Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.02.2020 16:30

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Article Big

Developer zvýšil tempo asanačných prác na začiatku roka, pričom sa zameral na časť komplexu od ulice Mlynské nivy. Objekt bližšie k centru – keďže pôvodné Apollo Business Center bolo v podstate tvorené dvomi budovami prepojenými spoločným átriom – je už z tejto strany takmer kompletne zrovnaný so zemou. Práce sa čoskoro prenesú na druhý objekt, kde sa bude búrať od Turčianskej ulice.

Pre okolie to znamená najmä obmedzenia na uliciach Mlynské nivy a Turčianska, kde bude zabratý jeden jazdný pruh, ako aj skoré uzatvorenie chodníkov pre peších okolo celej budovy, vrátane dosiaľ neuzavretého chodníka od Prievozskej. Zastávka Novohradská, ktorá sa tu nachádza, bude presunutá k Apollo Business Center II. Automobilová doprava na Prievozskej narušená nebude.

Pôvodne sa odhadovalo, že búracie práce budú trvať do konca februára, necelé dva týždne pred týmto termínom sa však zdá, že to bude o niečo dlhšie. Každopádne, Apollo Business Center sa definitívne stáva minulosťou.

 

 

Pozemok neostane prázdny nadlho, keďže nový projekt na jeho mieste má už k dispozícii stavebné povolenie – tzn. s výstavbou sa môže začať prakticky okamžite po dokončení búrania a vyčistení priestoru. HB Reavis tu vybuduje akúsi východnú bránu do zóny Nové Nivy, teda niekoľko stoviek metrov dlhého úseku pozdĺž ulice Mlynské nivy, ktorý bude čoskoro takmer kompletne obstavaný projektami tohto developera.

HB Reavis sa medzičasom vypracoval na medzinárodného hráča, mimoriadne aktívny je najmä v Spojenom kráľovstve, kde má v portfóliu päť projektov. Z Británie si okrem ziskov a skúseností priniesol do Bratislavy aj kontakty s britskými architektmi, ktoré teraz využíva pri návrhoch nových schém v slovenskej metropole. Nové Apollo nie je výnimkou.

Uznávaná kancelária Make Architects tu navrhla vybudovanie mohutnej, osempodlažnej budovy s lichobežníkovým tvarom, v ktorého strede vznikne centrálne átrium. Čelnej strane bude dominovať výrazný hlavný vchod, nasmerovaný do Prievozskej ulice smerom k Nivy Tower. Výraz budovy je moderný s náznakovými odkazmi na industriálnu minulosť územia.

Komplex bude poskytovať 48.472 metrov štvorcových kancelárií, 3.647 metrov štvorcových retailu a 484 parkovacích miest v troch podzemných podlažiach. Špecifikami Nového Apolla má byť najväčšia plocha na podlaží (floorplate) v rámci strednej Európy, alebo „bike hub“ s cyklokaviarňou, obchodom, požičovňou a servisom.

HB Reavis aj tu rozvíja svoje kancelárske koncepty, napríklad QUBES, v rámci ktorých poskytuje plug-in kancelárie so servisom, alebo HubHub. Súčasťou budovy bude okrem átria so zelenými úpravami aj eventový priestor. Z hľadiska vplyvu budovy na životné prostredie, certifikácia bude na úrovni BREEAM Excellent.

Jediným determinantom pri výstavbe budovy sa v tejto chvíli stáva prakticky už len trhová situácia, dá sa však predpokladať, že developer rozostavia Nové Apollo ešte v priebehu tohto roka. Dokončenie sa očakáva v roku 2022.

 

Kresba zachytávajúca zámer Mlynské Nivy Košická a väčšinu Nových Nív. Zdroj: HB Reavis

 

S aktuálnym dokončením Nivy Tower sa HB Reavis dostal po rokoch do netradičnej situácie – v tejto chvíli nemá v Bratislave rozostavaný žiaden kancelársky projekt a pracuje len na svojej vlajkovej lodi, Stanici Nivy, ktorá je tvorená predovšetkým nákupným centrom. Každopádne, v blízkej dobe sa predpokladá spustenie viacerých zámerov, ktoré prinesú ďalšie desiatky tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov.

Ešte pred nimi však bude ako prvý pravdepodobne odštartovaný projekt parkovacieho domu Nivy Depo, ktorý by mal vzniknúť na nároží Továrenskej a Chalupkovej ulice. Táto trvalá stavba s výškou 32 metrov a vyše 700 parkovacími miestami by mala byť technologicky najvyspelejším parkovacím domom v Bratislave. Jeho cieľom je odpovedať na masívny nárast nárokov na parkovanie v zóne po výstavbe Stanice Nivy aj kancelárskych komplexov.

Zámer už má stavebné povolenie, jeho výstavba sa pravdepodobne začne v krátkom čase po dokončení nákupného centra – teda po októbri 2020.

Ďalšou rozostavanou budovou by mohla byť kancelárska veža Bottova 7, ktorej návrh bol predstavený v priebehu minulého roka, kedy dostal kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta (medzičasom aktualizované). 19-podlažná budova so 75 metrami by mala obsahovať približne 17-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch, architektom je kancelária Morocz_Tacovsky.

Najväčším zámerom v oblasti však ostáva projekt Mlynské Nivy Košická, súbor kancelárskych budov zoskupených okolo priestoru v predĺžení Bottovej ulice. Dominantou projektu má byť 114 metrov vysoká veža s 30 podlažiami. Naplánovaných je predbežne 66-tisíc metrov štvorcových kancelárii. Architektom je momentálne asi najobsadzovanejšia britská kancelária AHMM.

Podoba developmentu však ešte pravdepodobne nie je uzavretá, developer totiž stiahol zo svojej stránky doteraz prezentované vizualizácie a nahradil ich škicami, na ktorých zaujme najmä hmotová štúdia veže, prostrádajúca akékoľvek detaily. Ostáva len dúfať, že pôjde o zmeny k lepšiemu, doterajšie úpravy v podobe zníženia veže sú skôr negatívne.

Každopádne, dokončením zámeru Mlynské Nivy Košická by z podstatnej časti mala byť ukončená realizácia Nových Nív. Pre developera to bude znamenať, že je čas sa zamerať na iné časti mesta. Už teraz je známych niekoľko zámerov: druhá etapa Forum Business Center, Alfa ParkNovom Lide a veža na mieste Ryby v blízkosti križovatky Košickej s Prístavnou a Landererovou.

Aká bude budúcnosť týchto projektov a či k nim pribudnú ďalšie, sa ukáže už v blízkej budúcnosti. Od jedného z najväčších a medzinárodne najviac etablovaných developerov sa však očakáva len tá najvyššia úroveň – nielen oproti konkurentom, ale aj oproti jeho vlastným realizáciám, či už ide o pôvodné Apollo alebo o aktuálne projekty.

 

Fotografie z 16.2.2020. Pozrite si viac vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

25.05.2021 14:39:04 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Čítať viac

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

04.05.2021 16:42:07 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube