Author photoAdrian Gubčo 13.10.2022 18:47

Bratislava získala nové sídlisko: Ovocné Sady hlásia dokončenie prvej etapy

Prvá etapa jedného z najväčších rezidenčných projektov v Bratislave je dokončená. Ovocné Sady od J&T Real Estate sa nachádzajú vo východnej časti ružinovskej Trnávky a majú byť príkladom dostupnejšieho bývania. Klienti na túto ponuku podľa developera reagovali – z vyše poltisícky bytov z prvej etapy ostávajú voľné posledné dva.

Ovocné Sady vznikajú v neveľmi príťažlivej lokalite neďaleko Ivanskej cesty a Letiska M. R. Štefánika. Plochy, na ktorých sa nachádzajú, kedysi patrili bratislavskému ZARESu, teda mestskému záhradníctvu. Developer sa k pozemkom dostal v rámci zámeny za pozemky na Kráľovej hore, kde určitú dobu hrozil výstavbou. Po mohutnom odpore verejnosti sa zastupiteľstvo rozhodlo developerovi odovzdať, okrem iného, nevyužívané plochy pri letisku v celkovom rozsahu 81-tisíc metrov štvorcových.

Kombinácia atraktivity, polohy a rozsahu pozemkov sa stala predpokladom pre vznik veľkého rezidenčného developmentu s dostupnejšími bytmi. JTRE tu naplánovalo vybudovanie sídliska s 1.030 bytmi, tvoreného jedenástimi maximálne sedempodlažnými bytovkami v riadkovej zástavbe. Rozvoľnená štruktúra umožňuje využiť vonkajší priestor pre parkovanie a v menšej miere aj pre parkovo upravenú zeleň. Vysadených bolo zatiaľ 269 stromov. Ovocné Sady tak, prísne vzaté, pripomínajú staršie panelové sídliská.

Napriek tomu to klientov a prirodzene ani developerovi vôbec neprekáža. „Súčasťou projektu je centrálny park s množstvom herných aj komunitných prvkov a verejná materská škola s kapacitou 80 miest. Aj preto Ovocné sady zarezonovali u mladšej generácie a mnoho mladých ľudí si tu našlo svoje prvé vlastné bývanie,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. Sám investor projekt charakterizuje „jednoduchou a funkčnou architektúrou“. Označuje ich za vhodné pre páry a rodiny s deťmi, ktoré hľadajú „komunitné bývanie v dobrej dostupnosti k moderným službám mesta“, ale aj pre seniorov, ktorí uprednostňujú „menší byt v pokojnejšej lokalite“.

V prvej etape išlo do výstavby a predaja 550 jedno- až trojizbových bytov v šiestich bytových domoch bližšie k Ivanskej ceste. Ako upozorňuje developer, o projekt bol obrovský záujem. Za prvé tri týždne od uvedenia do predaja sa predalo 250 bytov. Do právoplatnej kolaudácie, ktorá prebehla nedávno, sa podarilo s výnimkou dvoch bytov predať prakticky všetky ostatné. 

Aj preto už JTRE spustilo výstavbu a predaj rezidencií v zostávajúcej pätici bytoviek. Vzniká tu 354 bytov a 123 apartmánov v „kvalitnom štandarde a s efektívnymi dispozíciami“. Súčasťou tohto štandardu sú plastové okná, laminátové parkety, predpríprava na individuálne chladenie, doskové radiátory – ide tak o úplný priemer. Dispozície sú takisto priemerné a pripomínajú overené modely z projektov strednej úrovne.

Developer pripomína, že by aj naďalej malo ísť o relatívne dostupné bývanie v bratislavskom kontexte. „Sledujúc vývoj ponuky a dopytu na trhu novostavieb v Bratislave a zároveň aj rast cien stavebných prác a materiálov sa stále držíme nášho cieľa ponúknuť najdostupnejšie bývanie vo svojom segmente,“ opisuje Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE. Najlacnejšie byty sa tak dajú kúpiť od necelých 135-tisíc eur, dvojizbové od 155-tisíc eur a trojizbové od 227-tisíc.

Spoločnosť neplánuje v zmluvách uplatňovať inflačnú doložku. „Máme dostatočné skúsenosti a osvedčenú stratégiu predaja bytov, aby sme dokázali plynulo reagovať na meniacu sa situáciu na trhu, preto zatiaľ neuvažujeme o prenášaní bremena zvyšovania nákladov na klienta, ktorý už s nami má podpísanú zmluvu o budúcej zmluve,“ vysvetľuje Pavel Pelikán.

Aj tieto fakty prispeli k tomu, že v druhej etape je vypredaná asi polovica bytov. Celkové dokončenie tejto časti projektu je naplánované v priebehu roka 2024. Autorom architektúry je kancelária GFI, generálnym dodávateľom pokračovania projektu ostalo združenie spoločností pod vedením STRABAG Pozemné staviteľstvo, s.r.o. spolu so SYTIQ, a.s.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Aj keď Ovocné Sady pripomínajú staršie sídliská, nanešťastie nedosahujú ich úroveň, čo sa týka vybavenosti alebo dostupnosti verejnou dopravou. Ide o jeden z tých projektov, kde je viac ako zreteľné, že sa developer snažil vyťažiť maximum – urbanistická štruktúra je čo najjednoduchšia, stavby tiež, parkovanie je v drvivej väčšine na povrchu, retailové priestory minimalizované, služby obmedzené. Slová o komunitnom bývaní sú, jemne povedané, prehnané.

Ide o presne ten typ výstavby mesta, na ktorý upozorňuje napríklad Jan Gehl, uznávaný dánsky urbanista a známy popularizátor „Miest pre ľudí“. Podľa Gehla, modernistické sídliská prispievajú k odcudzeniu ľudí, nižšej miere využívania verejného priestoru pre pobytové a rekreačné aktivity a celkovo k nižšej kvalite mestského života. Je pravdepodobné, že pri pohľade na Ovocné Sady by skonštatoval, že sa Bratislava vôbec v ničom nepoučila.

Samozrejme, je tu argument cenovou dostupnosťou a pridať by sa mohli aj normy na parkovanie, presvetlenie, odstupy, zastavanosť a podobne. To sú relevantné pripomienky, ale nie natoľko, aby neboli možné aj iné formy zástavby. Komunitné bývanie by mohlo vzniknúť skôr v domoch menšej mierky a v hustejšej štruktúre, kde by bola zeleň umiestňovaná predovšetkým do vnútroblokov alebo do väčšieho parku. Pokiaľ developer nechcel investovať do podzemných garáží, mohol namiesto toho vybudovať centrálny parkovací dom – norma to umožňuje. Za daných okolností by mohlo vzniknúť oveľa atraktívnejšie prostredie namiesto súčasnej bratislavskej kópie neslávne známeho sídliska Pruitt-Igoe, ktoré museli pre sociálne problémy už dve desaťročia po vybudovaní zbúrať.

Ovocné Sady snáď nebudú trpieť rovnakými problémami, v každom prípade sú ale príkladom, ako sa mesto rozvíjať nemá. Nanešťastie, signály o zmene prístupu zatiaľ nie sú natoľko rozšírené. Aj napriek individuálnej snahe viacerých developerov, legislatíva nie je nastavená veľmi priaznivo. Nič na tom v tejto chvíli nemení ani prichádzajúci nový stavebný zákon (Zákon o výstavbe a Zákon o územnom plánovaní). Nie je tak vylúčené, že vývoj Bratislavy bude mať dvojakú tvár: kým bližšie k centru budú vznikať nadštandardnejšie mestotvorné developmenty, ľudia s menšími príjmami budú „odsúdení“ na modernejšie kópie starších sídlisk. Tieto však budú ešte horšie ako v minulosti.

 

Fotografie z 11.8.2022. Pozrite si výstavbu Ovocných Sadov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube