pri Vápeníckom potoku. Detaily boli zverejnené na posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).

Blok H24 bude tvorený trojicou päťpodlažných doskových objektov, s najvyšším ustúpeným podlažím. Štýlovo nadväzujú na ostatné časti Pod Vŕškami, pôjde tak o vcelku jednoduché bytovky s dôrazom na vytvorenie pokojnejšieho vnútrobloku. Hlavné vstupy sú orientované do Ulice Pri Vápeníckom potoku, kde sa nachádza aj cyklotrasa.

Projekt je rozdelený na dve etapy, dom H1 vznikne v prvej etape, domy H2 a H3 v druhej. V prvom dome má vzniknúť 39 bytov a 4 apartmány (19 dvojizbových, 21 trojizbových a 3 štvorizbové), v druhom 38 bytov a 5 apartmánov (izbovosť identická ako v H1), v treťom 34 bytov a 1 apartmán (23 dvojizbových, 9 trojizbových a 3 štvorizbové). Celkovo tak vznikne 111 bytov a 10 apartmánov. Projekt je posudzovaný variantne, v prvom variante má vzniknúť 163 parkovacích miest v garáži a 11 na povrchu, v druhom 129 v garáži a 45 na teréne. Preferovaný je prvý variant.

Autorom projektu je kancelária 2M ateliér architektúry, ktorá navrhla štandardné bytové domy, ktoré sú v danej lokalite akceptovateľné. V prípade rýchleho povoľovania investor predpokladá spustenie výstavby v prvej dekáde budúceho roka, dokončenie v polovici roka 2023. Odhadované náklady sú na úrovni približne 11 miliónov eur.

 

Blok H24. Zdroj: H24 Project, s.r.o.

 

Karpatium Rezidencie

Projektom Karpatium Rezidencie sa spoločnosť BTK – Bývanie, Teplo, Klimatizácia stáva ďalším developerom, ktorý vyplní jednu z parciel v území, zároveň aj jednu z najväčších. Vzniknúť by mala šestica bytových domov s piatimi nadzemnými podlažiami, ktoré svojou orientáciou nevytvoria typický štvorcový vnútroblok, namiesto toho tu vznikne akýsi líniový parčík.

O projekte je každopádne známych len málo detailov. Hoci jeho výstavba sa už spustila a na pozemku vznikajú základy prvých domov, predaj ešte neprebieha. Developer tvrdí, že ponuka sa finalizuje a bude čoskoro odhalená. Podľa marketingových hesiel na oficiálnej webstránke má ísť o nadštandardné bývanie pre rodiny, ale aj ideálne štartovacie bývanie v menších bytoch. K tomuto nadštandardu má patriť aj kvalitné riešenie kúrenia a chladenia.

Developer neupresnil, kto je architektom projektu, štandardne však spolupracuje s kanceláriou FVA Architekti. Objekty budú vcelku moderné s veľkým podielom presklených plôch, keďže namiesto klasických okien vzniknú francúzske balkóny. Domy tak majú elegantnejší výraz, kým byty budú pravdepodobne veľmi dobre presvetlené. Dostupné vizualizácie okrem toho naznačujú, že budovy budú mať buď prevetrávanú fasádu (teda obloženie), alebo minimálne drážky v omietke, ktoré budú obloženie pripomínať (čo považujem za pravdepodobnejšie).

Keďže sa výstavba už spustila, dokončenie možno očakávať v priebehu roka 2022. Dobudovaním Karpatium Residence sa dokončí celý mestský superblok.

 

Karpatium Rezidencie. Zdroj: BTK - Bývanie, Teplo, Klimatizácia

 

Ďalší rozvoj

Dokončenie superbloku znamená, že pre výstavbu už bude dostupné len jedno väčšie, celistvejšie územie – centrálna časť Pod Vŕškami, kde malo vzniknúť jadro novej štvrte s námestím a občianskou vybavenosťou. Do tohto priestoru mala byť orientovaná aj nová materská a základná škola, kým jeho západný okraj by tvorila obchodná zóna.

Veľkolepý plán však možno celkom pravdepodobne ostane len na papieri. Pôvodná verzia developmentu totiž rátala s oveľa väčšími počtami bytov na pozemkoch, ktoré developer rozpredal na rodinné domy. Poklesom hustoty zaľudnenia sa zásadne znížila efektivita prípadného rozvoja občianskej vybavenosti.

Dá sa tak len predpokladať, že nové vstupy do územia budú mať odlišný charakter a ďaleko konzervatívnejšiu mierku. V lokalite už vzniklo niekoľko stoviek bytov, čo stačí pre ekonomickú prevádzku niekoľkých obchodov, kaviarní, reštaurácií alebo možno pobočky banky, sotva sa ale v Pod Vŕškami vybuduje reálna obchodná zóna. Témou ostáva materská a základná škola. V prípade prvej minimálne súkromné zariadenie môže vzniknúť, pri základnej škole považujem jej vznik za menej pravdepodobný – a to aj vďaka tomu, že ak už majú vzniknúť nové školy, tak by mali byť skôr väčšie, aby boli ekonomicky efektívnejšie.

Zmenené fakty nemusia nevyhnutne znamenať, že Pod Vŕškami budú zlou štvrťou. Stále by malo ísť o pomerne zelené a pokojné bývanie na okraji metropoly s bezpečnými vnútroblokmi a aktívnymi pešími a cyklistickými trasami. Skôr či neskôr pribudne aj zopár obchodov a služieb a dá sa predpokladať, že s rastom počtu obyvateľov sa zlepší aj obsluha verejnou dopravou.

Oproti iným developmentom v daných polohách ide o výrazne lepší príklad urbanizácie. Model rozvoja centrálnej zóny Pod Vŕškami ukazuje, aká je cesta aj pre iné okrajové časti Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Bloky B5 a B6. Zdroj: Opera SL Group
  • Tillia. Zdroj: B Development s.r.o.
  • Tillia. Zdroj: B Development s.r.o.
  • Blok H24. Zdroj: H24 Project, s.r.o.
  • Karpatium Rezidencie. Zdroj: BTK - Bývanie, Teplo, Klimatizácia
  • Karpatium Rezidencie. Zdroj: BTK - Bývanie, Teplo, Klimatizácia
  • Celý development. Zdroj: Opera SL Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube