YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 19.03.2020 15:40

Ďalšie časti Nového Ružinova napredujú v povoľovaní

Rozšírenie úspešného rezidenčného projektu Nový Ružinov by sa mohlo čoskoro začať realizovať. Zámer od developera CZ Slovakia postupuje v povoľovaní, pričom časť budov je už v stavebnom konaní, ďalšie práve obdržali územné rozhodnutie. Zatiaľ trochu odľahlá obytná zóna sa tak postupne začne meniť na samostatnú mestskú štvrť.

Zdroj: CZ Slovakia

Zdroj: CZ Slovakia

Investor predstavil zámer prvýkrát ešte v roku 2009, kedy bol odhalený urbanistický koncept zóny Dunajské predmestie, zahŕňajúcej bývanie, kancelárie aj obchody v dosiaľ nezastavanom území v blízkosti diaľničnej križovatky Pálenisko. Ide o miesto, kde sa končí kompaktné mesto a rozkladajú sa voľné priestory, oddeľujúce ho od vonkajších štvrtí. Už v dohľadnej budúcnosti sa to ale pravdepodobne zmení.

Nový Ružinov je prvým projektom, ktorým začína mesto expandovať aj týmto smerom. Prvá fáza, pozostávajúca zo šestice bytových domov, sa začala stavať v roku 2015 a vytvorila základ zóny, okolo ktorého teraz budú pribúdať ďalšie etapy. Súčasný charakter projektu, ktorý vyzerá ako osamotený izolovaný ostrov, sa tak zmení.

Napriek odľahlosti sa totiž developerovi podarilo vypredať všetky byty a apartmány v prvej etape, teda až 296 jednotiek. Úspech ho podnietil k príprave ďalších etáp na nezastavaných pozemkoch v okolí. S postupným rastom počtu rezidentov a s prihliadnutím na vývoj okolia tu pribudne aj rozsiahlejšia občianska vybavenosť.

 

Nový dom, ktorý vyrastie západne od prvej etapy, bude mať podobný výraz ako domy vpravo v druhej etape. Zdroj: CZ Slovakia / EIA

 

Druhá etapa však napriek tomu bude najmä rezidenčná. Súbor siedmich objektov vyrastie na dnes poľnohospodársky využívanej pôde severovýchodne od prvej etapy. Dva sedempodlažné domy budú doskové a budú kopírovať líniu prístupovej cesty, zvyšných päť päťpodlažných bodových objektov bude zoskupených tak, aby vytvorili pootvorený vnútroblok, ktorý bude parkovo upravený. Druhá etapa tak bude nasledovať príklad prvej a bude stavať na silnej prítomnosti zelene.

V povoľovaní je dnes celá druhá etapa, hoci výstavba (aj predaj) sa bude realizovať na etapy. V stavebnom konaní je pätica bodových domov, ktoré sú aj oficiálne uvádzané ako bytové domy, spoločne so súvisiacou infraštruktúrou, kým dvojica doskových domov, oficiálne označovaná ako „polyfunkčný objekt dopravných služeb“, má vydané územné rozhodnutie a do stavebného konania ešte len vstúpi. Územné rozhodnutie teraz navyše získal rovnaký dom, ktorý nie je súčasťou druhej ani tretej etapy.

Zalamovaný sedempodlažný objekt dopravných služieb vznikne západne od druhej etapy, v dotyku so zanedbaným stavebným dvorom, ktorý pravdepodobne čoskoro čaká zánik. Táto časť projektu bude zároveň najbližšie k železničnej trati a vytvorí tak aspoň čiastočne určitú zvuvkovú a vizuálnu bariéru pre obyvateľov bytov v prvej časti developmentu.

Pravdepodobne už v tomto roku teda začne rásť druhá etapa Nového Ružinova, kde najprv začne rásť dvojica bytových domov so 63 bytmi a apartmánmi, neskôr pribudnú ešte tri s ďalšími 94 jednotkami. Skôr či neskôr pôjdú do výstavby aj doskové domy, kde bude v každom 40, resp. 41 administratívnych priestorov, 40/49 ubytovacích jednotiek pre sociálne služby a deväť služobných bytov.

Dá sa predpokladať, že v podobnom čase by sa mohla začať stavať aj novonavrhovaná budova, kde bude 40 administratívnych jednotiek, 40 ubytovacích jednotiek a 8 služobných bytov. Kancelárie by mali slúžiť údajne pre potreby administratívy a logistiky železničnej dopravy, kým ubytovanie bude určené pre seniorov s pobytovou formou starostlivosti. Prioritne by malo ísť o bývalých zamestnancov železníc a ich rodinných príslušníkov.

Dostavbou nových objektov sa rozšíria aj parkovo upravené plochy, na ktorých spolupracuje tak ako v minulosti Laboratórium architektúry krajiny (LABAK). Nevýhodou ostáva, že projekt disponuje pomerne veľkým počtom exteriérových parkovacích miest, v snahe o dodržanie noriem a šetrenie nákladov však ide o ekonomicky racionálne rozhodnutie.

Zatiaľ posledná známa etapa je tretia, ktorá vznikne medzi prvou časťou a Slovnaftskou ulicou a bude obsahovať trojicu objektov – dve rezidenčné so šiestimi a ôsmimi podlažiami a sedempodlažnú administratívnu budovu. Vnútroblok medzi nimi už nebude mať formu parku, ale námestia, keďže pôjde o najmestskejšie pôsobiacu časť Nového Ružinova.

 

III. etapa projektu s administratívnou budovou. Zdroj: CZ Slovakia

 

CZ Slovakia oslovilo pre návrh projektu kanceláriu Compass Architekti, a to ešte v čase, kedy architekti realizovali svoj prvý väčší development – prvú etapu Slnečnice – Viladomy. Stávka na mladých autorov sa vyplatila, z Compassu sa medzičasom stala jedna z najúspešnejších kancelárií v Bratislave, ktorá navrhuje mnohé komplexné urbanistické schémy. Skúsenosti využívajú aj pri formovaní Nového Ružinova.

Architektúrou síce nová zóna nepatrí k výnimočným, keďže v snahe o čo najväčšiu dostupnosť developer pristúpil k racionalizácii, postupne rozvíjaná urbanistická schéma sa však z dlhodobého hľadiska môže ukázať ako funkčná, zvlášť, ak pribudne aj rozsiahlejšia občianska vybavenosť a dobuduje sa dopravná infraštruktúra v okolí, predovšetkým rýchlostná cesta R7. Stále totiž ostáva problém so spojením s inými časťami mesta, ktorý je však viac mentálny ako skutočný.

Do budúcnosti by tento problém mohla prekonať električková trať, ktorá by mala viesť z centra mesta cez Mlynské nivy, prípadne Prístavnú, do Podunajských Biskupíc. Presné trasovanie ešte nie je známe, oba varianty (Mlynské nivy aj Prístavná) by však mali byť vedené v blízkosti Nového Ružinova a pravdepodobne tu aj obsahovať zastávku. Hlavné mesto sľubuje predstavenie detailov v priebehu jari.

Zásadné ešte bude, ako bude pokračovať vývoj ďalších možných projektov v širšej oblasti, a ako do procesu zasiahnu mesto či mestská časť so svojimi plánovacími kapacitami. Ak budú aj tieto postupy nastavené dobre, môže sa Nový Ružinov do budúcna stať potenciálne štvrťou s dobrou kvalitou života a príťažlivým rozšírením kompaktnej časti Bratislavy.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • II. etapa. Zdroj: CZ Slovakia
  • II. etapa. Zdroj: CZ Slovakia
  • II. etapa. Zdroj: CZ Slovakia
  • II. etapa. Zdroj: CZ Slovakia / EIA
  • III. etapa. Zdroj: CZ Slovakia
  • III. etapa. Zdroj: CZ Slovakia

Súvisiace články

Zo sídliska mestská štvrť. Nový Ružinov pripravuje veľkú expanziu

21.02.2023 17:53:58 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia vznikol ako pomerne skromný development, tvorený niekoľkými bytovkami v prehliadnuteľnej lokalite neďaleko diaľničnej križovatky Prievoz. Odvtedy výrazne podrástol a mení sa na čoraz väčšiu obytnú štvrť. Investor má však ešte ambicióznejšie plány: z Nového Ružinova bude komplexnejšia zóna, ktorá postupne vyplní nezastavané priestory v lokalite.

Čítať viac

Nová mestská štvrť je kompletnejšia. Nový Ružinov sa rozrastá o viladomy

18.01.2023 15:15:04 Andrej Sárközi

Nový Ružinov mení obraz doteraz striedmo zastavanej zóny Nové Pálenisko na plnohodnotnú mestskú štruktúru. Najväčší rezidenčný development spoločnosti CZ Slovakia už má dokončenú prvú etapu, vo vysokom štádiu výstavby je druhá a práce sa spúšťajú na ďalšej časti projektu. Z osamelého súboru niekoľkých bytoviek sa stáva samostatná štvrť.

Čítať viac

Magistrát odmieta ďalší projekt, zrušil kladné stanovisko pre tretiu etapu Nového Ružinova

21.07.2022 11:45:45 Adrian Gubčo

Nový Ružinov je postupne rastúci obytný súbor, transformujúci dosiaľ len málo využívané územia v lokalite Nové Pálenisko. V tejto chvíli ide skôr o sídlisko s obmedzeným rozsahom občianskej vybavenosti. V budúcnosti sa to malo zmeniť s výstavbou tretej etapy projektu. Problém s tým má Magistrát, ktorý zrušil svoje staršie kladné záväzné stanovisko.

Čítať viac

Nový Ružinov úspešne napreduje, k dokončeniu sa blíži ďalšia časť projektu

24.06.2022 12:34:03 RED

Nový Ružinov predstavuje najväčší rezidenčný projekt a zároveň vlajkovú loď developera CZ Slovakia. Do donedávna prakticky neurbanizovanej zóny Pálenisko prináša koncept komplexne budovanej mestskej štvrte. V tejto chvíli sa k dokončeniu blíži prvá časť druhej etapy, obsahujúca rezidenčné bývanie, vo výstavbe je aj druhá časť a vo výhľade sú ďalšie etapy.

Čítať viac

Výstavba ďalšej etapy Nového Ružinova sa naplno rozbieha

10.08.2020 12:50:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských rezidenčných projektov postupne rozbieha výstavbu ďalšej etapy – Nový Ružinov, ktorý sa jedného dňa pretransformuje na samostatnú štvrť, sa rozrastá o ďalšie bytové domy, severovýchodne od dokončenej prvej časti. Aktuálne sa už budujú základy prvých domov, povolenie získali aj ostávajúce budovy.

Čítať viac

Nový Ružinov spúšťa predaj bytov v druhej etape a čoskoro spustí výstavbu

05.11.2019 09:40:00 Adrian Gubčo

Rozšírenie projektu Nový Ružinov v transformačnej lokalite Nové Pálenisko je tesne pred spustením. V súvislosti s tým developer CZ Slovakia, ktorý práve dokončuje posledný objekt v prvej etape, štartuje predaj bytov v etape druhej. Celkovo by malo pribudnúť až sedem nových objektov, ktoré prispejú ku vzniku novej ružinovskej mikroštvrte.

Čítať viac

V Novom Ružinove sa dokončuje ďalší dom, štvrť začne čoskoro ďalej rásť

18.07.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Obytný súbor Nový Ružinov postupne rastie a k štyrom dokončeným bytovým domom čoskoro pribudne piaty. Vo vysokom štádiu realizácie je aj šiesty dom, okrem toho sa však developer CZ Slovakia pripravuje na výstavbu druhej etapy projektu, ktorá ho rozšíri severovýchodným smerom a prispeje k postupnej premene Nového Ružinova na skutočnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Druhá etapa Nového Ružinova žiada o územné rozhodnutie

15.04.2019 12:15:00 Adrian Gubčo

V týchto mesiacoch získava konečnú podobu prvá časť projektu Nový Ružinov, ktorý vzniká v transformačnej lokalite, známej ako Nové Pálenisko. Daná časť Bratislavy doteraz pozostávala z polí, malopodlažnej zástavby, stavieb dopravnej infraštruktúry a výrobných areálov, dnes tu však vzniká mestská štruktúra. Tá by sa mala v najbližších rokoch rozrásť.

Čítať viac

Nový Ružinov sa rozšíri, pribudne aj administratívna budova

01.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Keď developer CZ Slovakia rozbehol výstavbu projektu Nový Ružinov, hovoril o vzniku komplexnej mestskej štvrte s mixom rozličných funkcií a dostatkom služieb. Doteraz vybudované časti projektu tomu veľmi nenasvedčovali, zatiaľ vzniklo len menšie sídlisko, to sa však mení s odhalením ďalšej fázy projektu, ktorá konečne obsahuje aj väčší rozsah občianskej vybavenosti a administratívu.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 29.7.2018

09.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Postupne vznikajúca mikroštvrť, resp. menšie sídlisko Nový Ružinov, začína získavať svoju finálnu podobu. Zo šiestich objektov, ktoré vznikli v prvej fáze, sú už štyri dokončené, na jednom sa finalizuje fasáda, na poslednom sa budova blíži k dosiahnutiu hrubej stavby. Neskôr majú pribudnúť aj ďalšie etapy výstavby.

Čítať viac

Pripravuje sa rozšírenie Nového Ružinova

29.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Nový Ružinov od developera CZ Slovakia narastie. K šiestim už existujúcim alebo budovaným objektom pribudne ďalších sedem budov, ktoré vzniknú na aktuálne poľnohospodársky využívanej pôde. Informácie sa objavili v rámci posudzovania projektu na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Nový Ružinov odhaľuje ďalšiu etapu

21.12.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer CZ Slovakia postupne odovzdáva prvé dokončené byty v rámci Nového Ružinova ich vlastníkom, no pracuje aj na ďalšom rozvoji tohto ambiciózneho developmentu. Do predaja sa dostáva štvrtá etapa, "mestská vila" Mary.

Čítať viac

Construction update: Nový Ružinov, 24.11.2017

26.11.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba obytného súboru Nový Ružinov od developera CZ Slovakia ďalej napreduje - po odovzdaní prvých dvoch domov budú čoskoro odovzdané ďalšie dva. Vďaka tomu tak možno predstaviť aj takéto netradičnejšie fotky priamo z jedného z bytov.

Čítať viac

Na návšteve v Novom Ružinove

30.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Nový Ružinov, prvý väčší projekt transformujúci časť Bratislavy známu ako Pálenisko, má dokončené svoje prvé časti - prvá etapa pozostávajúca z dvoch bytových domov je hotová a pripravená pre začiatok sťahovania majiteľov, kým druhá, pozostávajúca z ďalších dvoch domov, je pred kolaudáciou. Developer CZ Slovakia v spolupráci s realitnou kanceláriou Herrys preto predviedol, ako tento projekt vyzerá a zorganizoval Deň otvorených dverí.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube