Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.02.2020 16:30

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Article Big

Developer zvýšil tempo asanačných prác na začiatku roka, pričom sa zameral na časť komplexu od ulice Mlynské nivy. Objekt bližšie k centru – keďže pôvodné Apollo Business Center bolo v podstate tvorené dvomi budovami prepojenými spoločným átriom – je už z tejto strany takmer kompletne zrovnaný so zemou. Práce sa čoskoro prenesú na druhý objekt, kde sa bude búrať od Turčianskej ulice.

Pre okolie to znamená najmä obmedzenia na uliciach Mlynské nivy a Turčianska, kde bude zabratý jeden jazdný pruh, ako aj skoré uzatvorenie chodníkov pre peších okolo celej budovy, vrátane dosiaľ neuzavretého chodníka od Prievozskej. Zastávka Novohradská, ktorá sa tu nachádza, bude presunutá k Apollo Business Center II. Automobilová doprava na Prievozskej narušená nebude.

Pôvodne sa odhadovalo, že búracie práce budú trvať do konca februára, necelé dva týždne pred týmto termínom sa však zdá, že to bude o niečo dlhšie. Každopádne, Apollo Business Center sa definitívne stáva minulosťou.

 

 

Pozemok neostane prázdny nadlho, keďže nový projekt na jeho mieste má už k dispozícii stavebné povolenie – tzn. s výstavbou sa môže začať prakticky okamžite po dokončení búrania a vyčistení priestoru. HB Reavis tu vybuduje akúsi východnú bránu do zóny Nové Nivy, teda niekoľko stoviek metrov dlhého úseku pozdĺž ulice Mlynské nivy, ktorý bude čoskoro takmer kompletne obstavaný projektami tohto developera.

HB Reavis sa medzičasom vypracoval na medzinárodného hráča, mimoriadne aktívny je najmä v Spojenom kráľovstve, kde má v portfóliu päť projektov. Z Británie si okrem ziskov a skúseností priniesol do Bratislavy aj kontakty s britskými architektmi, ktoré teraz využíva pri návrhoch nových schém v slovenskej metropole. Nové Apollo nie je výnimkou.

Uznávaná kancelária Make Architects tu navrhla vybudovanie mohutnej, osempodlažnej budovy s lichobežníkovým tvarom, v ktorého strede vznikne centrálne átrium. Čelnej strane bude dominovať výrazný hlavný vchod, nasmerovaný do Prievozskej ulice smerom k Nivy Tower. Výraz budovy je moderný s náznakovými odkazmi na industriálnu minulosť územia.

Komplex bude poskytovať 48.472 metrov štvorcových kancelárií, 3.647 metrov štvorcových retailu a 484 parkovacích miest v troch podzemných podlažiach. Špecifikami Nového Apolla má byť najväčšia plocha na podlaží (floorplate) v rámci strednej Európy, alebo „bike hub“ s cyklokaviarňou, obchodom, požičovňou a servisom.

HB Reavis aj tu rozvíja svoje kancelárske koncepty, napríklad QUBES, v rámci ktorých poskytuje plug-in kancelárie so servisom, alebo HubHub. Súčasťou budovy bude okrem átria so zelenými úpravami aj eventový priestor. Z hľadiska vplyvu budovy na životné prostredie, certifikácia bude na úrovni BREEAM Excellent.

Jediným determinantom pri výstavbe budovy sa v tejto chvíli stáva prakticky už len trhová situácia, dá sa však predpokladať, že developer rozostavia Nové Apollo ešte v priebehu tohto roka. Dokončenie sa očakáva v roku 2022.

 

Kresba zachytávajúca zámer Mlynské Nivy Košická a väčšinu Nových Nív. Zdroj: HB Reavis

 

S aktuálnym dokončením Nivy Tower sa HB Reavis dostal po rokoch do netradičnej situácie – v tejto chvíli nemá v Bratislave rozostavaný žiaden kancelársky projekt a pracuje len na svojej vlajkovej lodi, Stanici Nivy, ktorá je tvorená predovšetkým nákupným centrom. Každopádne, v blízkej dobe sa predpokladá spustenie viacerých zámerov, ktoré prinesú ďalšie desiatky tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov.

Ešte pred nimi však bude ako prvý pravdepodobne odštartovaný projekt parkovacieho domu Nivy Depo, ktorý by mal vzniknúť na nároží Továrenskej a Chalupkovej ulice. Táto trvalá stavba s výškou 32 metrov a vyše 700 parkovacími miestami by mala byť technologicky najvyspelejším parkovacím domom v Bratislave. Jeho cieľom je odpovedať na masívny nárast nárokov na parkovanie v zóne po výstavbe Stanice Nivy aj kancelárskych komplexov.

Zámer už má stavebné povolenie, jeho výstavba sa pravdepodobne začne v krátkom čase po dokončení nákupného centra – teda po októbri 2020.

Ďalšou rozostavanou budovou by mohla byť kancelárska veža Bottova 7, ktorej návrh bol predstavený v priebehu minulého roka, kedy dostal kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta (medzičasom aktualizované). 19-podlažná budova so 75 metrami by mala obsahovať približne 17-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch, architektom je kancelária Morocz_Tacovsky.

Najväčším zámerom v oblasti však ostáva projekt Mlynské Nivy Košická, súbor kancelárskych budov zoskupených okolo priestoru v predĺžení Bottovej ulice. Dominantou projektu má byť 114 metrov vysoká veža s 30 podlažiami. Naplánovaných je predbežne 66-tisíc metrov štvorcových kancelárii. Architektom je momentálne asi najobsadzovanejšia britská kancelária AHMM.

Podoba developmentu však ešte pravdepodobne nie je uzavretá, developer totiž stiahol zo svojej stránky doteraz prezentované vizualizácie a nahradil ich škicami, na ktorých zaujme najmä hmotová štúdia veže, prostrádajúca akékoľvek detaily. Ostáva len dúfať, že pôjde o zmeny k lepšiemu, doterajšie úpravy v podobe zníženia veže sú skôr negatívne.

Každopádne, dokončením zámeru Mlynské Nivy Košická by z podstatnej časti mala byť ukončená realizácia Nových Nív. Pre developera to bude znamenať, že je čas sa zamerať na iné časti mesta. Už teraz je známych niekoľko zámerov: druhá etapa Forum Business Center, Alfa ParkNovom Lide a veža na mieste Ryby v blízkosti križovatky Košickej s Prístavnou a Landererovou.

Aká bude budúcnosť týchto projektov a či k nim pribudnú ďalšie, sa ukáže už v blízkej budúcnosti. Od jedného z najväčších a medzinárodne najviac etablovaných developerov sa však očakáva len tá najvyššia úroveň – nielen oproti konkurentom, ale aj oproti jeho vlastným realizáciám, či už ide o pôvodné Apollo alebo o aktuálne projekty.

 

Fotografie z 16.2.2020. Pozrite si viac vo fotoalbume

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Panoráma bratislavského downtownu z Prístavného mosta od @rasto_ba Veľká vďaka za skvelé fotografie!

Panorama of Bratislava downtown from Prístavný most.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #downtown #panorama #skyline #tower #highrise #city #skypark #klingerka #nivytower #tower115  #architecture #modernarchitecture
Nová centrála spoločnosti Innovatrics zmení okolie železničnej stanice Vinohrady a zvýši prestíž mesta.

New HQ of Innovatrics will transform the surroundings of Vinohrady railway station and raise the prestige of the city

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #techcampus #innovatrics #architecture #modernarchitecture @a.m_architects
Eurovea II počas západu slnka.

Eurovea II during sunset.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture #gfi @jtre_sk
Koniec Apollo Business Centra.

The end of Apollo Business Center.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #demolition #destruction #Apollo #apollobusinesscenter #office #work #architecture #modernarchitecture @hbreavis
Vajnorská 21 je príjemným doplnkom meniacej sa ulice. Vajnorská sa už onedlho premení na pekný bulvár.

Vajnorská 21 is a nice addition to the changing Vajnorská street. Soon it will be a pretty boulevard.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #vajnorska #architecture #modernarchitecture #vsco @cakovandpartners
Ďalší veľký bratislavský development je odhalený: pokračovanie Klingerky prinesie nové výškové budovy, vrátane jednej z najvyšších v Bratislave.

Another big Bratislava development is revealed: Another stage of Klingerka contains several highrises including one of the tallest towers in the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #downtown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #office #work #architecture #modernarchitecture #urbanism #klingerka #gfi @jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube