YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.03.2020 16:40

Dostavba Onkologického ústavu sv. Alžbety má stavebné povolenie

Zámer rozšírenia Onkologického ústavu sv. Alžbety bol ohlásený už takmer pred štyrmi rokmi, len teraz sa však skutočne priblížil realite. Mestská časť Staré Mesto vydala stavebné povolenie k dobudovaniu a nadstavbe dvojice blokov v ústave, čo má prispieť k výraznému zlepšeniu komfortu a kvality prevádzky.

Zdroj: Obermeyer Helika

Zdroj: Obermeyer Helika

Predmetom stavebných zásahov v Onkologickom ústave sv. Alžbety (OÚSA) bude prístavba a nadstavba bloku B, ktorý je orientovaný do Hollého ulice, a prístavba bloku C v dvorovej časti zdravotníckeho areálu. Dnešné podmienky v zariadení sú už stiesnené a nezodpovedajú moderným nárokom na vysokú kvalitu zdravotnej starostlivosti.

V rámci rozšírenia sa celková podlažná plocha budov rozšíri o približne 1.165 metrov štvorcových, v čom bude zarátané dobudovanie dvorového objektu v bloku C, ako aj výstavba novej časti bloku B. Zaniknúť by mal menší ohradený priestor od Hollého, od ktorej je blok B odsunutý, čím sa dorovná stavebná čiara v podobe päťpodlažnej prístavby.

Nová časť objektu bude obsahovať hygienické bunky ku každej izbe, zázemia liečebných procesov, ambulancií, lekárov a diagnostických prevádzok. V rámci stavby budú osadené tri nové výťahy, a to dva evakuačné a jeden osobný pre verejnosť. V dvorovej časti sa má obnoviť zeleň a parková úprava. Parkovanie bude riešené v rámci existujúceho parkoviska od Špitálskej, kde sa premaľujú jednotlivé stojiská, aby sa zvýšila kapacita v súvislosti so zvýšenými nárokmi nemocnice.

Modernizácia OÚSA však neprinesie len zlepšenie podmienok pre pacientov a personál, ale aj zvýšenie samotnej kvality liečebného procesu. V rámci dostavby majú totiž realizovať nové laboratória, diagnostické centrum, CT a v nadstavbe nový lineárny urýchľovač.

Návrh projektu spracovala projekčná firma Obermeyer Helika, ktorá sa už v minulosti podieľala na projektovaní viacerých zdravotníckych zariadení – v Bratislave napríklad na rozšírení Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb, kde vzniklo detské kardiocentrum a diagnostické centrum. Hoci možno sotva hovoriť o akejsi architektonickej kvalite, ide o funkčnú stavbu, ktorá by mala svoj účel plniť dobre.

Termíny výstavby ešte nie sú známe, a je cekom možné, že voči stavebnému povoleniu sa ešte niekto odvolá. Každopádne, ak OÚSA nebude mať problém s financiami, výstavba by sa mohla rozbehnúť ešte v priebehu tohto roka. V takom prípadu sa dá dokončenie očakávať do konca roka 2022.

 

Zdroj: Obermeyer Helika

 

Dĺžka povoľovania tohto projektu, ktorého stavebník podal žiadosť o stavebné povolenie už pred dvoma rokmi (v podstate na deň presne), nesúvisí len so špecifickým účelom stavby, ktorá sa posudzuje podľa osobitného zákona, ale aj s odporom časti verejnosti. Skutočne, aj taká dôležitá úloha, ako je zlepšenie úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov, sa stretla s nesúhlasom ľudí, hľadiacich na svoj osobný komfort.

V tomto prípade ide o obyvateľov bytového domu na Hollého 7, ktorí pristúpili k sofistikovanej forme odporu, keď využili právne služby, aby projekt napadli. V mnohých stranách odborne znejúcej vaty sa nájde aj skutočný dôvod nesúhlasu – dostavba nemocnice údajne zvýši tlak na dynamickú a statickú dopravu a obyvatelia nebudú schopní zaparkovať. Odôvodnenie nemocnice, ktorá tvrdí, že má dosť vlastných miest, nepovažujú sťažujúci za relevantné.

Ide o ďalší príklad toho, čo je pre mnohých obyvateľov Bratislavy kľúčová starosť: aby bolo kde zaparkovať. Nie je to kvalita života, úroveň mestského priestoru, dokonca ani životy občanov trpiacich hroznými ochoreniami, liečiacich sa v nevyhovujúcich podmienkach. 

Takéto reakcie sú bežné naprieč celým mestom, a bránia aj verejnoprospešným stavbám a iniciatívam. Ako jedno z riešení sa núka vybudovanie náhradných kapacít, ktoré by pomohli vytlačiť parkovanie z ulíc a uvoľnili miesto pre dostavbu prieluk alebo rozvoj verejných priestranstiev. Najlepšou formou by bola výstavba podzemných garáží, zvlášť v centre mesta, ktoré je potrebné vyčistiť od parkovania na povrchu.  

Nanešťastie, ani to nie je v Bratislave pre niektorých prijateľná možnosť, vrátane zastupiteľov v mestskej časti Staré Mesto, ktorí prišli so smiešnou iniciatívou premenovať niektoré časti verejných priestranstiev – napríklad na Kollárovom námestí má vzniknúť Park na Kollárovom námestí alebo na Šafárikovom námestí Park na Šafárikovom námestí. Dôvodom je snaha zabrániť výstavbe podzemných garáží, ktoré podľa niektorých pod parkom byť nemôžu.

Pri takomto prístupe si možno len sotva predstaviť skvalitnenie úrovne verejných priestranstiev, ktorým sa mnohokrát tí istí zastupitelia oháňajú. Ich vrcholným výkonom je však premenovanie časti parku alebo námestia. Prínos pre celkovú úroveň mesta a života v ňom je tak nulový, prípadne aj záporný. Bez krokov, ktoré možno počas výstavby nevyzerajú dobre, sa však stav Bratislavy nezlepší.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Obermeyer Helika
  • Zdroj: Obermeyer Helika
  • Zdroj: Obermeyer Helika
  • Zdroj: Obermeyer Helika

Súvisiace články

Dobrá správa pre pacientov: Onkologický ústav sv. Alžbety sa bude modernizovať

03.03.2023 19:00:00 Andrej Sárközi

Zámer rozšírenia Onkologického ústavu sv. Alžbety (OÚSA) bol ohlásený ešte v roku 2016. Realitou sa však stáva až teraz. Nemocnica získava nové alebo modernizované bloky a naďalej pokračuje v rozvoji. Vďaka zmenám sa z nej má stať popredné onkologické pracovisko na Slovensku.

Čítať viac

Najlepšia nemocnica svojho druhu na Slovensku? Onkologický ústav pokračuje v rozvoji

10.10.2022 15:52:39 Adrian Gubčo

Onkologický ústav sv. Alžbety (OÚSA) patrí k významným slovenským zdravotníckym pracoviskám. Ako to už názov prezrádza, venuje sa predovšetkým liečbe onkologických pacientov, ktorí prichádzajú z celej krajiny. Tlak na modernú prevádzku je preto mimoriadne vysoký. Aj z tohto dôvodu sa nemocnica postupne dostavuje a rekonštruuje.

Čítať viac

Rekonštrukcia Onkologického ústavu sv. Alžbety začala

21.03.2022 13:27:35 Adrian Gubčo

Nemocnica sv. Alžbety v centre Bratislavy sa už od prvej polovice 20. storočia venuje diagnostike a liečbe onkologických ochorení. Za tú dobu sa z nej stalo v tomto smere významné pracovisko. Ambície sú však väčšie – vybudovať najlepší onkologický zdravotnícky ústav na Slovensku. Prostriedkom k tomu má byť aj rekonštrukcia a dostavba nového bloku, ktorá sa práve začína.

Čítať viac

Onkologický ústav svätej Alžbety sa bude rozširovať

12.06.2016 12:00:00 Adrian Gubčo

Špičková úroveň zdravotnej starostlivosti patrí k základným atribútom miest s vysokou kvalitou života. Bratislava však zápasí celkovo s katastrofálnym fyzickým stavom pracovísk, čo sa následne odráža na kvalite poskytovanej starostlivosti a výrazne tak ovplyvňuje zdravie pacientov, teda aj obyvateľov mesta. 

Čítať viac

Bratislavské nemocnice prejdú zmenami: Rázsochy sa začali búrať, Nemocnicu Ružinov čaká modernizácia

13.08.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Po rokoch úpadku a len veľmi obmedzených investícii sú tu konečne náznaky, že zdravotnícka infraštruktúra v Bratislave by sa mohla dočkať zlepšenia: dnešným dňom sa začína búrať skelet nemocnice na Rázsochách, ktorý má byť nahradený novým komplexom, kým nemocnicu v Ružinove čaká masívna rekonštrukcia. Spolu so súkromnými projektami sa tak úroveň zariadení azda konečne priblíži úrovni hodnej vyspelej časti Európy.

Čítať viac

Rozšírenie NÚSCH začína získavať finálnu podobu

24.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Na Kramároch sa k dokončeniu približuje projekt rozšírenia NÚSCH – Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb – zahŕňajúci výstavbu nového Detského kardiocentra a Diagnostického centra, ako aj parkovacieho domu pre návštevníkov. Celková výška investície sa odhaduje na takmer 40 miliónov eur.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube