YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.01.2019 08:30

Rozšírenie NÚSCH začína získavať finálnu podobu

Na Kramároch sa k dokončeniu približuje projekt rozšírenia NÚSCH – Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb – zahŕňajúci výstavbu nového Detského kardiocentra a Diagnostického centra, ako aj parkovacieho domu pre návštevníkov. Celková výška investície sa odhaduje na takmer 40 miliónov eur.

Detské kardiocentrum

Detské kardiocentrum

Realizácia tohto mimoriadne dôležitého projektu sa spustila v roku 2017 a dokončená by mala byť v priebehu tohto roka. Výstavba nových objektov prinesie zvýšenie kapacity zdravotníckeho zariadenia a výrazné zvýšenie kvality poskytovanej zdravotníckej starostlivosti, ako aj komfortu pacientov, predovšetkým detí, ako aj ich blízkych.

Nové Detské kardiocentrum zahŕňa dve kardiochirurgické sály, jednu hybridnú katetrizačnú sálu, lôžkovú časť s 60 lôžkami, ako aj hotelové ubytovanie s 18 lôžkami pre rodičov. Pred vstupom do tohto objektu vznikne dvojpodlažný parkovací dom s 279 parkovacími miestami, ďalších 44 vznikne na povrchu pri Detskom kardiocentre.

Súčasťou Diagnostického centra bude päť ambulancií, tri RTG katetrizačné sály a lôžková časť s 34 lôžkami. Na najvyššom podlaží pribudne heliport, ktorý umožní prílet helikoptér aj v nepriaznivom počasí. Budova samotná má sedem nadzemných podlaží. 

Pre NÚSCH ide o strategickú investíciu, Detské kardiocentrum doteraz sídlilo v prenajatých priestoroch Detskej fakultnej nemocnice. Podmienky nie sú ideálne a komfort pre pacientov, rodičov aj personál je na nižšej úrovni. Aktuálny projekt by to mal však zásadným spôsobom zmeniť.

Samotná stavba sa už blíži k dokončeniu – Detské kardiocentrum už je z exteriéru prakticky hotové, na Diagnostickom centre sa ešte inštaluje fasáda. Zhotoviteľ predpokladá ukončenie stavebných prác v júni tohto roku. Projekt neprešiel architektonickou súťažou, čo je viditeľné, našťastie však budovy vyzerajú o niečo lepšie ako na vizualizáciách. Autormi projektu sú Ing. Arch Eva Ondrušková a Ing. Arch. Viktor Šišolák.

 

Diagnostické centrum pred dokončením

 

O každom podobnom projekte možno povedať, že je mimoriadne potrebný – zvlášť na Slovensku, ktoré čelí dlhdobému investičnému dlhu do nových nemocničných zariadení. Vyššia úroveň zdravotníckych zariadení sa podpíše na vyššej kvalite života a dlhšom veku dožitia, čo sú niektoré z kľúčových determinantov, rozhodujúcich o celkovej úrovni spoločnosti.

Kramáre takto posilnia svoj status štvrte, kde sú lokalizované niektoré z najvýznamnejších zdravotníckych zariadení v Bratislave. Kým v prípade NÚSCH a susedného Národného onkologického ústavu to tak aj zostane, pri Fakultnej nemocnici Ladislava Dérera a Národnom ústave detských chorôb sa očakáva ich zánik, keďže ich kapacity má prebrať nová koncová nemocnica na Rázsochách.

Tento nekonečný a pozastavený projekt (ktorého realizácia sa spustila ešte za socializmu!) sa však hýbe veľmi pomaly, napriek zásadnému významu pre bratislavské zdravotníctvo, ktoré je v absolútnej kríze. Nemožno sa preto čudovať, že medzeru vypĺňajú súkromníci – napríklad sieť Svet zdravia, ktorá stavia novú nemocnicu v Boroch.

Nanešťastie, starostlivosť v týchto zariadeniach nebude dostupná pre všetkých. Zlým projektovým riadením a nízkou úrovňou vedenia zo strany investora Rázsoch – teda Ministerstva zdavotníctva – tak trpia najviac ohrozené skupiny. Do budúcnosti je daný stav neprípustný, ak si chce Slovensko vybudovať imidž úspešnej a vyspelej krajiny, na čele so svojou metropolou.

 

Fotografie z 19.1.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Detské kardiocentrum
  • Diagnostické centrum
  • Parkovací dom
  • Základný kameň stavby
  • Zdroj: NÚSCH, a.s.

Súvisiace články

Nemocnica v Boroch čoskoro začne s výstavbou

10.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava sa čoskoro dočká novej, modernej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia oznámila, že čoskoro rozostavia svoj projekt koncovej nemocnice v lokalite Bory. O novinkách informoval ako prvý portál TREND Reality.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube