YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.10.2022 18:47

Bratislava získala nové sídlisko: Ovocné Sady hlásia dokončenie prvej etapy

Prvá etapa jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je dokončená. Ovocné Sady od J&T Real Estate sa nachádzajú vo východnej časti ružinovskej Trnávky a majú byť príkladom dostupnejšieho bývania. Klienti na túto ponuku podľa developera reagovali – z vyše poltisícky bytov z prvej etapy ostávajú voľné posledné dva.

Ovocné Sady vznikajú v neveľmi príťažlivej lokalite neďaleko Ivanskej cesty a Letiska M. R. Štefánika. Plochy, na ktorých sa nachádzajú, kedysi patrili bratislavskému ZARESu, teda mestskému záhradníctvu. Developer sa k pozemkom dostal v rámci zámeny za pozemky na Kráľovej hore, kde určitú dobu hrozil výstavbou. Po mohutnom odpore verejnosti sa zastupiteľstvo rozhodlo developerovi odovzdať, okrem iného, nevyužívané plochy pri letisku v celkovom rozsahu 81-tisíc metrov štvorcových.

Kombinácia atraktivity, polohy a rozsahu pozemkov sa stala predpokladom pre vznik veľkého rezidenčného developmentu s dostupnejšími bytmi. JTRE tu naplánovalo vybudovanie sídliska s 1.030 bytmi, tvoreného jedenástimi maximálne sedempodlažnými bytovkami v riadkovej zástavbe. Rozvoľnená štruktúra umožňuje využiť vonkajší priestor pre parkovanie a v menšej miere aj pre parkovo upravenú zeleň. Vysadených bolo zatiaľ 269 stromov. Ovocné Sady tak, prísne vzaté, pripomínajú staršie panelové sídliská.

Napriek tomu to klientov a prirodzene ani developerovi vôbec neprekáža. „Súčasťou projektu je centrálny park s množstvom herných aj komunitných prvkov a verejná materská škola s kapacitou 80 miest. Aj preto Ovocné sady zarezonovali u mladšej generácie a mnoho mladých ľudí si tu našlo svoje prvé vlastné bývanie,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. Sám investor projekt charakterizuje „jednoduchou a funkčnou architektúrou“. Označuje ich za vhodné pre páry a rodiny s deťmi, ktoré hľadajú „komunitné bývanie v dobrej dostupnosti k moderným službám mesta“, ale aj pre seniorov, ktorí uprednostňujú „menší byt v pokojnejšej lokalite“.

V prvej etape išlo do výstavby a predaja 550 jedno- až trojizbových bytov v šiestich bytových domoch bližšie k Ivanskej ceste. Ako upozorňuje developer, o projekt bol obrovský záujem. Za prvé tri týždne od uvedenia do predaja sa predalo 250 bytov. Do právoplatnej kolaudácie, ktorá prebehla nedávno, sa podarilo s výnimkou dvoch bytov predať prakticky všetky ostatné. 

Aj preto už JTRE spustilo výstavbu a predaj rezidencií v zostávajúcej pätici bytoviek. Vzniká tu 354 bytov a 123 apartmánov v „kvalitnom štandarde a s efektívnymi dispozíciami“. Súčasťou tohto štandardu sú plastové okná, laminátové parkety, predpríprava na individuálne chladenie, doskové radiátory – ide tak o úplný priemer. Dispozície sú takisto priemerné a pripomínajú overené modely z projektov strednej úrovne.

Developer pripomína, že by aj naďalej malo ísť o relatívne dostupné bývanie v bratislavskom kontexte. „Sledujúc vývoj ponuky a dopytu na trhu novostavieb v Bratislave a zároveň aj rast cien stavebných prác a materiálov sa stále držíme nášho cieľa ponúknuť najdostupnejšie bývanie vo svojom segmente,“ opisuje Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE. Najlacnejšie byty sa tak dajú kúpiť od necelých 135-tisíc eur, dvojizbové od 155-tisíc eur a trojizbové od 227-tisíc.

Spoločnosť neplánuje v zmluvách uplatňovať inflačnú doložku. „Máme dostatočné skúsenosti a osvedčenú stratégiu predaja bytov, aby sme dokázali plynulo reagovať na meniacu sa situáciu na trhu, preto zatiaľ neuvažujeme o prenášaní bremena zvyšovania nákladov na klienta, ktorý už s nami má podpísanú zmluvu o budúcej zmluve,“ vysvetľuje Pavel Pelikán.

Aj tieto fakty prispeli k tomu, že v druhej etape je vypredaná asi polovica bytov. Celkové dokončenie tejto časti projektu je naplánované v priebehu roka 2024. Autorom architektúry je kancelária GFI, generálnym dodávateľom pokračovania projektu ostalo združenie spoločností pod vedením STRABAG Pozemné staviteľstvo, s.r.o. spolu so SYTIQ, a.s.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Aj keď Ovocné Sady pripomínajú staršie sídliská, nanešťastie nedosahujú ich úroveň, čo sa týka vybavenosti alebo dostupnosti verejnou dopravou. Ide o jeden z tých projektov, kde je viac ako zreteľné, že sa developer snažil vyťažiť maximum – urbanistická štruktúra je čo najjednoduchšia, stavby tiež, parkovanie je v drvivej väčšine na povrchu, retailové priestory minimalizované, služby obmedzené. Slová o komunitnom bývaní sú, jemne povedané, prehnané.

Ide o presne ten typ výstavby mesta, na ktorý upozorňuje napríklad Jan Gehl, uznávaný dánsky urbanista a známy popularizátor „Miest pre ľudí“. Podľa Gehla, modernistické sídliská prispievajú k odcudzeniu ľudí, nižšej miere využívania verejného priestoru pre pobytové a rekreačné aktivity a celkovo k nižšej kvalite mestského života. Je pravdepodobné, že pri pohľade na Ovocné Sady by skonštatoval, že sa Bratislava vôbec v ničom nepoučila.

Samozrejme, je tu argument cenovou dostupnosťou a pridať by sa mohli aj normy na parkovanie, presvetlenie, odstupy, zastavanosť a podobne. To sú relevantné pripomienky, ale nie natoľko, aby neboli možné aj iné formy zástavby. Komunitné bývanie by mohlo vzniknúť skôr v domoch menšej mierky a v hustejšej štruktúre, kde by bola zeleň umiestňovaná predovšetkým do vnútroblokov alebo do väčšieho parku. Pokiaľ developer nechcel investovať do podzemných garáží, mohol namiesto toho vybudovať centrálny parkovací dom – norma to umožňuje. Za daných okolností by mohlo vzniknúť oveľa atraktívnejšie prostredie namiesto súčasnej bratislavskej kópie neslávne známeho sídliska Pruitt-Igoe, ktoré museli pre sociálne problémy už dve desaťročia po vybudovaní zbúrať.

Ovocné Sady snáď nebudú trpieť rovnakými problémami, v každom prípade sú ale príkladom, ako sa mesto rozvíjať nemá. Nanešťastie, signály o zmene prístupu zatiaľ nie sú natoľko rozšírené. Aj napriek individuálnej snahe viacerých developerov, legislatíva nie je nastavená veľmi priaznivo. Nič na tom v tejto chvíli nemení ani prichádzajúci nový stavebný zákon (Zákon o výstavbe a Zákon o územnom plánovaní). Nie je tak vylúčené, že vývoj Bratislavy bude mať dvojakú tvár: kým bližšie k centru budú vznikať nadštandardnejšie mestotvorné developmenty, ľudia s menšími príjmami budú „odsúdení“ na modernejšie kópie starších sídlisk. Tieto však budú ešte horšie ako v minulosti.

 

Fotografie z 11.8.2022. Pozrite si výstavbu Ovocných Sadov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Rozvoj pri letisku pokračuje: Rastú Ovocné sady aj Moruše, Goldbeck sa pripravuje na výstavbu centrály

25.10.2021 11:40:00 Adrian Gubčo

Okolie bratislavského Medzinárodného letiska M.R.Štefánika je jednou z menej urbanizovaných oblastí v rámci Bratislavy, pomaly sa to však začína meniť. Nové projekty rastú v podstate v priamom susedstve s jeho areálom. Ich rozsah aj charakter prispeje k výraznej zmene lokality – z mŕtvych pozemkov sa stanú intenzívne využívané zóny, čím sa letisko stane ešte viac „mestským“.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj druhej etapy

13.05.2021 12:56:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate úspešne napreduje s výstavbou aj predajom bytov v prvej etape projektu Ovocné Sady. Projekt umiestnený v blízkosti Medzinárodného letiska M. R. Štefánika označuje za cenovo najdostupnejší v meste. Na vysoký dopyt reaguje spustením predaja bytov a apartmánov v druhej etape projektu, ktorého výstavba by mala začať na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Okolie letiska sa mení na polyfunkčnú štvrť

24.11.2020 12:25:55 Adrian Gubčo

Bratislavské Letisko M.R. Štefánika je charakteristické pomerne veľkou blízkosťou k mestskej zástavbe. Na jednej strane to znamená komplikáciu, keďže jeho areál bráni priestorovému rozvoju mesta, na strane druhej to vedie k tomu, že nový development sa tlačí až k jeho hraniciam. Príkladom je aj niekoľko aktuálnych projektov, z ktorých sú niektoré vo výstavbe a ďalšie v príprave.

Čítať viac

Výstavba Ovocných Sadov začína

11.05.2020 14:40:47 Adrian Gubčo

V ružinovskej štvrti Trnávka sa spúšťa realizácia jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave. Developer J&T Real Estate ohlásil štart výstavby obytného súboru Ovocné Sady, ktoré pretvoria pozemky niekdajšieho ZARES-u v blízkosti medzinárodného letiska.

Čítať viac

Pri letisku vznikne administratívna budova Goldbeck, Ovocné Sady majú právoplatné stavebné povolenie

16.03.2020 10:09:00 Adrian Gubčo

V lokalite neďaleko Medzinárodného letiska M.R.Štefánika by mohla čoskoro vyrásť nová administratívna budova spoločne s parkovacím domom. Svoju slovenskú centrálu by si tu chcela vybudovať stavebná spoločnosť Goldbeck. Projekt doplní novú výstavbu v lokalite, ktorej realizácia sa v týchto mesiacoch spúšťa.

Čítať viac

Ovocné Sady majú stavebné povolenie

13.01.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších bratislavských projektov pôjde čoskoro do výstavby. Ovocné Sady, rozsiahly rezidenčný súbor v blízkosti letiska, totiž obdržali stavebné povolenie. Developer J&T Real Estate ešte musí počkať na nadobudnutie právoplatnosti povolenia, aby mohol rozbehnúť realizáciu prvých domov.

Čítať viac

Ovocné Sady štartujú predaj bytov

14.11.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Prvá fáza jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave štartuje predaj bytov. Obytný súbor Ovocné Sady od developera J&T Real Estate prinesie do lokality v blízkosti Medzinárodného letiska M.R. Štefánika stovky rezidencií, ktoré sú mienené ako dostupné bývanie.

Čítať viac

Ovocné Sady majú právoplatné územné rozhodnutie

24.10.2019 13:50:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Ovocné Sady, ktorý patrí k najrozsiahlejším rezidenčným projektom v Bratislave, sa významne priblížil k realizácii. Zámer mohutného sídliska v blízkosti bratislavského letiska má právoplatné územné rozhodnutie. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Ovocné Sady majú územné rozhodnutie

14.03.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je bližšie k realizácii. Ovocné Sady, mohutné sídlisko v blízkosti Letiska M.R.Štefánika, získali územné rozhodnutie, čo znamená, že k spusteniu realizácie je už teraz len krôčik.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje Ovocné Sady

07.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate oficiálne ohlásil svoj zámer vybudovať obytný súbor v štvrti Trnávka, v tesnom dotyku letiska a diaľnice D1. Pôjde o jeden z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave, ktorý sa má vymedziť dostupnosťou, ktorá má osloviť predovšetkým mladé rodiny a záujemcov o prvé vlastné bývanie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube