YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.02.2020 16:30

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Developer zvýšil tempo asanačných prác na začiatku roka, pričom sa zameral na časť komplexu od ulice Mlynské nivy. Objekt bližšie k centru – keďže pôvodné Apollo Business Center bolo v podstate tvorené dvomi budovami prepojenými spoločným átriom – je už z tejto strany takmer kompletne zrovnaný so zemou. Práce sa čoskoro prenesú na druhý objekt, kde sa bude búrať od Turčianskej ulice.

Pre okolie to znamená najmä obmedzenia na uliciach Mlynské nivy a Turčianska, kde bude zabratý jeden jazdný pruh, ako aj skoré uzatvorenie chodníkov pre peších okolo celej budovy, vrátane dosiaľ neuzavretého chodníka od Prievozskej. Zastávka Novohradská, ktorá sa tu nachádza, bude presunutá k Apollo Business Center II. Automobilová doprava na Prievozskej narušená nebude.

Pôvodne sa odhadovalo, že búracie práce budú trvať do konca februára, necelé dva týždne pred týmto termínom sa však zdá, že to bude o niečo dlhšie. Každopádne, Apollo Business Center sa definitívne stáva minulosťou.

 

 

Pozemok neostane prázdny nadlho, keďže nový projekt na jeho mieste má už k dispozícii stavebné povolenie – tzn. s výstavbou sa môže začať prakticky okamžite po dokončení búrania a vyčistení priestoru. HB Reavis tu vybuduje akúsi východnú bránu do zóny Nové Nivy, teda niekoľko stoviek metrov dlhého úseku pozdĺž ulice Mlynské nivy, ktorý bude čoskoro takmer kompletne obstavaný projektami tohto developera.

HB Reavis sa medzičasom vypracoval na medzinárodného hráča, mimoriadne aktívny je najmä v Spojenom kráľovstve, kde má v portfóliu päť projektov. Z Británie si okrem ziskov a skúseností priniesol do Bratislavy aj kontakty s britskými architektmi, ktoré teraz využíva pri návrhoch nových schém v slovenskej metropole. Nové Apollo nie je výnimkou.

Uznávaná kancelária Make Architects tu navrhla vybudovanie mohutnej, osempodlažnej budovy s lichobežníkovým tvarom, v ktorého strede vznikne centrálne átrium. Čelnej strane bude dominovať výrazný hlavný vchod, nasmerovaný do Prievozskej ulice smerom k Nivy Tower. Výraz budovy je moderný s náznakovými odkazmi na industriálnu minulosť územia.

Komplex bude poskytovať 48.472 metrov štvorcových kancelárií, 3.647 metrov štvorcových retailu a 484 parkovacích miest v troch podzemných podlažiach. Špecifikami Nového Apolla má byť najväčšia plocha na podlaží (floorplate) v rámci strednej Európy, alebo „bike hub“ s cyklokaviarňou, obchodom, požičovňou a servisom.

HB Reavis aj tu rozvíja svoje kancelárske koncepty, napríklad QUBES, v rámci ktorých poskytuje plug-in kancelárie so servisom, alebo HubHub. Súčasťou budovy bude okrem átria so zelenými úpravami aj eventový priestor. Z hľadiska vplyvu budovy na životné prostredie, certifikácia bude na úrovni BREEAM Excellent.

Jediným determinantom pri výstavbe budovy sa v tejto chvíli stáva prakticky už len trhová situácia, dá sa však predpokladať, že developer rozostavia Nové Apollo ešte v priebehu tohto roka. Dokončenie sa očakáva v roku 2022.

 

Kresba zachytávajúca zámer Mlynské Nivy Košická a väčšinu Nových Nív. Zdroj: HB Reavis

 

S aktuálnym dokončením Nivy Tower sa HB Reavis dostal po rokoch do netradičnej situácie – v tejto chvíli nemá v Bratislave rozostavaný žiaden kancelársky projekt a pracuje len na svojej vlajkovej lodi, Stanici Nivy, ktorá je tvorená predovšetkým nákupným centrom. Každopádne, v blízkej dobe sa predpokladá spustenie viacerých zámerov, ktoré prinesú ďalšie desiatky tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov.

Ešte pred nimi však bude ako prvý pravdepodobne odštartovaný projekt parkovacieho domu Nivy Depo, ktorý by mal vzniknúť na nároží Továrenskej a Chalupkovej ulice. Táto trvalá stavba s výškou 32 metrov a vyše 700 parkovacími miestami by mala byť technologicky najvyspelejším parkovacím domom v Bratislave. Jeho cieľom je odpovedať na masívny nárast nárokov na parkovanie v zóne po výstavbe Stanice Nivy aj kancelárskych komplexov.

Zámer už má stavebné povolenie, jeho výstavba sa pravdepodobne začne v krátkom čase po dokončení nákupného centra – teda po októbri 2020.

Ďalšou rozostavanou budovou by mohla byť kancelárska veža Bottova 7, ktorej návrh bol predstavený v priebehu minulého roka, kedy dostal kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta (medzičasom aktualizované). 19-podlažná budova so 75 metrami by mala obsahovať približne 17-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch, architektom je kancelária Morocz_Tacovsky.

Najväčším zámerom v oblasti však ostáva projekt Mlynské Nivy Košická, súbor kancelárskych budov zoskupených okolo priestoru v predĺžení Bottovej ulice. Dominantou projektu má byť 114 metrov vysoká veža s 30 podlažiami. Naplánovaných je predbežne 66-tisíc metrov štvorcových kancelárii. Architektom je momentálne asi najobsadzovanejšia britská kancelária AHMM.

Podoba developmentu však ešte pravdepodobne nie je uzavretá, developer totiž stiahol zo svojej stránky doteraz prezentované vizualizácie a nahradil ich škicami, na ktorých zaujme najmä hmotová štúdia veže, prostrádajúca akékoľvek detaily. Ostáva len dúfať, že pôjde o zmeny k lepšiemu, doterajšie úpravy v podobe zníženia veže sú skôr negatívne.

Každopádne, dokončením zámeru Mlynské Nivy Košická by z podstatnej časti mala byť ukončená realizácia Nových Nív. Pre developera to bude znamenať, že je čas sa zamerať na iné časti mesta. Už teraz je známych niekoľko zámerov: druhá etapa Forum Business Center, Alfa ParkNovom Lide a veža na mieste Ryby v blízkosti križovatky Košickej s Prístavnou a Landererovou.

Aká bude budúcnosť týchto projektov a či k nim pribudnú ďalšie, sa ukáže už v blízkej budúcnosti. Od jedného z najväčších a medzinárodne najviac etablovaných developerov sa však očakáva len tá najvyššia úroveň – nielen oproti konkurentom, ale aj oproti jeho vlastným realizáciám, či už ide o pôvodné Apollo alebo o aktuálne projekty.

 

Fotografie z 16.2.2020. Pozrite si viac vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

03.01.2023 10:38:44 Adrian Gubčo

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Čítať viac

Finálne leštenie najväčšieho bizniscentra. Nové Apollo je pred dokončením

10.12.2022 17:43:21 Adrian Gubčo

V Bratislave bude už čoskoro dokončený ďalší veľký projekt. Finálne práce prebiehajú na administratívnom komplexe Nové Apollo, tvoriacom východnú časť biznis zóny Nové Nivy. Developer HB Reavis tak prinesie na trh najväčšie bizniscentrum v meste. Po jeho otvorení nebude mať v metropole rozostavané nič iné – prvýkrát za mnoho rokov.

Čítať viac

Výnimočný projekt je pred dokončením. HB Reavis finišuje s Novým Apollom

06.10.2022 20:11:56 Adrian Gubčo

Najväčšou aktuálne rozostavanou samostatnou kancelárskou budovou v Bratislave je Nové Apollo od developera HB Reavis. Projekt, ktorý vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, po dokončení dotvorí východnú stranu komerčnej zóny Nové Nivy. Na objekte prebiehajú finálne práce, ktoré mu majú dodať „londýnsky charakter“.

Čítať viac

Nové Apollo: londýnsky štandard v Bratislave?

30.06.2022 09:30:38 Adrian Gubčo

Výstavba kancelárskeho komplexu Nové Apollo od developera HB Reavis sa pomaly chýli k záveru. V posledných týždňoch sa začala odhaľovať fasáda, začínajú sa realizovať prvé sadové úpravy a v interiéri boli prvé priestory odovzdané klientom, aby začali pracovať na ich zariadení. Developer sľubuje, že po dokončení poskytne budova londýnsky štandard architektúry. Čo to presne znamená?

Čítať viac

Nové Apollo je v štádiu hrubej stavby

08.03.2022 18:09:27 Adrian Gubčo

V tejto chvíli najväčší kancelársky development v Bratislave dosiahol významný míľnik: Nové Apollo od developera HB Reavis dosiahol štádium hrubej stavby. Dôležitý moment si stavebník spolu s generálnym zhotoviteľom, dodávateľmi a projekčným tímom pripomenul osadením glajchy na vrchole budovy. Výstavba medzičasom napreduje a dokončená by mohla byť do konca roka.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Nové Apollo rastie, zvyšok Nových Nív na definitívnu podobu čaká

08.10.2021 16:03:17 Adrian Gubčo

Okrem otvorenia multifunkčného komplexu Nivy developer HB Reavis pracuje aj na ďalších projektoch. V realizačnej fáze je bizniscentrum Nové Apollo, ktoré postupne získava nadzemné podlažia. Opäť sa tak začína vypĺňať „diera“, ktorá vznikla po odstránení pôvodného Apolla. Pri ostatných plánoch zatiaľ HB Reavis mlčí, hoci krok po kroku sa pripravujú aj tie.

Čítať viac

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

25.05.2021 14:39:04 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Čítať viac

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

04.05.2021 16:42:07 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Čítať viac

HB Reavis sa pripravuje na výstavbu Nového Apolla napriek pandémii

19.02.2021 17:11:11 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis patrí k spoločnostiam, ktoré boli pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Preventívne opatrenia sa dotkli kľúčových častí biznisu firmy, teda výstavby a poskytovania administratívnych a retailových priestorov. Napriek neistote, developer pokračuje v príprave veľkého kancelárskeho komplexu Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

29.05.2020 11:10:10 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Čítať viac

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

28.01.2020 10:18:00 Adrian Gubčo

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

30.09.2019 14:10:23 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Čítať viac

Búranie Apollo Business Centra sa začne už o niekoľko dní

10.09.2019 13:10:00 Adrian Gubčo

Neslávne známy administratívny komplex Apollo Business Center bude už čoskoro minulosťou. Asanácia budovy sa začne 16. septembra, po jej zániku vyrastie na jej mieste Nové Apollo od developera HB Reavis. O novinke informovala mestská časť Bratislava – Ružinov.

Čítať viac

Nové Apollo má územné rozhodnutie

27.06.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Výstavba ďalšieho veľkého administratívneho komplexu v zóne Nové Nivy – Nové Apollo – je bližšie. Mestská časť Ružinov vydala k projektu od developera HB Reavis územné rozhodnutie. Development vyrastie na mieste niekoľko rokov uzavretého Apollo Business Center, ktoré bolo vyprázdnené kvôli statickým problémom.

Čítať viac

HB Reavis má búracie povolenie na Apollo Business Center

06.02.2019 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis má k vydané búracie povolenie k asanácii kancelárskeho komplexu Apollo Business Center, tvoriacom východný okraj rozsiahlej administratívnej zóny, ktorú táto spoločnosť buduje v lokalite Nivy, teda v novom bratislavskom downtowne. Povolenie vydala mestská časť Ružinov, v tejto chvíli ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje nové Apollo

29.05.2018 13:32:00 Adrian Gubčo

Po prvých vizualizáciách nového Apollo Business Center, ktoré ste videli na tejto stránke, ako aj zverejnení dokumentácie EIA, pristúpil developer HB Reavis k zverejneniu prvých podrobnejších informácii o kancelárskej budove, ktorá nahradí pôvodnú, zatvorenú kvôli narušenej statike. Výstavba nového projektu by sa mala naštartovať koncom roka 2019.

Čítať viac

Prvé vizualizácie nového Apollo Business Centra odhalené

10.05.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa pripravuje na skoré odhalenie administratívneho projektu New Apollo, ktoré vznikne na mieste pôvodného Apollo Business Center, ktorá bolo uzavreté kvôli narušenej statike. Prvé vizualizácie sa objavili na kancelárskych realitných portáloch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube