Author photoAdrian Gubčo 07.08.2019 09:45

Výstavba Stanice Nivy napreduje

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave, Stanice Nivy od developera HB Reavis, dosiahla ďalšieho významného bodu – v niektorých častiach sa už začala inštalovať fasáda na budúom komplexe pozostávajúceho z kancelárskej budovy, nákupného centra a autobusovej stanice. Development sa už začína približovať dvojmu finálnemu výzoru.

Po dosiahnutí plnej výšky pri výškovej budove Nivy Tower, o čom som informoval pred niekoľkými dňami, sa k tomu míľniku postupne blížia aj jednotlivé časti Stanice Nivy. Keďže však ide o mimoriadne rozsiahly projekt, rozdelený na jednotlivé sekcie, platí to najmä o jeho východnej a časti. Hrubá stavba by mala byť dosiahnutá na celom objekte na prelome septembra a októbra.

Aktuálne práce prebiehajú v interiéroch budúcej autobusovej stanice na prvom podzemnom podlaží, dokončená je už rampa, po ktorej sem budú prichádzať autobusy. Developer pripomína, že pri zložitej stavbe použil technológiu predpínania, ktorá je pri podobnom type budov ojedinelá, keďže je určená predovšetkým pre mostné konštrukcie. V Bratislave bola zatiaľ použitá napríklad pri budove River House v River Parku.

Čo sa týka nadzemných podlaží, Stanica Nivy už dosahuje plnú výšku v časti od Svätoplukovej a takmer plnú výšku v časti oproti VÚB, kde bude jeden z výjazdov z garáže, podzemnej (aj pre autobusy) aj nadzemnej. Stavebník buduje jeden z hlavných vstupov, ktorý bude na tejto západnej strane, no v ešte pokročilejšej fáze je druhý vstup od Svätoplukovej, ktorý bude užívateľmi autobusovej stanice pravdepodobne viac využívaný. Tu sú už okrem strešnej markízy nad vchodom inštalované prvé fasádne prvky. 

Veľmi viditeľným prvkom je vznik konštrukcie na treťom podlaží nákupného centra, nazývaného „pebble“ (okruhliak), preskleného balkónu, kde sa bude v budúcnosti nachádzať gastronomická prevádzka. Celkovo majú vzniknúť tri, stavebník teraz začína realizovať aj druhý. Ďalším mimoriadne výrazným prvkom je spustenie budovania konštrukcie najvyššieho podlažia, kde bude foodcourt a „farmárska tržnica“.

V prípade Nivy Tower, aktuálne je dokončované obloženie veže, tak v prípade najvyšších podlaží, ako aj na prízemí, kde vzniká lobby kancelárskej budovy, tak z exteriéru aj interiéru. Postupne sú inštalované technológie, vrátane väčšiny výťahov.

Najmä na bočných fasádach od Svätoplukovej sa už začína realizovať budúca fasáda. Nateraz sa zdá, že by aj z tejto strany mohlo ísť o prevetrávanú, teda s obložením. Normálna omietka bude pravdepodobne zo severnej strany, kde je prevádzková a technologická časť.

Celkové dokončenie Stanice Nivy sa predpokladá v priebehu roka 2020, pri danom tempe by to mohlo byť okolo polovice roka. Ešte tento rok však bude hotová Nivy Tower, nová najvyššia budova Slovenska.

 

Jeden z "pebbles", vysunutých balkónov, kde budú reštaurácie

 

Komplex Stanice Nivy a Nivy Tower je jedným z najväčších súčasných developmentov v Bratislave, ktorý výrazne zasiahne do fungovania tejto časti mesta, kde vzniká nové komerčné centrum metropoly. Developer zastavia takmer celý veľký mestský blok, a to vo forme jednej obrovskej budovy.

Komplex bude polyfunkčný – bude sa tu nachádzať zmieňovaná autobusová stanica s výmerou 30-tisíc metrov štvorcových, nákupné centrum so 70-tisíc metrami štvorcovými a kancelárie na 30-tisíc štvorcových metroch. Developer avizuje, že tu vznikne aj jeden z najväčších foodcourtov, ktorý bude v dotyku s farmárskou tržnicou, ktorej vzorom sú podobné zariadenia napríklad v Barcelone. „Korunou“ projektu bude strešná terasa s parkovými úpravami a športoviskami.

Koncept projektu vypracovala britská kancelária Benoy v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš a ďalšími kanceláriami. Títo uznávaní experti na nákupné centrá navrhli development, ktorého potenciál pre komerčný úspech je mimoriadne vysoký. S mestom však bude Stanica Nivy, zahľadená do seba, komunikovať len málo.

Architektonickému výrazu budú do veľkej miery dominovať dlhé fasády bez okien, vizuálnu kvalitu zníži aj absencia živého parteru na dlhých úsekoch budovy. Je to pochopiteľné, lebo podobný typ nákupných galérií je skôr určený na predmestia, kam sa návštevníci dopravia autom, a nie do centier, kde sa očakáva preferencia pešieho pohybu, „window shoppingu“ a ďaleko väčšieho množstva iných ako komerčných podnetov.  

Z nákupných centier sa však nadlho stane dominujúca zložka našich miest, preto by malo byť maximum snahy vyvinuté na to, aby sa tieto do mesta lepšie začlenili. Najlepším spôsobom by bolo Stanicu Nivy „obložiť“ bytovými domami, nanešťastie však HB Reavis do rezidenčného segmentu v najbližšej dobe vstúpiť neplánuje, preto sa žiadne snahy nevyvinuli ani v prípade tohto projektu.

Stanica Nivy nepochybne významne ovplyvní fungovanie celého mesta a zmení jeho imidž. Nemožno poprieť, že nová autobusová stanica bude (pravdepodobne) ďaleko komfortnejšia ako tá stará, strešná záhrada danej veľkosti je v tejto časti mesta mimoriadne vítaná a z Nivy Toweru sa stala jedna z nových dominánt Bratislavy, ktorá s postupným dokončovaním začína pôsobiť čoraz lepšie. Na druhej strane, daná koncentrácia funkcií zvýši záťaž na centrum a ovplyvní pouličný maloobchod – a nie pozitívne.

Bolo by vhodné, aby Stanica Nivy (a rozšírenie Eurovey) znamenali už stopku pre ďalšiu výstavbu nákupných centier v Bratislave. Vývoj by mal začať smerovať k odstráneniu starších, ktoré nedokážu už tým popredným konkurovať, aby sa zlepšila situácia v maloobchode a vitalite ulíc aspoň lokálne. Najlepšími kandidátmi sú Shopping Palace, Polus City Center a OC Lamač, kde som presvedčený, že by mali byť asanované a nahradené polyfunkčnými developmentami.

 

Fotografie z 3.8.2019. Viac nájdete vo fotogalérii (Stanica Nivy, Nivy Tower). 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad od ulice Mlynské nivy
  • Pohľad od Páričkovej
  • Vstup od Twin City
  • Jeden z tzv. pebbles, konštrukcií nad ulicou, kde budú reštaurácie
  • Budúca farmárska tržnica
  • Od Svätoplukovej sa začala inštalovať fasáda
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube