YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 31.01.2019 13:45

Projekt na Obchodnej 70 má územné rozhodnutie

V Starom meste môže zaniknúť ďalšia prieluka. Projekt novostavby na Obchodnej 70, ktorá má nahradiť nízky dom zovretý dvoma vyššími funkcionalistickými objektami, získal územné rozhodnutie. Pôjde o najvýraznejší stavebný zásah do Obchodnej v poslednom období.

Starší návrh. Zdroj: AK Ľubomír Závodný

Starší návrh. Zdroj: AK Ľubomír Závodný

Projekt je lokalizovaný na východnom okraji Obchodnej, jednej z mála ulíc v Bratislave (ak nie jedinú), ktorú možno považovať za nákupnú. Na pozemku sa dnes nachádza zanedbaný dvojpodlažný dom na pôvodnej úzkej parcele, ktorý sa však nevyznačuje žiadnymi architektonickými či umeleckými kvalitami, ktoré by oprávňovali jeho zachovanie.

Na jeho mieste navrhuje cyperský investor EPIC Investments International Limited polyfunkčný objekt s piatimi nadzemnými podlažiami, kde bude dve podlažia tvoriť veľká obchodná prevádzka, na dvoch podlažiach bude administratíva a na najvyššom podlaží sa budú nachádzať dva byty. Dom bude mať jednopodlažnú podzemnú garáž s dvanástimi miestami, vjazd do garáže, spoločne so vstupmi do budovy, bude orientovaný do Obchodnej.

Dom bude so 17,6 metrami o niečo nižší ako jeho susedia, ktorí majú až 21 metrov a o dve podlažia viac. Zástavba v zmysle pôvodnej medzivojnovej regulácie tak nebude celkom dorovnaná, čo hodnotím ako chybu.

Obchodná sa v medzivojnovom období mala premeniť na širšiu mestskú ulicu s veľkomestskou zástavbou, z tejto vízie však ostalo len zopár stôp v podobe mohutnejšej zástavby na západnom konci ulice a niekoľkých vyšších domov v iných častiach. Obchodná 70 bola jedinečnou príležitosťou nadviazať na pôvodnú reguláciu na jednom z mála miest, kde by to nevadilo.

Napriek tomu je tento projekt pozitívom, lebo efektivizuje využitie pozemku a prispeje k zvýšeniu úrovne Obchodnej ulice, ktorá je napriek svojmu významu v stave, ktorý nemožno nazvať ukážkovým. Dom bude mať nepochybne moderný dizajn, hoci aktuálny vzhľad ešte nie je známy. Za návrhom totiž stojí skúsený architekt Ľubomír Závodný, ktorý je autorom viacerých atraktívnych moderných realizácií – z najznámejších Tatracentrum, administratíva budova Ingsteel alebo kostol na Teplickej ulici.

Dátumy realizácie nie sú zatiaľ presne známe, vzhľadom na stav povoľovania by sa práce mohli teoreticky spustiť už tento rok. V takom prípade by bol projekt dokončený pravdepodobne v roku 2021.

 

Starší návrh. Zdroj: AK Ľubomír Závodný

 

Najbližšie roky budú pre budúcnosť Obchodnej ulice mimoriadne zásadné. Jej nákupný charakter a význam v priebehu rokov upadá v dôsledku konkurencie nákupných centier. V roku 2020 môže zaznamenať vážny úder, keď sa otvorí Stanica Nivy, ďašie obrovské nákupné centrum v blízkosti historického jadra mesta.

Obchodná bude musieť reagovať zvýšením atraktivity. Dôležitá môže byť revitalizácia Kollárovho námestia spojená s výstavbou podzemných parkovacích kapacít, čo je teoreticky otázka najbližších rokov. To prinesie výrazné zvýšenie komfortu pre chodcov či cyklistov a vyčistenie povrchu od parkujcich áut. Silnejšie zásahy však budú potrebné aj priamo na ulici.

Aj v tomto smere už existujú náznaky aktívnejšieho prístupu – iniciatíve Obchodná ulica a okolie sa podarilo pripraviť Manuál pre reklamu na Obchodnej, čo má zlepšiť vizuálny stav ulice. Zlepšenie však do veľkej miery závisí od samotných obchodníkov, ktorí musia na navrhované zmeny pristúpiť.

V tomto ohľade je najdôležitejšie pochopenie významu podobných iniciatív – snaha o zlepšenie Obchodnej nie je akýmsi „hipsterským“ huncútstvom. Je to predovšetkým v záujme obchodníkov, ak nechcú v konkurencii s lepšie pripravenými developermi nákupných centier totálne zlyhať a prísť tým o živobytie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Starší návrh. Zdroj: AK Ľubomír Závodný
  • Starší návrh. Zdroj: AK Ľubomír Závodný
  • Starší návrh. Zdroj: AK Ľubomír Závodný

Súvisiace články

Manuál reklamy pre Obchodnú je zverejnený

01.06.2018 13:40:00 Adrian Gubčo

Nedávno som informoval o krste publikácie Nová Obchodná, ktorá stanovuje základné pravidlá a odporučenia pre reklamu na Obchodnej ulici, ktorá je momentálne zaťažená vizuálnym smogom. Aktuálne je publikácia zverejnená, a to aj v online podobe.

Čítať viac

Kollárovo námestie sa môže čoskoro zmeniť

18.01.2019 15:15:06 Adrian Gubčo

Kollárovo námestie v centrálnej Bratislave patrí k významným verejným priestranstvám, ktoré sa vyznačuje, ako je v metropole Slovenska zvykom, zanedbaným stavom a nevyužitým potenciálom. Ako sa však zdá, v najbližších rokoch sa to môže zmeniť. Postupne sa spúšťajú procesy, ktorých výsledkom by mala byť komplexná rekonštrukcia námestia.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube