YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.04.2022 15:49

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

II. etapa Magnolie. Zdroj: YIT Slovakia

II. etapa Magnolie. Zdroj: YIT Slovakia

Nuppu je pomerne veľký projekt, ktorý vzniká na mieste utlmeného dopravného areálu. Postupne tu v riadkovej zástavbe pribúdali dva rady bytoviek, v centrálnej časti predelené líniovým parkom. Prvý z domov sa dostal do výstavby len v roku 2016. Dnes je tu už veľký obytný súbor s niekoľkými stovkami bytov, ďalšie sú vo výstavbe a v príprave. Dva základné rady domov sú však už takmer dokončené a developer pozornosť preniesol na okraje zóny.

Development bol pôvodne koncipovaný ako polyfunkčný, pričom občianska vybavenosť sa mala koncentrovať na južnom okraji pozemku, siahajúcim takmer až k násypu diaľnice D1. YIT tu naplánovalo kancelársku budovu, ktorá by obsahovala aj chýbajúci retail a slúžila ako hluková a vizuálna bariéra voči dopravnému ruchu z diaľnice. Trhový vývoj však developera podnietil k zmenám – kým po veľkom rozsahu kancelárií v tomto území taký dopyt nebol, po bývaní je dopyt prakticky všade. K tomu sa pripojilo čoraz silnejšie volanie po rozvoji dostupného a nájomného bývania. YIT sa preto rozhodlo kancelársky objekt čiastočne transformovať.

Magnolia, ako sa upravená časť budovy volá, tak predstavuje príklad prístupu YIT Slovakia k rozvoju dostupnejšieho bývania. Prvá etapa prináša na ôsmich podlažiach 95 jedno- až štvorizbových apartmánov, predávaných už s kuchynskou linkou, vstavanými skriňami i osvetlením. Majitelia budú mať k dispozícii aj spoločnú práčovňu na prízemí alebo spoločenskú miestnosť, ktorá bude prispôsobená pre prácu vo forme co-workingu. Už v tomto je vidno orientáciu na prevažne mladšiu klientelu. Kupujúci reagujú zatiaľ relatívne dobre, voľných ostáva 52 jednotiek.

Na spolovice rozostavanú Magnolia 1 teraz YIT Slovakia nadväzuje druhou časťou, Magnolia 2, ktorá v podstate kopíruje prvú etapu. V Nuppu tak pribudne ďalších 95 jedno- až štvorizbových apartmánov, takisto s kuchynskou linkou či vstavanými skriňami a osvetlením. Parkovanie je riešené v podzemí alebo pod budovou na úrovni prvého nadzemného podlažia, kde je aj práčovňa a klubovňa. Podľa investora je Magnolia ako stvorená pre mladých ľudí, ktorí „si chcú vytvoriť svoje prvé bývanie a mať pri tom čo najmenej starostí“.

K výhodám má patriť – ako v celom Nuppu – parkový dvor so športoviskami, grilom, ihriskami alebo postupne sa rozvíjajúcimi službami, komunitný carsharing, balíkobox a ďalšie prvky. Noví obyvatelia sa majú stať súčasťou existujúce živej a aktívnej susedskej komunity. Špecifickou novinkou a službou je však zariadenie bytu. Experti developera majú zastrešiť celý proces zariaďovania, bez ohľadu na to, či si klient byt kupuje pre seba alebo na prenájom. Klient si má zvoliť jeden alebo viac balíkov, a podľa záujmu dostane na kľúč kompletnú cenovú ponuku, výkresovú dokumentáciu a vizualizácie až po zameranie, dodanie a montáž nábytku. Získať tak môže úplne vybavený byt. Developer konštatuje, že takto dokáže klientom ušetriť čas a uľahčiť proces nasťahovania.

Zatiaľ nie je známe, koľko ľudí túto službu využilo, v čase písania tohto článku však bolo voľných už len 83 apartmánov. Klientov pravdepodobne ovplyvňuje aj cena, ktorá je na bratislavské pomery relatívne (s prihliadnutím na zariadenie a lokalitu) dostupnejšia – najlacnejší jednoizbový byt je za 115-tisíc eur, 2-izbový za 174-tisíc eur a 3-izbový za niečo vyše 225-tisíc eur.

Developer snahe o racionalizáciu podriaďuje aj spôsob výstavby. Na realizáciu použije prefabrikované dielce, čím urýchli výstavbu a, ako hovorí, zvýši kvalitu a zníži environmentálny dopad. Stavebné práce už prebiehajú, kolaudovať sa má najneskôr vo februári 2024.

 

Nuppu, celkový pohľad. Magnolia vzniká v ľavej časti obrázku. Zdroj: YIT Slovakia

 

Hoci YIT Slovakia aktuálne píše, že zvyšok objektu, ktorého sú Magnolia 1 a 2 súčasťou, budú slúžiť ako pôvodne sľubovaná administratíva, pravdepodobne to tak nebude. Táto lokalita je totiž zaradená medzi miesta, kde by sa mala meniť územnoplánovacia regulácia v rámci Zmien a doplnkov 08, teda najbližšej aktualizácie Územného plánu. Hlavné mesto predpokladá, že zmeny sa budú v zastupiteľstve prerokovávať a schvaľovať ešte tento rok. Developerovi by sa tak mohla otvoriť cesta pre výstavbu ďalších bytov, vrátane nájomných bytov, ktoré odvedie mestu (alebo nakúpi mestská časť).

To sa v minulosti črtalo ako problém s ohľadom na reakcie časti miestnej komunity. Mnohí obyvatelia Nuppu, ale v ešte väčšej miere majitelia investičných bytov, sa obávali vzniku nájomného bývania. Kritici zvolili mnoho argumentov, vrátane narúšania pokoja, sociálnej neprispôsobivosti, zhoršenia parkovania a podobne, aby zakryli obavu, že v prípade vzniku nájomných bytov by niektorí investori asi nemohli prenajímať byty tak draho. Samozrejme, ide o postoje len niekoľkých majiteľov, miestna komunita ale nemusí byť napospol taká otvorená, ako sa to prezentuje.

Asi musí prísť až úspešný príklad spojenia dostupného bývania s tradičným komerčným, aby sa ukázalo, že ide o prospešnú kombináciu. Mesto s vysokou kvalitou života potrebuje aj vysokú mieru sociálneho mixu – teda k spojeniu života viacerých komunít, líšiacich sa aj príjmom, v rámci jednej lokality. Takýmto spôsobom sa môže viesť budúca prevencia voči sociálnym konfliktom, dosiahnuť vhodná sociálna kontrola a zabezpečiť postup na sociálnom rebríčku. Bratislava je mesto s tradične vysokou mierou mixu, vďaka čomu zatiaľ existuje minimum úplne vylúčených komunít (get) chudobných. Toto miešanie treba rozvíjať, a to aj v nových veľkých developmentoch.

Nuppu, ktoré je veľkým súborom, kde bude po dokončení žiť štvorciferný počet obyvateľov (nezáväzným odhadom do troch tisíc ľudí), je na to ideálnym miestom. Do budúcna by tomuto cieľu mohlo čiastočne dopomôcť mesto po širšom zavedení modelu, v rámci ktorého developer odvedie po zmene Územného plánu malú časť bytov Magistrátu ako „nadhodnotu“ za rýchlejšie odsúhlasenie aktualizácií. Zároveň by ale pomohlo, keby sa nemuselo pri takýchto zmenách čakať roky na veľké balíky, ale pripravovali by sa dynamickejšie – a na každom zastupiteľstve by sa nejaká úprava prerokovala.  

Len takýmto spôsobom, teda zásadným urýchlením prijímania zmien plánu, sa podarí aj rýchlejšie dodávať nové byty a nové nájomné byty. Developeri budú možno testovať podobné modely, ako YIT v Nuppu alebo Lucron s co-livingom v Neste, kľúč k väčšiemu počtu bytov ale drží v rukách Magistrát. Nedávne upozornenie, že počet dostupných pozemkov na výstavbu bytov je kriticky nízky, by mal byť mementom.

 

Pozrite si výstavbu Nuppu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • II. etapa Magnolie. Zdroj: YIT Slovakia
  • I. etapa Magnolie. Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube