Author photoAdrian Gubčo 24.10.2019 11:15

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Zdroj: FINEP

Zdroj: FINEP

V rámci developmentu by malo v areáli pribudnúť päť objektov, z toho štyri novostavby (A-D), parkovací dom (P) a nakoniec ako objekt E je uvažovaná dominanta územia, samotná cvernovka, prezývaná aj „Ružový hrad“. Tá prejde rekonštrukciou a nadstavbou. V aktuálnom posudzovaní sú objekty D, ku ktorému prilieha časť objektu P, a továreň, teda E.

Kým v prípade domov A-C ide takmer výlučne o bytové domy, s aktuálne posudzovanými prírastkami by mala do lokality, ktorá sa zaraďuje do širšieho centra Bratislavy (ak prihliadneme na predpokladaný budúci vývoj Trnavského mýta, tak do sub-centra), konečne pribudnúť aj občianska vybavenosť v podobe obchodov, kancelárií alebo prevádzok pre šport a zdravotníctvo. S okolím by mali byť prepojené sériou verejných priestorov pre peších.

Objekt D, teda výšková budova, by mala mať výšku až 118 metrov, čím sa stane štvrtou najvyššou budovou Bratislavy (po Eurovea Tower, Nivy TowerSky Park Offices). Jej pôdorys má 26x22 metrov, vďaka čomu bude veža pôsobiť celkom úzkym dojmom. Podlažnosť je na úrovni 34 nadzemných podlaží, z toho prvé dve podlažia budú slúžiť pre potreby občianskej vybavenosti – retailu aj kancelárií.

Zvyšok objektu je rezidenčný, na 3.-6. nadzemnom podlaží bude 24 apartmánov, na 7.-28. budú štandardné byty, na 29.-31. budú byty s vysokými stropmi, kde bude možné umiestniť mezzanín. Na 32. až 34 podlaží budú najluxusnejšie 5-izbové byty, pričom ten najväčší na 34. bude mať aj prístup na terasu. Bytov má byť celkovo 158.

 

Nová podoba Cvernovky. Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

 

Objekt E, teda rekonštruovaná pradiareň niekdajšej cvernovky, bude taktiež predovšetkým rezidenčný, hoci väčšina jednotiek bude vedená ako apartmány. Ako byty budú označené priestory v novej dvojpodlažnej nadstavbe, korá vznikne nad štyrmi existujúcimi podlažiami (hoci s mimoriadnymi svetlými výškami, takže budova je vyššia ako bežný štvorpodlažný objekt). Keďže budova je chránená ako Národná kultúrna pamiatka, vizuál bol konzultovaný s pamiatkarmi.

Ako bolo povedané, pôjde predovšetkým o rezidenčný objekt. Vznikne tu 7 bytov a 66 apartmánov. Developer už v dokumentácii otvorene pripúšťa, že pôjde o exkluzívne bývanie. Apartmány budú mať podobu loftov, čo je v Bratislave takmer neexistujúca kategória bývania (dá sa počítať v dvojcifernom počte). Lofty budú predovšetkým jednozibové (39), trojizbové (19) a dvojizbové (9). Pristupovať do nich sa bude z veľkého átria, ktoré vznikne prebudovaním centrálnej haly v súčasnom objekte. Nové byty sú riešené ako mezonety, rovnako ako dva apartmány v nadstavbe.

Vybavenosť by mala vzniknúť na prízemí, očakávaný je vznik 15 jednotiek, vrátane reštaurácie, fitness a asi dvoch kancelárií. Budova bude mať aj jedno podzemné podlažie s parkingom, rovnako ako susedný objekt D. Celkovo by malo pre potreby domov D a E slúžiť 257 parkovacích miest, na teréne by ich malo vzniknúť 14.

 

Nová podoba Cvernovky. Zdroj: Beňuška Topinka Architekti

 

Architektúru tejto časti spracúvajú dve architektonické kancelárie – za novostavby zodpovedá pražská kancelária A69 Architekti, ktorá stojí za viacerými oceňovanými realizáciami v Česku, kým rekonštrukciu „Ružového hradu“ zabezpečuje slovenská kancelária Beňuška Topinka Architekti. Kreatívne možnosti oboch ateliérov boli obmedzené, pri A69 boli limitované existujúcim územným rozhodnutím, pri druhom pracovisku statusom NKP.

Výsledok tak nie je ideálny a do danej lokality sú dané hmoty – nielen veža D, ale aj budovy z prvej fázy – nevhodné, keďže FINEP už mestský blok, ktorý mohol byť vyplnený atraktívnou hustou zástavbou, ale ďaleko menšej mierky, zaplnil banálnymi bytovkami s prerastenými hmotami. Pri daných podmienkach tak možno hodnotiť akurát fasády. V tomto ohľade bude výšková budova pôsobiť relatívne dobre a jej vizuál bude odkazovať na historickú Cvernovku. Tá však príde o svoju charakteristickú ružovú farbu a bude s najväčšou pravdepodobnosťou biela.

Developer očakáva spustenie výstavby výškovej budovy na začiatku roka 2022 a dokončenie na začiatku roka 2024. Rekonštrukcia Cvernovky by mala prebehnúť o niečo skôr, práce by sa mali spustiť v lete 2021 a dokončené by mali byť koncom leta 2023. Celkové investičné náklady by mali dosiahnuť 25 miliónov eur.

 

I. etapa projektu vytvorí vnútroblok na východnej strane Cvernovky. Zdroj: FINEP

 

Nová Cvernovka – Century Residence nebude jeden zo špičkových bratislavských projektov, hoci mierkou a výškou investície by si zasluhoval, aby bol na vyššej úrovni. Paradoxne to ale nie je dané architektúrou, ale snahou develoopera vyťažiť maximum z existujúcich povolení, ktoré boli vydané v čase, kedy sa k rozvoju mesta nepristupovalo tak pozorne. Dnes by podobný zámer asi v danej podobe neprešiel.

Výstavba prvej etapy je v podstate len otázkou času, keďže developer už má k dispozícii všetky potrebné povolenia s výnimkou stavebného. Prvé tri bytové domy a parkovací dom vytvoria svojou orientáciou akýsi vnútroblok pozdĺž budovy Cvernovky a svojou výškou (objekt C) vytvoria pokračovanie väčšej koncentrácie výškových hmôt v oblasti, ktorá neskôr vyvrcholí domom D.

Okolie Trnavského mýta tak dostane ďalšiu vežu. Tá potvrdí jeho uzlový charakter, pričom v blízkej budúcnosti tu pravdepodobne ešte minimálne jedna veža vznikne – ako tomu nasvedčuje uniknutý vizuál Nového Istropolisu od kancelárie Effekt, ktorý rátal s výškovou budovou, čo muselo vyplývať zo zadania. Po downtowne a okolí Bajkalskej ulice tak bude Trnavské mýto ďalším miestom s väčším počtom výrazných vertikál.

Bratislava posilňuje svoj status a charakter mesta veží, ktorých je už slovenskej metropole, s ohľadom na jej veľkosť, skutočne vysoké množstvo. V tomto smere je unikátom v rámci celej Európy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: Beňuška Topinka Architekti
  • Situácia II. etapy. Zdroj: FINEP / EIA
  • Objekt D - pohľad západný. Zdroj: FINEP / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube