Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 29.06.2018 08:30

Pripravuje sa rozšírenie Nového Ružinova

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia narastie. K šiestim už existujúcim alebo budovaným objektom pribudne ďalších sedem budov, ktoré vzniknú na aktuálne poľnohospodársky využívanej pôde. Informácie sa objavili v rámci posudzovania projektu na životné prostredie (EIA).

Article Big

Zdroj: CZ Slovakia / EIA

Nová zástavba nateraz obsadí len južnú časť existujúceho poľa, pričom bude vybudovaná nová ulica, ktorá prepojí Nový Ružinov s existujúcou štvrťou rodinných domov. Na novú ulicu budú orientované dva sedempodlažné polyfunkčné doskové domy s vybavenosťou v parteri. Svojou hmotou vytvoria intímnejšie prostredie južnejšie, kde vznikne voľnejšia štruktúra piatich päťpodlažných bodových bytových domov ("mestských víl"), ktoré budú v prízemných častiach obsahovať predovšetkým byty s predzáhradkami, ale prípadne aj priestory pre občiansku vybavenosť. Tá sa bude nachádzať pravdepodobne najmä v dotyku s menším námestíčkom, ktoré vďaka usporiadaniu jednotlivých objektov vznikne. Vnútri tohto nádvoria by už nemalo dojsť ku kolíziu s automobilovou dopravou. Navrhuje sa vybudovanie 442 parkovacích miest.

Projekt by mal celkovo obsahovať 178 bytov, resp. apartmánov, ich relatívne vysoký počet je daný regulatívmi územného plánu, predpisujúceho 30% občianskej vybavenosti. Kvôli tomu je viacero priestorov v doskových domoch kvalifikovaných ako "služobné byty" alebo "zariadenie sociálnych služieb". Existencia podobných direktívnych pomerov a indexov v rámci regulatívov územných plánov má v praxi negatívne účinky a neprináša vznik skutočne polyfunkčných priestorov a lokalít, ako si želali ich tvorcovia.

Architektom komplexu bude tak ako pri ostatných častiach Nového Ružinova architektonická kancelária Compass Architekti, ktorá je v navrhovaní veľkých urbanistických koncepcií už veľmi skúsená, najmä vďaka projektu Slnečnice, ktorý sa na Nový Ružinov skutočne v mnoho ponáša. Nebude mať jeho rozsah, no podľa mojich informácii sa čoskoro odhalia ďalšie časti tohto inak veľmi veľkého developmentu.

Výstavba samotnej druhej fázy Nového Ružinova by sa mohla začať v priebehu roka 2019, dokončená by mohla byť v roku 2022. Po tomto dátume, ako aj dobudovaní ostatných častí projektu, bude možné hovoriť o expanzii kompaktnejšej časti mesta Bratislava a počiatku stavebného zrastania Ružinova s ostatnými štvrťami a mestskými časťami.

Galéria

  • Zdroj: CZ Slovakia / EIA
  • Zdroj: CZ Slovakia / EIA

Súvisiace články

V Novom Ružinove sa dokončuje ďalší dom, štvrť začne čoskoro ďalej rásť

18.07.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Obytný súbor Nový Ružinov postupne rastie a k štyrom dokončeným bytovým domom čoskoro pribudne piaty. Vo vysokom štádiu realizácie je aj šiesty dom, okrem toho sa však developer CZ Slovakia pripravuje na výstavbu druhej etapy projektu, ktorá ho rozšíri severovýchodným smerom a prispeje k postupnej premene Nového Ružinova na skutočnú mestskú mikroštvrť.

čítať viac

Druhá etapa Nového Ružinova žiada o územné rozhodnutie

15.04.2019 12:15:00 Adrian Gubčo

V týchto mesiacoch získava konečnú podobu prvá časť projektu Nový Ružinov, ktorý vzniká v transformačnej lokalite, známej ako Nové Pálenisko. Daná časť Bratislavy doteraz pozostávala z polí, malopodlažnej zástavby, stavieb dopravnej infraštruktúry a výrobných areálov, dnes tu však vzniká mestská štruktúra. Tá by sa mala v najbližších rokoch rozrásť.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube