Author photoAdrian Gubčo 23.11.2023 10:54

Dlhoočakávaný projekt sa konečne odhaľuje: Florian Residence prinesie luxus od špičkových architektov

V Starom Meste ostáva už len málo parciel, kde je možné budovať väčšie rezidenčné projekty. Jednu z posledných plánuje využiť spoločnosť Alto Real Estate, ktorá vlastní pozemky medzi Ulicou Imricha Karvaša a Fazuľovou. Už dlhšiu dobu sa tu plánuje polyfunkčný súbor Florian Residence, ktorého definitívna podoba sa konečne odhaľuje.

Zdroj: Alto Real Estate

Zdroj: Alto Real Estate

Florian Residence je naplánované v lokalite, ktorá bola kedysi husto zastavaná drobnou zástavbou domov a menších priemyselných podnikov. K deštrukcii väčšiny historickej štvrte prišlo na konci 70-tych rokov 20. storočia. V tom čase sa predpokladalo, že domčeky nahradí veľkorysá nová výstavba verejných budov a experimentálneho sídliska Starohorská. Územie sa totiž nachádzalo v bezprostrednej blízkosti uvažovanej Priečnej osi, bulváru, spájajúceho Hlavnú stanicu s nábrežím Dunaja.

K jej realizácii však napokon nedošlo, výsledkom čoho bola prázdna plocha v blízkosti centra mesta a vládnej štvrte. Tento stav tu panuje prakticky doteraz. Platí to aj napriek rastúcej popularite susednej štvrte Blumentál, ktorá sa postupne mení na jednu z najobľúbenejších častí Bratislavy pre bývanie.

Developeri na to reagujú a výnimku nie je ani Alto Real Estate. Stále ešte relatívne mladá firma v rámci svojho odštiepenia od Penta Real Estate prevzala pozemky aj v tejto lokalite. Patrí jej územie v tvare písmena L, vymedzené Ulicou Imricha Karvaša, teda potenciálnym bulvárom, Slovanskou, Fazuľovou, areálom hotela, Školskou a Floriánskym námestím, resp. Radlinského. Ide o pomerne masívnu plochu, aktuálne aj vyčistenú od posledných zvyškov pôvodnej zástavby.

Galéria

  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate
  • Zdroj: Alto Real Estate

Po niekoľkoročnej príprave sa tu totiž začali prvé práce na rozvoji relatívne veľkej schémy, pôvodne tvorenej obytným súborom, polyfunkčným domom a kancelárskym objektom. Do realizácie vstupujú prvé dve časti, ktoré sú spoločne nazývané Florian Residence.

Ako konštatuje Alto Real Estate, jeho cieľom bolo pripraviť projekt tak, aby sa dlhodobo  nevyužívaný brownfield stal organickou súčasťou širšieho centra mesta a priniesol architektonickú kvalitu v súlade so súčasnými urbanistickými princípmi. Urbanisticko – architektonický koncept projektu preto spoločne pripravili slovenské ateliéry GutGut a JRKVC. „Na základe dôkladného poznania celej zóny vhodne vsadili celý projekt do lokality, definovali jeho rozsah a pozíciu voči okolitej zástavbe a nastavili jeho celkový charakter a architektonickú kvalitu,“ zhodnotil CEO Alto Real Estate Rastislav Valovič.

V ďalšej fáze sa do projektu zapojil renomovaný holandský ateliér Benthem Crouwel Architects, ktorého úlohou bolo projekt rozvíjať najmä z pohľadu architektúry a verejných priestorov, aby sa priestor stal skutočne priamou súčasťou susedstva.

V prvej fáze tak vznikne samostatný osempodlažný dom na nároží Slovanskej a Ul. I. Karvaša. Okrem bývania bude obsahovať aktívny parter. Od okolia bude oddelený upokojenou Školskou alebo novým námestíčkom. „Navrhované riešenie dopĺňa mestskú štruktúru, ktorá v lokalite doteraz chýbala. Štruktúra jednotlivých objektov projektu dopĺňa a nadväzuje na existujúcu rôznorodú kompozíciu okolitých budov,“ hovorí Valovič.

Neskôr naňho nadviaže dvojica osempodlažných doskových domov v priestore medzi Školskou a Fazuľovou. Zvierať medzi sebou budú parkovo upravený dvor. Developer tvrdí, že priestor bude prístupný verejnosti, susedom i samotným obyvateľom. Napriek tomu má ísť o mestsky pôsobiaci súbor s kvalitami, očakávanými od daného prostredia.

Bývanie tak bude patriť k nadštandardným. Developer upozorňuje, že kládol dôraz na prevádzkovo efektívne a ekologické technológie. Príkladom má byť navrhované využitie technológie zásobovania energie. Spolu s aktívnym jadrom pre účely chladenia má takéto riešenie výrazne znížiť prevádzkové náklady na chladenie - v porovnaní s klasickými tepelnými čerpadlami bude až desaťnásobne úspornejšie – ako aj pre kúrenie, pričom sa ešte zamedzí uhlíkovej stope. Byty budú vybavené aj podlahovým kúrením či vetraním cez rekuperáciu. Podľa Alta bude projekt technologickou špičkou.

Developer teraz spúšťa registráciu záujemcov o bývanie v prvej etape, tvorenej 73 bytmi. Ceny zatiaľ nezverejňuje. Samotné spustenie predaja spoločnosť plánuje začiatkom budúceho roka. Projekt je už oficiálne vo výstavbe, ukončenie realizácie je predbežne naplánované v priebehu roka 2025. O niečo neskôr by mala vzniknúť druhá etapa, kde by sa malo nachádzať približne 164 bytov a 67 apartmánov.

Ako posledná vznikne tretia etapa na mieste kancelárskej budovy Florian Offices. Alto Real Estate sa rozhodlo prehodnotiť plány na výstavbu bizniscentra. Namiesto toho by tu chcelo umiestniť bývanie, k čomu však potrebuje zmenu Územného plánu. Príprava a povoľovanie zámeru tak bude trvať ešte niekoľko rokov.

 

Dvor v druhej etape. Zdroj: Alto Real Estate

 

Florian Residence bude exponovaným projektom vo významnej lokalite. Zverejnené vizualizácie naznačujú, že sa developer snaží s týmito nárokmi vyrovnať využitím kvalitných materiálov – možno dokonca kameňa na fasádach domov – dobrým štandardom verejných priestorov (vo vizualizáciách zaujme použitie Bratislavskej dlažby) a aktiváciou parteru minimálne popri Ul. I. Karvaša. Prízemie, orientované do Školskej, bude mať v prípade druhej etapy pravdepodobne zmiešaný charakter.

Je ešte priskoro súdiť, či sa s priestorom projekt zžije dobre, keďže to ovplyvní aj podoba tretej etapy. Je však minimálne správne, že si investor uvedomuje, že ide skutočne o jednu z posledných významnejších príležitostí zrealizovať v staršej časti mesta veľký rezidenčný development. Okrem tohto priestoru totiž v Starom Meste ostávajú len plochy na nábreží, čiastočne na Šancovej či v downtowne. Všetky sú však už rozobrané medzi významnými bratislavskými hráčmi.

Alto Real Estate sa bude snažiť zdôrazňovať polohu s vynikajúcou dostupnosťou mestských služieb, verejných priestorov či uzlov verejnej dopravy. V tomto smere môže skutočne čerpať z existujúcej infraštruktúry, vďaka ktorej sa Blumentál takmer približuje snu o 15-minútovom meste. To mu zároveň dovolí vyhnať cenovky nahor, hoci dané pozemky nie sú spojené s výraznou záťažou a majú do istej miery skôr charakter greenfieldu ako brownfieldu.

Ak je to ale cena za vyššiu kvalitu projektu, či už z hľadiska urbanizmu, architektúry alebo verejného priestoru, potom je to prijateľné. Pôvodná Priečna os mala byť demonštráciou toho najlepšieho na poli lokálnej architektúry. V istých ohľadoch sa to podarilo – pyramída RTVS alebo sídlo Národnej banky Slovenska sú výnimočnými dielami. Teraz ich doplní Florian Residence, ktorý by nemal na seba upozorňovať, ale priniesť solídny štandard a kvalitné bývanie.

Projekt po dokončení umožní scelenie významnej bratislavskej lokality. Blumentál sa stane kompaktnejšou, živšou a príťažlivejšou štvrťou. Pre mesto tak ide o dobrú správu.

 

Pozrite si výstavbu Florian Residence a Florian Offices vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube