Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.07.2018 13:30

Revitalizácia Námestia Slobody a Šafárikovho námestia napreduje

Okrem viacerých rekonštrukcií staromestských ulíc sa aktuálne realizujú aj revitalizácie dvoch námestí: Námestia Slobody a Šafárikovho námestia. Hoci prvé je v správe Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislava druhé v správe mestskej časti Staré Mesto, z dôvodu nedostatku zdrojov, či už finančných, alebo manažérskych, sa obe priestranstvá opravujú vďaka podpore od developera HB Reavis.

Article Big

Na Námestí Slobody sa momentálne pracuje na obnove povrchov, úprave zelene a príprave pre realizáciu ďalších, náročnejších prvkov rekonštrukcie. V rámci tých pribudne na námestí detské a workout ihrisko, vznikne zhromažďovací priestor v blízkosti zamýšľaného Pamätníka 17. novembra, zrealizuje sa pavilón pred Fakultou architektúry a zlepší prístup na trávnaté plochy. Najzásadnejším prvkom rekonštrukcie však bude sfunkčnenie Fontány Družba, avšak takou formou, aby sa znížili náklady na prevádzku. Vodné plochy budú prístupné vďaka bezbariérovej úprave. Mesto chce na námestí zriadiť nabíjačku elektromobilov, pribudli už stojany pre budúci bikesharing.

Rekonštrukcia Námestia Slobody bude stáť približne 900-tisíc eur, z toho 500-tisíc uhradí developer. Autorom rekonštrukcie je štúdio 2021 a LABAK, ktorí sa najlepšie umiestnili v dosiaľ jedinej mestom vyhlásenej architektonickej súťaži od roku 2014.

Zmeny sú viditeľnejšie na Šafárikovom námestí, konkrétne jeho severnej časti s názvom Landererov park. Aktuálne prebiehajú okrem prác priamo v parku aj obnovy povrchov v okolí, v duchu iných staromestských rekonštrukcií s už typickým dláždením. Ten prechádza komplexnou transformáciou, po ktorej sa rozšíria zelené plochy, obnovia povrchy (aj tu bude mlatový chodník, takže žiadne betónovanie), zrealizuje sa detské ihrisko, psí výbeh, osadí sa nový mobiliár a aj tu pribudne stanica bikesharingu. V budúcnosti by sa mala v blízkosti fontány Marína zriadiť kaviareň. Podstatná časť revitalizácie by mala byť hotová do augusta.

Investícia do parku predstavuje 400-tisíc eur, polovicu z toho platí developer. Autorom dizajnu je francúzske štúdio fb+cc, ktoré v architektonickej súťaži organizovanej samosprávou Starého Mesta získalo druhú cenu.

Obe rekonštrukcie sú potešujúce, aj keď je pravdepodobné, že bez organizačných a finančných schopností developera by sa neudiali. Hoci účasť developerov na obnove verejných priestranstiev je nielen pozitívna, ale aj žiaduca, stále nie je celkom jasný mechanizmus podpory - presne preto bol zriadený inštitút Poplatku za rozvoj, v rámci ktorého by investori prispievali na podobné zásahy a ktorý mal odstrániť šedé zóny s priestorom pre rozličné "dohody".

Pôvodná idea, s ktorou prišli sami developeri, rátala s tým, že náklady na vyvolané investície, ktoré pri stavbe vznikajú (obnova ciest, chodníkov, technickej infraštruktúry, zelene, verejnej vybavenosti) by si mohli developeri odrátať od Poplatku a zvyšné financie - ak by boli - by mala samospráva investovať podľa vopred jasnej stratégie. Peniaze by sa uhrádzali spoločne s kolaudáciou stavby, keďže realizáciu zlepšení by mali pod patronátom developeri sami, čo by bolo ďaleko efektívnejšie a nevytváralo priestor pre korupciu vo verejnom sektore.

V súčasnosti však existujú aj vyvolané investície, aj Poplatok za rozvoj, čo znižuje ochotu developerov investovať do zlepšení vo svojom okolí viac, zvýši náklady pre zákazníka a vytvára priestor pre zákulisné kroky v pozadí, vrátane "vydierania" developerov a podnikateľov. Aj preto sú obnovy Námestia Slobody a Šafárikovho námestia skôr výnimočnými situáciami vyplývajúcimi z politických plánov, ako súčasťou akejsi premyslenej stratégie postupnej obnovy verejných priestranstiev v meste.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Námestie Slobody
  • Zdroj: 2021 + LABAK
  • Landererov park
  • Landererov park
  • Rozšírený chodník pri vstupe do Landererovho parku od Gajovej ulice
  • Nový chodník na východnom okraji Landererovho parku
  • Zdroj: fb + cc

Súvisiace články

Ako napreduje rekonštrukcia Námestia slobody?

22.04.2021 13:02:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v poslednom období predstavuje nové a nové projekty rekonštrukcií a úprav verejných priestorov. Z minulosti však pochádzajú aj staršie zámery, ktorých realizácia zatiaľ pokrivkáva. Najvýraznejšou je rekonštrukcia Námestia slobody, výsledok jednej z mála architektonických súťaží v minulom období. Aký je jej stav?

Čítať viac

Na Námestí Slobody vznikne Pamätník demokratickej revolúcie 1989

22.11.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

V priebehu budúceho roka by mohol na Námestí Slobody vzniknúť nový pamätník. Iniciatíva za Pamätník demokratickej revolúcie 1989 predstavila pred niekoľkými dňami návrh pripomienky na revolučné udalosti, ktorú chce Hlavné mesto podporiť a pamätník čoskoro zrealizovať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube